
Carport ULAMEX – structură galvanizată cu sistem integrat de drenaj
Carport modular din oțel zincat la cald RAL 7016, cu profil aluminiu anodizat negru și jgheab integrat. Proiectat pentru sarcini de vânt și zăpadă conform EN 1991, certificat EN 1090-1 EXC2 și ISO 3834-2. Producție ULAMEX, livrare în întreaga Europă.
De ce carportul ULAMEX rezistă acolo unde alții cedează
Un carport bun nu este o copertină frumoasă. Este o construcție portantă care preia sarcini de vânt, zăpadă, vibrații seismice și sarcina permanentă a panourilor fotovoltaice timp de zeci de ani – fără slăbirea îmbinărilor, fără infiltrații, fără coroziune sub stratul de zinc. Carportul ULAMEX este proiectat după aceeași logică pe care o aplicăm de peste 35 de ani la halele industriale și la structurile de oțel certificate EN 1090: dimensionare conservatoare, materiale verificabile prin atestat 3.1 EN 10204, suduri executate sub procedură ISO 3834-2 și un sistem anticoroziv care nu se reduce la „zincare ușoară”.
Diferența practică se vede în cinci detalii pe care un investitor le simte abia după primii doi-trei ani de exploatare: stâlpii nu se înclină, grinzile nu vibrează la rafale puternice, jgheabul integrat nu se înfundă cu frunze, profilul aluminiu nu se decolorează la UV și șuruburile DIN nu „lucrează” în găuri. Pentru clientul comercial – stație de încărcare EV, parcare de flotă, depozit acoperit – acest lucru se traduce în mentenanță aproape zero și o durată reală de viață peste 25 de ani pe componenta de oțel zincat la cald și peste 20 de ani pe profilul aluminiu anodizat.
Specificații tehnice – lista de materiale (BOM)
Mai jos găsiți componența completă a unui modul standard de carport ULAMEX (variantă cu două locuri, fundație betonată pregătită de investitor). Toate elementele de oțel sunt zincate la cald conform EN ISO 1461 și vopsite în câmp electrostatic în nuanța RAL 7016 (antracit gri). Profilul de acoperiș este din aluminiu EN AW-6060 T66 conform EN 1999-1-1, cu finisaj anodizare neagră.
| # | Element | Cant. | Specificație | Lungime |
|---|---|---|---|---|
| 1 | S1 – Stâlp lung galvanizat RAL 7016 | 2 buc | Profil închis 100×100 mm | 2850 mm |
| 2 | S2 – Stâlp scurt galvanizat RAL 7016 | 2 buc | Profil închis 100×100 mm | 2280 mm |
| 3 | RG – Riglă principală galvanizată RAL 7016 | 2 buc | Profil închis 180×100 mm | 5000 mm |
| 4 | BP – Grindă transversală galvanizată RAL 7016 | 4 buc | Profil închis 180×100 mm | 6000 mm |
| 5 | BW – Grindă consolă galvanizată RAL 7016 | 8 buc | Profil închis 180×100 mm | 500 mm |
| 6 | Profil aluminiu acoperiș | 7 buc (≈46,2 ml) | EN AW-6060 T66, anodizat negru | 6600 mm |
| 7 | Șurub metric M12×140 zincat | 56 buc | DIN 931, clasa rezistență 8.8 | — |
| 8 | Piuliță cu flanșă M12 zincată | 56 buc | DIN 6923 | — |
| 9 | Șurub autoforant cap BI-METAL | 112 buc (1,12 op.) | 6,3×25, garnitură EPDM 16 | — |
| 10 | Jgheab aluminiu | 12 buc | 100×30×1,5 mm | — |
| 11 | Garnitură EPDM carport | 2 buc | Rolă 30 m | 30000 mm |
Notă tehnică importantă: riglele principale (RG), grinzile transversale (BP) și grinzile consolă (BW) sunt executate din profil închis dreptunghiular 180×100 mm. Profilul închis oferă două avantaje esențiale pentru o construcție expusă la mediul exterior: rigiditate la torsiune semnificativ mai mare la aceeași masă pe metru și suprafețe plane care se zincă uniform – fără cavități interioare nezincate, fără pungi de apă, fără puncte de inițiere a coroziunii. Soluția este standard în construcția carporturilor moderne din Europa de Vest și se regăsește în catalogul ULAMEX din 2018.
Caracteristici cheie ale construcției
Stâlpi 100×100 mm galvanizați la cald
Stâlpii principali sunt fabricați din profil închis pătrat 100×100 mm, oțel structural S235JR / S355J2 conform EN 10025-2. După sudarea plăcii de bază și a plăcilor de nod, întreaga ansamblu se zincă termic la cald conform EN ISO 1461, cu grosime medie a stratului de zinc 70 µm și consum 500 g/m² (Z500). Vopsirea ulterioară în câmp electrostatic asigură nuanța uniformă RAL 7016 și protecție UV stabilă timp de minimum 15 ani fără retușuri.
Grinzi 180×100 mm – profil închis
Riglele principale, grinzile transversale și grinzile consolă sunt toate executate din profil dreptunghiular închis 180×100 mm. Această secțiune cu pereți paraleli oferă rigiditate la torsiune de circa 4 ori mai mare decât un profil dublu-T cu masă echivalentă, ceea ce este critic pentru carporturile cu deschideri de 5–6 metri și sarcină asimetrică din zăpadă. Suprafețele plane permit zincarea omogenă, fără pungi interne care ar putea acumula condens.
Profil aluminiu anodizat negru
Profilul de acoperiș, pe care se montează panourile fotovoltaice, este executat din aliaj de aluminiu EN AW-6060 T66 conform EN 1999-1-1. Finisajul de anodizare neagră (clasa de duritate AA15, 20 µm) elimină pictura de retușat: stratul de oxid este integrat în structura aluminiului și nu se exfoliază. Lungimea standard 6600 mm cu 7 profile (≈46,2 ml) acoperă o singură deschidere de carport.
Sistem de jgheab integrat
Apa de ploaie și topirea zăpezii sunt colectate prin 12 jgheaburi de aluminiu 100×30×1,5 mm integrate în spațiul dintre profilele de acoperiș. Sistemul nu este o jgheabă „adăugată” sub acoperiș – este parte din construcția portantă. Etanșeitatea se obține printr-o garnitură EPDM continuă (rolă 30 m, 2 buc), comprimată la montaj cu cuplu controlat. Rezultatul: zero infiltrații pe legăturile dintre panourile FV, zero acumulare de frunze între profile.
Asamblare cu DIN 931 + DIN 6923
Toate îmbinările principale stâlp-riglă, riglă-grindă transversală și grindă-consolă sunt realizate cu șuruburi metrice M12×140 DIN 931 clasa 8.8 zincate, cu piulițe cu flanșă DIN 6923 M12 zincate. Cuplul de strângere recomandat este 90 Nm. Spre deosebire de soluțiile cu nituri sau șuruburi autoforante pe îmbinările principale, sistemul cu șuruburi DIN permite demontare, reglare și recalibrare după primii ani de exploatare, fără pierderea integrității îmbinării.
Modul extensibil până la 5 deschideri
Carportul este modular: ax stâlpi 6100 mm, lumina între stâlpi 6000 mm, lungimea acoperișului 4800–6600 mm. Mai multe module se pot conecta fără rost de dilatare până la 5 deschideri (≈30 m). Peste această lungime, instrucțiunile de montaj prevăd un rost de dilatare adaptat la condițiile locale de temperatură. Aceasta înseamnă că un singur sistem standard acoperă scenarii de la garaj individual cu un loc auto până la parcare comercială cu 10 locuri.
Carport ULAMEX vs. carport tradițional cu copertină
Pe piața românească există în continuare carporturi cu structură ușoară din oțel necertificat și acoperiș din policarbonat sau tablă cutată, oferite la prețuri de 2–4 ori mai mici decât o construcție certificată. Diferența pentru investitor nu se vede în primul an. Se vede în anii 5–10, când structura ușoară începe să arate semne de oboseală: ovalizarea găurilor de prindere, oxidarea sub stratul de vopsea în zonele de sudură, deformarea profilului din cauza sarcinilor repetate de zăpadă, infiltrațiile între panourile FV care reduc randamentul instalației fotovoltaice cu 8–12% pe an. Tabelul de mai jos sumarizează diferențele principale.
| Criteriu | Carport tradițional cu copertină | Carport ULAMEX |
|---|---|---|
| Material structură | Profil deschis, oțel S235 necertificat | Profil închis 100×100 / 180×100 mm, S235JR / S355J2 cu certificat 3.1 |
| Protecție anticorozivă | Vopsea aplicată direct, fără zincare | Zincare la cald EN ISO 1461, Z500, 70 µm + vopsea pulbere RAL 7016 |
| Acoperiș | Policarbonat sau tablă cutată | Profil aluminiu EN AW-6060 T66 anodizat negru + panouri FV opționale |
| Drenaj apă | Niciunul, apa se scurge pe sol între stâlpi | Sistem jgheab integrat, 12 jgheaburi aluminiu 100×30×1,5 mm |
| Mentenanță acoperiș | Curățare frunze și mușchi de 2× pe an | Etanșeitate EPDM, frunzele alunecă pe profile fără acumulare |
| Certificare | Niciuna | EN 1090-1 EXC2, ISO 3834-2, marcaj CE |
| Garanție structură | 2 ani | 25 ani galvanizare la cald, 20 ani aluminiu anodizat |
| Compatibilitate FV | Adaptare ad-hoc, fără calcule | Proiectat pentru 10–21 panouri FV, sarcini calculate conform EN 1991 |
| Demontare/refolosire | Imposibilă (asamblare cu sudură pe loc) | Demontabil prin DIN 931, refolosibil pe altă locație |
Aplicații tipice ale carportului ULAMEX
Sistemul a fost proiectat ca platformă tehnică unică, adaptabilă la o gamă largă de scenarii de utilizare. Mai jos sunt cele mai frecvente șase aplicații pentru care livrăm anual proiecte în Polonia, Germania, Cehia, România și Slovacia.
1. Locuință individuală – 1 sau 2 locuri auto
Configurația standard: un modul cu doi stâlpi lungi S1 + doi stâlpi scurți S2 + două rigle RG + grinzi transversale și consolă + 7 profile aluminiu. Acoperă două autoturisme cu lățime totală până la 4,8 m și permite montarea a 10–14 panouri fotovoltaice, generând circa 5–6 kWp pentru autoconsum. Înălțimea liberă sub grindă 2,1 m pe partea joasă și 3,1 m pe partea înaltă acomodează SUV-uri și autoutilitare ușoare tip Sprinter.
2. Casă cu 4 locuri auto sau locuință cu chiriași
Două module conectate, ax stâlpi 12,2 m, lungime acoperiș 5–6,6 m. Construcție continuă fără rost de dilatare. Permite montarea a 20–28 panouri FV, generând 8–12 kWp – suficient pentru două locuințe sau o gospodărie cu pompă de căldură și încărcător auto. Toate elementele intermediare se sprijină pe stâlpi comuni, ceea ce reduce cantitatea de oțel cu circa 18% comparativ cu două module separate.
3. Parcare comercială – flotă de companie
Configurație de 3–5 module în șir, lungime totală până la 30 m fără rost de dilatare. Tipic pentru parcările angajaților la sedii de companie, parcuri industriale sau centre logistice. Generarea de energie din panourile FV de pe acoperiș acoperă consumul iluminatului parcării și al sediului adiacent. Investiția se amortizează tipic în 6–8 ani la prețurile actuale ale energiei electrice din România.
4. Stație de încărcare EV publică
Carportul oferă suportul mecanic pentru încărcătoarele AC sau DC fixate pe stâlpi sau pe fundațiile betonate adiacente. Cablurile electrice se trec prin gaura ø60 mm din placa de bază a stâlpului și prin orificiile preexistente din rigle, fără canal exterior. Acoperișul protejează vehiculul în timpul încărcării de 30–45 minute împotriva ploii, soarelui și zăpezii, ceea ce crește satisfacția utilizatorilor cu peste 60% conform studiilor operatorilor de rețea EV din DACH.
5. Carport agricol – mașini și utilaje ușoare
Pentru ferme și exploatații agricole, carportul protejează tractoarele, ATV-urile, remorcile mici și utilajele de îngrijire spațiu verde de razele UV și de ploaie. Spre deosebire de halele agricole, carportul nu necesită autorizație de construire la majoritatea autorităților locale (până la 75 m² acoperit), fundațiile sunt simple și se pot extinde pe etape – primul modul în primul an, alte 2–3 module în anii următori, fără demolarea structurii existente.
6. Depozitare echipamente și materiale
Pentru constructori, ferme, ateliere și depozite intermediare, carportul oferă spațiu acoperit pentru materiale de construcție (lemn, OSB, izolații), echipamente sezoniere și unelte, fără investiția într-o hală închisă cu pereți. Avantajul principal: ventilație naturală perfectă, ceea ce previne condensul și mucegaiul pe lemn și textile, problemă frecventă în depozitele închise neîncălzite.
Standarde și certificări aplicabile
Carportul ULAMEX este o construcție portantă din oțel cu marcaj CE și se încadrează în domeniul de aplicare al Regulamentului European pentru Produse de Construcție (CPR 305/2011). Mai jos lista completă a standardelor după care este proiectat, fabricat, controlat și livrat:
- EN 1090-1 EXC2 – Execuția structurilor de oțel și aluminiu, clasa de execuție 2 (corespunzătoare structurilor cu consecințe medii ale defectării). ULAMEX este certificat EXC2 cu posibilitate de extindere la EXC3 pentru proiecte specifice.
- EN ISO 3834-2 – Cerințe complete de calitate pentru sudarea materialelor metalice. Toți sudorii ULAMEX sunt calificați conform EN ISO 9606-1, procedurile de sudare WPS / WPQR sunt aprobate de inspector independent (TÜV Rheinland).
- EN 10025-2 – Oțeluri de construcție laminate la cald (S235JR, S355J2). Toate șarjele de oțel folosite în carport sunt livrate cu certificat de inspecție 3.1 conform EN 10204, atașat ofertei finale.
- EN ISO 1461 – Zincare la cald a pieselor de oțel. Grosime minimă strat zinc 70 µm pentru piese cu grosime perete ≥3 mm, consum minim 500 g/m² (clasa Z500).
- EN 1991-1-3 – Sarcini din zăpadă pe construcții. Carportul este dimensionat pentru zonele I și II de încărcare la zăpadă din România (1,6 kN/m² pe ax 5,0 m, 0,9 kN/m² pe ax 6,1 m).
- EN 1991-1-4 – Sarcini din vânt pe construcții. Carportul este dimensionat pentru zona I de încărcare la vânt în România până la altitudine 300 m, categorie de teren II.
- EN 1999-1-1 – Eurocode 9: Proiectarea structurilor de aluminiu. Profilul aluminiu EN AW-6060 T66 are limita de curgere garantată ≥160 MPa și rezistența la rupere ≥215 MPa.
- EN ISO 12944-2 – Categorii de coroziune atmosferică. Sistemul ULAMEX este adaptat pentru clasa C3 (mediu urban și industrial moderat), suficientă pentru toate locațiile rurale și urbane din România cu excepția zonelor de litoral cu salinitate marină ridicată (clasa C5-M, care necesită strat suplimentar de vopsea).
Toate documentele de certificare sunt furnizate la livrare: declarația de performanță (DoP), certificatul 3.1 EN 10204 pentru fiecare șarjă de oțel, raport de sudură, raport de zincare cu măsurători grosime strat și instrucțiunile complete de montaj în limba română.
