Oțel construcții S235JR, S275JR, S355J2: care variantă pentru ce aplicație
S235JR, S275JR și S355J2. Cele trei mărci de oțel nealiat de construcție folosite cel mai des în construcții civile, hale industriale și structuri metalice din România. Răspunsul scurt la întrebarea care marcă să alegeți: S235JR pentru rame sudate ușoare, porți și împrejmuiri; S275JR pentru solicitări medii și hale până la 12 m deschidere; S355J2 oriunde aveți nevoie de o limită de curgere mai mare la o sudabilitate păstrată. Răspunsul lung, cel care vă ajută ca proiectant sau achizitor, este în tabelele de mai jos, cu limita de curgere, compoziția chimică, simbolurile JR/J0/J2 și criteriile practice de decizie.
Articolul se bazează pe norma SR EN 10025-2 și pe experiența practică a depozitului de metale ULAMEX (din 1988, certificare SR EN 1090-1 EXC2 + ISO 3834-2).
Pentru cine este acest articol: ingineri-proiectanți, achizitori din construcții civile și industriale, manageri de fabrici metalice care aleg între S235JR, S275JR și S355J2 pentru un proiect concret. Dacă proiectați o hală, un parc fotovoltaic, o construcție agricolă sau o reabilitare cu documentație STAS veche, găsiți aici răspunsuri tehnice + decizii de achiziție.
Ce veți afla din acest articol:
- Ce înseamnă „oțel de construcție” conform SR EN 10025-2
- Comparația S235 vs S275 vs S355 (tabel cu proprietăți mecanice + compoziție chimică)
- Când e suficient S235JR, când treceți la S275JR și când merită să plătiți pentru S355J2
- Ce înseamnă simbolurile JR, J0, J2 (rezistență la impact la temperaturi diferite)
- Echivalența STAS pentru ingineri români: OL37, OL44, OL52
- Ce avem la depozitul din Zawada și în ce dimensiuni
- Când nu vă recomandăm oțelul nostru de construcție: limitele unde apelați la un furnizor specializat
1. Ce este oțelul de construcție și ce spune SR EN 10025-2
Oțelul de construcție (engleză structural steel, germană Baustahl) este un oțel nealiat de uz general, destinat structurilor sudate, prinse cu șuruburi sau cu nituri. Norma care îi definește proprietățile mecanice, compoziția chimică și toleranțele este SR EN 10025-2 („Produse laminate la cald din oțeluri de construcție, Partea 2: Condiții tehnice de livrare pentru oțelurile de construcție nealiate”).
Simbolul mărcii este compus din trei părți:
- S: Structural (de construcție)
- 235 / 275 / 355: limita minimă de curgere ReH în N/mm² (MPa) pentru grosimea ≤ 16 mm
- JR / J0 / J2: rezistența minimă la impact (energia Charpy) la o anumită temperatură (vezi § 6)
Exemplu: S235JR = oțel de construcție cu limită de curgere min. 235 N/mm², energie Charpy garantată 27 J la temperatura +20 °C. Numărul materialului (Werkstoffnummer) conform DIN: 1.0038.
S275JR = 1.0044. S355JR = 1.0045. S355J2 = 1.0577.
În sortimentul depozitului ULAMEX din Zawada, aceste patru numere de material reprezintă covârșitoarea majoritate a mișcării, orice altă marcă (S420, S460, S690QL) se comandă punctual de la furnaria producătoare.
1.1 Decodificarea simbolului S235JR (literă cu literă)
| Poziție | Cod | Semnificație | Exemplu |
|---|---|---|---|
| 1 | S | Structural (oțel de construcție) | S235, S275, S355 |
| 2-4 | 235 | Limită minimă de curgere ReH în N/mm² la grosime ≤ 16 mm | 235, 275, 355 N/mm² |
| 5 | J | Energie Charpy garantată 27 J | J pentru 27 J, K pentru 40 J |
| 6 | R / 0 / 2 | Temperatura încercării Charpy | R = +20 °C, 0 = 0 °C, 2 = −20 °C |
Exemplu de decodificare: S355J2 = oțel de construcție + limită minimă de curgere 355 N/mm² + energie Charpy min. 27 J + la temperatura −20 °C. Număr material: 1.0577.
Sursă: SR EN 10025-2:2019, controlul intrării ULAMEX.
