Nerezové trubky 1.4301/1.4404 – svařované i bezešvé ČSN EN 10296/10216
Nerezová trubka svařovaná podle ČSN EN 10296-2 a bezešvá podle ČSN EN 10216-5 v gatunku 1.4301 (A2, 304) a 1.4404 (A4, 316L), průměry 10 až 200 mm, pro potravinářství, chemii, farmacii a tlaková zařízení podle směrnice PED 2014/68/EU. Dodáváme obě technologie výroby – svařovanou pro procesní rozvody a konstrukční aplikace, bezešvou pro tlakové systémy s inspekčním certifikátem 3.1 podle ČSN EN 10204, protokolem WPQR o kvalifikaci svařování u svařovaných trubek a kompletní dohledatelností podle čísla tavby – vše v jednom balíku dokumentů, bez dohledávání u výrobce při revizi tlakového zařízení.
Kompletní sortiment nerezových trubek ze skladu
ULAMEX je evropský velkoobchodník kovů od roku 1988 a nerezová trubka patří mezi naše páteřní skladové položky. Nerezové trubky svařované dodáváme v průměrech 10 až 200 mm (vnější průměr), tloušťkách stěny 1,0 až 4,0 mm a standardní délce 6000 mm v gatunku 1.4301 (dodávaný typ 304 podle staré normy). Nerezové trubky bezešvé dodáváme v průměrech 10 až 150 mm v gatunku 1.4301 i 1.4404 pro tlakové aplikace s provozním tlakem PN 10 až PN 40. Všechny dodávky obsahují atest 3.1 podle ČSN EN 10204 s chemickým rozborem, mechanickými zkouškami a číslem tavby na vyžádání.
Hlavní aplikační oblasti
- Chemický a farmaceutický průmysl – bezešvá nerezová trubka 1.4404 (316L) v průměrech 20 až 150 mm pro procesní rozvody, reakční okruhy a systémy CIP/SIP v provozech spadajících pod směrnici PED 2014/68/EU. Molybden v gatunku 1.4404 zajišťuje odolnost proti bodové a štěrbinové korozi v chloridovém prostředí a při kontaktu s agresivními médii.
- Mlékárny, pivovary a potravinářství – svařovaná nerezová trubka 1.4301 v průměrech 25 až 100 mm pro procesní rozvody piva, mléka, sirupů a čisticích roztoků. Vnitřní svar hladký pro úroveň hygienické čistoty podle EHEDG a sanitace parou při 130 °C bez degradace materiálu.
- Výrobci tlakových zařízení (PED) – bezešvá trubka 1.4404 podle ČSN EN 10216-5 pro nádoby, kolony a výměníky s potvrzeným materiálovým atestem 3.1 a dohledatelnou tavbou pro revizi TIČR nebo notifikovanou osobou.
- Procesní rozvody, konstrukce a medicínské aplikace – svařované i bezešvé trubky 1.4301 a 1.4404 v průměrech 10 až 50 mm pro laboratorní rozvody, sterilizační systémy, nábytkové konstrukce a architektonické prvky s vysokým nárokem na povrchovou úpravu.
Svařované versus bezešvé – specifikace a volba technologie
| Technologie | Norma ČSN EN | Průměr DN [mm] | Tloušťka stěny [mm] | Gatunky | Provozní tlak | Atest |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Svařovaná | ČSN EN 10296-2 | 10-200 | 1,0-4,0 | 1.4301, 1.4404 | do PN 16 | 3.1 + WPQR |
| Svařovaná tlaková | ČSN EN 10217-7 | 20-200 | 1,5-4,0 | 1.4301, 1.4404 | PN 10-25 | 3.1 + WPQR + PED |
| Bezešvá | ČSN EN 10216-5 | 10-150 | 1,5-4,0 | 1.4301, 1.4404 | PN 10-40 | 3.1 + PED |
| Bezešvá tlaková 316L | ČSN EN 10216-5 | 20-150 | 2,0-4,0 | 1.4404 | do PN 40 | 3.1 + PED |
Svařovaná trubka je vhodná pro procesní rozvody a konstrukční aplikace do středního tlaku – má nižší cenu, širší rozsah tlousky stěny a protokol WPQR (Welding Procedure Qualification Record) o kvalifikaci svařování. Bezešvá trubka bez podélného svaru má vyšší tlakovou odolnost, menší rozptyl mechanických vlastností a je standardem pro tlakové nádoby, výměníky a chemické provozy s agresivním médiem. Pro revizi tlakového zařízení notifikovanou osobou je bezešvá trubka podle ČSN EN 10216-5 bezpečnější volbou – protokol svařování odpadá a atest 3.1 pokrývá celý materiál bez nutnosti zkoušky svaru.