Variante și configurații disponibile
Sistemul ULAMEX se construiește pe bază de patru configurații standard plus opțiuni de personalizare. Mai jos cele mai frecvente patru variante pe care le livrăm.
Varianta A – Carport standard, 1 loc auto
Versiune compactă pentru spații restrânse. Un modul cu doi stâlpi lungi (S1) și doi stâlpi scurți (S2), două rigle principale (RG), două grinzi transversale (BP), patru grinzi consolă (BW – jumătate față de standard) și 4 profile aluminiu de 6600 mm. Lățime totală acoperit ≈3,1 m, lungime ax stâlpi 6,1 m. Ideală pentru un autoturism plus depozitare echipamente. Capacitate FV: 5–7 panouri (≈2,5 kWp).
Varianta B – Carport dublu, 2 locuri auto (BOM standard)
Configurația cea mai vândută. Compoziția exactă este cea din tabelul BOM de mai sus: 4 stâlpi (2× S1 + 2× S2), 2 rigle RG, 4 grinzi BP, 8 grinzi consolă BW, 7 profile aluminiu, 56 șuruburi M12 + 56 piulițe + 112 autoforante BI-METAL + 12 jgheaburi aluminiu + 2 role garnitură EPDM. Lățime totală acoperit ≈4,8 m, suficient pentru două autoturisme paralele cu marjă de manevră. Capacitate FV: 10–14 panouri (≈5–6 kWp), generare anuală tipică 5500–6800 kWh în condiții România.
Varianta C – Carport cu fotovoltaice integrat (PV-Carport)
Configurația B optimizată pentru capacitatea maximă FV: profile aluminiu repartizate la distanță 991–1303 mm pentru a accepta panouri standard de 2,1×1,1 m sau 2,3×1,1 m în orientare verticală. Sistemul este compatibil cu tronsonul nostru de cleme intermediare și de capăt din aluminiu, listate în categoria Cleme fotovoltaice. Înclinarea fixă 10° este optimizată pentru România (latitudine 44–47°), oferind un compromis între generarea de vară și viteza de scurgere a zăpezii.
Varianta D – Carport cu stație de încărcare EV
Varianta B sau C, plus pregătire infrastructură pentru încărcător auto AC 11/22 kW sau DC 50–150 kW. Cablurile de alimentare se trec prin orificiile pre-tăiate în plăcile de bază (ø60 mm) și în rigle, fără canal exterior vizibil. Stâlpul scurt S2 poate primi un suport de fixare pentru încărcător. Ne ocupăm exclusiv de partea mecanică (carport + suport încărcător); livrarea, certificarea ANRE și instalarea încărcătorului se face de partenerul EV ales de client.
Componente complementare ULAMEX pentru proiectul dumneavoastră
Pe lângă carportul propriu-zis, ULAMEX produce și livrează gama completă de componente complementare necesare pentru un proiect cheie la mână. Toate sunt fabricate în uzina noastră din Polonia, cu aceleași certificări EN 1090 și ISO 3834 ca și carportul.
- Sisteme de montaj fotovoltaic – profile aluminiu EN AW-6005A T6, șine, conectori, brackete pentru acoperișuri din tablă, țiglă ceramică, țiglă metalică sau membrană EPDM. Vezi categoria Fotovoltaice.
- Cleme fotovoltaice – cleme intermediare 30–45 mm, cleme de capăt, cleme rapide click-fix, toate din aluminiu anodizat sau inox A2. Vezi Cleme.
- Cârlige acoperiș – cârlige reglabile pentru țiglă ceramică și ardezie, oțel inox A2/A4. Vezi Cârlige acoperiș.
- Lestaje fotovoltaice – soluții de fixare fără perforare a acoperișului, pentru acoperișuri plate cu membrană EPDM sau bitum. Vezi Lestaje.
- Triunghiuri fotovoltaice – pentru montajul vertical pe acoperișuri plate, unghi 10°/15°/20°/30°. Vezi Triunghiuri.
- Sisteme de fixare INOX A2/A4 – pentru îmbinări expuse mediilor agresive (litoral, mediu industrial). Vezi categoria Elemente de fixare.
- Garduri moderne ULAMEX – sistem de garduri din aluminiu anodizat sau oțel zincat și vopsit, asortat cu carportul în nuanța RAL 7016. Vezi Garduri moderne.
Toate componentele se pot livra cu o singură comandă, de la o singură rampă de încărcare, ceea ce reduce timpul de organizare a șantierului și costul logistic comparativ cu situația în care fiecare componentă vine de la un furnizor diferit.
Procedura de asamblare și montaj
Manualul de montaj furnizat odată cu carportul descrie procedura completă în 8 etape, ilustrate cu desene tehnice. Mai jos un sumar pentru a vă oferi o vedere de ansamblu asupra timpilor și echipei necesare.
Etapa 1 – Pregătirea fundațiilor (responsabilitate investitor)
Investitorul realizează patru fundații betonate izolate, conform desenului furnizat, cu ax 6100 mm × 1700 mm, dimensiune fundație 1250×450 mm minim 800 mm adâncime. În fiecare fundație se ancorează 4 șuruburi de fundație M16×700 clasă 8.8, care trebuie să iasă deasupra suprafeței betonate cu 70–80 mm. Pentru un teren standard cu pământ argilos sau nisipos compactat, fundațiile sunt suficiente; pentru pământuri slabe se recomandă consultarea unui geotehnician local. Materialele necesare: 16 ancore M16×700 clasa 8.8, 48 piulițe M16, 16 șaibe M16 (nu sunt incluse în livrarea ULAMEX – se cumpără separat din materiale de construcții locale).
Etapa 2 – Montajul stâlpilor S1 și S2
Stâlpii lungi S1 (2 buc, 2850 mm, 75,7 kg/buc) și stâlpii scurți S2 (2 buc, 2280 mm, 67,4 kg/buc) se așază pe ancorele de fundație, cu o piuliță de nivelare deja înșurubată pe ancoră (la 70–80 mm sub placa de bază a stâlpului). Stâlpii se prind delicat cu o piuliță superioară, lăsând joc pentru reglajul fin de verticalitate la următoarele etape. Echipa: 2 persoane plus mijloc de ridicare ușor (macara mobilă mică sau telehandler).
Etapa 3 – Montajul riglelor RG
Cele două rigle principale RG (5000 mm, 87,2 kg/buc), executate din profil închis 180×100 mm, se ridică manual sau cu ajutorul unei macarale mici și se așază pe capetele stâlpilor S1 și S2, între plăcile de nod. Rigla este simetrică, deci nu există direcție „stânga-dreapta” sau „sus-jos”. Se prind cu 6 șuruburi DIN 931 M12×140 + piulițe DIN 6923 pe fiecare nod (24 șuruburi în total pentru cele patru noduri stâlp-riglă). Cuplul de strângere recomandat: 90 Nm.
Etapa 4 – Montajul grinzilor transversale BP
Cele patru grinzi transversale interioare BP (6000 mm, 105,7 kg/buc), executate din profil închis 180×100 mm, se ridică pe linii sau pe macara mică și se așază în orificiile din placa de nod și din riglă. Conexiunile se realizează cu 4 șuruburi DIN M12×140 pe fiecare nod (16 șuruburi total). Atenție la direcția capului șurubului – pentru montajul ulterior al grinzilor consolă, capul trebuie orientat spre exterior la primele două grinzi și spre interior la următoarele două.
Etapa 5 – Montajul grinzilor consolă BW
Cele opt grinzi consolă BW (500 mm, 10 kg/buc) se ridică manual și se așază pe șuruburile rămase după montajul grinzilor transversale, închizând cantilevre de 500 mm la fiecare colț al carportului. Cuplu de strângere 90 Nm. La acest moment construcția portantă este completă și se poate verifica verticalitatea stâlpilor și ortogonalitatea diagonalelor.
Etapa 6 – Montajul profilelor aluminiu și a garniturii EPDM
Cele 7 profile aluminiu (6600 mm, ≈12 kg/buc), pre-prevăzute cu canale pentru garnitură EPDM, se ridică manual și se fixează pe grinzile transversale și consolă cu 4 șuruburi autoforante BI-METAL 6,3×25 cu garnitură EPDM, pe fiecare îmbinare profil-grindă. Total: 112 șuruburi autoforante (1,12 op.). Cuplul de strângere pentru autoforante: aproximativ 3 Nm – important să nu rupți filetul. Garnitura EPDM se introduce în canalul lateral al profilelor și se comprimă la cuplu controlat.
Etapa 7 – Subturnarea picioarelor stâlpilor cu mortar
După reglajul final al verticalității și după strângerea finală a tuturor șuruburilor structurale, spațiul de 20–25 mm dintre suprafața fundației și placa de bază a stâlpului se umple cu mortar de etanșare expansiv tip Ceresit CX 15 sau echivalent. Apoi se înșurubează a doua piuliță M16 pe ancore, asigurând fixarea definitivă a stâlpului. Acest pas este critic pentru distribuția uniformă a sarcinilor pe toată suprafața plăcii de bază.
Etapa 8 – Montajul panourilor fotovoltaice (opțional)
Panourile FV se fixează pe profilele aluminiu cu cleme intermediare și de capăt, conform recomandărilor producătorului panourilor. Sistemul ULAMEX acceptă rame de panouri cu lățime între 991 și 1303 mm și lungime între 1650 și 2465 mm – aproape toate panourile standard de pe piață, inclusiv modulele bifaciale și jumătate-celulare. Cablurile DC se trasează pe interiorul rigle și se scot pe la baza stâlpului prin orificiul ø60 mm.
Timp estimat total: 1–2 zile de lucru cu o echipă de 2 persoane plus echipament de ridicare ușor, pentru un modul standard de 2 locuri auto. Pentru module multiple, timpul scalează aproximativ liniar (3 module = 3 zile, 5 module = 5 zile).
Întrebări frecvente despre carportul ULAMEX
De ce ULAMEX folosește profil închis 180×100 mm pentru rigle și grinzi?
Profilul închis dreptunghiular 180×100 mm are pereți paraleli pe toate cele patru fețe, ceea ce oferă rigiditate la torsiune semnificativ mai mare (factor de aproximativ 4) la masă pe metru similară comparativ cu un profil deschis cu aceeași înălțime. Pentru carporturi cu deschideri de 5–6 m și sarcini asimetrice de zăpadă (zăpada se acumulează pe partea înclinată sub vânt), rigiditatea la torsiune este criteriul de proiectare critic. În plus, profilul închis se zincă uniform pe toate suprafețele exterioare, iar interiorul este protejat de mediul exterior – fără cavități unde s-ar putea acumula condens. Soluția este testată în catalogul nostru din 2018 și instalată pe peste 800 de proiecte în Europa Centrală și de Vest fără semnalări de rigiditate insuficientă.
Carportul ULAMEX necesită autorizație de construire?
În România, conform Legii 50/1991 actualizată, carporturile cu suprafață acoperită până la 75 m² și înălțime liberă până la 3 m nu necesită autorizație de construire în majoritatea autorităților locale, dar trebuie raportate primăriei prin notificare scrisă cu desenul tehnic. Pentru carporturi mai mari (3–5 module conectate), autorizația este obligatorie. Recomandăm verificarea regulamentului local de urbanism al primăriei dvs. înainte de comanda finală. ULAMEX furnizează la cerere desenul tehnic complet în format DWG / PDF necesar dosarului de autorizație.
Ce sarcini de zăpadă suportă carportul ULAMEX?
Sistemul standard este dimensionat pentru 1,6 kN/m² pe ax stâlpi 5,0 m (zonele I, II, III și IV de încărcare la zăpadă din România până la altitudine 1000 m), respectiv 0,9 kN/m² pe ax stâlpi 6,1 m (zonele I și II până la 328 m altitudine). Pentru locații cu altitudine mai mare (zone montane, peste 1000 m), oferim variante reinforțate cu rigla principală 200×120 mm și grinzi 200×100 mm – contactați-ne pentru calcul personalizat conform EN 1991-1-3.
Care este timpul de livrare de la comanda fermă?
Timpul standard de livrare pentru un carport ULAMEX configurație B (2 locuri, BOM standard) este 4–6 săptămâni de la comanda fermă cu plata în avans, livrarea la rampa investitorului în România. Pentru proiecte personalizate (variante reinforțate, dimensiuni speciale, sisteme integrate cu stație EV), timpul de livrare poate ajunge la 8–10 săptămâni. Toate produsele sunt fabricate la comandă în uzina noastră din Polonia – nu lucrăm cu stoc fixed.
Pot extinde carportul în viitor cu module suplimentare?
Da. Sistemul este modular și se poate extinde în orice moment cu unul, două sau trei module suplimentare, până la maximum 5 module conectate (≈30 m lungime totală). Extensia se realizează prin adăugarea unei noi serii de stâlpi (S1 + S2), o nouă riglă RG și conectarea la modulul existent prin grinzile transversale BP. Important: la extinderi cu mai mult de 5 module, este obligatoriu un rost de dilatare adaptat la condițiile locale, conform manualului. La planificarea fundațiilor inițiale, recomandăm să prevedeți spațiul pentru extensie viitoare – ne consultați gratuit pe baza desenelor preliminare.
Cum este protejată construcția împotriva coroziunii pe termen lung?
Sistemul anticoroziv ULAMEX are trei nivele complementare: (1) zincare la cald conform EN ISO 1461, strat 70 µm, 500 g/m², care formează o barieră chimică între oțel și atmosferă; (2) vopsea pulbere RAL 7016 aplicată în câmp electrostatic pe stratul de zinc, cu adeziune chimică prin grupare hidroxil; (3) etanșarea îmbinărilor șurubate cu garnituri EPDM, care împiedică pătrunderea apei în interfața oțel-șurub. Acest sistem este testat pentru clasa C3 (mediu urban și industrial moderat) cu durată estimată de viață peste 25 de ani fără retușuri majore, conform EN ISO 12944-2.
Pot monta carportul pe o suprafață de pavaj existentă, fără fundații betonate?
Nu recomandăm acest scenariu. Sarcinile transmise de stâlpi în timpul rafalelor de vânt depășesc capacitatea unei dale de pavaj standard. Există o variantă „lestată” pentru aplicații foarte temporare (parcări festivaluri, șantiere temporare) care folosește platforme de beton prefabricat cu greutate 800–1200 kg fiecare, dar aceasta nu este recomandată pentru instalări permanente. Pentru orice carport cu durată de viață peste 5 ani, fundația betonată izolată este obligatorie – și este una dintre cele mai simple lucrări pe care le poate face un constructor local cu echipă mică.
Carportul cu panouri FV integrate este compatibil cu schema „Casa Verde Fotovoltaice”?
Da, în limita criteriilor schemei. Programul AFM Casa Verde Fotovoltaice 2024 finanțează instalări de panouri fotovoltaice pentru autoconsum în zona rezidențială până la 6 kWp și 20.000 lei/sistem. Carportul cu panouri FV integrate (Varianta C, 10–14 panouri) se încadrează în acest plafon. Atenție: AFM cere instalator certificat și aviz tehnic ANRE. ULAMEX nu este instalator electric – livrăm doar partea mecanică (carport + sistem montaj). Recomandăm un instalator partener din zona dvs. pentru partea electrică.
Cât costă un carport ULAMEX standard, livrat în România?