1.2 Tipuri de oțel de construcție (taxonomie)
Oțelul de construcție este o noțiune largă. În practica industrială distingem șase tipuri de bază, care diferă prin conținutul de carbon, elementele de aliere și tratamentul termic:
| Tip | Conținut C | Caracteristică | Aplicații tipice |
|---|---|---|---|
| Oțel de uz general (S235, S275, S355) | < 0,24 % | Marcă standard, sudabilitate bună | Construcții civile, hale, poduri, porți, împrejmuiri |
| Oțel slab aliat (S420, S460, S550) | < 0,22 % | Limită de curgere mai mare prin micro-aliere (Nb, V, Ti) | Poduri rutiere, căi de rulare macara, turbine eoliene |
| Oțel de calitate pentru tratament termic (C45, C60) | 0,40-0,60 % | Adecvat călirii și revenirii | Piese de mașini, arbori, dantură |
| Oțel pentru arcuri (54SiCr6, 60SiMnCr4) | 0,50-0,65 % | Conținut ridicat de Si, elasticitate mare | Arcuri lamelare și elicoidale, bare de torsiune |
| Oțel de automat (11SMn30, 11SMnPb30) | < 0,15 % | Adăugare de S, Pb pentru așchiere ușoară | Șuruburi, piulițe, piese strunjite mici |
| Oțel de cementare (16MnCr5, 20MnCr5) | < 0,20 % | Pentru cementare superficială + călire | Roți dințate, bolțuri, rulmenți |
În acest articol ne concentrăm pe prima categorie, oțelul de uz general conform SR EN 10025-2. Oțelurile pentru arcuri, automat și cementare au norme proprii (SR EN 10089, SR EN 10087, SR EN 10084) și la ULAMEX ținem stoc doar pentru cele mai cerute mărci C45 și 11SMn30, pentru oțelurile aliate speciale vă recomandăm un furnizor de specialitate.
2. S235JR vs S275JR vs S355J2: trei mărci puse alături
2.1 Proprietăți mecanice (SR EN 10025-2, grosime ≤ 16 mm)
| Parametru | S235JR | S275JR | S355J2 |
|---|---|---|---|
| Limită de curgere ReH (min., N/mm²) | 235 | 275 | 355 |
| Rezistență la rupere Rm (N/mm²) | 360-510 | 410-560 | 470-630 |
| Alungire la rupere A (%, min., L₀ = 5,65√S₀) | 26 | 23 | 22 |
| Energie Charpy KV (J, +20 / 0 / −20 °C) | 27 (+20 °C) | 27 (+20 °C) | 27 (−20 °C) |
| Număr material (Werkstoffnummer) | 1.0038 | 1.0044 | 1.0577 |
Sursă: SR EN 10025-2:2019, controlul intrării ULAMEX.
Diferența reală pentru proiectant:
- S275 are limită de curgere cu 17 % mai mare decât S235 → la aceeași solicitare, secțiune cu cca. 14 % mai mică
- S355 are limită de curgere cu 51 % mai mare decât S235 → secțiune cu cca. 30 % mai mică, deci masă mai mică, deci cost mai mic la transporturi mari peste 50 t
2.2 Compoziție chimică (max. conținut, % masă)
| Element | S235JR | S275JR | S355J2 |
|---|---|---|---|
| C (carbon) | 0,17 | 0,21 | 0,22 |
| Mn (mangan) | 1,40 | 1,50 | 1,60 |
| Si (siliciu) | nu se cere | nu se cere | 0,55 |
| P (fosfor) | 0,035 | 0,035 | 0,030 |
| S (sulf) | 0,035 | 0,035 | 0,030 |
| N (azot) | 0,012 | 0,012 | nu se cere |
| Cu (cupru) | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| CEV (carbon echivalent) | ≤ 0,35 | ≤ 0,40 | ≤ 0,45 |
Sursă: SR EN 10025-2:2019.
Implicația pentru sudare: toate cele trei mărci au CEV sub limita 0,45, ceea ce înseamnă sudabilitate fără preîncălzire pentru grosimi până la 30 mm. Pentru S355J2 peste 30 mm grosime se recomandă preîncălzire 100-150 °C, conform SR EN 1011-2.
