Za studena tvářené C-profily jsou otevřené tenkostěnné průřezy ohýbané za studena z konstrukční oceli, určené pro lehké ocelové konstrukce, vaznice, fasádní podkonstrukce, regálové systémy a fotovoltaické nosné rámy. ULAMEX dodává C-profily v jakostech S235JR, S275JR a S355JR dle ČSN EN 10025-2, vyráběné z válcovaných pásů za studena dle ČSN EN 10162. Naše společnost působí na trhu od roku 1988, na centrálním skladu v Tomaszówě Mazowieckim držíme přes 12 000 položek. Profily expedujeme v délkách 6 m a 12 m, případně řežeme na míru podle Vaší výrobní dokumentace. Ke každé dodávce vystavíme atest 3.1 dle ČSN EN 10204 a prohlášení o vlastnostech (DoP) ve smyslu nařízení CPR.
Specifikace materiálu a normy pro C-profily za studena tvářené
C-profily tvářené za studena vyrábíme z nelegované konstrukční oceli s zaručenou svařitelností. Základní charakteristiky odpovídají normě ČSN EN 10025-2, vstupní pás (ocelový pás válcovaný za studena nebo za tepla mořený) splňuje požadavky ČSN EN 10162 resp. ČSN EN 10051. Statický návrh tenkostěnných za studena tvářených prvků se posuzuje podle ČSN EN 1993-1-3 (Eurokód 3, část 1-3) ve spojení s obecnou částí ČSN EN 1993-1-1.
Skladem vedeme tři jakostní třídy:
- S235JR (číslo materiálu 1.0038) – mez kluzu ReH ≥ 235 MPa, mez pevnosti Rm 360–510 MPa, tažnost A ≥ 26 %, vrubová houževnatost KV ≥ 27 J při +20 °C. Univerzální volba pro běžné lehké konstrukce, vaznice, fasádní podkonstrukce a regálové prvky.
- S275JR (číslo materiálu 1.0044) – mez kluzu ReH ≥ 275 MPa, mez pevnosti Rm 410–560 MPa, tažnost A ≥ 23 %. Vyšší pevnostní třída pro střední statická zatížení tam, kde je požadavek na tenčí stěnu při zachované únosnosti.
- S355JR (číslo materiálu 1.0045) – mez kluzu ReH ≥ 355 MPa, mez pevnosti Rm 470–630 MPa, tažnost A ≥ 22 %. Volba pro hlavní nosné prvky, větší rozpětí vaznic, ground-mount FV a haly s vyššími klimatickými zatíženími.
Všechny tři jakosti jsou plně svařitelné běžnými metodami (MAG 135/138, TIG 141, ruční obloukové svařování 111). Chemické složení a mechanické hodnoty doložíme atestem 3.1 podle ČSN EN 10204.
| Jakost | ReH [MPa] | Rm [MPa] | A [%] | KV [J] / [°C] |
|---|---|---|---|---|
| S235JR | ≥ 235 | 360–510 | ≥ 26 | 27 / +20 |
| S275JR | ≥ 275 | 410–560 | ≥ 23 | 27 / +20 |
| S355JR | ≥ 355 | 470–630 | ≥ 22 | 27 / +20 |
Rozměry a varianty C-profilu
Otevřené C-profily ohýbané za studena nabízíme v širokém rozsahu rozměrů. Standardně držíme skladem výšky stojiny 50–300 mm, šířky příruby 25–100 mm, tloušťky stěny 1,5–4,0 mm a délky 6 m a 12 m. Pro netypické série dodáváme profily na zakázku podle Vaší výrobní dokumentace včetně řezání na míru, předvrtání a značení.
| Označení | Výška H [mm] | Šířka B [mm] | Tloušťka t [mm] | Délka [m] |
|---|---|---|---|---|
| C 50×25×2 | 50 | 25 | 2,0 | 6 / 12 |
| C 80×40×2 | 80 | 40 | 2,0 | 6 / 12 |
| C 100×50×2,5 | 100 | 50 | 2,5 | 6 / 12 |
| C 140×60×3 | 140 | 60 | 3,0 | 6 / 12 |
| C 200×80×3 | 200 | 80 | 3,0 | 6 / 12 |
| C 300×100×4 | 300 | 100 | 4,0 | 6 / 12 |
Hmotnost C-profilu na metr běžný se pohybuje od přibližně 1,8 kg/m u nejmenších rozměrů až po cca 14 kg/m u nejvyšších profilů. Tolerance rozměrů odpovídají ČSN EN 10162, mezní úchylky délky a přímosti dohodneme v rámci poptávky podle požadavků projektu. V porovnání s válcovanými profily UPN nabízejí za studena tvářené C-profily nižší vlastní hmotnost a hladší povrch, což usnadňuje šroubové i nýtované spoje.