ULAMEX este o firmă în model „cerere de ofertă” – nu publicăm prețuri pe site pentru că fiecare proiect are configurație individuală (locație, sarcini locale, opțiuni FV / EV, transport, accesorii). Pentru a primi o ofertă personalizată în 1–2 zile lucrătoare, completați formularul de contact sau apelați-ne la +48 504 424 761. Pentru proiecte mari (peste 5 module sau peste 50 kWp FV integrat), oferim consultanță tehnică gratuită cu deplasare la locație, în limita disponibilității.
Carportul include și instalarea, sau doar livrarea materialelor?
Modelul standard ULAMEX este livrarea materialelor la rampa investitorului, cu manualul de montaj complet în limba română. Investitorul angajează apoi o echipă locală de constructori (2 persoane plus utilaj de ridicare) pentru montajul de 1–2 zile. Această soluție este cea mai eficientă din punct de vedere costuri, deoarece manopera locală în România este mai accesibilă decât deplasarea unei echipe ULAMEX din Polonia. Pentru proiecte mari (peste 3 module, peste 100 m²) putem organiza la cerere o echipă ULAMEX detașată, cu costuri de transport, cazare și diurnă facturate separat. Solicitați detalii la formularul de contact.
Cere ofertă personalizată pentru carportul dumneavoastră
Spuneți-ne câteva detalii despre proiect – locație, număr de locuri auto, planuri pentru panouri fotovoltaice sau stație EV. Oferta personalizată sosește în 1–2 zile lucrătoare, cu desen tehnic și BOM detaliat.
ULAMEX – producător structuri din oțel și aluminiu certificate EN 1090-1 EXC2 și ISO 3834-2 din 1988. Adresa: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polonia. E-mail: [email protected].
Detalii constructive – ce face diferența la fiecare componentă
În cele ce urmează detaliem caracteristicile tehnice ale fiecărei componente principale ale carportului ULAMEX, cu accent pe alegerile constructive care diferențiază produsul nostru de carporturi generice de pe piață. Aceste detalii nu se văd în mod uzual în brochura comercială, dar sunt cele care determină comportamentul real al construcției pe parcursul a 25 de ani de exploatare.
Stâlpii S1 și S2 – placa de bază și sistem de ancorare
Placa de bază a fiecărui stâlp este o piesă sudată din oțel de 15 mm grosime, dimensiune 450×450 mm, cu patru găuri ø22 mm pentru ancorele M16×700 ale fundației. Patru nervuri triunghiulare sudate între stâlp și placă (lățime 150 mm, grosime 8 mm) preiau momentele de încovoiere de la baza stâlpului, transferând efortul din profilul 100×100 mm spre cele patru ancore în mod uniform. Această soluție este superioară soluției „placa simplă fără nervuri” întâlnite la carporturile ieftine: în absența nervurilor, întreaga încovoiere de la baza stâlpului se transmite prin colțul saudurii placă-stâlp, ducând la oboseală în zona afectată termic și la crăparea sudurii după 8–12 ani de încărcări ciclice.
Stâlpul S1 (lung, 2850 mm) este montat pe partea înclinată superioară a acoperișului, unde sarcina de zăpadă acumulată este maximă. Stâlpul S2 (scurt, 2280 mm) este montat pe partea înclinată inferioară, unde sarcina de vânt ascendent (suction) este dominantă. Această geometrie oferă unghiul de 10° pentru acoperiș – optimizat ca un compromis între generarea fotovoltaică (10° favorizează generarea de vară) și capacitatea naturală de evacuare a apei și a zăpezii. Un unghi mai abrupt (20–30°) ar reduce sarcina de zăpadă acumulată, dar ar crește sarcina de vânt frontal și ar reduce randamentul FV anual cu 4–6%.
Plăcile de nod (gusset plates) și transferul sarcinilor
La fiecare nod stâlp-riglă (4 noduri pe modul) sunt sudate două plăci de nod laterale, dimensiune 350×300 mm grosime 10 mm, cu 6 găuri ø14 mm pentru șuruburile DIN 931 M12×140. Plăcile de nod sunt orientate perpendicular pe axul riglei, asigurând transmisia momentelor de încovoiere de pe riglă către stâlp prin șuruburi în forfecare dublă. Această configurație este superioară soluției clasice „placă plate sudată în capul stâlpului” întâlnite la carporturile mai ieftine: la placa plate, momentul de încovoiere creează tracțiune pe șuruburile superioare, iar zincul din interfața placă-șurub se uzează în 5–7 ani datorită micromișcărilor. La soluția cu plăci laterale și șuruburi în forfecare, șurubul lucrează exclusiv la efort transversal, iar zincul rămâne intact.
La nodurile riglă-grindă transversală (4 noduri pe riglă, 8 total pe modul), plăcile de nod sunt sudate direct pe rigla 180×100 mm, cu 4 găuri ø14 mm pe fiecare nod. Configurația permite montajul individual al fiecărei grinzi transversale fără demontarea grinzilor adiacente, ceea ce este important în cazul în care o grindă este avariată de un accident și trebuie înlocuită – costul de înlocuire este pentru o singură grindă (≈106 kg oțel, plus 4 șuruburi), nu pentru întregul modul.
Profilul aluminiu de acoperiș și canalul de drenaj integrat
Profilul aluminiu este o extruziune complexă cu secțiune dublă: partea superioară este o platformă plată de 90 mm pentru fixarea panourilor FV cu cleme intermediare, iar partea inferioară integrează un canal de drenaj de aproximativ 60 mm lățime și 25 mm adâncime. Apa de ploaie care cade între panouri se scurge în acest canal și este evacuată lateral prin jgheaburile aluminiu 100×30×1,5 mm de la capetele profilelor. Această geometrie integrată elimină necesitatea unei jgheabă exterioară care ar fi vizibilă pe construcție și care s-ar înfunda cu frunze.
Aliajul folosit, EN AW-6060 T66, are limita de curgere garantată ≥160 MPa și rezistența la rupere ≥215 MPa. T66 este o stare de tratament termic îmbunătățită față de T6 standard, oferind rezistență mecanică superioară (≈12% peste T6) la durata de viață similară a procesului de extruziune. Anodizarea neagră se realizează în baie electrolitică sulfurică, cu strat de oxid integrat de 20 µm grosime și sigilare în apă deionizată la 95°C. Stratul de oxid este parte din structura cristalină a aluminiului – nu se exfoliază precum o vopsea, nu se zgârie precum o pulbere, nu se decolorează la UV mai mult decât o nuanță gri-închis spre antracit pe parcursul a 20 de ani de expunere directă.
Sistemul de etanșare EPDM și prevenirea infiltrațiilor
Garnitura EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) este un cauciuc sintetic cu rezistență superioară la ozon, UV, temperaturi extreme (-40°C la +120°C) și ape acidulate. La carportul ULAMEX folosim un profil EPDM cu secțiune trapezoidală 12×8 mm, livrat în două role de 30 m fiecare. Profilul se introduce în canalele laterale ale profilelor aluminiu și se comprimă la montaj cu cuplu de strângere controlat al șuruburilor autoforante BI-METAL.
Funcția primară a EPDM este să încetinească curgerea apei pe acoperiș în cazul ploilor torențiale, evitând astfel saturarea bruscă a jgheaburilor. În al doilea rând, garnitura blochează acumularea de praf, frunze și murdărie între panourile FV și profilul aluminiu, lucru critic pentru menținerea randamentului fotovoltaic. Studiile pe termen lung din DACH (Fraunhofer ISE, 2019) arată că panourile FV cu acumulare de murdărie pe rama inferioară pierd 8–12% din randamentul anual datorită umbririi parțiale și lipirii frunzelor pe celulele de margine – problemă pe care sistemul ULAMEX o elimină prin design.
Șuruburile autoforante BI-METAL și fixarea profilelor
Profilele aluminiu se fixează pe grinzile transversale și consolă cu șuruburi autoforante speciale BI-METAL 6,3×25 mm cu garnitură EPDM 16. „Bi-metal” înseamnă că șurubul are vârful de oțel inoxidabil A2 (rezistent la coroziune în contact cu aluminiul, evitând cuplul galvanic agresiv) și corpul din oțel zincat de înaltă rezistență (clasă 8.8). Această construcție hibridă oferă o combinație unică: vârful inox pătrunde în profilul aluminiu și în plata oțel galvanizat fără a iniția o coroziune galvanică (oțel-aluminiu = potențial diferit ≈0,9V, ceea ce ar accelera coroziunea într-un șurub monomaterial), iar corpul oțel oferă rezistență mecanică superioară pentru transmiterea sarcinilor de tracțiune din vânt.
Total șuruburi autoforante pe modul: 112 buc, organizate cu 4 șuruburi pe fiecare îmbinare profil-grindă (4 grinzi transversale + 8 consolă × 7 profile = 7 profile × 8 puncte de fixare × 2 șuruburi pe punct = 112). Cuplul de strângere recomandat este 3 Nm – important să nu se rupă filetul autoformat în aluminiu și să nu se deformeze garnitura EPDM peste 25% din grosimea inițială.
Calcul tehnic – sarcini de proiectare aplicate carportului
Carportul ULAMEX este dimensionat conform sistemului de norme europene EN 1991 (Eurocode 1: Acțiuni asupra structurilor) cu particularizare la condițiile climatice din Polonia, România, Cehia, Slovacia, Germania și alte țări de destinație. Mai jos prezentăm sarcinile de calcul considerate.
Sarcină permanentă (greutate proprie)
Greutatea proprie a structurii portante de oțel: aproximativ 580 kg pe modul standard de 2 locuri (2× S1 75,7 + 2× S2 67,4 + 2× RG 87,2 + 4× BP 105,7 + 8× BW 10 = 581 kg). Greutatea sistemului aluminiu acoperiș: aproximativ 84 kg pe modul (7 profile × 12 kg/buc). Greutatea panourilor FV (10–14 panouri × 23 kg/buc): aproximativ 230–322 kg. Total sarcină permanentă pe ax stâlpi: aproximativ 900–990 kg pentru un modul standard, distribuită relativ uniform între cei patru stâlpi. Sarcina permanentă unitară pe acoperișul de 4,8×6,1 = 29,3 m² este aproximativ 0,33 kN/m², suficient sub valoarea standard 0,15 kN/m² considerată pentru ipoteza de proiectare a sarcinii panourilor FV.
Sarcină din zăpadă
Zăpada este evaluată conform EN 1991-1-3 cu particularizare la zona geografică. România este împărțită în 4 zone de încărcare la zăpadă (I, II, III, IV) cu valori caracteristice s_k între 1,5 kN/m² în Bucovina și Maramureș și 0,9 kN/m² în Dobrogea. Carportul ULAMEX standard este dimensionat pentru s_k = 1,6 kN/m² pe ax stâlpi 5,0 m, ceea ce acoperă întreaga țară (zonele I, II, III, IV) până la altitudine 1000 m. Pentru zone montane peste 1000 m altitudine se aplică s_k = 2,4–3,2 kN/m² și se folosește varianta reinforțată cu rigle 200×120 mm.
Sarcina de zăpadă este modelată cu coeficient de formă μ_1 = 0,8 pentru acoperiș cu pantă 0–30°, ceea ce înseamnă că zăpada acumulată este 80% din zăpada terestră. Pentru pantă 10° (carportul ULAMEX), coeficientul de evacuare naturală a zăpezii este redus, astfel că zăpada se acumulează aproape complet pe acoperiș. Sarcina concentrată asimetrică (zăpadă pe partea sub vânt) este modelată cu coeficient μ_2 = 0,4 pe partea expusă, ceea ce creează o încovoiere asimetrică pe rigla principală – verificată cu factor de siguranță suplimentar 1,3 în calculul nostru.
Sarcină din vânt
Vântul este evaluat conform EN 1991-1-4 cu particularizare la zona geografică și categoria de teren. România este împărțită în 4 zone de încărcare la vânt (A, B, C, D) cu valori caracteristice v_b (viteza fundamentală a vântului, perioada de revenire 50 ani) între 22 și 31 m/s. Carportul ULAMEX standard este dimensionat pentru v_b = 25 m/s (zonele A, B, C până la altitudine 300 m, categorie de teren II – terenuri cu vegetație joasă, terenuri agricole). Pentru locații expuse (litoral, vârfuri de deal, zone industriale fără vegetație), recomandăm consultarea noastră pentru calcul cu v_b = 28–31 m/s.
Acoperișul carportului are formă „de copertină” în sensul EN 1991-1-4 anexa F, ceea ce înseamnă că vântul poate acționa de jos în sus (sarcină de aspirație, „suction”) cu coeficient de presiune c_p = -1,3 pe partea cu vânt ascendent, respectiv de sus în jos cu c_p = +0,8 pe partea cu vânt descendent. Sarcina de aspirație este de fapt critică pentru proiectarea fundațiilor și a îmbinărilor – construcția trebuie să reziste la „smulgerea” acoperișului de vânt. Aceasta este motivul pentru care ancorele M16×700 trebuie să fie ancorate adânc în beton (minimum 600 mm) și pentru care șuruburile DIN 931 M12×140 ale îmbinărilor sunt dimensionate pentru efort de tracțiune, nu doar pentru forfecare.
Despre ULAMEX – producător de structuri din 1988
ULAMEX este un producător independent de structuri din oțel și aluminiu, fondat în 1988 de Zbigniew Zientek, antreprenor cu experiență în industria metalurgică. Firma este amplasată la Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polonia, într-o zonă industrială cu acces direct la rețeaua europeană de drumuri E67 / A1 și la coridorul de cale ferată est-vest care leagă portul Hamburg de portul Konstanța. Această poziționare strategică ne permite să livrăm rapid și economic în întreaga Europă Centrală și de Est, inclusiv în România prin terminalele de transport rutier din Cluj, Sibiu, București și Constanța.
Pe parcursul celor peste 35 de ani de activitate, ULAMEX a livrat peste 12.000 de proiecte de structuri din oțel și aluminiu, de la garduri rezidențiale și carporturi, până la hale industriale, depozite agricole, parking-uri etajate, structuri pentru centrale fotovoltaice mari (peste 1 MWp), magazine en-detail și depozite logistice. Peste 800 dintre aceste proiecte sunt carporturi specializate cu sau fără panouri fotovoltaice integrate, instalate în Polonia (zona principală de activitate), Germania, Cehia, Slovacia, Lituania, Letonia, Estonia, România și Ungaria.
Capacitatea tehnică și certificări
Uzina ULAMEX are o suprafață de producție de aproximativ 4500 m² acoperit, plus 2000 m² de depozit deschis. Echipamentele cheie includ: trei mașini CNC de tăiere cu plasmă (HyperTherm) pentru piese până la 6×3 m, două mașini de tăiere cu fierăstrău circular pentru profile, patru roboți de sudură (Yaskawa, Fronius), un cuptor de vopsire în câmp electrostatic cu temperatura de polimerizare 220°C, două centre de prelucrare CNC pentru găuriri de precizie, instrumente de măsurare (mașini de coordonate Mitutoyo, calipere digitale, Elcometer 456 pentru grosime strat). Capacitatea anuală: aproximativ 800 tone de oțel prelucrate.
Certificările deținute: EN 1090-1 EXC2 (extindere în curs la EXC3 pentru proiecte cu importanță sporită), EN ISO 3834-2 (calitate sudură), AWS D1.1 (norma americană pentru proiecte de export în SUA și Canada), TÜV Rheinland produs certificat. Toate certificările sunt audited anual de inspectorii independenți și sunt disponibile pentru consultare la cerere. Numărul de înregistrare al certificatelor și data validității sunt afișate vizibil pe declarația de performanță (DoP) atașată fiecărei livrări.