2.3 Alegerea practică: când care marcă
| Situație | Marcă recomandată | De ce |
|---|---|---|
| Porți, împrejmuiri, rame ușoare, scări metalice | S235JR | E suficient, cel mai ieftin, sudabil |
| Uși de garaj, stâlpi de gard, deschidere până la 6 m | S235JR | Idem |
| Hale până la 12 m deschidere, macarale până la 5 t | S275JR | Raport mai bun preț/rezistență |
| Hale peste 12 m, poduri, macarale peste 5 t | S355J2 | Limită de curgere mai mare = secțiuni mai mici |
| Exterior sub −20 °C (zone montane RO) | S355J2 (nu JR) | Tenacitate la temperaturi negative |
| Piese de mașini, solicitare la oboseală | Oțel C45, 42CrMo4 | Nu oțel de construcție obișnuit |
3. S235JR: când e suficient
S235JR este cea mai folosită marcă de oțel nealiat din Europa. În practica de zi cu zi din depozitul ULAMEX, peste 70 % din cererile pentru construcții sudate ușoare se soluționează cu S235JR.
Aplicații tipice unde S235JR e alegerea corectă:
- Porți, balustrade, scări exterioare la clădiri rezidențiale și mici comerciale
- Rame de uși de garaj, copertine, pergole metalice (țeavă pătrată S235JR)
- Construcții agricole ușoare, adăposturi, magazii, hambare cu deschidere până la 8 m
- Stâlpi de împrejmuire, plase metalice cu cadru (cornier S235JR)
- Suport pentru panouri fotovoltaice rezidențiale (sub 10 kW): vezi profile fotovoltaice
- Rame transportoare, rastele, cadre de mese tehnologice
Avantaje:
- Prețul cel mai mic dintre cele trei mărci comparate
- Sudabilitate excelentă (CEV ≤ 0,35), orice procedeu (MMA, MAG, TIG)
- Disponibilitate constantă în stoc, în toate formele și grosimile
- Toleranță generoasă la abateri minore de execuție
Atenție:
- Energia Charpy doar la +20 °C, pentru exterior la temperaturi negative folosiți S275JR sau S355J2
- Nu alegeți S235JR pentru solicitare dinamică intensă (dansuri vibrante, șocuri repetate)
- Pentru grosimi peste 30 mm și sudare verificați CEV-ul șarjei concrete în atestul 3.1
4. S275JR: compromisul rezonabil
S275JR are limită de curgere cu 17 % mai mare decât S235JR la o sudabilitate practic identică. În depozitul ULAMEX, S275JR reprezintă cca. 15 % din mișcarea de oțel de construcție și e marca preferată pentru proiectele unde S235JR ar fi „la limită” iar S355J2 ar fi „prea mult”.
Aplicații tipice unde S275JR e alegerea corectă:
- Hale industriale cu deschidere 8-12 m, încărcare la zăpadă moderată
- Reparații și extinderi la hale construite în anii ’90 și ’00 (echivalent OL44)
- Profile U și I S275JR cu grosime până la 12 mm pentru structuri portante medii
- Suporturi pentru parcuri fotovoltaice între 10 și 100 kW: vezi profile fotovoltaice
- Rame pentru remorci agricole, platforme de încărcare, eșafodaje permanente
- Construcții agricole de dimensiuni medii, grajduri, hangare, silozuri ușoare
Argument-cheie: unele calcule statice mai vechi din proiectele românești sunt făcute „direct” pe S275, la modernizări sau extinderi e mai sigur să rămâneți pe aceeași marcă decât să recalculați totul pentru S235JR sau S355J2.
5. S355J2: când merită diferența de preț
S355J2 are limită de curgere cu 51 % mai mare decât S235JR. La aceeași solicitare statică, înseamnă secțiune cu cca. 30 % mai mică și deci masă proporțional mai mică. La proiecte mari, hale peste 1 000 t, poduri, căi de rulare macara, economia de masă acoperă cu marjă diferența de preț unitar (S355J2 e cu cca. 10-15 % mai scump pe tonă decât S235JR).
