CUIE DE CONSTRUCȚIE

,
Solicitați o ofertă

Cuie de construcție — fixare mecanică pentru lemn, cofraje și acoperișuri

Cuiele de construcție livrate de ULAMEX sunt trase la rece din sârmă de oțel cu conținut redus de carbon (DC04 conform SR EN 10016-2) și produse pe linii continue cu cap forjat la rece. Programul cuprinde trei familii: cuie cu tijă netedă (smooth shank, gamă generală), cuie cu tijă inelară (ring shank, rezistență la smulgere +30-50 %) și cuie de acoperiș (cap lat Ø 9-12 mm). Diametre 2,0-6,0 mm, lungimi 30-200 mm, în două finisaje: strălucitor și zincat termic conform SR EN ISO 1461. Stoc Zawada (Tomaszów Mazowiecki, PL); livrare RO 2-5 zile lucrătoare.

Cum alegeți tipul potrivit de cui

Geometria tijei determină rezistența îmbinării. Tija netedă oferă montaj rapid și demontaj relativ facil — pentru cofraje recuperabile, lăzi, palete. Tija inelară (anulară) creează un blocaj mecanic în fibre: forța de extragere crește cu 30-50 % și nu scade pe ciclurile umiditate-uscare — recomandată pentru pereți portanți, șarpante, pardoseli OSB. Cuiele de acoperiș, cu cap lat și tijă scurtă (30-50 mm), distribuie presiunea pe suprafețe mari, evitând perforarea membranelor. Toate familiile au vârf în „diamant” (4 fețe) pentru ghidaj precis și reducerea riscului de despicare a lemnului uscat.

Dimensiuni stoc și ambalaje standard

Tip cuiDiametru tijă (mm)Lungime (mm)Ambalaj
Tijă netedă, cap plat (DIN 1151)2,0; 2,5; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0; 6,030, 40, 50, 60, 70, 80, 100, 120, 150, 200cutii 5 kg / 25 kg
Tijă inelară (ring shank)2,8; 3,1; 3,4; 4,050, 60, 70, 80, 90cutii 5 kg / saci 25 kg
Cuie de acoperiș, cap lat Ø 9-12 mm (DIN 1144)2,5; 3,0; 3,525, 30, 35, 40, 45, 50cutii 5 kg

Ambalaj standard cutie 5 kg pentru șantier; pentru aplicații industriale (paletizare, prefabricate, tâmplărie) livrăm saci 25 kg. Bandele pentru pistoale pneumatice (collated 21° și 34°) la cerere — precizați marca aparatului și diametrul tijei în RFQ.

Strălucitor sau zincat termic — criterii de alegere

Cuiele strălucitoare (bright, oțel netratat) sunt destinate aplicațiilor interioare, încastrate, sau pieselor vopsite ulterior — cofraje, lăzi de ambalare, mobilier rustic. Costul pe kg este mai mic cu 18-25 % față de varianta zincată.

Cuiele zincate termic (conform SR EN ISO 1461) au strat de zinc 50-80 µm, depus prin imersie în baie. Grosimea — net superioară zincării continue Z275 / Z350 (20-25 µm pe față) — oferă durabilitate 25-40 de ani în atmosferă C2 și 15-25 de ani în C3 (ISO 9223). Sunt obligatorii pentru învelitori expuse, garduri din lemn, terase și orice contact cu lemn tratat sub presiune (CCA, ACQ) — sărurile de cupru atacă rapid oțelul nezincat. Pentru medii agresive (litoral, atmosferă C4), recomandăm cuie inox A2 / A4 — la cerere.

Standarde de referință și documentație

  • SR EN 10230-1 — cuie din sârmă de oțel; document principal pentru cuie comune trase la rece, cu cap plat sau bombat.
  • DIN 1151 — cuie cu cap plat din sârmă, geometrie clasică pentru construcții generale și tâmplărie.
  • DIN 1144 — cuie de acoperiș cu cap lat, pentru carton bituminos și plăci ondulate.
  • SR EN 10016-2 — sârmă trasă din oțel cu conținut redus de carbon, calitate C4D / C7D — material de bază pentru fabricarea cuielor.
  • SR EN ISO 1461 — acoperiri prin galvanizare termică în baie; document de referință pentru grosimea stratului de zinc pe cuie zincate la cald.
  • SR EN 14592 — elemente de fixare cu corp profilat pentru structuri din lemn (eurocode-compatibil); relevant pentru cuiele cu tijă inelară destinate calculului structural conform SR EN 1995-1-1 (Eurocode 5).
  • SR EN 10204 tip 2.2 / 3.1 — atestat de inspecție eliberat de producător; disponibil la cerere pentru loturi destinate proiectelor cu trasabilitate cerută.
  • EN 1090-1 EXC2 + ISO 3834-2 — certificate ULAMEX pentru execuție și sudare structuri portante; garantează trasabilitatea materialelor și controlul lotului.

Aplicații tipice pe piața românească

  • Cofraje pentru beton armat — montajul panourilor de cherestea pentru fundații, stâlpi, planșee turnate la fața locului; cuie strălucitoare 3,1 × 80 sau 3,4 × 90 mm care se recuperează după demontaj.
  • Șarpante și carcase din lemn — îmbinări căprior-pană, contravântuiri, tabachere; cuie zincate termic 4,0 × 100 mm sau cuie cu tijă inelară 3,4 × 70 mm pentru rezistență sporită la smulgere ciclică.
  • Învelitori — carton bituminos, plăci ondulate — cuie de acoperiș cap lat zincate 2,8 × 25 sau 3,0 × 35 mm, distribuite la 100-150 mm pe astereală.
  • Pardoseli OSB și placaj fenolic — cuie cu tijă inelară 2,8 × 50 sau 3,1 × 60 mm; geometria anulară previne scârțâitul ulterior al podelelor.
  • Palete, lăzi, ambalaje industriale — cuie strălucitoare 2,5 × 50 sau 3,0 × 60 mm, livrate în saci de 25 kg pentru fabricile de paletizare.
  • Garduri din lemn, terase, pergole — cuie zincate termic 3,1 × 70 sau 4,0 × 90 mm, obligatoriu pentru contact cu lemn tratat în autoclavă (clasele de utilizare 3 și 4 conform SR EN 335).
  • Reparații generale și mentenanță industrială — sortimente mixte 2,0-5,0 mm pentru ateliere, depouri, hale logistice.