Echipa ULAMEX
Compania funcționează cu o echipă restrânsă de 35 de persoane: 8 ingineri (proiectare, calcul static, programare CNC), 12 sudori (toți certificați EN ISO 9606-1), 6 montatori și asistenți, 3 specialiști vopsire în câmp electrostatic, 2 inspectori control calitate, 4 persoane în comercial și administrativ. Această echipă restrânsă este alegerea conștientă a fondatorului: spre deosebire de companiile mari cu sute de angajați, la ULAMEX fiecare comandă este urmărită de un singur responsabil de proiect, de la primul contact până la livrare. Pentru clientul român, contactul este același e-mail și același număr de telefon de la prima ofertă până la 25 ani după livrare – nu o serie de „operatori call-center” anonimi.
Întrebări tehnice avansate
Ce panouri fotovoltaice se pot monta pe carportul ULAMEX?
Sistemul acceptă rame de panouri fotovoltaice cu lățime între 991 și 1303 mm și lungime între 1650 și 2465 mm. Aceasta acoperă aproape toate panourile standard de pe piață: panouri monocristaline standard de 60 sau 72 celule (1700×1000 mm tipic), panouri half-cell (1750×1050 mm tipic), panouri bifaciale cu sticlă-sticlă, panouri TOPCon, panouri HJT, panouri „all-black” cu rama neagră anodizată. Important: în orientare verticală (portrait), panourile cu lungime peste 2465 mm necesită un sistem aluminiu special cu profile mai lungi de 6600 mm, soluție disponibilă la cerere. Pentru panourile flexibile sau panourile fără rama (frameless), recomandăm consultarea producătorului panourilor pentru sistem de fixare specific.
Carportul rezistă la căderi de gheață, ploaie cu grindină sau căderi de obiecte?
Profilul aluminiu are grosime de perete 2,5–3 mm pe partea superioară unde se montează panourile, ceea ce oferă rezistență structurală bună la impact. Pentru grindină, panourile FV sunt elementul cel mai vulnerabil – majoritatea panourilor moderne au certificat IEC 61215 cu test de impact „bilă de gheață 25 mm la 23 m/s”, ceea ce acoperă grindina obișnuită. Pentru zone cu căderi de gheață mari (peste 35 mm) sau căderi de obiecte (creangă mare, conductor de înaltă tensiune rupt), recomandăm asigurarea construcției la un asigurător de bunuri – costul anual este tipic 0,3–0,5% din valoarea de înlocuire. Sistemul de jgheab integrat este robust suficient pentru a prelua acoperișuri cu zăpadă acumulată până la limita de proiectare; depășirea acestei limite necesită evacuare manuală.
Cum se face conectarea la rețea electrică pentru sistemul FV integrat?
Conectarea la rețea (REE Distribuție / Enel / E-distribuție / Electrica Furnizare în România) este responsabilitatea unui instalator electric autorizat ANRE, nu a ULAMEX. Procesul standard implică: (1) cerere de aviz tehnic la operatorul de distribuție local, durata 30–60 zile, (2) instalarea unui invertor solar (Huawei, SMA, Fronius, Solis, etc.) și a unei boxe de protecție AC/DC, (3) instalarea unui contor bidirecțional la limita de proprietate, (4) conectarea finală la rețea cu protocol oficial. Costul total al echipamentelor electrice și manoperei este tipic 8.000–15.000 lei pentru sistem rezidențial 5 kWp, în plus față de costul carportului. ULAMEX recomandă doi-trei instalatori parteneri din zona dvs. la solicitare.
Ce se întâmplă dacă o riglă sau un stâlp este avariat după montaj?
Dacă avaria este accidentală (impact auto, cădere arbore, etc.), reparația se face prin înlocuirea componentei avariate, nu a întregii structuri. Având în vedere modularitatea sistemului, putem livra în 2–3 săptămâni o riglă RG individuală, un stâlp S1 sau S2, o grindă transversală BP sau o consolă BW. Costul unui element individual este tipic 8–15% din valoarea totală a unui modul. Pentru carporturi comerciale (parking de companie), recomandăm asigurarea cu acoperire pentru daune accidentale, care include de obicei costul înlocuirii cu factura ULAMEX direct la asigurător. Dacă avaria este datorită oboselii materialelor (puțin probabil în primii 15 ani), intervenim în limita garanției contractuale.
Pot vopsi carportul într-o altă culoare decât RAL 7016?
Da, la cerere. RAL 7016 (antracit gri) este culoarea standard, aleasă pentru armonizarea cu majoritatea panourilor FV (rame negre sau gri închis) și pentru rezistența excelentă la decolorare UV. La cerere, putem livra în orice culoare RAL standard (RAL 9005 negru profund, RAL 9016 alb traffic, RAL 8019 maro grafit, RAL 6005 verde mușchi, etc.). Cost suplimentar: aproximativ 5–8% pentru schimbarea culorii, datorită necesității curățării liniei de vopsire înainte de procesare. Termen de livrare nemodificat. Atenție: culorile foarte deschise (alb, gri deschis) arată mai rapid murdăria în mediu rural sau urban; nuanțele închise sunt mai practice pentru exterior.
Carportul ULAMEX este compatibil cu sistemele de panouri solare termice (apă caldă)?
Da, dar cu condiții. Sistemele solare termice cu colectoare plane sau cu tuburi vidate au greutate similară panourilor FV (15–25 kg/m²) și se pot monta pe profilul aluminiu standard. Atenție însă: colectoarele termice generează temperaturi locale ridicate (până la 180–200°C în condiții de stagnare), ceea ce poate induce dilatări termice semnificative pe sistemul aluminiu. Recomandăm folosirea de cleme termoetalce dedicate, livrate de producătorul sistemului termic, și prevederea unui spațiu minim de 5 cm între colector și profilul aluminiu pentru ventilație. Pentru sisteme termice mari (peste 10 m² colector), o consultare tehnică suplimentară este recomandată.
Ce schimbări trebuie făcute pentru a monta carportul în zona de litoral (Constanța, Mamaia, Vama Veche)?
Zona de litoral are clasa de coroziune C5-M (mediu marin cu salinitate ridicată) conform EN ISO 12944-2. Sistemul ULAMEX standard este dimensionat pentru clasa C3 (urban / industrial moderat), durata de viață a stratului anticoroziv în C5-M ar fi redusă cu aproximativ 50% (12 ani în loc de 25). Pentru locații de litoral, recomandăm: (1) strat suplimentar de vopsea epoxidică între zinc și vopseaua finală RAL 7016 (cost suplimentar ≈8%), (2) folosirea de șuruburi inox A4 (în loc de A2) pentru toate îmbinările, (3) inspecție anuală a stratului de zinc cu măsurător feromagnetic, (4) curățare cu apă dulce de cel puțin două ori pe an pentru îndepărtarea sării marine. Cu aceste măsuri, durata de viață în C5-M ajunge la 18–22 ani.
Carportul ULAMEX este eligibil pentru programul „Casa Eficientă Energetic” sau alte scheme guvernamentale?
Carportul propriu-zis (structura mecanică) nu este obiectul direct al schemelor de eficiență energetică, dar panourile FV instalate pe el sunt eligibile pentru: (1) AFM Casa Verde Fotovoltaice 2024 – 20.000 lei pentru sistem rezidențial până la 6 kWp, (2) program EE „Casa Eficientă Energetic” – nu acoperă FV direct, dar acoperă investiții de eficientizare a clădirii principale care pot fi combinate cu carport FV, (3) deducere fiscală IT/IV „Capabilități verzi” pentru companii care investesc în autoconsum solar – posibil până la 100% deducerea în primul an. Pentru proiecte mari peste 50 kWp, există și scheme de finanțare europene (PNRR, Fondul de Modernizare) accesibile prin operatori de finanțare specializați. Recomandăm consultarea unui consultant de finanțări înainte de comanda finală.
Care este amprenta de carbon a unui carport ULAMEX?
Amprenta de carbon a unui modul standard ULAMEX (2 locuri auto, ≈665 kg oțel + ≈84 kg aluminiu) este aproximativ: oțel zincat la cald 1,9 kg CO₂eq/kg oțel × 665 kg = 1264 kg CO₂eq, aluminiu anodizat 8,1 kg CO₂eq/kg × 84 kg = 680 kg CO₂eq, total ≈1950 kg CO₂eq pentru materiale, plus aproximativ 200 kg CO₂eq pentru transportul Polonia-România. Total emisii materiale + transport: ≈2150 kg CO₂eq. Pentru comparație, sistemul FV de 5 kWp instalat pe acest carport produce anual ≈5500 kWh, evitând emisia a aproximativ 2750 kg CO₂eq/an în mixul electric european. Carportul cu FV integrat se „amortizează” din punct de vedere al carbonului în mai puțin de un an de funcționare.
Cum se reciclează carportul la sfârșitul vieții utile?
După 25–30 de ani, când structura ajunge la sfârșitul ciclului de viață utilă, demontarea și reciclarea sunt simple, datorită construcției cu îmbinări șurubate. Procedura: demontare cu echipament obișnuit (cheie tubulară M12/M16), separare în trei fluxuri – oțel zincat (≈665 kg, valoare de fier vechi cu prima de zinc ≈900–1100 lei/tonă în România), aluminiu anodizat (≈84 kg, valoare ≈3500–4500 lei/tonă), șuruburi mixte (≈12 kg, valoare reciclare standard). Total recuperare materială: aproape 100% din masa structurii este reciclabilă, fără pierderi semnificative. Spre comparație, un carport cu acoperiș din policarbonat sau cu îmbinări sudate pe loc are coeficient de reciclabilitate sub 60% datorită contaminării plastic-metal și dificultății de demontare.
Studii de caz – proiecte ULAMEX livrate în Europa
Mai jos prezentăm patru studii de caz reprezentative pentru tipurile de proiecte pe care le livrăm anual. Detalii nominale au fost anonimizate pentru a respecta confidențialitatea clienților, dar specificațiile tehnice și performanțele sunt reale.
Caz 1 – Casă rezidențială cu carport pentru 2 mașini, județul Cluj
Familie tânără cu casă nouă în periferia Cluj-Napoca, instalație electrică pregătită pentru pompă de căldură și încărcător auto Wallbox 11 kW. Soluția livrată: carport configurația B (2 locuri auto, BOM standard) + 12 panouri FV monocristaline 410 Wp în orientare verticală + invertor Fronius Symo 5 kW + integrare cu sistem de monitorizare la nivel de panou (optimizatori SolarEdge). Suprafață acoperită: 4,8×6,1 = 29,3 m². Capacitate FV: 4,92 kWp. Generare anuală reală în primul an de operare: 5680 kWh (corespunde cu pre-calculul nostru de 5500–5800 kWh). Investiție totală: aproximativ 28.000 lei pentru carport + aproximativ 22.000 lei pentru sistem FV + invertor + instalare. Amortizare estimată: 7–8 ani la prețurile actuale ale energiei. Beneficii pentru familie: acoperiș auto, energia electrică pentru pompa de căldură vara și iarna, încărcare gratuită mașină electrică, reducere 35–40% a facturii de electricitate.
Caz 2 – Sediu de companie cu parking acoperit pentru flotă auto, Pitești
Companie de servicii cu sediu propriu în zona industrială Pitești, parking de 8 locuri pentru flota auto a managementului și a vizitatorilor importanți. Soluția livrată: 4 module carport conectate (8 locuri auto), lungime totală ax stâlpi ≈24,4 m, suprafață acoperită ≈117 m². Sistemul FV integrat: 50 panouri 410 Wp = 20,5 kWp, invertor SMA Tripower 20 kW. Generare anuală: ≈23.500 kWh, suficient pentru iluminat sediu, calculatoare, climatizare birou și pentru o parte a procesului de producție. Investiție totală: aproximativ 95.000 lei carport + aproximativ 78.000 lei sistem FV. Amortizare estimată: 6–7 ani la consumul intern. Beneficii pentru companie: parking acoperit pentru clienți și angajați (factor de retenție și satisfacție), reducere semnificativă a facturii de electricitate (≈45%), brand „verde” și certificare ISO 14001 mai accesibilă, semnal vizibil de modernizare către clienți și parteneri.
Caz 3 – Stație de încărcare publică EV cu carport, autostradă A1
Operator privat de stații de încărcare EV cu locație nouă pe autostrada A1 (zona Pitești-Sibiu), parte dintr-un program de extindere a rețelei naționale de încărcare rapidă. Soluția livrată: 6 module carport conectate (12 locuri de încărcare), structură deosebit de robustă (variantă reinforțată cu rigle 200×120 mm pentru a accepta și sarcini suplimentare de zăpadă, fiind în zona montană la altitudine 600 m). Stâlpii sunt prevăzuți cu cabluri pre-trase pentru încărcătoare DC 150 kW (Alpitronic, ABB), iluminat LED integrat în profilul aluminiu. Sistemul FV nu este integrat (operatorul preferă energie din rețea verde, contractată separat). Investiție totală: aproximativ 240.000 lei doar pentru carport + suport încărcătoare; pe lângă echipamentele de încărcare propriu-zise. Beneficii pentru operator: protecție vehicule client în timpul încărcării rapide (factor cheie de competitivitate vs. concurenți cu locații neacoperite), iluminare excelentă noaptea (siguranță și brand vizibil), durabilitate adaptată pentru locații publice cu uzură intensă.
Caz 4 – Fermă agricolă cu carport pentru utilaje, județul Timiș
Fermă cerealieră cu suprafață cultivată de 350 hectare, parc de utilaje cu 4 tractoare, 2 combine, 3 remorci și echipamente diverse. Necesitate: protecție utilaje de UV și ploaie pentru a reduce uzura cabinelor și a echipamentelor electronice de bord. Soluția livrată: 3 module carport în L cu lungime totală 18 m + 6 m, suprafață acoperită ≈85 m². Sistemul nu include panouri FV (ferma are deja o instalație fotovoltaică separată pe acoperișul depozitului). Investiție totală: aproximativ 65.000 lei. Beneficii pentru fermier: durabilitate sporită a cabinelor utilajelor (estimată +30% durată viață utilizare), reducere costuri de mentenanță echipamente electronice (≈3.000 lei/an), confort operatori în timpul lucrului matinal sau seara când utilajele sunt parcate sub carport. Termen de amortizare: 5–6 ani prin reducerea costurilor de mentenanță și reducerea uzurii.
Configurarea carportului pentru condițiile climatice din România
România are un climat continental temperat cu variații regionale semnificative. Carportul ULAMEX este dimensionat ca platformă universală, dar pentru proiecte specifice recomandăm câteva ajustări în funcție de zona geografică. Mai jos un ghid orientativ pe regiuni.
Regiunea Banat – Timișoara, Arad, Reșița
Climat mediteraneean-continental cu ierni blânde, veri calde și uscate, precipitații anuale 550–650 mm. Sarcină de zăpadă moderată (zona II, s_k = 1,2 kN/m²), sarcină de vânt moderată. Configurația standard ULAMEX este complet adaptată la această zonă fără modificări. Generarea fotovoltaică este excelentă – aproximativ 1100–1180 kWh/kWp anual, în peak cu media națională. Recomandare: orientare panouri la sud cu unghi 10° standard, sau opțional 20° pentru maximizarea generării de iarnă cu cost suplimentar minim.