Aplicații tipice unde S355J2 e alegerea corectă:
- Structuri metalice pentru hale peste 15 m deschidere
- Căi de rulare macara și suporturi pentru macarale peste 5 t
- Poduri rutiere și feroviare, necesită însă atest 3.2 (inspector independent)
- Macarale-turn și macarale mobile staționare
- Structuri industriale cu solicitare dinamică
- Turnuri de turbine eoliene
- Profile structurale IPE, HEA, HEB S355J2 pentru construcții grele
De ce J2 (nu JR) pentru aceste aplicații:
- Energie Charpy 27 J la −20 °C (nu doar la +20 °C ca la JR)
- Risc redus de rupere fragilă în condiții de iarnă reală în România (gerul scade frecvent sub −15 °C în zonele continentale)
- Cerință de standard pentru structuri certificate la SR EN 1090-1 EXC2 sau EXC3
Variantă +N: S355J2+N înseamnă oțel laminat în regim de normalizare (tratament termic care îmbunătățește structura granulară). Pentru construcții sudate cu grosime peste 25 mm sau pentru exploatare la temperaturi sub −20 °C, varianta +N este cu cca. 5-8 % mai scumpă decât S355J2 standard, dar oferă tenacitate superioară.
6. Simbolurile JR, J0, J2: rezistența la impact la temperaturi diferite
Cea de-a treia parte a simbolului mărcii (literă plus cifră, ex. JR, J0, J2, K2) descrie energia Charpy garantată la o anumită temperatură. Este parametrul care determină dacă oțelul rezistă la rupere fragilă la frig.
| Simbol | Temperatură de încercare | Energie Charpy minimă | Aplicație practică |
|---|---|---|---|
| JR | +20 °C | 27 J | Construcții la interior sau în climat blând |
| J0 | 0 °C | 27 J | Construcții în exterior fără ger sever |
| J2 | −20 °C | 27 J | Construcții în exterior, zone continentale RO |
| K2 | −20 °C | 40 J | Cerință de tenacitate ridicată (poduri, oboseală) |
Sursă: SR EN 10025-2:2019, tabel 8.
Recomandare pentru România:
- Pentru clădiri și hale exterioare la altitudini sub 600 m alegeți minim J0
- Pentru zone montane (Carpați, peste 800 m) sau exterior cu temperaturi sub −20 °C alegeți J2
- Pentru poduri și structuri certificate EXC3+ alegeți K2 sau S355J2+N
Ruperea fragilă la −25 °C a unei structuri sudate executate cu oțel S235JR (limită +20 °C) este un risc care nu merită asumat, diferența de preț JR vs J2 este sub 5 % pe tonă.
7. Echivalența STAS pentru inginerii români: OL37, OL44, OL52
România a folosit până la cca. 2005 sistemul STAS pentru clasificarea oțelurilor de construcție. Inginerii care au studiat și au lucrat înainte de armonizarea cu normele europene caută încă mărcile sub denumirile vechi. Pentru proiecte de modernizare, reabilitare sau pentru calcule statice care fac trimitere la documentație anterioară 2005, este util să cunoașteți echivalența.
7.1 Tabel de echivalență STAS ↔ SR EN 10025-2
| Marca STAS (veche) | Marcă SR EN 10025-2 (curentă) | Werkstoffnummer | Notă |
|---|---|---|---|
| OL37 | S235JR | 1.0038 | Echivalență directă, identică în limita de curgere |
| OL44 | S275JR | 1.0044 | Echivalență directă |
| OL52 | S355JR | 1.0045 | OL52 = S355JR; pentru S355J2 nu există echivalent STAS direct |
| OL37k | S235J0 | 1.0114 | Variantă cu tenacitate îmbunătățită |
| OL52k | S355J0 | 1.0553 | Variantă cu tenacitate îmbunătățită |
Sursă: STAS 500/2-80 (anulat) ↔ SR EN 10025-2:2019, controlul echivalențelor confirmat de baza tehnică ULAMEX.
7.2 Diferențe între STAS și SR EN, ce trebuie verificat
- Compoziția chimică: standardele STAS aveau toleranțe ușor diferite la P, S, N. La înlocuirea materialului cu echivalent SR EN, verificați compoziția pe atestul 3.1 al șarjei concrete.
- Energia Charpy: STAS nu definea explicit clase de tenacitate (JR, J0, J2). Pentru reabilitări de structuri vechi, alegeți tenacitate egală sau superioară originalului.
- Limita de curgere: identică în valori nominale, dar SR EN definește limite mai stricte pentru grosimi peste 40 mm.
Recomandare practică: pentru proiecte cu documentație STAS anterioară 2005, ULAMEX poate furniza S235JR/S275JR/S355J2 cu atest 3.1 și mențiune explicită a echivalenței OL37/OL44/OL52 în documentul de livrare, pentru a simplifica predarea proiectului către expertul tehnic.
