Componente pentru balustrade din oțel inoxidabil — sistem complet, gata de montaj
ULAMEX furnizează un sortiment complet de componente pentru balustrade din oțel inoxidabil — montanți, plăci de bază, mâini curente, cleme de sticlă, racorduri de tub, conectori și capace — destinat firmelor de montaj balustrade, atelierelor de prelucrare inox și antreprenorilor generali din România. Toate piesele sunt executate din mărci austenitice AISI 304 (1.4301) standard sau AISI 316 (1.4401) la cerere, conform SR EN 10088, cu toleranțe dimensionale stricte care garantează intercompatibilitatea pe șantier. Stoc Tomaszów Mazowiecki, livrare în România în 4-7 zile lucrătoare.
Arhitectura unei balustrade inox — cum se compune sistemul
O balustradă inox modernă este un ansamblu modular de 8-12 categorii de componente. ULAMEX livrează toate elementele hardware necesare:
- Montanți verticali — profile rotunde Ø 42,4 / 48,3 mm și pătrate 40 × 40 / 50 × 50 mm, lungimi 900 / 1 000 / 1 100 mm conform SR EN ISO 14122-3.
- Plăci de bază — discuri Ø 80-120 mm sau plăci 80 × 80 / 120 × 120 mm, 4 găuri pentru ancoraj M10 / M12.
- Mâini curente — tuburi Ø 42,4 mm perete 2 mm, lungime standard 6 000 mm, finisaj satinat 320 grit.
- Cleme de sticlă — pentru sticlă securizată 8 / 10 / 12 mm, garnitură EPDM, șurub allen ascuns.
- Racorduri tub — coturi 90°, T-uri, reducții, cuplaje sudabile sau mecanice.
- Conectori mână curentă — articulați (unghi 0-90° pentru scări) sau fixi.
- Capace decorative — sferice, plate, cu profil decorativ.
- Distanțiere și suporturi mână curentă — pentru fixare pe perete sau pe montant.
Pentru un proiect tipic de balustradă scară 5 m liniari sunt necesare circa 6 montanți, 6 plăci, 5 m mână curentă, 12 conectori și 12 cleme — toate în stoc ULAMEX.
Mărcile materialului — 304 sau 316?
Pentru balustrade interioare (scări de bloc, mezanine, restaurante, hotele) marca standard este AISI 304 (1.4301) — universală, cu rezistență anticorozivă suficientă pentru atmosferă urbană uscată. Pentru zonele costiere — litoral Constanța, Mamaia, Eforie, Mangalia — și pentru balustrade de piscine sau bazine SPA cu apă clorurată, este obligatorie marca AISI 316 (1.4401) cu adaos de 2-3% molibden, care blochează coroziunea de tip pitting în mediu salin sau clorurat. Diferența de cost față de 304 este de 18-25%, justificată de durata de viață peste 25 de ani fără coroziune vizibilă.
Finisaje de suprafață pe componente balustradă
Spre deosebire de barele plate sau profilele inox brute, componentele de balustradă sunt vizibile în 100% din aplicații. Finisajul nu este o opțiune secundară — este criteriul vizual principal care diferențiază o balustradă comercială cantină de una arhitecturală premium. Standardul ULAMEX:
- Satinat 320 grit — cel mai popular finisaj, perie longitudinală fină, aspect uniform mat-lucios. Standard pentru toate componentele standardizate ULAMEX. Recomandat pentru clădiri de birouri, mall-uri, hotele 4*.
- Periat 240 grit — perie mai pronunțată, aspect industrial robust, ascunde mai bine micile zgârieturi de exploatare. Indicat pentru spații publice cu trafic intens (gări, autogări, spitale).
- Polish oglindă (BA, 600+ grit) — finisaj reflexiv, vizual premium, pentru lobby-uri hoteliere 5*, restaurante de lux, scări reprezentative. Necesită întreținere frecventă (urme de degete vizibile).
- Sablat (matt blast) — la cerere; finisaj uniform fără direcție de șlefuire, anti-derapant pe mâini curente.
Standarde și calcul structural
- SR EN 10088-1 / 10088-2 / 10088-3 — oțeluri inoxidabile, listă mărci, table și produse lungi.
- SR EN ISO 14122-3 — siguranța mașinilor, mijloace permanente de acces, scări fixe — definește înălțimi minime balustradă (1 100 mm spații publice, 900 mm uz industrial restricționat).
- SR EN 1991-1-1 — Eurocod 1, acțiuni asupra structurilor, încărcare orizontală pe mână curentă: 0,5 kN/m (locuințe), 1,0 kN/m (spații comerciale), 3,0 kN/m (tribune, stadioane).
- SR EN 10204 tip 3.1 — atestat de inspecție 3.1 (Werkszeugnis) la cerere pentru fiecare șarjă livrată.
- EN 1090-1 EXC2 + ISO 3834-2 — certificate ULAMEX pentru execuția structurilor metalice și sudare; aplicabile balustradelor calculate ca elemente portante.
Pentru balustrade calculate ca elemente structurale (de exemplu balustrade exterioare la înălțime peste 12 m, balustrade pentru stadioane, scări de evacuare) este obligatoriu calculul de către inginer autorizat conform Eurocod și execuția într-un atelier cu certificare EN 1090-1. ULAMEX poate furniza componente cu trasabilitate completă a șarjei pentru documentația de calitate cerută de proiectantul Dvs.