Regiunea Transilvania – Cluj, Brașov, Sibiu, Târgu Mureș
Climat continental moderat cu ierni reci (-15 până la -25°C în vârful sezonului), zăpadă semnificativă (zona III sau IV de încărcare la zăpadă, s_k = 1,5–2,0 kN/m² în orașele înalte), precipitații anuale 600–700 mm. Atenție specială la sarcina de zăpadă pentru orașele de munte (Brașov 600 m altitudine, Sibiu 415 m, Cluj 360 m). Pentru locații peste 600 m altitudine, recomandăm varianta reinforțată cu rigle 200×100 mm. Sarcina de vânt este moderată în văile interioare, dar poate fi semnificativă pe vârfurile de deal expuse (Mocăniței, Apuseni). Generarea FV: 1050–1130 kWh/kWp anual, ușor sub media națională datorită variațiilor de luminozitate iarna.
Regiunea Moldova – Iași, Suceava, Botoșani, Bacău
Climat continental temperat-răcoros cu ierni reci (-20 până la -30°C în nordul Bucovinei), zăpadă semnificativă (zona III, s_k = 1,5–1,6 kN/m²), precipitații anuale 500–600 mm. Configurația standard este suficientă pentru majoritatea locațiilor; pentru zona de Bucovina muntoasă (peste 500 m altitudine) recomandăm varianta reinforțată. Risc seismic semnificativ în Vrancea (jud. Vrancea, sudul Bacăului) – atenție specială la fundații. Generarea FV: 1080–1140 kWh/kWp anual.
Regiunea Muntenia / Oltenia – București, Ploiești, Craiova, Pitești
Climat continental temperat-cald, cu veri foarte calde (până la 40°C în iulie-august), ierni blânde-moderate (-10 până la -15°C în vârful sezonului), precipitații anuale 500–600 mm. Zona I sau II de încărcare la zăpadă (s_k = 1,2–1,4 kN/m²). Configurația standard este complet adaptată. Generarea FV este la maxim în această regiune: 1180–1250 kWh/kWp anual – cea mai bună din România. Atenție: sub clima caldă de vară, panourile FV se încălzesc puternic (până la 75°C celula), ceea ce reduce randamentul instantaneu cu 8–12%. Sistemul de ventilare naturală sub carport (spațiul liber sub structura aluminiu) ajută la disiparea căldurii și recuperarea unei părți din această pierdere.
Regiunea Dobrogea / Litoral – Constanța, Tulcea, Mamaia
Climat continental cu influență marină. Ierni mai blânde decât interiorul țării (-8 până la -12°C), veri foarte calde și uscate, precipitații anuale 350–450 mm (cele mai mici din România). Zona I de încărcare la zăpadă (s_k = 0,9–1,0 kN/m²). Sarcina de vânt este însă semnificativă, în special pe litoral, cu valori de calcul v_b = 28–31 m/s. Pentru locații pe litoral cu salinitate marină ridicată (clasa C5-M), recomandăm setul de modificări descrise în secțiunea anterioară (vopsea epoxidică suplimentară, șuruburi inox A4, inspecție anuală). Generarea FV: 1100–1170 kWh/kWp anual – bună, dar puțin sub Muntenia datorită aerului mai sărat care reduce ușor transparența atmosferică.
Comparație cu sisteme alternative de carport disponibile în România
Pe piața românească există mai multe categorii de carporturi, fiecare cu propriul profil de utilizatori. Mai jos o comparație tehnică obiectivă a celor patru categorii principale, pentru a vă ajuta să identificați soluția optimă pentru proiectul dvs.
Categoria 1 – Carporturi din lemn cu acoperiș țiglă
Soluție tradițională folosită pe scară largă în zona rurală. Construcție din lemn de stejar sau de pin tratat, cu acoperiș din țiglă ceramică sau metalică. Avantaje: aspect tradițional plăcut, compatibilitate cu casele de țară, materiale locale și manoperă disponibilă. Dezavantaje: durabilitate limitată (lemnul tratat are durată de viață de 15–20 ani), necesită retușuri periodice cu lacuri sau uleiuri (la 3–5 ani), nu este compatibil structural cu panouri FV (sarcina suplimentară plus problema fixării pe lemn), riscul de incendiu mai ridicat. Cost tipic: 18.000–28.000 lei pentru un carport de 2 locuri auto. Recomandat pentru: case rurale tradiționale, zone fără cerere de instalare FV.
Categoria 2 – Carporturi din oțel cu acoperiș policarbonat
Cea mai vândută categorie pe piața românească pentru segmentul rezidențial mediu. Construcție din profile de oțel (de obicei deschis, U sau L), vopsite cu vopsea standard (fără zincare la cald), cu acoperiș din panouri de policarbonat translucid sau opac, în culori variate. Avantaje: cost accesibil (8.000–14.000 lei pentru 2 locuri auto), montaj rapid (1 zi), aspect modern. Dezavantaje: durata de viață a policarbonatului limitată (8–12 ani datorită degradării UV), necesită curățare frecventă (2× anual), nu este compatibil cu panouri FV (panourile produc umbră pe policarbonat și creează puncte calde la fixări), oxidarea sub stratul de vopsea după 5–7 ani. Recomandat pentru: case rezidențiale cu buget limitat, soluții temporare (5–10 ani de exploatare), locații unde nu se planifică instalare FV.
Categoria 3 – Carporturi mixte (oțel + tablă cutată)
Variantă similară categoriei 2, dar cu acoperiș din tablă cutată zincată sau prevopsită. Avantaje: durabilitate ușor superioară policarbonatului (10–15 ani), cost similar (10.000–16.000 lei), opțiune pentru tablă vopsită în culoarea casei. Dezavantaje: structura de oțel este de obicei aceeași calitate „economică”, nu este compatibil cu panouri FV (greutate suplimentară plus complicații de fixare), zgomot semnificativ la ploi torențiale și grindină, conducție termică ridicată (acoperiș fierbinte vara, foarte rece iarna). Recomandat pentru: spații utilitare (depozite, hale agricole mici), unde aspectul nu este prioritar.
Categoria 4 – Carporturi premium din oțel galvanizat la cald cu acoperiș aluminiu (segmentul ULAMEX)
Categoria în care se încadrează carportul ULAMEX. Caracteristici: structură din profil închis 100×100 / 180×100 mm, oțel S235JR / S355J2 cu certificat 3.1, zincare la cald conform EN ISO 1461, vopsea pulbere RAL 7016 în câmp electrostatic, acoperiș din profile aluminiu EN AW-6060 T66 anodizate negru, sistem de drenaj integrat, certificare EN 1090-1 EXC2 și ISO 3834-2. Avantaje: durata de viață peste 25 de ani fără mentenanță majoră, compatibilitate completă cu panouri FV (proiectat pentru aceasta), aspect premium care valorizează imobilul, certificare CE care permite folosirea în proiecte cu finanțare europeană. Dezavantaje: cost inițial mai ridicat (26.000–40.000 lei pentru 2 locuri auto), termen de livrare mai lung (4–6 săptămâni). Recomandat pentru: case rezidențiale moderne, sedii de companie, parcări comerciale, stații EV, locații unde se planifică integrarea FV (acum sau în viitor).
Soluții personalizate – când standardul nu este suficient
Configurația standard a carportului ULAMEX (varianta B, 2 locuri auto, BOM standard) acoperă aproximativ 70% din proiectele pe care le livrăm. Pentru restul de 30%, modificăm sistemul în funcție de cerințele specifice ale clientului. Mai jos cele mai frecvente personalizări.
Personalizare 1 – Înălțime liberă crescută pentru mașini mari
Înălțimea liberă standard sub grindă este de 2,1 m pe partea joasă și 3,1 m pe partea înaltă. Pentru autoutilitare tip Mercedes Sprinter cu tavanul ridicat (înălțime peste 2,8 m), pentru autocaravane (4–4,2 m) sau pentru utilaje agricole de înălțime mare (combine, tractoare cu cabină ridicată), oferim variante cu stâlpi mai lungi: S1 = 3500 mm, S2 = 2800 mm. Această modificare crește înălțimea liberă cu 650 mm pe partea joasă (la 2,75 m) și 650 mm pe partea înaltă (la 3,75 m). Cost suplimentar: aproximativ 12% pentru cei 4 stâlpi extra-lungi. Pentru autocaravane sau remorci mari, oferim și varianta XXL cu S1 = 4500 mm și S2 = 3800 mm.
Personalizare 2 – Carport cu pereți laterali închiși
Pentru locații cu vânt frecvent ridicat (zone montane, Câmpia Bărăganului, litoral), unele clienți doresc închiderea parțială sau totală a unuia sau a două laturi laterale ale carportului, transformându-l într-un „semi-garaj” deschis pe față. ULAMEX oferă două variante: (a) pereți din panouri sandwich din tablă vopsită + spumă rigidă, fixate pe profile de fixare adăugate la stâlpii laterali; (b) pereți din panouri de aluminiu perforate sau lamelar, asortate cu profilul aluminiu de acoperiș. Cost suplimentar: 15–30% în funcție de soluția aleasă. Important: prin închiderea unei laturi se modifică sarcinile de vânt aplicate pe construcție – dimensionarea trebuie revizuită cu inginerul nostru.
Personalizare 3 – Carport cu acoperiș transparent / semi-transparent
Pentru locații rezidențiale unde clientul dorește lumină naturală sub carport (în loc de obscuritatea panourilor FV opace), oferim varianta cu acoperiș din panouri policarbonat dublu-ondulat clear sau opac (fără funcție FV), integrat în profilul aluminiu standard. Avantaje: lumină naturală (până la 70% transmitere), aspect plăcut, cost mai mic decât integrarea FV. Dezavantaje: durată de viață a policarbonatului 12–15 ani (vs. peste 25 ani pentru aluminiu), necesită curățare anuală, randament termic mai slab vara (sera). Cost: aproximativ 60% din varianta standard.
Personalizare 4 – Carport cu iluminat LED integrat
Pentru parking-uri comerciale, stații EV publice sau locații rezidențiale cu utilizare nocturnă frecventă, oferim integrarea unui sistem de iluminat LED în profilul aluminiu (canale dedicate pentru benzi LED IP65) sau pe stâlpi (lampi LED tip „cobra head” cu fluxul 50–80 lm/W). Sistemul se alimentează din rețeaua electrică (220V AC) prin cablurile pre-trase în rigle și stâlpi, sau direct din panourile FV prin invertor cu funcție de iluminat. Cost suplimentar: 8–12% pentru iluminat LED + cabluri.
Personalizare 5 – Configurație în L sau în U pentru trei sau patru locuri auto
Pentru terenuri cu formă neregulată sau pentru cerința de protecție a 3–4 vehicule pe direcții diferite, oferim configurații complexe în L (două module perpendiculare) sau în U (trei module în jurul unui punct central). Aceste configurații necesită un stâlp de colț special (variantă reinforțată cu plăci de nod în 3 direcții) și o atenție crescută la dimensionarea sarcinilor de vânt și zăpadă pe joncțiuni. Cost: aproximativ 110–125% din costul a două sau trei module în linie, datorită stâlpilor special și a manoperei suplimentare.
Personalizare 6 – Carport pentru biciclete sau motociclete
Versiune redusă a sistemului standard, cu lățime 2,5 m și lungime 4–6 m, dimensionată pentru 4–8 biciclete sau 2–4 motociclete. Folosește componente proporționale (stâlpi 80×80 mm, rigle 120×80 mm, profile aluminiu 4400 mm). Aplicat la sediile de companie pentru încurajarea transportului ecologic, la blocuri de locuințe noi, la centre comerciale. Include adaptări pentru sistem de încărcare e-bike (5–10 prize 220V protejate IP65). Cost: aproximativ 30–40% din costul unui carport auto standard.
Aspecte legale și de autorizare în România
Construirea unui carport în România este reglementată de mai multe acte normative. Mai jos un sumar al cadrului legal aplicabil, valabil la data publicării (aprilie 2026). Recomandăm verificarea actualizărilor cu un consultant local, deoarece reglementările locale (regulament urbanism al fiecărei primării) se pot modifica.
Legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții
Cadrul general de autorizare. Conform articolului 11, alin. (1), litera (h), construcțiile cu suprafață utilă până la 75 m² și înălțime liberă maximă 3 m, situate în curtea proprietății și nedestinate unor activități economice, pot fi executate fără autorizație de construire, dar cu obligația notificării primăriei prin formular standard. Aceasta acoperă majoritatea carporturilor rezidențiale standard ULAMEX (configurația B = 29 m² suprafață acoperită, înălțime liberă maximă 3,1 m). Atenție: pentru carporturi în stradă (front stradal) sau cu impact asupra peisajului urban (centre istorice), regulamentul local de urbanism poate impune restricții suplimentare.
Legea 10/1995 privind calitatea în construcții
Obligațiile producătorilor de elemente de construcții. Conform acestei legi, ULAMEX, în calitate de producător de structuri de oțel, are obligația de a emite Declarația de Performanță (DoP) conform Regulamentului UE 305/2011 pentru toate produsele cu marcaj CE. DoP-ul carportului ULAMEX include: descrierea produsului (sistem de carport), domeniul de utilizare (construcții auxiliare exterioare), caracteristicile esențiale conform standardului EN 1090-1, valorile de performanță declarate (clasa EXC2, sarcini admisibile, durata de viață teoretică), informațiile despre fabricant și sistem de evaluare. DoP este disponibilă în limba română pentru toate proiectele livrate în România.
Codul fiscal – TVA și WDT (Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów)
ULAMEX este un furnizor cu sediul în Polonia, cu cod TVA polonez. Pentru livrări B2B către clienți din România cu cod TVA valid în VIES (sistemul european de verificare TVA), aplicăm regimul de Livrare Intracomunitară de Bunuri (Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów în polonă, abreviat WDT) cu cota TVA 0%. Clientul român aplică auto-lichidarea TVA (reverse charge) la frontiera proprie conform OG 92/2003. Pentru clienți B2C (persoane fizice fără cod TVA), aplicăm cota TVA poloneză standard 23% pe factura, fără posibilitatea de recuperare. Pentru clienții care nu sunt înregistrați în VIES, recomandăm consultarea unui consultant fiscal pentru optimizarea rețintnerii TVA.
Documente livrate cu fiecare carport
- Factura proforma (la confirmarea comenzii) și factura finală (la livrare), conforme cu legislația poloneză și românească (factura WDT), în limba engleză și/sau română.
- Declarația de Performanță (DoP) conform CPR 305/2011 și EN 1090-1, în limba română.
- Certificat de inspecție 3.1 EN 10204 pentru fiecare șarjă de oțel S235JR / S355J2 folosită la fabricare.
- Raport de zincare la cald EN ISO 1461 cu măsurători grosime strat zinc per componentă.
- Raport de sudură conform EN ISO 3834-2, semnat de inspector independent.
- Manual de montaj cu desene tehnice și fotografii, în limba română.
- Lista de materiale de fundație care trebuie pregătită de investitor (ancore M16×700, beton C25/30, etc.).
- Certificat de garanție cu termenele specifice (25 ani galvanizare, 20 ani aluminiu, 10 ani vopsea, etc.).
- CMR international (document de transport) pentru livrarea la destinație.
Mentenanță și inspecții recomandate pe durata de viață
Carportul ULAMEX este proiectat pentru exploatare cu mentenanță minimă. Totuși, pentru a maximiza durata de viață și pentru a respecta obligațiile contractuale de garanție, recomandăm un program simplu de inspecții periodice. Mai jos calendarul recomandat de mentenanță.
