Carport ULAMEX: ocelové a hliníkové přístřešky pro vozidla

ULAMEX projektuje a dodává carporty z žárově pozinkované oceli a slitin hliníku pro rodinné domy, firemní parkoviště, průmyslové areály i veřejné instituce. Každá konstrukce nese označení CE podle ČSN EN 1090-1 ve třídě provedení EXC2, kontrolu svařování provádíme dle ČSN EN ISO 3834-2 a na vyžádání vystavujeme inspekční certifikát materiálu 3.1. Volitelně dodáváme variantu FVE carport, kde střešní rovinu tvoří fotovoltaické panely a přístřešek tak plní dvojí roli, ochranu vozidla a vlastní výrobu elektřiny.

Co je carport ULAMEX

Carport je otevřený přístřešek na sloupové nosné konstrukci, který chrání vozidlo před srážkami, sněhem, krupobitím a UV zářením, ale na rozdíl od garáže nevyžaduje obvodové stěny ani uzavíratelná vrata. V nabídce ULAMEX najdete tři materiálové linie. Linie z konstrukční oceli S235JR nebo S355J2 podle ČSN EN 10025-2 s povrchovou úpravou žárovým zinkováním v souladu s ČSN EN ISO 1461 představuje nejvyšší poměr nosnosti k ceně a je vhodná pro rozpětí od šesti metrů výše. Hliníková linie ze slitiny EN AW-6005A T6 podle ČSN EN 1999 nabízí nižší vlastní hmotnost a estetický povrch a uplatní se zejména v rezidenčních projektech a u objektů s architektonickými nároky. Třetí variantou je hybridní řešení, kde nosné sloupy a hlavní nosníky tvoří ocel a střešní krytinu, vaznice a lemování zhotovujeme z hliníkových profilů. Investor tak získá kompromis mezi statickou kapacitou a hmotností konstrukce. Všechny tři varianty dodáváme s prohlášením o vlastnostech podle CPR a se statickým posudkem, který český projektant využije v dokumentaci pro stavební úřad.

Jak vybrat carport: čtyři rozhodnutí

Volbu carportu určují čtyři parametry: počet stání, materiálová linie, způsob kotvení a to, zda střechu využijete i pro fotovoltaiku. První z nich váží nejvíc, protože zastavěná plocha rozhoduje, do jaké kategorie stavba spadne.

1. Počet stání a zastavěná plocha

Půdorys typové sestavy určuje zastavěnou plochu a ta rozhoduje o povolovacím režimu. Příloha č. 1 zákona č. 283/2021 Sb. řadí mezi drobné stavby přístřešky o jednom nadzemním podlaží do 40 m² zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, bez obytných a pobytových místností a bez hygienických zařízení, umisťované v zastavěném území mimo veřejná prostranství. Metodika Ministerstva pro místní rozvoj uvádí jako příklad přímo přístřešek u stavby rodinného domu.

SestavaPůdorysZastavěná plochaVůči hranici 40 m²
Jednostání3,0 × 5,5 m16,5 m²pod hranicí
Dvoustání5,5 × 5,5 m30,25 m²pod hranicí
Čtyřstání5,5 × 11,0 m60,5 m²nad hranicí
Modulární řadaod 5,5 × 16,5 mod 90,75 m²nad hranicí

Do výškového limitu se typové sestavy vejdou vždy, protože světlou výšku pod spodní hranou nosníku navrhujeme od 2 500 do 3 200 mm. Drobné stavby podle nového stavebního zákona nevyžadují povolení stavebního úřadu, ostatní územní a technické požadavky tím ale nezanikají, takže konkrétní režim si ověřte na místně příslušném stavebním úřadě. Dokumentaci pro toto jednání dodáváme ke každé zakázce.

2. Materiálová linie

Materiál volte podle rozpětí a podle toho, zda rozhoduje nosnost, nebo vzhled a hmotnost.

SituaceLinieProč
Rozpětí od šesti metrů výše, firemní parkovištěKonstrukční ocel S235JR nebo S355J2Nejvyšší poměr nosnosti k ceně
Rezidenční projekt s architektonickými nárokyHliník EN AW-6005A T6Nižší vlastní hmotnost a estetický povrch
Potřeba kompromisu mezi kapacitou a hmotnostíHybridní řešeníOcelové sloupy a nosníky, hliníková krytina, vaznice a lemování

3. Způsob kotvení

O kotvení rozhoduje stav plochy, na kterou carport postavíte. Na neupravený terén navrhujeme klasické betonové patky se spodní úrovní minimálně 80 cm pod terénem, tedy pod nezámrznou hloubkou. Na již realizované parkoviště, na tvrdé štěrkové povrchy a u dočasných instalací sáhneme po zemních šroubových patkách, které nevyžadují výkop ani technologickou přestávku na tvrdnutí betonu.