Aveți deja un proiect în lucru? Trimiteți-ne specificația (marca, dimensiuni, cantitate) la [email protected] sau sunați la +48 504 424 761 (Lu-Vi 9:00-17:00 ora României). Cotație în 24 de ore lucrătoare cu atest 3.1 inclus.
8. Ce avem la depozitul din Zawada (S235/S275/S355)
ULAMEX deține în depozitul din Zawada (Polonia) câteva mii de tone de oțel de construcție disponibil imediat, pentru livrări către România cu termen tipic 2-5 zile lucrătoare, în condiții de urgență chiar în aceeași zi de la confirmarea comenzii.
| Produs | Mărci în stoc | Dimensiuni (mm) | Lungime (mm) | Stoc orientativ |
|---|---|---|---|---|
| Tablă laminată la cald | S235JR, S275JR, S355J2 | grosime 1,5 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 10 / 12 / 15 / 20 | 1500 × 3000, 2000 × 6000 | ~80 t |
| Profile închise pătrate | S235JR | 20×20×2 până la 100×100×5 | 6000 | ~25 t |
| Profile închise dreptunghiulare | S235JR | 30×20×2 până la 120×80×5 | 6000 | ~18 t |
| Platbandă | S235JR | 20×3 până la 120×20 | 6000 | ~12 t |
| Cornier cu aripi egale | S235JR | 20×20×3 până la 100×100×10 | 6000 | ~15 t |
| Cornier cu aripi inegale | S235JR | 30×20×3 până la 100×65×8 | 6000 | ~8 t |
| Profil U (UPN, UPE) | S235JR, S355J2 | UPN 50 până la UPN 300 | 6000-12000 | ~22 t |
| Profil I (IPE, HEA, HEB) | S235JR, S355J2 | IPE 80 până la HEB 300 | 6000-12000 | ~35 t |
Sursă: stoc curent depozit ULAMEX Zawada, verificat 2026-04-26. Stocurile orientative; pentru cantități mari peste 50 t per marcă/secțiune verificăm disponibilitatea la momentul cererii.
Notă tehnică: atestul 3.1 conform SR EN 10204 este disponibil la cerere pentru orice livrare. Pentru poduri și structuri care necesită atest 3.2 (cu inspector independent, Lloyd’s, TÜV, RINA), comanda se face cu specificare în avans și termenul se prelungește cu 5-7 zile lucrătoare.
9. Când nu vă recomandăm oțelul nostru de construcție
Manifestul redacțional al Academiei ULAMEX include o regulă pe care alți distribuitori nu o respectă: vă spunem și când nu vă putem ajuta. Credem că un sfat onest despre când să nu cumpărați de la noi vă aduce înapoi pentru proiectele unde chiar putem să vă ajutăm.
1. Poduri rutiere și feroviare cu atest 3.2 și inspector independent. ULAMEX livrează atest 3.1 (al producătorului) ca standard. Pentru atest 3.2 cu inspector independent (Lloyd’s, TÜV, RINA), care e cerut la majoritatea podurilor publice, termenul se prelungește semnificativ și costul crește. Pentru proiecte mari de poduri vă recomandăm un dealer specializat care are deja flux dedicat de inspecție 3.2.
2. Energetică nucleară, structuri offshore, vehicule armate. Aceste aplicații folosesc oțeluri specifice (S355G7+N, RAFM, oțeluri austenitice de înaltă specificație). ULAMEX nu ține în stoc aceste mărci și nu are flux de calificare nuclear. Apelați la dealer specializat în energetică sau direct la furnaria producătoare.
3. Piese de mașini cu solicitare la oboseală sau uzură. Arborii cardanici, dinții de roată dințată, bolțurile portante, pinioanele, nu sunt construite din oțel de construcție obișnuit. Folosiți oțel C45 (călire-revenire), 42CrMo4 (tratabil), 16MnCr5 (cementabil). ULAMEX ține stoc doar C45 și 11SMn30 pentru cereri ocazionale; pentru oțeluri aliate complexe, dealer specializat.
4. Mediu coroziv intens, atmosferă marină, industrie chimică agresivă. Oțelul de construcție nealiat ruginește. Pentru atmosferă cu salinitate ridicată (Marea Neagră, până la 2 km de țărm) sau pentru contact direct cu acizi, alegeți oțel inoxidabil (1.4301, 1.4404, 1.4571) sau oțel zincat termic conform SR EN ISO 1461. ULAMEX livrează oțel inoxidabil în depozit și zincare termică prin parteneri din sud-estul Poloniei, dar pentru zincare-vopsire-pasivare integrată e mai eficient un specialist local din România.