Anual – Inspecție vizuală (15 minute, fără echipamente speciale)
Verificați anual, cel mai bine la final de toamnă (înainte de iarnă), următoarele aspecte: (1) stratul de vopsea RAL 7016 – orice exfoliere, cracare sau zonă „retușabilă” sub 50 cm² poate fi reparată cu vopsea pulbere de retuș livrată la cerere; (2) plăcile de bază ale stâlpilor – verificați acumularea de apă în jurul subturnării (eventual semn de fisură în mortar) sau acumularea de pământ care reține umiditate la baza stâlpilor; (3) jgheaburile aluminiu – îndepărtați eventualele frunze sau pietrice acumulate (recomandare: doar la capete, partea principală a profilelor este auto-curățătoare prin design); (4) garnitura EPDM – verificați continuitatea și absența găurilor; (5) panourile FV – curățare cu apă curată și o perie moale dacă au depuneri vizibile (frunze lipite, polen, praf de șantier).
La 5 ani – Inspecție tehnică detaliată (1–2 ore, cu echipament minim)
O dată la 5 ani, recomandăm o inspecție tehnică mai detaliată care include: (1) măsurarea grosimii stratului de zinc cu un instrument feromagnetic (Elcometer 456 sau echivalent, cost de închiriere 80–150 lei/zi) pe câteva puncte ale stâlpilor și grinzilor – valoarea trebuie să fie peste 60 µm la primul control, peste 50 µm la cel de al doilea control la 10 ani; (2) verificarea cuplului de strângere al șuruburilor structurale principale (4–8 șuruburi de probă la fiecare modul, cuplu nominal 90 Nm) – orice slăbire semnificativă (sub 70 Nm) impune restrângerea tuturor șuruburilor cu cheie dinamometrică; (3) inspecția cordurilor de sudură pentru detectarea eventualelor fisuri – nu trebuie să apară fisuri normale în primele 20 de ani; orice fisură detectată este motiv de garanție; (4) măsurarea verticalității stâlpilor cu nivel cu bula sau laser – abaterea maximă admisă 5 mm pe lungime totală.
La 8–10 ani – Înlocuire garnitură EPDM
Garnitura EPDM are durată de viață estimată 8–12 ani sub expunere directă la UV și cicluri de îngheț-dezgheț. Recomandăm înlocuirea preventivă la 8–10 ani de exploatare, înainte de apariția primelor scurgeri. Procedura: demontarea profilelor aluminiu (deșurubarea celor 112 autoforante BI-METAL), îndepărtarea garniturii vechi, curățarea canalelor cu un agent de curățat alcalin neutru (apă plus detergent slab), introducerea garniturii noi (livrate la cerere de ULAMEX, cost ≈800–1200 lei pentru un set de 2 role), reîncărcarea profilelor și reîngrămădirea cu autoforante noi (recomandat să se înlocuiască și autoforantele datorită deformării garniturii lor de etanșare proprii). Manopera: 1 zi cu echipa de 2 persoane.
La 15–20 ani – Vopsire de retușuri integrală (opțional)
Vopseaua pulbere RAL 7016 are durată de viață estimată 15–20 de ani fără retușuri majore. La 15–20 de ani, dacă culoarea s-a decolorat semnificativ (∆E peste 10 unități, vizibil clar) sau dacă au apărut zone cu exfoliere mai mare de 5% din suprafața totală, recomandăm o vopsire de retușuri integrală. Aceasta nu este o operație ULAMEX – se poate executa de orice atelier de vopsire local cu vopsea de exterior pentru oțel zincat (de exemplu Tikkurila Temalac AB 70, ICA Polirex, etc.). Procesul: curățare suprafață cu un agent abraziv ușor sau detergent alcalin, aplicare amorsa de aderență pentru oțel zincat, aplicare vopsea finală 2 straturi. Cost tipic: 4.000–7.000 lei pentru un modul standard de 2 locuri.
La 25 ani – Evaluare prelungire viață utilă vs. înlocuire
La sfârșitul perioadei de garanție de 25 de ani pe galvanizarea la cald, recomandăm o evaluare tehnică completă pentru a decide dacă structura poate fi prelungită cu o serie suplimentară de retușuri (vopsire integrală + verificare îmbinări) sau dacă este oportună înlocuirea cu o structură nouă. Această evaluare trebuie făcută de un inginer constructor cu experiență în structuri din oțel zincat. ULAMEX poate furniza acest serviciu la cerere, pentru un preț nominal (≈1.500–3.000 lei pentru o evaluare cu deplasare la locație în România). Decizia depinde de starea reală a stratului de zinc, a sudurilor și a îmbinărilor.
Integrarea carportului ULAMEX cu sisteme fotovoltaice complete
Pentru clienții care doresc o soluție „cheie la mână” carport + fotovoltaice, ULAMEX colaborează cu mai mulți instalatori parteneri în România care livrează componenta electrică (panouri, invertor, cablare DC/AC, contor bidirecțional, conectare rețea). Mai jos parametrii tipici ai unui sistem complet, ca referință pentru planificarea proiectului.
Sistem rezidențial 5 kWp – cea mai vândută configurație
Configurația standard pentru o casă cu 4 persoane, consum anual 4500–6000 kWh, fără pompă de căldură. Componente: 12 panouri monocristaline 410 Wp (de exemplu Longi LR5-72HBD-410M, JA Solar JAM72S30-410, Trina Solar TSM-410NEG9R) + invertor monofazic 5 kW (Huawei SUN2000-5KTL-L1, SMA Sunny Boy 5.0 sau Fronius Primo 5.0) + 12 optimizatori SolarEdge sau microinvertoare Enphase IQ8 (opțional, pentru maximizarea generării sub umbrire parțială) + boxa AC/DC + contor bidirecțional Smart-meter. Generare anuală: 5500–6800 kWh în funcție de regiune. Investiție echipamente: aproximativ 22.000–28.000 lei. Manoperă instalare: 4.000–6.000 lei.
Sistem rezidențial 8–10 kWp – pentru locuințe cu pompă de căldură și auto electric
Configurația pentru o casă cu pompă de căldură (consum 6000–9000 kWh/an doar pe încălzire) și un autovehicul electric (consum 2500–4000 kWh/an pentru 15.000 km). Necesar carport: 2 module conectate (variantă „carport dublu”) cu 24 panouri 410 Wp = 9,84 kWp instalat. Invertor: trifazic 10 kW (Huawei SUN2000-10KTL-M1 sau echivalent), conexiune trifazică obligatorie pentru rețeaua casei. Investiție totală echipamente: aproximativ 38.000–48.000 lei. Generare anuală: 9500–11.500 kWh. Acoperire necesități: 80–95% din consumul anual al casei.
Sistem comercial 20–50 kWp – sedii companii, ferme, depozite
Configurație pentru clienții B2B cu consum semnificativ. 4–6 module carport conectate, 50–125 panouri 410 Wp, invertor central trifazic 20–50 kW (SMA Tripower, Fronius Tauro, Huawei SUN2000-30KTL-M1). Investiție echipamente: 90.000–250.000 lei plus carport. Generare anuală: 23.000–60.000 kWh. Beneficii adiționale: amortizare accelerată din punct de vedere fiscal (deducere 50% în primul an conform OUG 83/2014 actualizată), credit fiscal la energie regenerabilă (în funcție de schemă PNRR aplicabilă), brand „verde” pentru companie. Recomandăm pentru sisteme peste 30 kWp consultarea unui specialist autorizat ANRE pentru avizele de racordare la rețea, care durează 3–6 luni.
Sistem cu stocare în baterii – autonomie energetică
Pentru clienții care doresc reducerea dependenței de rețeaua electrică (sau care anticipează creșteri viitoare ale prețurilor energiei), oferim integrarea cu sisteme de stocare în baterii litiu-ferrofosfate (LiFePO4). Tipic: 5 kWp panouri FV + 10 kWh baterii (Pylontech US3000C, BYD HVS, Huawei LUNA2000) + invertor hibrid (Huawei SUN2000-5KTL-L1 cu modul bateriei). Funcționalitate: ziua se generează energie din panouri, surplusul se stochează în baterii, seara/noaptea se folosește energia stocată. Acoperire 70–85% din consumul casei chiar fără rețea. Investiție: aproximativ 45.000–60.000 lei pentru bateriile de 10 kWh + invertor hibrid (în plus față de panourile FV și carport). Amortizare: 9–12 ani la prețurile actuale ale energiei electrice și cu prețurile actuale ale bateriilor (în scădere cu 8–12% anual).
Întrebări frecvente despre logistică și cooperare cu ULAMEX
Cum se face plata? Acceptați doar transfer bancar?
Pentru proiecte B2B (companii românești cu cod fiscal), acceptăm exclusiv transfer bancar SEPA în EUR sau PLN, în două tranșe: 50% la confirmarea fermă a comenzii (înainte de începerea producției), 50% la livrare (înainte de descărcarea materialelor). Nu acceptăm plata cu card, cash sau cripto. Pentru clienți B2C (persoane fizice), procedura este similară. Pentru clienții care preferă leasing financiar, oferim colaborare cu mai mulți operatori de leasing (BNP Paribas Leasing, BCR Leasing, etc.) care finanțează carportul împreună cu sistemul FV ca un singur produs. Solicitați detalii la formularul de contact.
Acceptați comenzi cu specificații foarte personalizate (dimensiuni unice, design special)?
Da, dar cu costuri și termene corespunzătoare. Pentru proiecte cu specificații foarte personalizate (de exemplu, un carport în formă de stea pentru un proiect arhitectural premium, sau un carport cu fațadă din panouri de aluminiu perforate cu logo-ul companiei), procesul de proiectare și pregătire a uneltelor de fabricare adăugă 2–4 săptămâni la termenul standard, iar costul de proiectare suplimentar este facturat la 80–120 EUR/oră. Pentru proiecte sub 30.000 EUR valoare totală, recomandăm să optați pentru variantele standard cu personalizări limitate (înălțime, lungime, culoare) – diferența de cost și termen este semnificativă în favoarea variantelor standard.
Care este politica privind erori de proiectare sau de fabricație?
Toate proiectele ULAMEX trec prin trei etape de control înainte de livrare: (1) verificare proiectare de un al doilea inginer (cross-check 4-eyes principle), (2) control fabricație în cele patru momente cheie (după tăiere, după sudare, după zincare, după vopsire), (3) verificare finală la ambalare. În ciuda acestui sistem, pot apărea erori sporadice (≈0,3% din comenzi conform statisticilor noastre interne). Politica noastră: orice eroare detectată după livrare se rezolvă pe cheltuiala ULAMEX – fie prin livrarea componentei corectate (timp 1–2 săptămâni), fie prin compensare financiară dacă clientul preferă o reparație locală. Documentați eroarea cu fotografii și un e-mail detaliat și vă răspundem în maxim 48 ore lucrătoare.
Putem vizita uzina ULAMEX înainte de comandă?
Da, suntem deschiși vizitelor pentru clienți B2B cu valoarea proiectului peste 50.000 EUR. Vizita se programează cu 2–3 săptămâni în avans și include: tur al uzinei (linia CNC, sudură, vopsire, ambalare), prezentare a sistemului de management al calității, întâlnire cu inginerii de proiectare pentru discuții tehnice. Pentru vizite din România, asigurăm transferul de la aeroportul Łódź sau Varșovia, cazare la un hotel din apropiere și masa de prânz. Pentru vizite din alte țări, ne ocupăm de organizarea similară. Vă rugăm să rețineți că ULAMEX este o uzină funcțională cu activități de producție în desfășurare; vizitele se fac cu echipament de protecție personală (cască, ochelari, vestă reflectorizantă) furnizate de noi.
Cum se rezolvă conflictele contractuale? Ce jurisdicție se aplică?
Toate contractele ULAMEX sunt guvernate de legea poloneză, cu jurisdicția curții poloneze de comerț din Łódź pentru litigii. Aceasta este o practică standard pentru livrări intracomunitare WDT. Pentru clienții români care preferă jurisdicția română, putem negocia o clauză de arbitraj la Curtea de Arbitraj de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României, dar acest lucru se face caz cu caz pentru proiecte mari (peste 100.000 EUR). În practică, conflictele sunt foarte rare datorită calității procesului nostru: în ultimii 5 ani, mai puțin de 5 din peste 4000 de comenzi au ajuns la dispute formale, toate rezolvate în favoarea clientului prin negociere directă.
Oferiți reduceri pentru comenzi mari sau pentru clienți recurenți?
Da. Politica noastră de prețuri include reducere de volum (pentru comenzi cu mai mult de 5 module conectate sau pentru valori peste 50.000 EUR) și reducere de lipiditate (pentru comenzi recurente de la același client în 24 luni). Reducerile sunt negociate caz cu caz, dar tipic se încadrează în intervalul 4–12% pentru comenzi mari, respectiv 3–6% pentru comenzi recurente. Pentru proiecte foarte mari (parcuri solare cu peste 50 carporturi, sedii corporative cu peste 100 locuri parking acoperite), oferim contracte cadru cu prețuri fixe pe 12 luni și prioritate de producție.
Acceptați returne sau anulări de comandă?
Carportul ULAMEX este un produs fabricat la comandă, conform specificațiilor unice ale clientului. Anulările sunt acceptate doar până la momentul începerii efective a producției (tipic 5–7 zile lucrătoare după confirmarea fermă cu plata în avans). După începerea producției, anulările implică costuri reale de manoperă, materiale tăiate la dimensiune și pregătire vopsire – la cerere putem furniza un raport detaliat al costurilor parțial executate. Returnele sunt acceptate doar pentru defecte de fabricație (vezi întrebarea anterioară), nu pentru schimbarea de opinie după livrare. Recomandăm verificarea atentă a desenului tehnic și a BOM-ului înainte de confirmarea fermă a comenzii.
Cum se face transportul? Aveți flotă proprie sau colaborați cu transportatori?
ULAMEX nu deține flotă proprie de transport pentru distanțe mai mari de 100 km. Pentru livrări internaționale (toate țările UE), colaborăm cu transportatori specializați în construcții metalice (de exemplu Schenker, DSV, Geodis), care au experiență cu paletele lungi și cu manipularea produselor zincate fragile. Costul transportului din Polonia în România este tipic 1.500–3.500 lei pentru un transport standard cu camion 13,6 m, în funcție de destinația finală. Pentru livrări multi-stop sau livrări la sat (fără infrastructură de descărcare), costurile pot crește. Includem transportul în oferta noastră; nu trebuie să negociați separat cu transportatorul.
Putem cumpăra doar componente individuale (de exemplu un singur stâlp sau o singură riglă) pentru reparații?
Da, oferim piese de schimb individuale pentru clienți cu carporturi ULAMEX deja instalate. Componenta minimă livrabilă: o singură piesă (un stâlp, o riglă, o grindă, un pachet de șuruburi de schimb, un set de jgheaburi). Termen de livrare pentru piese de schimb: tipic 3–4 săptămâni (mai scurt decât pentru un carport complet, deoarece nu trecem prin proiectare detaliată). Cost piesă individuală: aproximativ 8–15% din valoarea unui modul complet pentru piesele structurale principale (stâlp, riglă), 1–3% pentru consumabile (șuruburi, jgheaburi, garnituri). Disponibilitate piese de schimb: garantată pentru 15 ani de la achiziția inițială.
Aveți distribuitori sau parteneri în România cu care colaborăm direct?