4. Fotovoltaika hned, nebo později

Rozhodnutí o fotovoltaice nemusí padnout ve fázi schvalování stavby. Konstrukci připravíme jak pro samostatný FVE režim, tak pro pozdější doplnění panelů, takže střechu lze osadit až v okamžiku, kdy to dává ekonomický smysl. Typický FVE carport dosahuje 6 až 15 kWp na jedno nebo dvě stání, u modulárních řad pro firemní parkoviště přesahuje výkon i 100 kWp. Panely osazujeme se sklonem 5 až 15 stupňů.

Konstrukční specifikace

Nosné sloupy navrhujeme ve dvou základních geometriích. Kruhové trubky s vnějším průměrem od 50 mm do 150 mm volíme tam, kde investor preferuje subtilní vzhled, případně kde je nutné odvádět dešťovou vodu vnitřkem sloupu. Čtvercové uzavřené profily 80 × 80 mm a 100 × 100 mm uplatňujeme u větších rozpětí a u modulárních řad, kde je výhodné rovinné navázání bočního opláštění. Hlavní nosníky tvoří válcované profily IPE 160 až IPE 240 nebo HEA 140 až HEA 200, vaznice řešíme z profilu C nebo Z se zinkovým povlakem dle ČSN EN 10346. Tloušťky stěn dimenzujeme dle statického výpočtu, sloupy zpravidla 3 až 5 mm. Střešní krytinu tvoří trapézový pozinkovaný plech, hliníkový vlnitý nebo trapézový panel, případně sendvičový panel pro tepelně izolovanou variantu. Povrchovou úpravu provádíme v systému prášková barva s předúpravou v odstínech podle vzorníku RAL, nejčastěji RAL 9005, RAL 7016 a RAL 9016. Pro pobřežní oblasti a průmyslové prostředí volíme systém Qualicoat Seaside class 3C s předpokládanou životností 25 let.

ParametrSpecifikace
Nosná konstrukceKonstrukční ocel S235JR a S355J2 dle ČSN EN 10025-2
Hliníkové prvkySlitina EN AW-6005A T6 dle ČSN EN 1999, doplňky EN AW-6060 T6
SloupyTrubky Ø 50 až 150 mm nebo čtvercové profily 80 × 80 a 100 × 100 mm
NosníkyIPE 160 až IPE 240, HEA 140 až HEA 200
Povrchová ochranaŽárové zinkování dle ČSN EN ISO 1461, alternativně Magnelis ZM310
LakováníPrášková barva RAL, systém Qualicoat Seaside class 3C
CertifikaceOznačení CE podle ČSN EN 1090-1, třída provedení EXC2
SvařováníSystém kvality dle ČSN EN ISO 3834-2
Atest materiáluInspekční certifikát 3.1 dle ČSN EN 10204 na vyžádání

Velikosti a sestavy

Ze standardní řady ULAMEX dodáváme čtyři základní typové sestavy. Jednostání s půdorysem 3,0 × 5,5 m a světlou výškou 2,5 m chrání jeden osobní vůz nebo užitkové vozidlo do kategorie N1 a hodí se pro většinu rodinných domů. Dvoustání 5,5 × 5,5 m kryje dvě sousední parkovací místa bez vnitřního sloupu mezi vozidly, což usnadňuje otevírání dveří a manipulaci s nákladem. Čtyřstání 5,5 × 11,0 m řešíme jako modulární sestavu se třemi nebo čtyřmi řadami sloupů a nabízíme jej zejména pro firemní parkoviště, bytové domy a polyfunkční objekty. Modulární řadová varianta umožňuje sestavy pro 10 až 200 stání, kde sousední pole spojujeme bez dilatační spáry a kompaktní řada působí jako jeden celek. Standardní rozpětí podpor činí 6 100 mm, výšku pod spodní hranou nosníku navrhujeme od 2 500 do 3 200 mm dle typu vozidla. Atypické rozměry, zalomené půdorysy nebo zešikmené boční stěny zpracujeme na základě individuálního zadání investora.