Povrchová úprava
Standardní dodávkou je C-profil v černém provedení (bez povrchové úpravy), připravený k dalšímu zpracování ve výrobně. Jako volitelnou úpravu nabízíme:
- Žárové zinkování ponorem dle ČSN EN ISO 1461 – tloušťka povlaku 55–85 µm v závislosti na tloušťce stěny, životnost 25–50 let podle korozní kategorie prostředí dle ČSN EN ISO 12944-2 (C2 až C4).
- Práškové lakování v odstínu RAL podle požadavku, tloušťka povlaku 60–100 µm. Vhodné pro fasádní podkonstrukce a regály v interiéru.
- Mokré lakování – základní antikorozní nátěr (primer) plus vrchní email v RAL, systém specifikovaný podle korozní kategorie dle ČSN EN ISO 12944-5.
Pro venkovní aplikace a fotovoltaické konstrukce doporučujeme žárově zinkovanou variantu, která zajišťuje dlouhodobou ochranu i v korozních kategoriích C3 a C4. U svařovaných sestav řešíme i tzv. duplexní systém (zinek + lak) tam, kde investor požaduje životnost přes 30 let bez údržby.
Aplikace a typická použití
Za studena tvářené C-profily nacházejí uplatnění všude tam, kde se vyžaduje příznivý poměr únosnosti k hmotnosti, opakovatelná geometrie a snadná montáž šroubovými spoji. Mezi typické oblasti použití patří:
- Vaznice lehkých hal – C-profily slouží jako střešní a stěnové vaznice v ocelových halách s rámovou konstrukcí, kde nesou trapézový plech, sendvičové panely nebo plechovou krytinu.
- Fasádní podkonstrukce – nosný rošt pro provětrávané fasády, kazetové fasády a sendvičové panely. Hladké příruby usnadňují kotvení nosných konzol.
- Regálové a paletové systémy – stojny a příčníky průmyslových regálů, paletových regálů a systémů typu shelving pro logistická centra.
- Fotovoltaické konstrukce ground-mount – horizontální nosníky a vertikální stojny v pozemních FV elektrárnách, často v kombinaci s žárovým zinkováním pro životnost 25+ let.
- Lehké ocelové konstrukce a mezistropy – paneláž rodinných domů, rekreačních objektů, mezistropy ve skladech a logistických centrech, technologické plošiny.
- Zárubně dveří a oken v průmyslových objektech – C-profil tvoří rám otvoru ve stěně sendvičových panelů nebo plechové opláštění hal.
- Strojní rámy a dopravníky – nosné rámy pásových a válečkových dopravníků, technologické plošiny, schodiště a zábradlí v provozech.
- Zemědělské stavby – sila, seníky, kravíny a haly pro chov drůbeže, kde se C-profily uplatňují jako vaznice i sloupky v lehčích stavbách.
Statické posouzení a návrh
Na rozdíl od válcovaných profilů se za studena tvářené tenkostěnné prvky posuzují podle samostatné části Eurokódu 3 – ČSN EN 1993-1-3 (Navrhování ocelových konstrukcí – Část 1-3: Doplňující pravidla pro tenkostěnné za studena tvarované prvky a plošné profily). Norma zohledňuje specifické jevy, které u tenkých stěn nelze zanedbat:
- Lokální boulení stěny a redukce účinného průřezu při tlakovém namáhání.
- Distorzní boulení tuhých výztužných lemů (vyboulení vnitřní příruby z roviny).
- Klopení tenkostěnných nosníků bez plnostěnného zajištění tlačeného pásu.
- Únava materiálu v místech ostrých ohybů (poloměr ohybu r ≥ 1,5 t).
Návrh se provádí metodou mezních stavů (mezní stav únosnosti a mezní stav použitelnosti) ve smyslu obecné normy ČSN EN 1993-1-1. Pro únavově namáhané prvky platí ČSN EN 1993-1-9. U vaznic doporučujeme prokázat odolnost proti klopení s uvážením stabilizačního účinku trapézového plechu (membránový účinek). Naši techničtí pracovníci Vám rádi poradí s výběrem vhodné jakosti a rozměru s ohledem na zatížení sněhem a větrem dle ČSN EN 1991-1-3 a ČSN EN 1991-1-4.
Certifikace a doklady kvality
Kvalita dodávaných C-profilů je doložena uceleným systémem certifikací. ULAMEX má zaveden systém řízení výroby:
- EN 1090-1 EXC2 – certifikát systému řízení výroby pro provádění ocelových konstrukcí ve třídě provedení EXC2 (běžné nosné konstrukce – haly, vaznice, fasády).
- ISO 3834-2 – komplexní požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů.
