Specificații tehnice
| Proprietate | Valoare |
|---|---|
| Material | Oțel inoxidabil |
| Lungime | 6000 mm |
| Tip | 304 |
Alte dimensiuni și tipuri disponibile la cerere
| Grosime perete Diametru | 1,0 | 1,5 | 2,0 | 2,5 | 2,6 | 3,0 | 3,2 | 3,6 | 4,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ø6 | x | ||||||||
| Ø8 | x | ||||||||
| Ø10 | x | x | |||||||
| Ø12 | x | x | x | ||||||
| Ø14 | x | ||||||||
| Ø15 | x | ||||||||
| Ø16 | x | x | x | ||||||
| Ø17,2 | x | ||||||||
| Ø18 | x | x | |||||||
| Ø20 | x | x | |||||||
| Ø21,3 | x | x | x | ||||||
| Ø22 | x | x | |||||||
| Ø25 | x | x | x | ||||||
| Ø26,9 | x | x | |||||||
| Ø28 | x | ||||||||
| Ø30 | x | x | |||||||
| Ø32 | x | ||||||||
| Ø33,7 | x | x | x | x | |||||
| Ø35 | x | x | |||||||
| Ø38 | x | x | |||||||
| Ø40 | x | x | x | ||||||
| Ø42,4 | x | x | x | x | x | x | |||
| Ø45 | x | ||||||||
| Ø48,3 | x | x | x | x | |||||
| Ø50 | x | x | |||||||
| Ø50,8 | x | x | |||||||
| Ø52 | x | x | |||||||
| Ø54 | x | ||||||||
| Ø60,3 | x | x | x | x | x | ||||
| Ø63,5 | x | ||||||||
| Ø70 | x | x | |||||||
| Ø76,1 | x | x | x | ||||||
| Ø80 | x | ||||||||
| Ø85 | x | ||||||||
| Ø88,9 | x | ||||||||
| Ø101,6 | x | x | |||||||
| Ø104 | x | x | |||||||
| Ø104 | x | ||||||||
| Ø108 | x | ||||||||
| Ø114,3 | x | x | |||||||
| Ø154 | x | ||||||||
| Ø156 | x | ||||||||
| Ø204 | x | ||||||||
| Ø508 | x |
De ce ULAMEX
- Din 1988 — furnizor de încredere de produse din oțel și aluminiu pentru construcții, deservind profesioniști și distribuitori din toată Europa
- Certificat EN 1090 și ISO 3834 — calitate constantă a materialelor, toleranțe dimensionale precise și protecție anticorozivă fiabilă
- Furnizor unic — elimină nesiguranța privind compatibilitatea și logistica fragmentată; o comandă, o livrare, un standard de calitate
- Suport tehnic — echipa noastră vă sprijină proiectul de la planificare până la implementare
Țevi din oțel inoxidabil pentru aplicații tehnice și sanitare
Țeava inox din portofoliul ULAMEX este destinată inginerilor proiectanți, antreprenorilor de tablieri industriali și echipelor de aprovizionare care au nevoie de un tubular metalic stabil dimensional, durabil în medii corozive și conform cu normele europene în vigoare. Țeava se livrează în mărcile AISI 304 (1.4301) și AISI 316L (1.4404) conform SR EN 10088-2 pentru produse plate și SR EN 10217-7 pentru țevi sudate, respectiv SR EN 10216-5 pentru țevi fără sudură. Lungimea standard este 6 000 mm, cu toleranță ±10 mm pe lungime și abatere maximă de 1 % pe diametrul exterior conform ISO 1127.
Pentru fiecare livrare, Dumneavoastră puteți solicita certificat de inspecție 3.1 conform SR EN 10204, eliberat de uzina producătoare cu raportare a compoziției chimice (Cr, Ni, Mo, C, N) și a proprietăților mecanice (limită de curgere Rp0,2, rezistență la rupere Rm, alungire A, duritate HRB). Acest document este obligatoriu pentru lucrări sub directiva PED 2014/68/UE aplicabile echipamentelor sub presiune și pentru aplicații în industria alimentară unde se cere trasabilitate completă a șarjei.
Țevi sudate vs țevi fără sudură – diferențe tehnice
Țeava sudată (welded, EN 10217-7) se obține prin curbarea benzii laminate la rece și sudare longitudinală TIG sau plasmă; cordonul este apoi solubilizat și calibrat la cald astfel încât să dispară zona afectată termic. Acest tip de tubular este economic, oferă toleranțe strânse pe diametru și este recomandat pentru balustrade, mobilier industrial, sisteme de ventilație și aplicații sanitare cu presiuni până la PN16. Țeava fără sudură (seamless, EN 10216-5) se produce prin perforare la cald a țaglei pline urmată de tras la rece; structura monolitică elimină riscul de fisură la îndoire în trei puncte și suportă presiuni de lucru peste 100 bari, motiv pentru care se folosește în schimbătoare de căldură, conducte hidraulice, instalații chimice și echipamente PED categoria II-IV.
Diferența de preț între cele două tehnologii este de 35-60 % în favoarea celor sudate la diametre Ø20-Ø168, însă pentru Dvs. recomandarea finală depinde de presiunea de operare, temperatura mediului și prezența ciclurilor termice. Echipa ULAMEX vă comunică în 24 de ore disponibilitatea ambelor variante și termenul exact de livrare în România.
Finisaje suprafață și implicații pentru proiect
Suprafața exterioară a țevii influențează direct rezistența la coroziune, ușurința de igienizare și aspectul vizual final. Standardul ULAMEX pentru țevile sudate este finisajul 2B laminat la rece (Ra ≤ 0,5 µm) – o suprafață netedă, mată, potrivită pentru construcții, structuri portante și aplicații generale industriale. Pentru proiecte arhitecturale unde tubul rămâne vizibil, oferim opțional finisaj satinat 240 grit (Ra 0,3-0,8 µm) pe toată circumferința și finisaj polișat oglindă (Ra ≤ 0,1 µm) pentru balustrade premium, fațade ventilate și mobilier de lux.