5. Comenzi peste 200 t per marcă cu termen de livrare sub 5 zile. Pentru cantități mari rapide, capacitatea noastră de transport poate fi limitată. Dacă termenul e critic, recomandăm să comparați și alte surse, de exemplu Ferona (CZ), Salzgitter Mannesmann (DE), distribuitori ucraineni cu depozit local în RO. Pentru cantități mari planificate cu 14-21 zile în avans, ULAMEX e competitiv.
6. Cantități foarte mici, sub 100 kg total. ULAMEX e furnizor angro. Pentru cantități mici recomandăm magazine locale specializate (Romstal, Praktiker, Dedeman), unde plătiți cu 30-50 % mai mult per kg dar evitați cost de transport disproporționat. La ULAMEX MOQ orientativ pentru oțel de construcție începe de la cca. 500 kg pentru livrări către România.
10. Cum comandați de la ULAMEX
Procesul de comandă e direct și fără birocrație inutilă.
Pasul 1. Dvs. trimiteți cererea de ofertă
- Email: [email protected]
- Telefon: +48 504 424 761 (Lu-Vi 8:00-16:00 CET, 9:00-17:00 ora României)
- Vorbim cu Dvs. în română prin reprezentantul de zonă; pentru detalii tehnice complexe, comunicarea se face în engleză sau poloneză
Pasul 2. Specificați:
- Marca (S235JR / S275JR / S355J2)
- Forma (tablă, profil, țeavă, cornier, platbandă, bară)
- Dimensiunile (grosime, lățime, lungime)
- Cantitatea în kg sau tone
- Atestul dorit (standard 3.1, sau 3.2 cu inspector pentru poduri)
- Locul de livrare (oraș + cod poștal RO)
Pasul 3. Dvs. primiți cotația în 24 de ore lucrătoare
- Preț pe tonă pentru fiecare poziție
- Termen de livrare estimat
- Cost transport DAP până la șantier sau FCA Zawada
Pasul 4. Confirmați comanda
- Trimiteți confirmarea prin email
- Plata: transfer bancar, conform termenelor convenite (30 zile standard pentru clienți validați)
Pasul 5. Preluare la depozit + transport
- Materialul se pregătește în 1-3 zile la depozitul Zawada
- Expediere cu CMR
- Termen tipic de transport Polonia → România: 2-4 zile lucrătoare
- Pentru cazuri de urgență, livrare în aceeași zi de la confirmare (capacitate limitată, confirmare punctuală)
Pasul 6. Documentația ajunge la Dvs.
- Atestul 3.1 SR EN 10204 livrat în PDF prin email + original semnat la livrare
- Aviz CMR, factură fiscală cu TVA invers (B2B intracomunitar)
- La cerere: certificate de conformitate suplimentare, declarație DoP pentru EXC2
Servicii suplimentare la cerere:
- Tăiere la dimensiune (toleranță ±1 mm) la depozitul Zawada
- Debitare CNC / tăiere cu plasmă pentru forme complexe (DXF, PDF)
- Sudare ansambluri certificate SR EN 1090-1 EXC2 + ISO 3834-2
11. FAQ: zece întrebări frecvente despre oțelul de construcție
1. Ce este oțelul de construcție?
Oțelul de construcție este un oțel nealiat de uz general, destinat structurilor sudate, prinse cu șuruburi sau cu nituri. Norma SR EN 10025-2 definește cinci mărci de bază: S235, S275, S355, S420 și S460. În practica românească se folosesc cel mai des S235JR, S275JR, S355JR și S355J2, împreună acoperă cca. 95 % din aplicațiile de construcții și fabricație metalică.
2. Ce înseamnă S235JR?
Decodificare literă cu literă: S = Structural (de construcție), 235 = limita minimă de curgere ReH în N/mm² la grosime ≤ 16 mm, J = energie Charpy minimă 27 J, R = încercare la +20 °C. Numărul materialului DIN: 1.0038. Echivalent STAS: OL37.
