
Oceľová pásovina (plocháč) patrí medzi najuniverzálnejšie valcované polotovary v stavebníctve, strojárstve a priemyselnej výrobe. ULAMEX dodáva pásoviny valcované za tepla v šírkach od 20 do 200 mm a hrúbkach od 5 do 20 mm, vyrobené z nelegovanej konštrukčnej ocele podľa európskych noriem. Pre náročné konštrukčné aplikácie ponúkame aj širokú plochú oceľ v šírkach od 150 do 400 mm — väčší prierez vhodný pre základové platne, výstužné dosky a veľkorozmerné zostavy. ULAMEX pôsobí v odbore veľkoobchodu s kovmi od roku 1988. Štandardné rozmery pásovín udržiavame trvale na sklade pre rýchlu expedíciu v rámci Európy.
Materiálové vlastnosti a technické údaje
Naše oceľové pásoviny vyrábame podľa normy STN EN 10058 (európska norma pre valcované ploché tyče, rozmery, tolerancie a dodacie podmienky). Materiálové vlastnosti zodpovedajú norme STN EN 10025-2. Na sklade držíme dve akosti, ktoré pokrývajú väčšinu stavebných a výrobných požiadaviek:
- S235JR (číslo materiálu 1.0038, staršie ČSN 11 375) — najrozšírenejšia univerzálna konštrukčná oceľ. Minimálna medza klzu 235 MPa (pre hrúbky do 16 mm), pevnosť v ťahu 360–510 MPa, zaručená vrubová húževnatosť 27 J pri +20 °C. Vhodná pre bežné stavebné konštrukcie, sekundárne oceľové prvky, uzatváracie konštrukcie a výrobné aplikácie.
- S355J2 (1.0577, staršie ČSN 11 523) — vyššia pevnostná trieda. Minimálna medza klzu 355 MPa, pevnosť v ťahu 470–630 MPa, vrubová húževnatosť 27 J pri −20 °C. O približne 50 % vyššia medza klzu oproti S235JR umožňuje subtílnejšie konštrukcie bez straty únosnosti. Používa sa pre hlavné nosné prvky, mostné konštrukcie, žeriavové dráhy a dynamicky zaťažené zostavy.
Na vyžiadanie je dostupná aj akosť S275JR (1.0044) pre projekty so strednou úrovňou pevnosti.
Mechanické vlastnosti garantované podľa STN EN 10025-2:
- S235JR: ReH ≥ 235 MPa (t ≤ 16 mm), Rm 360–510 MPa, A5 ≥ 26 % (t < 3 mm) / ≥ 24 % (3–40 mm), KV ≥ 27 J pri +20 °C.
- S355J2: ReH ≥ 355 MPa (t ≤ 16 mm), Rm 470–630 MPa, A5 ≥ 22 % (t < 3 mm) / ≥ 20 % (3–40 mm), KV ≥ 27 J pri −20 °C.
Obe akosti sú klasifikované ako dobre zvariteľné konštrukčné ocele. Štandardné postupy zvárania podľa EN 1011-2 sa používajú bez predohrevu pre hrúbky do ~25 mm (S235JR) a ~15 mm (S355J2). Pásoviny možno spracovať rezaním, vŕtaním, ohýbaním, strihaním, pálením plameňom a všetkými bežnými zváracími postupmi. Materiál je vhodný pre žiarové zinkovanie podľa ISO 1461, nátery podľa ISO 12944 a ďalšie povrchové úpravy. Koeficient teplotnej rozťažnosti ≈ 12 × 10⁻⁶ /K, hustota 7 850 kg/m³, modul pružnosti 210 000 MPa.