Cleme de sticlă pentru balustrade vitrate
Cele mai solicitate componente arhitecturale moderne. Clema standard ULAMEX se livrează pentru sticlă securizată stratificată VSG 8.8.2 (laminat) sau ESG 10 mm, cu garnitură EPDM autoadezivă pre-montată. Forme uzuale: pătrată 45 × 45 mm, dreptunghiulară 50 × 65 mm, în formă de „D”. Fixare pe montant rotund Ø 42,4 mm prin șurub allen M8 ascuns pentru aspect curat. Capacitate portantă orizontală per clemă — 1,2 kN; numărul minim de cleme per panou de 800-1 200 mm înălțime — 4 bucăți (2 sus + 2 jos). Recomandat pentru balustrade tip „all-glass” în mall-uri, sediu de bancă, scări reprezentative, terase de restaurant.
Aplicații tipice pe piața românească
- Clădiri de birouri și business centers — București (Floreasca, Pipera, Băneasa), Cluj, Timișoara; balustrade scări interioare, mezanine, atriumuri.
- Spații comerciale și mall-uri — galerii comerciale, food courts, Showroom-uri auto; balustrade vitrate cu cleme de sticlă.
- Hotele și HoReCa — recepții 4-5*, restaurante, scări de mezanin; finisaj oglindă sau satinat 320 grit.
- Litoral și piscine — Constanța, Mamaia, Eforie; balustrade exterioare 316L, ancoraje rezistente la salinitate.
- Spitale și instituții publice — Spitalul Universitar București, spitale județene; balustrade scări de evacuare, bare de sprijin în băi adaptate.
- Locuințe individuale premium — vile, cabane montane (Brașov, Sinaia, Predeal), reședințe — scări interioare lemn-inox-sticlă.
- Industrie — platforme de mentenanță, podețe industriale, scări fixe la utilaje, conform SR EN ISO 14122.
Recomandări de montaj și prelucrare
Sudarea componentelor inox se face prin procedeul TIG (141) cu aport ER308L (304 / 304L) sau ER316L (316 / 316L), gaz argon 99,99%. Cordonul se finisează prin polizare progresivă 60 → 120 → 240 → 320 grit pentru a se integra în finisajul componentei adiacente. Ancorarea plăcilor de bază se face cu ancore chimice M10 / M12 în beton C20/25 sau superior, adâncime min. 90 mm. Atenție — niciodată nu folosiți unelte abrazive contaminate cu oțel carbon: particulele de fier înglobate inițiază coroziune punctuală în 2-4 săptămâni. Componentele se livrează cu folie protectoare PE peelable, care se îndepărtează doar după finalizarea montajului.
Cum comandați
Trimiteți cererea Dvs. de ofertă (RFQ) prin /ro/contact-ro/ sau direct la [email protected]. Atașați lista detaliată: tip componentă (montant / placă bază / clemă / mână curentă / conector), cantitate, marca (304 sau 316), finisaj (satinat 320 / oglindă / periat) și dacă necesitați atestat 3.1. Vă răspundem în 24 de ore lucrătoare cu cotație fermă. MOQ-friendly, fără containere complete. Stoc Zawada (Tomaszów Mazowiecki, Polonia), livrare RO 4-7 zile lucrătoare cu transport CMR direct la șantier. Întrebări tehnice — telefon +48 504 424 761 (limba engleză).
Întrebări frecvente
Componentele ULAMEX sunt compatibile cu alte sisteme europene?
Da. Componentele standard (montanți Ø 42,4 mm, mâini curente Ø 42,4 mm, cleme pentru sticlă 10 / 12 mm) respectă dimensiunile metric utilizate de toți producătorii europeni majori. Filetele sunt M8 / M10 / M12 standard ISO. Pentru sisteme cu profile proprietare — verificați întâi dimensiunile exacte; vă furnizăm desenul tehnic la cerere.
Cleme de sticlă vs profil U continuu — care este diferența?
Clemele folosesc 4 puncte de fixare per panou — soluție economică, vizual grafică, demontabilă. Profilul U (channel) ține panoul pe toată lățimea — aspect mai curat, capacitate portantă până la 3 kN/m, montaj mai complicat și cost cu 35-50% mai mare. Alegerea depinde de încărcarea de proiect, buget și estetică.
Pot primi atestat 3.1 conform SR EN 10204 pentru componentele de balustradă?
Da, atestat 3.1 disponibil la cerere pentru fiecare componentă livrată — fără cost suplimentar pentru cantitățile standard de proiect. Documentul cuprinde compoziția chimică, caracteristicile mecanice (Rm, Rp 0,2, A%) și numărul șarjei materiei prime din care a fost executată componenta. Specificați necesitatea atestatului în RFQ-ul Dvs. Pentru proiecte cu certificare structurală EN 1090, trasabilitatea este obligatorie.
Cum prevenim apariția petelor de coroziune (rust spots) după montaj?
Trei reguli: (1) niciodată nu folosiți unelte (discuri, perii, polizoare) care au prelucrat oțel carbon — folosiți set separat dedicat numai inoxului; (2) după sudură, decapați chimic cordonul cu pastă pentru inox și pasivizați cu acid azotic 10-15% (sau pastă pasivizantă); (3) îndepărtați folia protectoare PE peelable maximum la 30 de zile după montaj — expusă la UV mai mult devine fragilă și greu de scos. Petele „de inox” apărute pe componente noi sunt aproape întotdeauna particule de fier carbon contaminat, nu o defecțiune a materialului.
Ce înălțime de balustradă este obligatorie în România?
Conform NP 063 și SR EN ISO 14122-3: 900 mm pe scări, 1 000 mm pe paliere și balcoane; pentru clădiri peste 12 m înălțime — minim 1 100 mm. Tribune / stadioane — minim 1 100 mm cu calcul structural pentru 3,0 kN/m încărcare orizontală. Montanții ULAMEX (900 / 1 000 / 1 100 mm) acoperă toate cele trei configurații standard.