În industria alimentară, farmaceutică și cosmetică se solicită finisaj BA (Bright Annealed) sau electropolisat cu rugozitate Ra ≤ 0,4 µm, conformă cu cerințele EHEDG și 3-A Sanitary Standards. Pentru aceste aplicații, țeava trebuie să aibă cordon de sudură pasivat și verificat ferit (max. 0,5 % conținut feritic) – condiție esențială pentru sudura orbitală a sistemelor CIP/SIP.
AISI 304 sau AISI 316L – cum alegeți marca corectă
Marca AISI 304 / 1.4301 conține 18 % crom și 8 % nichel; este cea mai utilizată oțel inoxidabilă pe piața românească (volum SV 1 600 căutări lunar pe Google.ro), suportă medii cu pH 4-10 și temperaturi între -40 °C și +400 °C. Recomandată pentru: balustrade exterioare în orașe fără atmosferă marină, mobilier urban, aparate de bucătărie industrială, butoaie pentru lichide alimentare neutre, panouri decorative arhitecturale.
Marca AISI 316L / 1.4404 conține în plus 2-3 % molibden și carbon redus (≤ 0,03 %); rezistă la cloruri (apă de mare, săruri de drum, hipoclorit) și la coroziunea intergranulară post-sudură. Recomandată pentru: instalații pe litoralul Mării Negre (Constanța, Mamaia, Mangalia), industria petrochimică, biofarma, schimbătoare de căldură cu apă de mare, vase pentru acizi diluați. Diferența de cost este de 25-40 % față de 304, însă durata de viață în medii agresive este de 3-5 ori mai mare – calculul ROI înclină rapid spre 316L pentru proiecte cu orizont peste 10 ani.
Logistică, ambalare și debitare la dimensiune
Țevile inox se ambalează în pachete legate cu chingi din poliester (fără sârmă galvanizată care ar putea contamina suprafața) și se acoperă cu folie PE pe diametre Ø ≥ 60 mm pentru a proteja finisajul în timpul transportului rutier. Pentru livrările cu finisaj polișat sau BA, fiecare bară primește husă individuală de protecție și capac din plastic la ambele capete. Termenul de livrare standard în România este 4-7 zile lucrătoare din depozitul Tomaszów Mazowiecki (Polonia), via transport CMR cu firme certificate ADR pentru zona Constanța, Galați, Iași, Cluj, Timișoara, București.
La cerere, executăm debitare la lungime cu fierăstrău pe bandă răcit cu emulsie compatibilă inox (fără contaminare cu fier carbon), cu toleranță ±1 mm pe debitări sub 1 000 mm și ±2 mm pe lungimi mai mari. Pentru proiecte serie, oferim teșire 30°/45° a capetelor pentru pregătire sudură TIG și marcarea individuală a fiecărei piese cu numărul șarjei pentru trasabilitate completă conform SR EN 10204.
Întrebări frecvente
1. Care este diferența dintre AISI 304 și 1.4301?
Sunt aceeași oțel: AISI 304 este denumirea americană (ASTM A312), iar 1.4301 este codul european conform EN 10088-2. Pentru proiecte în România recomandăm specificarea ambelor coduri în comandă pentru a evita confuzii la verificarea atestului 3.1.
2. Pot fi sudate țevile inox 304 cu cele zincate sau cu oțel carbon?
Tehnic da, însă nu este recomandat: sudura mixtă creează un cuplu galvanic care accelerează coroziunea inox-ului în zona îmbinării cu 8-12 ori. Pentru îmbinări mixte, folosiți flanșe izolate sau adaptoare cu garnitură EPDM. Pentru consultație tehnică pe proiect concret, sunați la +48 504 424 761.
3. Ce presiune de lucru suportă o țeavă Ø60,3 × 2 mm AISI 316L?
Conform formulei Barlow și EN 13480-3, presiunea admisibilă la 20 °C este aproximativ 240 bari pentru țeavă fără sudură (factor de sudură 1,0) și 192 bari pentru țeavă sudată (factor 0,8). Valorile exacte depind de coeficientul de siguranță aplicat în standardul de proiectare (DIN, ASME B31.3 sau EN 13480).
4. Oferiți țevi inox cu finisaj BA pentru aplicații sanitare?
Da, oferim țevi cu finisaj Bright Annealed și electropolisat (Ra ≤ 0,4 µm) pentru sectorul biofarma, lactate și băuturi. Pentru cantități peste 200 m liniari, asigurăm certificat material 3.1 + raport rugozitate Ra măsurat profilometric și declarație de conformitate cu Regulamentul (UE) 1935/2004 privind contactul cu alimentele.
5. Care este cantitatea minimă pentru comandă (MOQ) și termenul de plată?
Pentru țevi inox standard din stoc, MOQ este de 1 bară (6 m). Pentru dimensiuni speciale aduse pe comandă, MOQ tipic este de 500 kg sau 50 m liniari, în funcție de marcă și diametru. Termenul de plată B2B se stabilește individual după înregistrarea Dvs. în baza de date ULAMEX – contactați echipa noastră pentru oferta personalizată.
Solicitați ofertă personalizată pentru țevi inox AISI 304 sau 316L. Echipa ULAMEX vă răspunde în 24 de ore lucrătoare cu disponibilitate stoc, termen de livrare în România și certificat 3.1 EN 10204 atașat. Telefon direct: +48 504 424 761. Activăm în angro de metale din 1988.