Rozmery a dostupné veľkosti
ULAMEX drží na sklade pásoviny valcované za tepla v nasledujúcich rozmeroch:
| Šírka (mm) | Hrúbka (mm) | Hmotnosť (kg/m) | Norma |
|---|---|---|---|
| 20 | 5 | 0,79 | STN EN 10058 |
| 25 | 5 | 0,98 | STN EN 10058 |
| 30 | 5 | 1,18 | STN EN 10058 |
| 30 | 6 | 1,41 | STN EN 10058 |
| 40 | 5 | 1,57 | STN EN 10058 |
| 40 | 6 | 1,88 | STN EN 10058 |
| 40 | 8 | 2,51 | STN EN 10058 |
| 50 | 5 | 1,96 | STN EN 10058 |
| 50 | 6 | 2,36 | STN EN 10058 |
| 50 | 8 | 3,14 | STN EN 10058 |
| 50 | 10 | 3,93 | STN EN 10058 |
| 60 | 6 | 2,83 | STN EN 10058 |
| 60 | 8 | 3,77 | STN EN 10058 |
| 60 | 10 | 4,71 | STN EN 10058 |
| 70 | 8 | 4,40 | STN EN 10058 |
| 70 | 10 | 5,50 | STN EN 10058 |
| 80 | 8 | 5,02 | STN EN 10058 |
| 80 | 10 | 6,28 | STN EN 10058 |
| 100 | 10 | 7,85 | STN EN 10058 |
| 100 | 12 | 9,42 | STN EN 10058 |
| 120 | 10 | 9,42 | STN EN 10058 |
| 120 | 12 | 11,31 | STN EN 10058 |
| 150 | 12 | 14,13 | STN EN 10058 |
| 150 | 15 | 17,66 | STN EN 10058 |
| 200 | 12 | 18,84 | STN EN 10058 |
| 200 | 15 | 23,55 | STN EN 10058 |
| 200 | 20 | 31,40 | STN EN 10058 |
Široká plochá oceľ (STN EN 10092):
| Šírka (mm) | Hrúbka (mm) | Hmotnosť (kg/m) |
|---|---|---|
| 150 | 15 | 17,66 |
| 150 | 20 | 23,55 |
| 200 | 15 | 23,55 |
| 200 | 20 | 31,40 |
| 250 | 20 | 39,25 |
| 300 | 20 | 47,10 |
| 400 | 20 | 62,80 |
Štandardná dĺžka 6 000 mm. Povrch je valcovaný za tepla s okovinami (tmavošedá vrstva oxidu železa poskytujúca dočasnú ochranu pred koróziou). Tolerancie podľa STN EN 10058: hrúbka ±0,5 mm (t do 10 mm) až ±1,0 mm (t nad 10 mm), šírka ±2 mm (w do 100 mm) až ±4 mm (w nad 150 mm), dĺžka +100/−0 mm. Rezanie na mieru na vyžiadanie.
Aplikácie podľa odvetvia
- Oceľové konštrukcie a stavebníctvo — výstužné dosky, spojovacie prvky, základové platne, styčníkové plechy v oceľových rámoch a priemyselných halách. Akosť S355J2 sa používa tam, kde sú požadované vyššie únosnosti.
- Brány, ploty a zábradlia — základný materiál pre zvárané a skrutkové spoje brán, plotových systémov, pántov, zárubní, zábradlových stĺpikov a madiel. Najobľúbenejšie sú šírky 40–60 mm a hrúbky 5–8 mm.
- Strojárstvo a priemyselná výroba — nosné rámy strojov, prvky dopravníkov, podpery, konzoly a súčasti, kde plocháč poskytuje potrebný prierez a tuhosť.
- Nosné a výstužné prvky — výstužné rebrá nosníkov, operné dosky, kliny a dištančné prvky v konštrukciách navrhovaných podľa EN 1993 (Eurokód 3).
- Kováčstvo a umelecké spracovanie — pre ľahkú tvárniteľnosť za tepla aj za studena.
Kvalita a certifikácia
Ako certifikovaný distribútor podľa STN EN 1090 so systémom manažérstva kvality zabezpečujeme plnú sledovateľnosť a zhodu s európskymi predpismi pre stavebné výrobky. Ku každej dodávke pásoviny je možné priložiť inšpekčný certifikát 3.1 podľa EN 10204 (dokumentuje chemické zloženie, výsledky mechanických skúšok a sledovateľnosť taviny) — certifikát je k dispozícii na vyžiadanie, uveďte prosím požiadavku pri objednávke. Označenie CE podľa nariadenia (EÚ) 305/2011 sa vzťahuje na všetky dodávané konštrukčné profily.
Často kladené otázky
Aké akosti pásoviny držíte na sklade?
Trvale S235JR (1.0038, staršie ČSN 11 375) a S355J2 (1.0577, staršie ČSN 11 523). S275JR na vyžiadanie. S235JR je štandardná voľba pre bežné stavebné a výrobné aplikácie, S355J2 sa používa pre hlavné nosné prvky a dynamicky zaťažené konštrukcie.
Kedy zvoliť S235JR a kedy S355J2?
S235JR volíte pre sekundárne prvky, ploty, konzoly a bežnú výrobu. S355J2 pre hlavné nosníky, žeriavové dráhy, mostné aplikácie a všade, kde je požadovaná vrubová húževnatosť pri −20 °C. Rozdiel v pevnosti je približne 50 %, čo často umožní menší prierez a úsporu hmotnosti.
Dodávate rezanie na mieru?
Áno. Štandardná skladová dĺžka je 6 000 mm, rezanie na mieru zabezpečíme pre akýkoľvek rozmer podľa zadania. Požiadavku uveďte pri odoslaní dopytu.
Aké certifikáty priložíte k dodávke?
Inšpekčný certifikát 3.1 podľa EN 10204 s chemickým zložením, mechanickými vlastnosťami a sledovateľnosťou taviny je k dispozícii na vyžiadanie. Označenie CE podľa nariadenia (EÚ) 305/2011 je súčasťou každej dodávky.
Aká je dodacia lehota na Slovensko?
Skladové rozmery expedujeme zo skladu v Poľsku do 2–4 pracovných dní na celé Slovensko. Pre väčšie projektové množstvá a rezanie na mieru pripravíme individuálnu dodaciu lehotu pri cenovej ponuke.
