Spojovací prvky

FVE spojovací materiál - A2, A4 šrouby, T-matice a EPDM podložky

Spojovací prvky pro montážní systémy fotovoltaiky - šrouby M8 a M10 v nerezové oceli A2 a A4, T-matice do drážky, EPDM podložky pro vodotěsné prostupy. Pro instalátory FVE a EPC firmy dodáváme kompletní spojovací sortiment podle ČSN EN ISO 3506-1 - od standardních inbusových šroubů až po speciální závitové tyče a podložky pro přímořské lokace.

Spojovací prvky FVE - páteř každé instalace

Spojovací prvky tvoří skryté, ale kritické propojení mezi střešními háky, hliníkovými FV profily, montážními trojúhelníky a vlastním FV panelem. Kvalita a pevnost spojovacího materiálu rozhoduje o životnosti celé FVE instalace - obvykle 25 až 30 let ve venkovním prostředí. ULAMEX dodává spojovací prvky výhradně v nerezové oceli A2 (1.4301) a A4 (1.4401) podle ČSN EN ISO 3506-1; běžné pozinkované šrouby nedosáhnou požadované životnosti v přítomnosti dešťové vody a kondenzátu.

Nerezová ocel A2 je standardní třída pro vnitrozemské lokace ČR bez blízkého průmyslu nebo zasolených silnic. Třída A4 s příměsí molybdenu (2 až 3 %) odolává chloridovým iontům v přímořských lokacích, poblíž průmyslu s emisemi nebo v zimním prostředí se solným posypem komunikací. Kategorizace korozního prostředí podle ISO 9223: C1 až C3 = A2 stačí, C4 a C5 = nutně A4.

Sortiment spojovacích prvků pro fotovoltaiku

  • Šrouby M8 a M10 se šestihrannou hlavou - třída A2-70 a A4-70, délky 16 až 80 mm, podle ČSN EN ISO 4014 (částečný závit) a ČSN EN ISO 4017 (závit po celé délce). Nejčastější rozměr pro propojení FV profilu s trojúhelníkem: M8×25 nebo M10×30.
  • Šrouby s vnitřním šestihranem (inbus) - M8 a M10 v A2 nebo A4 podle ČSN EN ISO 4762. Pro spoje s omezeným prostorem a estetickými požadavky. Standardní délky 20, 25, 30, 40, 50 mm.
  • Závitové tyče M8, M10, M12 - A2 nebo A4, délky 1 000 mm, podle ČSN EN ISO 898-1. Pro propojení s betonovou konstrukcí přes chemickou kotvu nebo do dřevěných krokví přes matice.
  • T-matice do drážky FV profilu - A2 nebo A4, rozměry M8 a M10, pro standardní drážku hliníkových profilů 10 mm. Umožňují zasunutí matice po délce profilu a utažení bez rozebrání celého systému.
  • EPDM podložky pro vodotěsné prostupy - pryžové podložky s kovovou vrstvou pro utěsnění šroubu procházejícího střechou. Standardní průměr 8 a 10 mm podle velikosti šroubu, pro teplotní rozsah -40 °C až +120 °C.
  • Samořezné šrouby pro trapézový plech - A2 s bimetalovým hrotem pro samozávitování do plechu tloušťky 0,5 až 3 mm, s EPDM podložkou. Pro přímé kotvení trapézových háků.
  • Podložky ploché a pérové - A2 nebo A4, pro M8 a M10, podle ČSN EN ISO 7089 (ploché) a ČSN EN ISO 7090 (sražené). Standardní příslušenství každého šroubového spoje.

Specifikace spojovacích prvků - materiály a třídy pevnosti

PrvekTřídaRozměrPevnost v tahu [MPa]ProstředíNorma
Šroub M8 A2-70A2 (1.4301)M8×16 až M8×80700vnitrozemí ČR (ISO 9223 C1-C3)ČSN EN ISO 3506-1
Šroub M10 A2-70A2 (1.4301)M10×20 až M10×80700vnitrozemí ČRČSN EN ISO 3506-1
Šroub M8 A4-70A4 (1.4401)M8×16 až M8×80700přímoří, průmysl (C4-C5)ČSN EN ISO 3506-1
Šroub M10 A4-80A4 (1.4401)M10×20 až M10×80800přímoří, kritické spojeČSN EN ISO 3506-1
T-matice M8A2 (1.4301)M8, drážka 10 mm500hliníkové FV profilyČSN EN ISO 3506-2
EPDM podložkaEPDM + pozinkø 8, 10, 12 mm-vodotěsné prostupyČSN EN ISO 1629
Závitová tyč M10A2 nebo A4M10×1000 mm500-800kotvení do betonu, dřevaČSN EN ISO 898-1

Označení třídy pevnosti: číslo za pomlčkou (A2-70, A4-80) udává minimální pevnost v tahu ve stech MPa. A2-70 = 700 MPa, A4-80 = 800 MPa. Pro FVE aplikace standardně stačí A2-70 a A4-70; třídu A4-80 volíme pro statické spoje s vysokým zatížením větrem v zónách IV a V podle ČSN EN 1991-1-4.

Aplikace spojovacích prvků v FVE instalacích

Propojení hliníkového FV profilu s trojúhelníkem nebo střešním hákem - nejčastější spoj v FVE systému. Standardně šroub M10×30 A2 se šestihrannou hlavou, T-matice M10 v drážce profilu, plochá a pérová podložka. Utahovací moment 35 až 40 Nm, kontrola dynamometrickým klíčem před expedicí na stavbu.

Kotvení střešních háků do krokví - kombišrouby M10×80 nebo M10×100 se závitem do dřeva. Pro starší krokve s nejistou pevností doporučujeme přechod na závitovou tyč M10 s průchozí maticí a protimaticí na spodní straně krokve. Střešní háky ULAMEX jsou standardně vybaveny otvorem pro M10.