Reguli tehnice de montaj

Pentru îmbinări calculate conform SR EN 1995-1-1 (Eurocode 5), distanțele minime între cuie și marginile piesei depind de diametrul tijei (d): tipic 7d în lungul fibrei, 4d perpendicular, 5d până la capătul piesei. Adâncimea de pătrundere recomandată este min. 8d pentru cuie netede și 6d pentru tijă inelară. La lemn uscat (sub 18 %), preforarea Ø 0,8d previne despicarea. Nu îndoiți tija unui cui zincat la 90 ° — stratul de zinc se fisurează, expunând oțelul.

Caracteristici mecanice indicative

TipMaterial sârmăRm (MPa)Forță extragere relativă
Tijă netedă (DIN 1151)C4D / C7D (1.0303 / 1.0406)600-900100 % (referință)
Tijă inelară (ring shank)C7D / C9D700-1000130-150 %
Cui acoperiș (DIN 1144)C4D550-800— (cap lat, distribuție presiune)

Valorile sunt orientative — pentru calculul structural folosiți rezistențele caracteristice din SR EN 14592 și coeficienții parțiali din Eurocode 5.

Cum comandați

Trimiteți RFQ prin /ro/contact-ro/ sau pe [email protected]. Specificați: tipul (netedă / inelară / acoperiș), diametrul × lungimea (ex. 3,1 × 80 mm), finisajul (strălucitor / zincat termic), cantitatea în kg, ambalajul (5 kg / 25 kg) și dacă aveți nevoie de atestat 3.1. Răspuns în 24 de ore lucrătoare. MOQ-friendly — de la 250 kg / poziție, paleți mixți. Stoc Zawada (Tomaszów Mazowiecki). Termen RO 2-5 zile lucrătoare cu CMR. Tehnic — +48 504 424 761 (engleză).

Întrebări frecvente

Care e diferența reală între cuiele cu tijă netedă și cele cu tijă inelară?

Forța de extragere (withdrawal capacity). Cuiele cu tijă netedă se țin în lemn doar prin frecare; pe ciclurile umiditate-uscare ale lemnului, frecarea scade și cuiul tinde să iasă (efect cunoscut ca „nail pop” la pardoseli vechi). Tija inelară are inele profilate prin laminare la rece care creează un blocaj mecanic în fibre — forța de extragere este cu 30-50 % mai mare și nu scade cu timpul. Pentru pereți portanți, șarpante, pardoseli OSB și orice îmbinare calculată conform Eurocode 5, recomandăm tija inelară.

Sunt cuiele zincate compatibile cu lemnul tratat sub presiune (CCA, ACQ)?

Doar cuiele zincate termic conform SR EN ISO 1461 (strat 50-80 µm) sau cuiele din oțel inoxidabil A2 / A4. Lemnul tratat cu săruri de cupru-amoniu (ACQ, predominant în RO după interzicerea CCA) este puternic corosiv pentru oțelul neprotejat și pentru zincarea continuă subțire. Stratul gros de zinc termic asigură 15-25 ani de durabilitate; pentru aplicații expuse permanent la apă (terase pe sol, învelitori marine), trecem direct la inox. Cuiele strălucitoare se vor coroda în câteva luni în contact cu lemn ACQ.

Trebuie să preforez lemnul înainte de a bate cuie de 4 mm sau mai groase?

Pentru lemn moale (rășinoase, umiditate peste 18 %) — nu, cu condiția să respectați distanțele minime de la marginea piesei (5d până la capătul fibrei, 4d perpendicular). Pentru lemn de esență tare (stejar, fag) sau lemn uscat (sub 14 % umiditate), preforarea cu burghiu Ø 0,8d (de exemplu Ø 3,2 mm pentru cui Ø 4,0 mm) previne despicarea, mai ales aproape de capete. Pentru OSB și placaj fenolic, preforarea nu este necesară până la diametrul tijei de 3,4 mm.

Livrați cuie collated pentru pistoale pneumatice 21° / 34°?

Da, la cerere. Lot minim 1 paletă (40-50 cutii). Specificați marca aparatului (Bostitch, Paslode, Senco, DeWalt, Makita), unghiul benzii (21° plastic / 34° hârtie), diametrul × lungimea, finisajul și tipul tijei. Termen 5-10 zile lucrătoare. Pentru consum continuu propunem cantități pe paleți întregi cu preț global.

Pot primi atestat 3.1 conform SR EN 10204 pentru cuiele livrate?

Atestatul 2.2 (declarație de conformitate cu specificația comenzii) este standard pentru toate loturile — fără cost suplimentar. Atestatul 3.1 (rezultate de încercare pe lot, cu compoziție chimică, Rm și grosimea stratului de zinc pentru cuiele zincate) este disponibil la cerere pentru cantități de la 500 kg / poziție; precizați necesitatea în RFQ pentru a evita întârzierile la livrare. Pentru proiecte cu cerințe speciale (calcul Eurocode 5, audit CE), oferim documentația completă: atestat 3.1, declarație de performanță DoP unde aplicabil, aviz de însoțire CMR.

Setări cookies