SestavaPůdorysSloupůTypická aplikace
Jednostání3,0 × 5,5 m4Rodinný dům, jeden vůz
Dvoustání5,5 × 5,5 m4 nebo 6Rodinný dům, dvojgaráž bez stěn
Čtyřstání5,5 × 11,0 m6 až 8Bytový dům, malá firma
Modulární řadaod 5,5 × 16,5 mdle počtu políFiremní parkoviště, areál

Varianta FVE carport: dvojí využití střechy

Stále častěji volí investoři variantu FVE carport, kde fotovoltaické panely tvoří přímo střešní krytinu. Konstrukci v tomto případě dimenzujeme tak, aby vaznice a nosníky odpovídaly kotvení a roztečím konkrétního panelu. Typický FVE carport ULAMEX dosahuje instalovaného výkonu 6 až 15 kWp na jedno nebo dvě stání, u modulárních řad pro firemní parkoviště přesahuje výkon i 100 kWp. Panely instalujeme se sklonem 5 až 15 stupňů, který odpovídá českým podmínkám oslunění a zároveň umožňuje stékání srážek a samočisticí efekt. Střídač umisťujeme pod střešní rovinu nebo do technické skříně u sloupu, kabelové trasy vedeme uvnitř nosných profilů. U domácí FVE carport varianty s výkonem do 10 kWp se doba prosté návratnosti při dnešních cenách elektřiny pohybuje obvykle v rozmezí 8 až 12 let dle profilu spotřeby a podílu vlastní spotřeby. U firemního parkoviště s 20 stáními pokryje fotovoltaika typicky až čtvrtinu roční spotřeby administrativní budovy. Konstrukci připravíme jak pro samostatný FVE režim, tak pro pozdější doplnění panelů, takže investor nemusí rozhodovat o fotovoltaice už ve fázi schvalování stavby.

Statické posouzení a kotvení

Každý carport ULAMEX dimenzujeme dle souboru evropských a českých technických norem. Stálá zatížení a klasifikaci konstrukce stanovujeme podle ČSN EN 1990, zatížení sněhem podle ČSN EN 1991-1-3 a zatížení větrem podle ČSN EN 1991-1-4. Pro Českou republiku nejčastěji počítáme se sněhovou oblastí II až IV a větrnou oblastí II nebo III, konkrétní hodnoty volí projektant podle lokality stavby. Ocelové prvky posuzujeme dle ČSN EN 1993, hliníkové dle ČSN EN 1999. Kotvení do základů řešíme dvěma způsoby, klasickými betonovými patkami v hloubce minimálně 80 cm pod úrovní terénu, tedy pod nezámrznou hloubkou typickou pro klimatické podmínky ČR, nebo zemními šroubovými patkami v případě tvrdých štěrkových povrchů, již realizovaných parkovišť či dočasných instalací. Pro každou zakázku zpracujeme statický výpočet, výkresy kotvení a montážní postup, které se stávají součástí předávací dokumentace.

Certifikace a dokumentace

Carporty ULAMEX nesou označení CE podle ČSN EN 1090-1 ve třídě provedení EXC2, což odpovídá běžným pozemním stavbám s vyšší mírou bezpečnostního rizika. Systém řízení svařování máme certifikován dle ČSN EN ISO 3834-2 a tato shoda se promítá do prohlášení o vlastnostech, které vystavujeme ke každé zakázce. Investor obdrží sadu dokumentů obsahující prohlášení o vlastnostech podle CPR, inspekční certifikát materiálu 3.1 dle ČSN EN 10204 na vyžádání, statický posudek nosné konstrukce, výkresovou dokumentaci a montážní postup. Tato sada plně postačuje pro ohlášení stavby nebo pro řízení o stavebním povolení u českého stavebního úřadu, dokumentaci nemusí investor nechávat dodatečně překládat ani revidovat.

Logistika a montáž

Konstrukci nejprve předmontujeme ve výrobním závodě v Polsku. Tím zajistíme přesnost svařovaných uzlů a kontrolu rozměrů ještě před expedicí. Pro přepravu rozebíráme rám na transportní celky, ze kterých na místě stavby složíme finální geometrii. Standardní doba realizace od potvrzení objednávky do předání hotového carportu se v případě typové sestavy pohybuje v rozmezí 4 až 8 týdnů, individuální projekty s atypickou geometrií nebo s integrovanou fotovoltaikou mohou vyžadovat termín delší. Vlastní montáž na místě trvá zpravidla 3 až 7 pracovních dnů a zajišťujeme ji buď vlastním týmem montérů, nebo prostřednictvím prověřené sítě subdodavatelů na území České republiky a Slovenska. Na nosnou ocelovou konstrukci poskytujeme záruku 10 let, na povrchovou úpravu a lakování 5 let při dodržení doporučených podmínek údržby uvedených v předávacím protokolu.