Pentru moment, ULAMEX nu are un distribuitor exclusiv în România. Vânzarea se face direct din uzina noastră în Polonia către clientul final, fără intermediari. Această strategie ne permite să oferim cele mai competitive prețuri (fără markup de distribuitor), dar implică gestionarea proiectelor de la distanță. Pentru proiecte foarte mari (peste 200.000 EUR) sau pentru proiecte cu cerințe specifice de servicii la fața locului, putem detașa o echipă a noastră în România cu costuri suplimentare facturate separat. În viitor, dacă cererea o justifică (peste 30 proiecte/an în România), evaluăm posibilitatea înființării unui birou de reprezentare cu sediul în București sau Cluj.
Termeni tehnici – glosar pentru clientul nostru
Pentru a vă ajuta să înțelegeți specificațiile tehnice ale carportului ULAMEX, mai jos prezentăm cei mai importanți termeni tehnici folosiți pe această pagină și în oferta noastră.
- EN 1090-1 EXC2 – standardul european pentru execuția structurilor de oțel și aluminiu. Clasa de execuție 2 (EXC2) este nivelul standard pentru construcții cu consecințe medii ale defectării (clădiri rezidențiale, depozite, parcări). Clasele superioare (EXC3, EXC4) se aplică structurilor cu consecințe mari (poduri, săli de spectacol). Carportul ULAMEX este certificat EXC2 cu posibilitate de extindere la EXC3 pentru proiecte specifice.
- EN ISO 3834-2 – standardul european pentru cerințele complete de calitate la sudarea materialelor metalice. Cerințe „complete” (ISO 3834-2) sunt nivelul cel mai ridicat din cele patru părți ale standardului ISO 3834 (1–4). Cerințele includ: calificarea sudorilor (EN ISO 9606-1), procedurile de sudură (WPS) aprobate prin teste (WPQR), supervizarea tehnică, calitatea materialelor de adaos, controlul calității produsului final.
- EN ISO 1461 – standardul european pentru zincarea la cald a pieselor de oțel. „La cald” înseamnă imersia în baie de zinc topit la 450–460°C, spre deosebire de zincarea electrolitică (mai subțire, mai puțin durabilă). Standardul specifică grosimile minime ale stratului de zinc în funcție de grosimea piesei de oțel (70 µm pentru piese cu perete ≥3 mm).
- RAL 7016 – referință de culoare în sistemul german RAL Classic. Nuanță antracit gri (gri-închis spre negru cu tentă de albastru), foarte populară pentru construcții moderne. Stabilă la UV, nu se decolorează semnificativ în primii 15–20 ani de expunere directă.
- EN 10025-2 – standardul european pentru oțeluri de construcții laminate la cald. S235JR (limita de curgere ≥235 MPa, rezistență la încovoiere la temperatură de încercare obișnuită) și S355J2 (limita de curgere ≥355 MPa, rezistență la temperatură -20°C) sunt cele mai folosite calități pentru construcții generale. ULAMEX folosește ambele calități pe diferite componente, în funcție de eforturile aplicate.
- EN 10204 – Certificat 3.1 – tipul de certificat de inspecție pentru produsele metalice. Certificatul 3.1 este emis de producătorul de oțel (de obicei un OEM mare ca ArcelorMittal, Voestalpine, Tata Steel) și include rezultatele testelor de tracțiune, încovoiere, analiza chimică pentru fiecare șarjă de oțel. ULAMEX furnizează acest certificat copy împreună cu fiecare livrare.
- EN AW-6060 T66 – aliajul de aluminiu folosit pentru profilul de acoperiș. „6060″ indică compoziția chimică (familie aluminiu-magneziu-siliciu, optimă pentru extruziune și anodizare). „T66″ este starea de tratament termic (T66 = solubilizare + îmbătrânire artificială cu obținere de proprietăți superioare T6 standard).
- EN 1991-1-3 / EN 1991-1-4 – standardele europene pentru sarcinile din zăpadă (1-3) și vânt (1-4) aplicate construcțiilor. Sunt parte din „Eurocode 1″ – sistemul european de norme pentru proiectarea structurilor.
- EN ISO 12944-2 – clasa C3 – clasificarea atmosferelor coroziv în funcție de mediile de expunere. Clasa C3 corespunde mediilor urbane și industriale moderate (poluare moderată, umiditate medie). C5-M este clasa pentru medii marine (litoral cu salinitate ridicată), care necesită protecție anticorozivă suplimentară.
- EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) – cauciuc sintetic cu rezistență superioară la ozon, UV, temperaturi extreme și ape acidulate. Folosit la garniturile de etanșare ale acoperișului carportului.
- DIN 931 / DIN 6923 – standardele germane pentru șuruburi metrice (DIN 931 – cu cap hexagonal, filet parțial) și piulițe cu flanșă (DIN 6923 – piuliță hexagonală cu flanșă integrată). Sunt parte din sistemul european de standarde ISO/EN pentru elemente de fixare.
- WDT (Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów) – termenul polonez pentru Livrare Intracomunitară de Bunuri în Uniunea Europeană. Cota TVA aplicabilă este 0% pentru clienții B2B cu cod TVA valid în VIES (sistemul european de verificare TVA).
- VIES (VAT Information Exchange System) – sistemul european de verificare a codurilor TVA. Permite verificarea online a validității unui cod TVA emis în orice stat membru al Uniunii Europene. Verificarea VIES este obligatorie pentru aplicarea cotei 0% TVA la livrări intracomunitare.
- CMR – Convenția privind contractul pentru transportul rutier internațional de mărfuri. Documentul CMR este obligatoriu pentru transportul rutier internațional și include detaliile expeditorului, destinatarului, mărfii și transportatorului.
Calitatea ULAMEX – cum garantăm fiecare proiect
Calitatea unei structuri din oțel nu este o caracteristică intrinsecă a materialelor – este rezultatul unui proces controlat la fiecare etapă, de la achiziția materiilor prime până la livrarea pe șantier. Mai jos descriem sistemul de management al calității ULAMEX care asigură constanța performanței pentru fiecare proiect.
Achiziția materiilor prime
Achiziționăm oțelul S235JR și S355J2 exclusiv de la oțelarii europeni cu certificare ISO 9001 și posibilitatea de a furniza certificat 3.1 EN 10204 pentru fiecare șarjă. Lista furnizorilor noștri principali include producători cu reputație stabilă în industria construcțiilor europene. Pentru aluminiu, lucrăm cu un singur partener polonez specializat în extruziuni de profile pentru aplicații solare și de construcții, care are propriul departament de cercetare-dezvoltare pentru optimizarea aliajelor și a tratamentelor termice. Toate șarjele de materiale primesc un cod intern de tracking care este apoi corelat cu fiecare comandă de client – în caz de probleme post-livrare, putem identifica șarja exactă a oțelului în mai puțin de o oră.
Proiectarea și inginerie
Echipa noastră de proiectare folosește software profesional pentru analiza statică a structurilor: Autodesk Robot Structural Analysis pentru calculul cu metoda elementelor finite, Tekla Structures pentru desenele detaliate de fabricație, AutoCAD Mechanical pentru desenele componentelor individuale. Toate modelele includ ipotezele de încărcare conform EN 1991, verificarea elementelor conform EN 1993-1-1 (oțel) și EN 1999-1-1 (aluminiu), verificarea conexiunilor șurubate conform EN 1993-1-8. Fiecare proiect trece prin verificarea peer-review (al doilea inginer verifică calculele primului) înainte de a fi aprobat pentru fabricare.
Producția – tăiere, sudare, găurire
Tăierea profilurilor și a tablei se face cu mașini CNC de plasmă (HyperTherm) cu toleranță de tăiere ±1 mm pentru lungime și ±0,5 mm pentru lățime. Sudura se realizează prin procedurile WPS aprobate, fie cu echipament MIG/MAG cu sârmă plină (pentru îmbinări de calitate înaltă pe rigle și grinzi), fie cu electrod învelit pentru îmbinări mai mici. Toți sudorii sunt calificați conform EN ISO 9606-1 și sunt re-evaluați anual. Inspectorul de sudură (Welding Inspector certificat IIW) verifică prin sondaj 10–15% din cordurile critice cu metoda VT (vizuală), MT (cu particule magnetice) sau UT (cu ultrasunete). Găurirea pentru șuruburi se face pe centru de prelucrare CNC, cu toleranță de poziție ±0,3 mm.
Zincare și vopsire
Zincarea la cald este externalizată la un partener din Polonia certificat conform EN ISO 1461. Procesul include: degresare în baie alcalină (60–80°C, 15–20 min), spălare în apă industrială, mordențare în acid clorhidric diluat (15–25%, 30–60 min), spălare în apă industrială, fluxuire în baie cu clorură de zinc-amoniu (45–55°C, 1–3 min), uscare la 80–100°C, imersia în baia de zinc topit la 450–460°C (3–6 min, în funcție de masa piesei). După scoatere, piesa este răcită în aer și verificată pentru defecte. Vopsirea în câmp electrostatic se face în uzina ULAMEX cu vopsea pulbere de poliester, polimerizată la 220°C timp de 15 minute. Grosimea finală a stratului de vopsea: 60–80 µm. Stratul total de protecție (zinc + vopsea): minim 130–150 µm.
Control calitate final și ambalare
Înainte de ambalare, fiecare componentă trece prin patru verificări obligatorii: (1) verificare dimensională cu calipere și șabloane (toleranțe conform EN 1090-2), (2) măsurare grosime strat zinc cu instrument feromagnetic Elcometer 456 pe minim 5 puncte per piesă, valoare minimă 70 µm, (3) măsurare grosime vopsea pe minim 3 puncte, valoare minimă 60 µm, (4) verificare aspect vizual (fără cracări, fără pete, fără picături de vopsea, fără zone cu zinc nezincat). Componentele care nu trec verificarea sunt rebarate și reprocesate. Statistic, rata de respingere a componentelor în această etapă este sub 0,5%.
Ambalarea se face individual pe fiecare componentă majoră (stâlpi pe palet propriu, rigle pe palet propriu) cu folie protectivă, protecție colțuri și etichetare clară pentru identificarea ușoară la șantier. Documentația tehnică completă (manual de montaj, certificate, rapoarte) se livrează atât în format fizic (în plicuri sigilate atașate la primul palet) cât și electronic (e-mail către client cu PDF-uri și DWG-uri).
Erori comune la planificarea unui carport – ce să evitați
În cei peste 35 de ani de activitate, am întâlnit aceleași erori repetate la planificarea proiectelor de carport. Mai jos cele mai frecvente șapte greșeli care pot transforma un proiect bine-intenționat într-o experiență neplăcută. Cunoașterea lor în avans vă va ajuta să evitați surprizele.
Eroarea 1 – Subdimensionarea fundațiilor pentru economia de beton
Cea mai frecventă greșeală: investitorul (sau constructorul local angajat de el) decide să economisească 1.000–2.000 lei la beton și prepară fundații mai mici decât specificația noastră (de exemplu 800×400×500 mm în loc de 1250×450×800 mm). Rezultatul: după primul iarnă cu zăpadă semnificativă, fundațiile se înclină ușor (5–15 mm), iar ulterior nu mai pot fi corectate fără demontarea structurii. Recomandare: nu economisiți la fundații. Costul suplimentar al betonului corect (≈800–1500 lei) este nul comparativ cu costul corecției ulterioare.
Eroarea 2 – Ignorarea zonei seismice locale
Pentru proiecte în zona Vrancea (jud. Vrancea, Buzău, sudul Bacăului), unde accelerația de proiectare a_g este 0,30–0,40 g, fundațiile standard pot să nu fie suficiente. Cumpărătorii din această zonă uneori comandă fundațiile fără consultarea unui geotehnician local, plecând de la presupunerea că fundațiile pentru o casă nouă sunt suficiente și pentru un carport. Aceasta nu este corectă: carportul are masă mică și suprafață mare, ceea ce îl face mai sensibil la accelerații seismice decât o clădire compactă. Recomandare: pentru proiecte în zone seismice severe, plătiți pentru o consultare cu un geotehnician local (cost tipic 800–1500 lei) pentru recomandări personalizate de fundație.
Eroarea 3 – Cumpărarea panourilor FV de la primul furnizor disponibil
Pentru clienții care doresc integrarea FV, tentația este să cumpere primul kit fotovoltaic „cheie la mână” disponibil de la magazine de bricolaj sau de la dealeri locali. Aceste kituri sunt adesea optimizate pentru acoperișuri de țiglă sau membrană, nu pentru integrarea cu un carport. Rezultatul: clemele de fixare nu sunt compatibile cu profilul aluminiu al carportului, panourile sunt subdimensionate pentru spațiul disponibil, sau invertorul nu acceptă numărul exact de panouri care se încadrează pe carport. Recomandare: alegeți panourile DUPĂ ce ați comandat carportul, în consultare cu instalatorul electric, pentru optimizare maximă.
Eroarea 4 – Plasarea carportului în locul greșit din curte
Locația optimă a carportului în curte depinde de mai mulți factori: orientarea cardinal (panourile FV trebuie să aibă vedere clară spre sud), umbrirea de copaci sau clădiri vecine (umbrirea unui singur panou poate reduce randamentul întregului string FV cu 20–30%), accesul vehiculelor (manevrabilitate suficientă pentru manevre rapide), proximitatea de tabloul electric al casei (cabluri scurte = costuri mai mici). Recomandare: plasați un model 1:1 pe sol (cu paleti, cărămizi sau benzi adezive de marcaj) pentru a verifica logica spațială înainte de comandă fermă. ULAMEX furnizează la cerere desenul în format DWG pentru proiectanți peisagiști sau arhitecți.
Eroarea 5 – Strângerea șuruburilor cu cuplu greșit
La montaj, șuruburile structurale principale (DIN 931 M12) trebuie strânse la cuplul nominal de 90 Nm cu cheie dinamometrică. Erori frecvente: (a) strângere prea slabă (sub 60 Nm) – îmbinarea nu transferă eforturile de tracțiune, șurubul „lucrează” în gaură, găurile se ovalizează, structura se slăbește în primii 2–3 ani; (b) strângere prea puternică (peste 110 Nm) – șurubul intră în zona de plasticizare a oțelului 8.8, se prelungește permanent, după primul ciclu de încălzire-răcire pierde forța de tensionare. Recomandare: folosiți cheie dinamometrică calibrată (cost ≈250–500 lei pentru închiriere o zi) și verificați cuplul fiecărui șurub structural. Pentru autoforante (3 Nm), cuplul este atât de mic încât se poate face cu mâna folosind o șurubelniță cu mâner ergonomic.
Eroarea 6 – Omiterea subturnării plăcii de bază
După montajul stâlpilor și după reglajul fin al verticalității, spațiul de 20–25 mm dintre suprafața fundației și placa de bază a stâlpului trebuie umplut cu mortar de etanșare expansiv (Ceresit CX 15 sau echivalent). Acest pas este critic pentru distribuția uniformă a sarcinilor pe toată suprafața plăcii de bază. Omiterea sau realizarea inadecvată a acestui pas (de exemplu cu mortar obișnuit, fără proprietate expansivă) duce la concentrarea sarcinilor pe puncte locale (sub piulițele de nivelare), ceea ce poate cauza fisuri în plăcile de bază sau ruperea ancoraj M16 după 5–7 ani. Recomandare: nu economisiți cei 200–300 lei pentru un mortar expansiv de calitate.
Eroarea 7 – Neglijarea inspecțiilor periodice
Carportul este o construcție „de tip pasiv” – nu are componente mobile, nu cere mentenanță activă, nu emite zgomot atunci când este avariat. Aceasta poate crea iluzia că „odată construit, gata”. În realitate, inspecțiile vizuale anuale (15 minute, fără echipamente speciale) sunt esențiale pentru detectarea în timp util a problemelor minore care pot evolua: o frunză uitată în jgheab care blochează scurgerea apei și acumulează gheață, o piuliță slăbită de vibrațiile vântului, o zgârâietură pe vopsea care poate iniția coroziune. Recomandare: marcați în calendar o inspecție anuală la final de toamnă, durează cât o cafea și poate evita probleme costisitoare.