Varianty a rozměrové řady
Svařované trubky 1.4301 dodáváme ve standardních průměrech 12, 16, 18, 20, 25, 30 mm, 33,7, 40, 42,4, 48,3, 50, 60,3, 76,1, 88,9, 101,6, 114,3, 154 a 204 mm v tloušťkách stěny 1,0 až 4,0 mm. Nejžádanější střední průměry pro potravinářské a procesní rozvody jsou nerezová trubka 30 mm, 33,7, 48,3, 60,3 a 76,1 mm s vnitřním svarem v hygienickém provedení. Bezešvé trubky dodáváme v průměrech 10 až 150 mm s tloušťkou stěny 1,5 až 4,0 mm, standardní délka 6000 mm. Tlakové trubky podle ČSN EN 10217-7 a ČSN EN 10216-5 dodáváme včetně PED dokumentace (Material Test Report, Declaration of Conformity 2014/68/EU) pro certifikaci celého tlakového zařízení.
Volba gatunku – 1.4301 versus 1.4404
Nerezová ocel 1.4301 (AISI 304, A2) je chromniklová austenitická ocel s obsahem chromu 17 až 19,5 % a niklu 8 až 10,5 %. Vhodná pro procesní rozvody v potravinářství, mlékárenství, pivovarnictví a běžné chemické aplikace bez vysokých koncentrací chloridů. Pracovní teplota -196 až +800 °C, pro trvalý provoz doporučeno do +400 °C.
Nerezová ocel 1.4404 (AISI 316L, A4) je chromniklmolybdenová austenitická ocel s obsahem molybdenu 2 až 2,5 % a sníženým obsahem uhlíku pod 0,03 %. Molybden zvyšuje odolnost proti bodové a štěrbinové korozi v chloridovém prostředí, nízký uhlík eliminuje riziko mezikrystalové koroze v tepelně ovlivněné oblasti svaru. 1.4404 je povinná pro farmaceutické procesní rozvody podle GMP, chemické provozy s kyselinami a halogenidy, tlaková zařízení s pracovním médiem obsahujícím chloridy a pro instalace do 10 km od mořského pobřeží.
Kompatibilita s dalšími nerezovými výrobky
Nerezové trubky dodáváme v rámci kompletního sortimentu nerezových trubek a nerezové oceli pro návaznou výrobu a rozšíření specifikace. Pro konstrukční aplikace a rámy doplníme nerezové profily v gatunku 1.4301 a 1.4404 ve shodném provedení povrchu. Pro průmyslové plechy a technologické pláště dodáváme nerezové plechy v gatunku 1.4301, 1.4404 a 1.4571 s povrchovou úpravou 2B, BA nebo broušeno. Pro spojovací uzly procesních rozvodů doplníme nerezové tyče v průměrech 6 až 150 mm na opracování přírub, redukcí a T-kusů.
Normy ČSN EN a certifikace
- ČSN EN 10296-2 – svařované ocelové trubky kruhového průřezu pro strojírenské a obecné konstrukční účely, díl 2: korozivzdorné oceli. Definuje gatunky, tolerance rozměrů, mechanické vlastnosti a zkoušky svaru.
- ČSN EN 10217-7 – svařované ocelové trubky pro tlakové účely, díl 7: korozivzdorné oceli. Základní norma pro tlakové trubky s protokolem WPQR, zkouškou těsnosti a materiálovým atestem pro certifikaci podle PED 2014/68/EU.