Vodotěsné prostupy střešní krytinou - kritický bod každé instalace. Samořezný šroub A2 s EPDM podložkou utahovaný momentem 5 až 7 Nm (ne více, aby se EPDM nedeformoval). Kontrola dotyku podložky se střechou po celém obvodu - částečný dotyk znamená zatékání.

Balastní systémy na plochých střechách - propojení trojúhelníků s balastními závažími přes šroubové spoje M8 A2. Bez průchodu střešní krytinou - závaží drží systém přes vlastní hmotnost podle statického výpočtu.

Normy ČSN EN pro spojovací prvky FVE

  • ČSN EN ISO 3506-1 - korozivzdorné spojovací součásti - šrouby a svorníky. Definuje třídy A2 a A4, kategorie pevnosti 50, 70, 80 a jejich chemické složení. Klíčová norma pro celý sortiment FVE spojovacího materiálu.
  • ČSN EN ISO 3506-2 - korozivzdorné matice. Tabulkuje parametry pro T-matice a standardní matice v A2 a A4.
  • ČSN EN ISO 4014 - šrouby se šestihrannou hlavou s částečným závitem. Základní norma pro rozměry a tolerance M8 až M24.
  • ČSN EN ISO 4017 - šrouby se šestihrannou hlavou s plným závitem. Alternativa pro spoje s maticí po celé délce.
  • ČSN EN ISO 7089 - ploché podložky - běžné provedení. Standardní příslušenství šroubového spoje.
  • ČSN EN ISO 898-1 - mechanické vlastnosti spojovacích součástí. Reference pro závitové tyče a speciální šrouby.

Dodání spojovacích prvků do ČR

Spojovací prvky pro FVE expedujeme ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (Polsko). Dodací lhůta standardního sortimentu (M8, M10 v A2 a A4 do 80 mm, T-matice, EPDM podložky, závitové tyče) činí 2 až 4 pracovní dny od potvrzení objednávky. Pro speciální délky, atypické rozměry nebo třídu A4-80 plánujeme 7 až 10 pracovních dnů.

Balení: standardní kartony po 100 nebo 500 kusech podle rozměru, uzavřené označením třídy (A2-70 / A4-70 / A4-80), rozměru a normy. Pro projektové zakázky dodáváme kompletní šroubový kit pro definovaný počet FV modulů. Režim WDT - 0 % DPH podle § 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v VIES, CMR doklad, Incoterms DAP.

Proč nakupovat spojovací prvky u ULAMEX

  • Dokumentace třídy pevnosti - ke každé dodávce atest 3.1 podle ČSN EN 10204 s chemickým složením, mechanickými vlastnostmi a číslem tavby. Transparentní rozlišení A2 vs A4 v dokumentaci - žádné záměny ve skladu.
  • Komplexnost sortimentu - šrouby, matice, T-matice, podložky, EPDM, závitové tyče, samořezné šrouby v jedné faktuře. Instalátor neobjednává u 5 dodavatelů, ULAMEX pokrývá celý systém.
  • Spolehlivost dodávek - standardní M8 a M10 v A2 s garantovanou dostupností ze skladu. Sklad 12 000+ položek v 29 kategoriích hutního materiálu, hliníku a FVE komponentů.
  • Certifikace a zkušenosti - EN 1090-1 EXC2 + ISO 3834-2. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988, 38 let praxe v evropském B2B sortimentu.

Často kladené otázky

Kdy volit třídu A4 místo A2?
A4 (1.4401) doporučujeme pro přímořské lokace do 10 km od moře, průmyslové lokace s chemickou expozicí (chloridy, sírany) a pro kritické konstrukční spoje v zóně IV a V podle ČSN EN 1991-1-4. Pro běžné vnitrozemí ČR (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava) stačí A2.

Jaký je správný utahovací moment pro M10 A2?
Pro šroub M10 A2-70 ve spoji hliníkového FV profilu s trojúhelníkem nebo hákem 35 až 40 Nm. Pro kotvení do dřevěných krokví přes kombišroub M10×80 doporučujeme 30 Nm. Vždy kontrolujte dynamometrickým klíčem - přetažený šroub A2 praská při 60 až 70 Nm (porušení závitu).

Dodáváte T-matice pro drážky různých šířek?
Standardně dodáváme T-matice pro drážku 10 mm, což odpovídá hliníkovým FV profilům EN AW-6063 T66. Pro profily se speciálními drážkami 8 mm nebo 12 mm nabízíme T-matice na objednávku, lhůta 10 pracovních dnů.

Potřebuji EPDM podložku i pro samořezný šroub do plechu?
Ano, EPDM podložka zajišťuje vodotěsnost šroubu procházejícího plechem a vrstvou hydroizolace. Bez EPDM je spoj ihned netěsný. Utahovací moment 5 až 7 Nm - EPDM se po utažení viditelně mírně zdeformuje po celém obvodu.

Jak ověřím, že dodaný šroub je skutečně A2?
Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 obsahuje chemickou analýzu - obsah chromu 17 až 19 %, niklu 8 až 10 %. Pro vizuální identifikaci A2 vs A4 není spolehlivá metoda - oba materiály vypadají stejně. Spoléhejte na dokumentaci a označení balení.

Hledáte spojovací prvky pro FVE projekt?

Napište nám nezávaznou poptávku - odpovíme do jednoho pracovního dne s aktuální dostupností, cenovou nabídkou a potvrzeným dodacím termínem. Dodáváme jak malé servisní objednávky, tak kompletní projektové kity pro FVE do 5 MWp.

Telefon: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]
Sklad: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko
Zaslat poptávku přes formulář

End of content

End of content