Poptávka a kalkulace

Cenovou nabídku zpracováváme individuálně pro každou zakázku podle rozměrů, materiálové linie, klimatické zóny instalace a zvolené varianty (čistý carport nebo FVE carport). Pro firmy registrované v jiném členském státě EU s platným číslem VAT-EU dodáváme v režimu intrakomunitární dodávky zboží s nulovou sazbou DPH. Nezávazné předběžné výkresy a orientační kalkulaci připravíme do 48 hodin od obdržení strukturované poptávky.

  • Telefon: +48 504 424 761
  • E-mail: [email protected]
  • Adresa: ULAMEX, Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko

Často kladené dotazy

Potřebuje carport povolení stavebního úřadu?
Podle přílohy č. 1 zákona č. 283/2021 Sb. patří přístřešky do 40 m² zastavěné plochy a do 5 m výšky, o jednom nadzemním podlaží a nepodsklepené, mezi drobné stavby, které povolení stavebního úřadu nevyžadují. Jednostání i dvoustání se pod tuto hranici vejdou, čtyřstání a modulární řady už ne. Územní a technické požadavky platí i pro drobné stavby, proto si režim ověřte na místně příslušném stavebním úřadě.

Jaký carport vybrat pro dvě auta?
Sestavu dvoustání 5,5 × 5,5 m se čtyřmi nebo šesti sloupy. Mezi vozidly není vnitřní sloup, takže se dveře otevírají bez omezení a manipulace s nákladem je volná. Se zastavěnou plochou 30,25 m² zůstává sestava pod hranicí 40 m² pro drobné stavby.

Dá se carport připravit na pozdější doplnění fotovoltaiky?
Ano. Nosníky a vaznice nadimenzujeme na kotvení a rozteče konkrétního panelu už při výrobě, i když se panely osadí až za několik let. Vyhnete se tím pozdějšímu zesilování konstrukce. Kabelové trasy vedeme uvnitř nosných profilů, takže je připravíme rovnou při montáži.

Kdy se vyplatí FVE carport oproti klasické fotovoltaice na střeše domu?
FVE carport má smysl tehdy, pokud máte parkování bez existujícího přístřešku, omezenou plochu střechy hlavního objektu nebo požadavek na samostatný fakturační odběr (firemní parkoviště, bytový dům). Investice je vyšší než u panelů přímo na střeše, ale získáte současně ochranu vozidel.

Jakou má konstrukce skutečnou životnost?
Při zinkování dle ČSN EN ISO 1461 a běžné údržbě počítejte se životností nosné ocelové konstrukce 40 a více let. Lakovaný povrch udržuje barevnou stálost typicky 25 let, u systému Qualicoat Seaside class 3C i déle. Hliníková varianta je z hlediska koroze srovnatelná, mechanicky náchylnější na deformace.

Jaká je požadovaná údržba?
Doporučujeme jednou ročně vizuální kontrolu kotvení, dotažení šroubových spojů (především v prvních dvou letech), kontrolu odtoků a v případě potřeby omytí střešní plochy. U fotovoltaické varianty doplňujeme čištění panelů, zpravidla jednou až dvakrát do roka.

Jak hluboko musí být betonové patky kvůli mrazu?
V podmínkách ČR navrhujeme základové patky tak, aby spodní úroveň ležela minimálně 80 cm pod terénem, tedy pod nezámrznou hloubkou. V horských oblastech se hloubka prodlužuje na 100 až 120 cm dle konkrétního statického výpočtu.

Jaké je maximální zatížení sněhem, které konstrukce zvládne?
Standardní typové sestavy dimenzujeme do 2,5 kN/m², což odpovídá sněhové oblasti III dle ČSN EN 1991-1-3. Pro horské lokality s vyššími hodnotami zatížení snadno upravíme tloušťky profilů a rozteče vaznic, výpočet zpracuje statik podle konkrétního umístění.

Konzultace a další kroky

Pokud uvažujete o pořízení carportu pro rodinný dům, firemní parkoviště nebo veřejnou plochu, ozvěte se našemu exportnímu týmu. Společně projdeme technické zadání, připravíme předběžný návrh, vyčíslíme orientační rozpočet a doporučíme optimální materiálovou linii i případnou variantu FVE. ULAMEX působí v oboru velkoobchodu kovů od roku 1988, drží na skladě více než 12 000 položek a pravidelně dodává konstrukce do více než 20 zemí Evropské unie. Komunikujeme v češtině a angličtině, dokumentaci dodáváme rovnou ve formátu, který český projektant a stavební úřad očekávají.