- ČSN EN 10216-5 – bezešvé ocelové trubky pro tlakové účely, díl 5: korozivzdorné oceli. Základní norma pro bezešvé trubky do tlakových zařízení, nádob a výměníků s povinným atestem 3.1.
- ČSN EN 10204 – druhy dokumentů kontroly. Atest 3.1 s výsledky chemické analýzy, mechanických zkoušek a údajem o tavbě, dodáváme v PDF s fakturou, dohledatelný podle čísla dávky.
- ČSN EN 1090-1 EXC2 a ČSN EN ISO 3834-2 – ULAMEX je držitelem certifikace provádění ocelových a hliníkových konstrukcí v provedení EXC2 a jakostních požadavků při tavném svařování, které doplňují záruku jakosti dodávaného materiálu i u navazujících zakázek.
Dodání do České republiky
Dodací lhůta do ČR je 3 až 7 pracovních dnů ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (Polsko). Trubky dodáváme v celých délkách 6000 mm, na poptávku přiřízneme na požadovanou délku s tolerancí +/- 2 mm. Balení v PE fólii s dřevěnými prokládkami, přepravní jednotka podle objemu objednávky (standardně svazek 1000 až 2000 kg na europaletě 800×1200 mm nebo v přepravním rámu).
Pro režim WDT (vnitrounijní dodání do EU) vystavujeme řádný doklad CMR, ověřujeme platnost DIČ odběratele v systému VIES a aplikujeme 0 % DPH podle § 64 zákona o DPH. Incoterms standardně DAP (Delivered at Place), na poptávku FCA nebo EXW sklad. Pro projekty nad 5 tun sjednáváme individuální dodací podmínky a průběžné dodávky podle harmonogramu.
Často kladené dotazy
Kdy volit svařovanou a kdy bezešvou nerezovou trubku?
Svařovaná trubka podle ČSN EN 10296-2 je vhodná pro procesní rozvody, konstrukční aplikace a potravinářství do tlaku PN 16. Bezešvá trubka podle ČSN EN 10216-5 je povinná pro tlakové nádoby spadající pod PED 2014/68/EU, chemické reaktory a vysokotlaké rozvody od PN 25 výše. Cenový rozdíl bezešvé oproti svařované činí přibližně 30 až 50 % podle průměru.
Jaký je rozdíl mezi 1.4301 a 1.4404 v potravinářství?
1.4301 (304) je standardem pro mlékárny, pivovary a výrobu nápojů bez vysokých koncentrací chloridů v čisticích roztocích. 1.4404 (316L) je povinná pro farmaceutické výroby podle GMP, pro rozvody s trvalým kontaktem s halogenidovými čisticími prostředky a pro slanou vodu či mořské produkty. V pochybnostech doporučujeme konzultovat s procesním inženýrem na základě chemické analýzy média.
Dodáváte trubky s PED certifikací pro tlaková zařízení?
Ano. Pro tlakové trubky podle ČSN EN 10216-5 a ČSN EN 10217-7 dodáváme kompletní PED dokumentaci – Material Test Report podle atestu 3.1 ČSN EN 10204, Declaration of Conformity podle směrnice 2014/68/EU a protokol WPQR u svařovaných tlakových trubek. Tato dokumentace je dostačující pro revizi tlakového zařízení notifikovanou osobou (v ČR typicky TIČR) bez dohledávání u výrobce.
Jaké jsou rozměrové tolerance průměru a tloušťky stěny?
Vnější průměr trubky: tolerance podle ČSN EN 10296-2 třída D4/T3 pro svařované (+/- 0,5 %) a podle ČSN EN 10216-5 třída D4/T4 pro bezešvé (+/- 0,75 % u průměrů do 100 mm). Tloušťka stěny: tolerance +/- 10 % pro svařované a +/- 12,5 % pro bezešvé podle norem. Zpřísněné tolerance dodáme na poptávku bez příplatku za individuální výrobu.
Potřebujete cenovou nabídku na nerezové trubky 1.4301 nebo 1.4404?
Zašleme cenovou nabídku do 24 hodin včetně specifikace technologie (svařované/bezešvé), gatunku, rozměru, dokumentace PED a dodacího termínu do ČR.
+48 504 424 761 | [email protected] | Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (PL)