- Označení CE a prohlášení o vlastnostech (DoP) v souladu s nařízením o stavebních výrobcích (CPR 305/2011).
- Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 – inspekční certifikát s konkrétními naměřenými hodnotami chemického složení a mechanických vlastností pro konkrétní tavbu.
Veškerou dokumentaci dodáváme v elektronické podobě (PDF) společně s dodacím listem. Pro projekty s vyššími nároky na sledovatelnost zajistíme i atest 3.2 (s razítkem nezávislého inspektora).
Logistika, balení a expedice
C-profily expedujeme z centrálního skladu v Tomaszówě Mazowieckim ve standardních svazcích po 10–25 kusech podle průřezu a délky, opásaných ocelovou páskou a označených identifikační visačkou (jakost, rozměr, číslo tavby, číslo dodávky). Standardní termín expedice je 3–5 pracovních dnů od potvrzení objednávky u skladových položek, u atypických rozměrů a žárově zinkovaných variant 7–14 dnů.
Pro odběratele v České republice realizujeme přepravu nákladními automobily s plachtou nebo plošinou (do 24 t) v režimu EXW Tomaszów Mazowiecki, FCA nebo DAP dle Incoterms 2020 podle dohody. Při dodání zboží do jiného členského státu EU s platným DIČ ve VIES se uplatňuje režim WDT (intrakomunitární dodání) se sazbou 0 % DPH; doklady o vývozu (CMR potvrzená příjemcem, dodací list) archivujeme po dobu zákonné lhůty.
Nabízíme také řezání na míru (přesnost ±2 mm), předvrtání otvorů a značení dle Vaší výrobní dokumentace. Tyto úpravy realizujeme přímo na skladě, čímž zkracujeme dodací lhůtu i celkové náklady stavby.
Poptávka C-profilů za studena tvářených
Potřebujete cenovou nabídku na konkrétní rozměr, jakost a délku? Pošlete nám výpis materiálu (BOM) nebo položkový rozpis. Připravíme nabídku včetně termínu dodání, povrchové úpravy a varianty řezání na míru – obvykle do 24 hodin v pracovní dny.
Často kladené otázky
1. Jaký je rozdíl mezi za studena tvářeným C-profilem a válcovaným profilem UPN?
Válcovaný profil UPN má příruby s vnitřním sklonem cca 5–8 % a je vyráběn za tepla. Za studena tvářený C-profil vzniká ohýbáním ocelového pásu při pokojové teplotě, má rovnoběžné příruby, hladký povrch bez okují a podstatně přesnější rozměrové tolerance. Posuzuje se podle ČSN EN 1993-1-3, zatímco UPN se posuzuje obecně podle ČSN EN 1993-1-1.
2. Kterou jakost zvolit pro vaznice haly?
Pro běžné rozpětí 5–7 m a standardní zatížení sněhem v ČR (sněhová oblast II–III) bohatě postačí S235JR. Při větším rozpětí, vyšší sněhové oblasti nebo požadavku na tenčí stěnu doporučujeme S275JR nebo S355JR. Konkrétní volbu vždy doporučujeme konzultovat se statikem ve smyslu ČSN EN 1993-1-3.
3. Lze C-profily dodat se žárovým zinkováním?
Ano. Žárové zinkování ponorem realizujeme dle ČSN EN ISO 1461 u našeho ověřeného zpracovatele. Tloušťka povlaku 55–85 µm, životnost 25–50 let podle korozní kategorie prostředí dle ČSN EN ISO 12944-2. U žárově zinkovaných profilů je nutné počítat s prodloužením dodací lhůty o 7–10 dnů.
4. Vystavujete atest materiálu a prohlášení o vlastnostech?
Ano. Ke každé dodávce přikládáme atest 3.1 dle ČSN EN 10204 s konkrétními naměřenými hodnotami chemického složení a mechanických vlastností. Pro projekty s certifikací EN 1090 vystavíme prohlášení o vlastnostech (DoP) ve smyslu nařízení CPR 305/2011.
5. Jaký je standardní dodací termín do České republiky?
U skladových rozměrů a jakostí 3–5 pracovních dnů od potvrzení objednávky. U netypických rozměrů, žárově zinkovaných variant nebo větších množství 7–14 dnů. Přepravu organizujeme v režimu Incoterms 2020 (EXW, FCA nebo DAP) dle Vaší preference. Pro plátce DPH s platným DIČ ve VIES uplatňujeme režim WDT 0 % DPH.
Kontakt
ULAMEX – velkoobchod s ocelí a hliníkem na trhu od roku 1988. Centrální sklad: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko. Telefon: +48 504 424 761. Více informací na stránce Kontakt nebo v sekci Certifikáty.