3. Ce înseamnă J2 la marca S355J2?
J2 = energie Charpy garantată 27 J la temperatura −20 °C. JR = +20 °C, J0 = 0 °C, K2 = −20 °C cu 40 J. Pentru exterior în România recomandăm minim J0; pentru zone montane sau structuri certificate EXC3, alegeți J2.
4. Care e diferența dintre S235 și S355?
Limita de curgere: 235 vs 355 N/mm², cu 51 % mai mare la S355. La aceeași solicitare statică, secțiune cu cca. 30 % mai mică la S355, deci masă mai mică. S355 e cu cca. 10-15 % mai scump pe tonă, dar mai economic pe proiectele mari (peste 50 t).
5. Pot suda S235 și S355 împreună?
Da. Ambele au CEV ≤ 0,45 și folosesc tehnologie identică (MAG / MMA / TIG). Procedura de sudare se face conform mărcii cu limita de curgere mai mare (S355). Rezistența îmbinării este însă limitată de marca mai slabă (S235). Verificați totdeauna calculul static pentru îmbinarea mixtă.
6. Ce este atestul 3.1 conform EN 10204?
Atestul 3.1 = certificat al producătorului cu rezultatele încercărilor pentru șarja concretă (compoziție chimică + proprietăți mecanice). Atestul 3.2 = atest 3.1 + inspector independent (Lloyd’s, TÜV, RINA), cerut la poduri și structuri publice. ULAMEX livrează atest 3.1 standard la cerere; atest 3.2 la comandă cu termen prelungit.
7. Pot folosi S235JR în locul S355J2 pentru hală industrială?
Nu, fără recalculare statică. Limita de curgere mai mică la S235JR înseamnă secțiuni mai mari pentru aceeași solicitare. Schimbarea mărcii necesită un nou calcul static + acord scris al proiectantului. La hale peste 12 m deschidere, S355J2 e aproape întotdeauna alegerea corectă.
8. Care e cel mai rezistent oțel de construcție?
S355J2 dintre cele trei comparate, limita de curgere 355 N/mm². Dintre toate mărcile SR EN 10025-2: S460 (460 N/mm²), S550 (550 N/mm²), S690QL (690 N/mm² după călire-revenire). Mărcile peste S355 se comandă punctual la furnaria producătoare, ULAMEX nu ține stoc curent.
9. Ce înseamnă +N în simbolul S355J2+N?
+N = laminare în regim de normalizare (tratament termic care omogenizează structura granulară). Îmbunătățește tenacitatea, esențial pentru construcții sudate cu grosime peste 25 mm sau pentru exploatare la temperaturi sub −20 °C. S355J2+N este cu cca. 5-8 % mai scump decât S355J2 standard.
10. Care e echivalența între numărul Werkstoffnummer, marca SR EN și marca STAS?
| SR EN 10025-2 | Werkstoffnummer | STAS (veche) |
|---|---|---|
| S235JR | 1.0038 | OL37 |
| S275JR | 1.0044 | OL44 |
| S355JR | 1.0045 | OL52 |
| S355J2 | 1.0577 | (fără echivalent direct STAS) |
Werkstoffnummer e folosit pentru import din Germania și Austria; codul STAS apare în proiecte românești anterioare 2005, pentru reabilitări și modernizări.
12. Produse asociate din depozitul ULAMEX Zawada
Pentru proiectele cu oțel de construcție S235/S275/S355, recomandăm să verificați și produsele complementare disponibile în stoc:
- Țeavă pătrată și dreptunghiulară, S235JR, dimensiuni 20×20 până la 120×80, pentru cadre și structuri sudate ușoare
- Profile UPN și UPE, S235JR și S355J2, pentru hale industriale și suporturi macarale
- Profile IPE, HEA, HEB, S235JR și S355J2, lungimi 6 m și 12 m, pentru structuri portante
- Tablă striată antiderapantă, S235JR, pentru pardoseli, scări, platforme
- Cornier galvanizat, S235JR cu zincare termică SR EN ISO 1461, pentru exterior agresiv
- Platbandă, S235JR, dimensiuni 20×3 până la 120×20, pentru piese sudate și ranforsări
- Tablă inoxidabilă 1.4301, pentru aplicații coroziv-rezistente (alimentar, chimic)
- Profile aluminiu EN AW-6060 T6, alternativă pentru construcții ușoare cu cerințe de greutate
Pentru lista completă a produselor și disponibilități curente, consultați secțiunea oțel negru sau cereți cotație pentru combinație de mărci.