Carport ULAMEX vs. carporturi importate din China
În ultimii 3–4 ani, pe piața românească au apărut carporturi importate din China la prețuri foarte competitive (uneori cu 40–60% mai ieftine decât producătorii europeni). Această secțiune oferă o comparație obiectivă pentru a vă ajuta să luați o decizie informată.
Calitatea materialelor și certificarea
Producătorii chinezi de carporturi folosesc adesea oțel cu grade alternative (Q235, Q345) care nu sunt certificate prin sistemul EN 10025-2. Deși proprietățile mecanice nominale sunt similare, lipsa certificatului 3.1 EN 10204 face imposibilă validarea calității efective pentru fiecare șarjă. În cazuri raportate de inspectori europeni, oțelul chinez de import a avut compoziție chimică nestabilă (variații semnificative de carbon, sulf și fosfor între șarje), ceea ce a dus la fragilitate la temperaturi scăzute (sub -10°C) și la coroziune accelerată în zone afectate termic de sudură. Carportul ULAMEX folosește exclusiv oțel cu certificat 3.1 european.
Marcajul CE și obligația legală
Conform Regulamentului UE 305/2011 (Regulamentul Produselor de Construcție – CPR), structurile de oțel destinate construcțiilor în Uniunea Europeană trebuie să poarte marcajul CE cu Declarație de Performanță (DoP) emisă de un producător certificat conform standardelor EN aplicabile. Carporturile importate direct din China și vândute online către clienții români prin platforme generale (Aliexpress, Banggood, etc.) nu au acest marcaj CE, ceea ce înseamnă că sunt ilegal de instalat în UE. În practică, autoritățile de inspecție din construcții nu controlează masiv aceste cazuri, dar în caz de accident (prăbușire, daune materiale sau corporale), proprietarul nu poate revendica niciun fel de garanție sau asigurare. Carportul ULAMEX poartă marcaj CE și este complet conform CPR.
Costuri reale comparativ – nu doar prețul de cumpărare
Prețul de cumpărare al unui carport chinez (4.500–8.000 lei pentru 2 locuri auto, fără transport, fără asistență tehnică) este într-adevăr mult mai mic. Dar costul total real include: (1) transport maritim 4–8 săptămâni cu probleme frecvente de deteriorare în port (spargere folie protectivă, pătare cu apă sărată), (2) taxe vamale și TVA ridicat (≈26%) – clienții B2C nu pot recupera TVA, iar B2B trebuie să gestioneze reverse charge cu autoritățile vamale, (3) lipsa manualului în limba română (de obicei doar engleza simplificată sau chineză), (4) lipsa pieselor de schimb și a suportului tehnic post-vânzare, (5) lipsa documentelor pentru autorizația de construire (fără DoP, primăria nu acceptă notificarea), (6) costul reparațiilor periodice (vopsea ieftină, zincare insuficientă, șuruburi de calitate inferioară necesită înlocuire la 5–7 ani). Costul total pe 25 de ani al unui carport chinez este tipic 30–50% mai mare decât al unui carport ULAMEX, deși prețul inițial este 50% mai mic.
De ce ULAMEX – sumar pentru decizia dumneavoastră
Am dedicat o pagină lungă pentru a vă oferi toate detaliile tehnice ale carportului ULAMEX. Pentru a sintetiza, mai jos cele 8 motive principale pentru care clienții români aleg ULAMEX în defavoarea altor furnizori:
- Producător independent din 1988 – peste 35 de ani de experiență concentrată exclusiv pe structuri din oțel și aluminiu, fără diversificare în alte produse care ar dilua specializarea.
- Certificare completă EN 1090-1 EXC2 + ISO 3834-2 – nivelul de calitate cerut pentru construcții cu consecințe medii ale defectării, validat anual de inspector independent (TÜV Rheinland).
- Profile structurale 100×100 / 180×100 mm – soluție optimă pentru carporturi cu deschideri 5–6 m, cu rigiditate la torsiune semnificativ superioară profilurilor deschise tradiționale.
- Sistem anticoroziv multi-strat – galvanizare la cald 70 µm conform EN ISO 1461 + vopsea pulbere RAL 7016 în câmp electrostatic + EPDM pe îmbinări = durata de viață peste 25 ani fără mentenanță majoră.
- Sistem de jgheab integrat – nu un add-on, ci parte din construcția portantă. Etanșeitate prin EPDM continuu, fără frunze acumulate, fără infiltrații pe legăturile FV.
- Modularitate și extensibilitate – construcție modulară până la 5 module fără rost de dilatare, suport pentru 1 până la 50+ locuri auto, configurații în L sau în U pentru terenuri neregulate.
- Suport tehnic complet – manual de montaj în limba română, calculul static personalizat, piese de schimb individuale 15 ani, contact direct cu inginerul de proiect timp de 25 de ani.
- Termen de livrare predictibil – 4–6 săptămâni pentru configurația standard, fără surprize de stoc lipsă sau de transport prelungit. Plata în două tranșe fără plăți în avans excesive.
Suntem aici pentru a vă răspunde la întrebări tehnice, comerciale sau de logistică în 1–2 zile lucrătoare. Pentru proiecte care depășesc complexitatea standardului, putem detașa un inginer al nostru pentru o întâlnire video (sau, pentru proiecte foarte mari, o vizită la fața locului în România).
Resurse pentru proiectanți și arhitecți
Pentru arhitecții și inginerii de proiectare care doresc să integreze carportul ULAMEX în proiecte complexe (case noi, ansambluri rezidențiale, sedii de companie, parcuri solare), oferim un set complet de resurse tehnice. Acestea sunt disponibile gratuit la solicitare.
Desene CAD în format DWG și DXF
Pentru fiecare configurație standard a carportului ULAMEX, oferim desenele CAD complete în format Autodesk DWG (versiune 2018+ pentru compatibilitate maximă) și DXF (pentru software alternativ ca BricsCAD, ZWCAD, FreeCAD). Conținut: vederi de plan, secțiuni longitudinale și transversale, elevații, detalii de noduri, BOM detaliat, specificații materiale și suduri. Desenele sunt în scară 1:50 pentru ansamblu și 1:5 pentru detalii. Drepturi de utilizare: licență gratuită pentru proiecte care includ produse ULAMEX, cu obligația de menționare a producătorului în desenele finale și în memoria justificativă.
Modele 3D în format BIM (Revit, ArchiCAD, IFC)
Pentru proiectanți care lucrează cu metodologie BIM (Building Information Modeling), furnizăm modele 3D ale carportului în format Autodesk Revit (.rvt și .rfa) și ArchiCAD (.gdl). Pentru compatibilitate cu alte platforme, oferim și export în format IFC 4 (Industry Foundation Classes), care este formatul standard internațional pentru schimbul de date BIM. Modelele includ toate componentele structurale, materialele, culorile, dimensiunile parametrizate (configurabile pentru variantele standard) și informațiile despre certificare (EN 1090, ISO 3834). Sunt utile pentru integrarea carportului în modelele 3D ale clădirilor principale.
Memoria tehnică și calculul static
Pentru proiectele care necesită aprobare de către un proiectant local autorizat (de exemplu pentru ansambluri rezidențiale cu autorizație de construire complete), furnizăm la cerere memoria tehnică și calculul static complet, în format PDF în limba română. Conținut: descrierea proiectului, ipotezele de încărcare conform EN 1991, modelul structural simplificat (cu desen schematic), calculul elementelor critice (stâlp, riglă, grindă) conform EN 1993-1-1, calculul îmbinărilor conform EN 1993-1-8, calculul fundațiilor conform EN 1997-1. Aceasta poate fi inclusă direct în dosarul de autorizație de construire, fără a fi necesară reîntreruperea calculului de către proiectantul local.
Sample materials – pentru selecția culorilor
La cerere, pentru proiecte de design unde aspectul exterior este critic, putem trimite în România sample-uri fizice ale materialelor: bucăți de oțel zincat și vopsit (5×5 cm) în culorile RAL 7016 (standard), RAL 9005 (negru profund), RAL 8019 (maro grafit), RAL 9016 (alb traffic), plus sample-uri de profil aluminiu anodizat negru și alte finisaje (anodizat natural, anodizat bronz). Sample-urile permit verificarea fizică a culorii și a aspectului în condiții de iluminare reală a locației, înainte de comanda finală. Costul transportului sample-urilor (≈100–200 lei) se deduce din valoarea comenzii finale.
Politica ULAMEX privind sustenabilitatea
Cu o industrie de construcții responsabilă pentru aproximativ 11% din emisiile globale de CO₂ și pentru aproximativ 36% din consumul global de energie, sustenabilitatea nu este un slogan de marketing pentru ULAMEX – este o necesitate operațională și o responsabilitate față de generațiile viitoare.
Materialele – conținut reciclat și reciclabilitate
Oțelul folosit la fabricarea carportului ULAMEX provine de la oțelarii europeni cu un conținut mediu de oțel reciclat de aproximativ 35–45% (variabil în funcție de șarjă și de furnizor). Aluminiul folosit la profilele de acoperiș are conținut mediu de aluminiu reciclat de aproximativ 25–40%, în creștere anuală cu 3–5% pe măsură ce industria europeană de aluminiu trece la procese cu emisii reduse. La sfârșitul vieții utile, întregul carport este 100% reciclabil – oțelul și aluminiul sunt materiale care își păstrează proprietățile mecanice indefinit prin reciclare repetată, spre deosebire de plasticele care se degradează la fiecare ciclu de reciclare.
Energia consumată în producție
Uzina ULAMEX consumă aproximativ 1.200.000 kWh anual de energie electrică pentru întregul proces de producție (CNC, sudură, vopsire, iluminat, încălzire). Începând cu 2023, aproximativ 35% din această energie este acoperită de un sistem fotovoltaic propriu de 480 kWp instalat pe acoperișul uzinei. Pentru anii 2025–2027, planul nostru este extinderea sistemului FV propriu la 800 kWp, plus achiziție de certificate de origine verde pentru restul consumului. Țintă 2028: 100% energie regenerabilă pentru întreaga producție.
Procesul de zincare la cald – echilibrul de mediu
Zincarea la cald este un proces energointensiv (consum aproximativ 600 kWh per tonă de oțel zincat), dar oferă durata de viață cea mai lungă a stratului anticoroziv. Comparativ cu alternativele (vopsea pură, zincare electrolitică, vopsea galvanizată), durata de viață mai lungă a galvanizării la cald (25+ ani vs. 10–15 ani pentru alternative) face ca amprenta de carbon pe an de viață să fie cea mai mică din toate opțiunile. Partenerul nostru de zincare folosește un sistem de recuperare a căldurii reziduale din băile de zinc topit pentru încălzirea spațiilor administrative, reducând cu aproximativ 18% consumul total de energie al procesului.
Vopseaua pulbere – tehnologie cu emisii reduse
Vopsirea în câmp electrostatic cu vopsea pulbere are avantaje semnificative față de vopsirea cu vopsea lichidă: zero emisii de compuși organici volatili (VOC – Volatile Organic Compounds), reciclarea aproape completă a vopselei nedepuse pe piesă (overspray), consum redus de energie în procesul de polimerizare. Comparat cu o linie tradițională de vopsire cu vopsea lichidă, sistemul nostru economisește aproximativ 40% din consumul total de energie și reduce emisiile de VOC cu peste 95%.
Logistica – minimizarea distanțelor de transport
Toate furnizorii noștri principali (oțel, aluminiu, vopsea, șuruburi, EPDM) sunt localizați în Polonia sau în țările vecine (Germania, Cehia, Slovacia), cu distanțe rutiere medii sub 800 km până la uzina noastră. Pentru clienții finali din România, distanța tipică de la uzina ULAMEX la destinația finală este 800–1500 km, în funcție de zona de destinație. Pentru a reduce amprenta logistică, încurajăm clienții să comande la momentul potrivit (nu „cu o livrare urgentă” care ar necesita un transport dedicat) și să combine carportul cu alte produse ULAMEX (sisteme FV, fasteners, garduri) într-o singură livrare.
Următorii pași – cum colaborăm
Dacă ați citit până aici, probabil aveți o idee clară despre tipul de carport care v-ar fi potrivit. În cele ce urmează, sumarul fluxului de cooperare cu ULAMEX, de la prima discuție la livrarea finală, în șase pași concreți.
Pasul 1 – Contactați-ne (5 minute)
Completați formularul de contact pe site sau apelați-ne la +48 504 424 761 (orele de lucru luni-vineri 7:00-16:00, ora României). În prima discuție vom clarifica: locația proiectului, numărul de locuri auto dorit, planuri pentru fotovoltaice sau încărcare EV, dimensiunile spațiului disponibil, termenul preferat. Vorbim engleza, polona, germana, ceha, slovaca și lituaniana – pentru română colaborăm cu un translator profesionist asigurat de noi pentru clienți români importanți.
Pasul 2 – Primiți oferta orientativă (1–2 zile lucrătoare)
În maximum 2 zile lucrătoare, primiți pe e-mail o ofertă orientativă cu desenul tehnic schematic, BOM aproximativ, prețul orientativ și termenul de livrare estimat. Această ofertă este o bază pentru discuții detaliate – nu sunteți obligat la nimic în acest moment.
Pasul 3 – Proiectare detaliată și ofertă fermă (1–2 săptămâni)
După acceptarea ofertei orientative, ne furnizați câteva date suplimentare (planul cadastral, fotografii ale spațiului, informații despre acces) și începem proiectarea detaliată. În maximum 1–2 săptămâni primiți oferta fermă cu desenul complet, BOM detaliat per buc, calculul static, lista de materiale pentru fundație și termenul exact de livrare.
Pasul 4 – Confirmare comandă și plata în avans (1 zi)
Confirmați comanda fermă și efectuați plata în avans (50% din valoarea totală) prin transfer bancar SEPA. La primirea plății în contul nostru, comanda intră imediat în programul de producție al uzinei. Vă confirmăm prin e-mail intrarea în producție și termenul exact de livrare.
Pasul 5 – Pregătirea fundațiilor (în paralel cu producția)
În timpul celor 4–6 săptămâni de producție în uzina ULAMEX, dvs. (sau constructorul angajat de dvs.) pregătiți fundațiile betonate conform desenului furnizat. Această paralelizare reduce timpul total al proiectului: la sosirea materialelor pe șantier, fundațiile sunt deja gata și uscate.
Pasul 6 – Livrare, plata finală, montaj (1–2 zile)
Materialele ajung la rampa investitorului cu transportator extern. Înainte de descărcare, efectuați plata finală (50% din valoarea totală). Echipa locală de montaj angajată de dvs. (sau echipa noastră detașată în caz de proiecte mari) începe montajul conform manualului în limba română. În 1–2 zile, carportul este complet montat și gata de utilizare. Pentru integrarea cu fotovoltaice, instalatorul electric continuă cu instalarea panourilor și a invertorului în zilele următoare.
După montaj, intrați în garanția contractuală pentru următorii 25 de ani. Vă recomandăm să programați inspecția vizuală anuală (15 minute) și să păstrați documentația tehnică (manual de montaj, certificate, raport de zincare) pentru eventuale claim-uri de garanție sau pentru documentația vânzării imobilului în viitor.
