Válcované U-profily UPN a UPE – ocelové ceové profily
Válcované U-profily představují jeden z nejstarších a zároveň nejspolehlivějších typů konstrukčních profilů v evropském ocelovém stavitelství. Ve společnosti ULAMEX (Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki) skladujeme kompletní řadu UPN profilů dle ČSN 42 5570 a UPE profilů dle ČSN EN 10279, vyráběných z konstrukčních ocelí třídy S235JR, S275JR a S355JR. Naším českým a slovenským zákazníkům dodáváme válcované ceové profily v délkách 6 m a 12 m, případně řežeme přesně na míru – bez ohledu na to, zda jde o jednorázovou poptávku, sériovou výrobu nebo dlouhodobý kontrakt. Společnost ULAMEX existuje od roku 1988 a sklad obsahuje více než 12 000+ SKU, takže běžné rozměry expedujeme do tří až pěti pracovních dní. Pro pevné spoje, svařované konstrukce a přesné statické posouzení jsme certifikováni dle ČSN EN 1090-1 EXC2 a ČSN EN ISO 3834-2.
Specifikace materiálu – jakosti S235JR, S275JR, S355JR
U-profily válcované za tepla dodáváme ve třech standardních konstrukčních jakostech podle ČSN EN 10025-2. Každá z nich má jasně definované mechanické vlastnosti a chemické složení, které určují, kde a jak může být profil použit. Volba správné jakosti je klíčem k bezpečnému návrhu – nejde o cenu, ale o únosnost, svařitelnost a chování při nízkých teplotách. Níže uvádíme přehled mezí kluzu, pevnosti v tahu a nárazové práce, které jsou zaručeny výrobcem a doloženy atestem 3.1 podle ČSN EN 10204.
| Jakost | Mez kluzu ReH (MPa) | Pevnost v tahu Rm (MPa) | Tažnost A (%) | Nárazová práce KV (J) |
|---|---|---|---|---|
| S235JR | ≥ 235 | 360 – 510 | ≥ 26 | 27 J při +20 °C |
| S275JR | ≥ 275 | 410 – 560 | ≥ 23 | 27 J při +20 °C |
| S355JR | ≥ 355 | 470 – 630 | ≥ 22 | 27 J při +20 °C |
Pro nejnáročnější aplikace, jako jsou jeřábové dráhy nebo mostní pole, doporučujeme S355JR pro svou vyšší mez kluzu a tím i menší nutný průřez. Pro běžné halové konstrukce, vaznice a sloupy nejčastěji vystačí spolehlivá S235JR. Svařitelnost je u všech tří jakostí garantována, doporučujeme však konzultovat parametry předehřevu při větších tloušťkách pásnice.
Geometrie UPN versus UPE – který profil zvolit
Otázka „UPN nebo UPE?“ zní u českých projektantů často a odpověď není jednoznačná – záleží na typu spoje a způsobu zatížení. Profil UPN (česky též U-profil dle ČSN 42 5570, normalizovaná řada DIN 1026-1) má pásnice se sklonem vnitřního líce přibližně 8 % – pásnice se směrem k volnému okraji ztenčují. Tento sklon byl historicky daný technologií válcování, dnes přináší o něco větší tuhost stojiny vůči ohybu kolmo k osi pásnic, ale komplikuje šroubové spoje, protože podložky musí být klínové.
Profil UPE dle ČSN EN 10279 má naopak pásnice s rovnoběžným vnitřním lícem – tloušťka pásnice je po celé šířce konstantní. Pro moderní šroubované přípoje je to obrovská výhoda: nepotřebujete klínové podložky, otvor v pásnici je kolmý k její střednici a moment setrvačnosti je při srovnatelné výšce profilu mírně vyšší. UPE je proto preferovaný profil pro vaznice, paždíky, vodorovná ztužidla a obecně všude, kde převažují šroubové spoje. UPN naopak vede tam, kde se profil svařuje a kde projektant pracuje se starší dokumentací nebo s katalogovými detaily DIN.
Skladované rozměry UPN a UPE
Skladujeme kompletní výrobní řadu obou systémů. Pro UPN sahá řada od malého UPN 50 určeného pro pomocné konstrukce, schodišťové stupně a podpůrné rámečky, až po UPN 400 používaný v halách s velkými rozpony nebo v jeřábových drahách středních zatížení. UPE pokrývá rozmezí UPE 80 – UPE 330. Hmotnosti uvádíme orientačně – atest doložený k dodávce obsahuje přesné teoretické i naměřené hodnoty.
| Profil | Výška h (mm) | Šířka pásnice b (mm) | Tloušťka stojiny s (mm) | Hmotnost (kg/m) |
|---|---|---|---|---|
| UPN 80 | 80 | 45 | 6,0 | 8,64 |
| UPN 120 | 120 | 55 | 7,0 | 13,4 |
| UPN 160 | 160 | 65 | 7,5 | 18,8 |
| UPN 200 | 200 | 75 | 8,5 | 25,3 |
| UPN 240 | 240 | 85 | 9,5 | 33,2 |
| UPN 300 | 300 | 100 | 10,0 | 46,2 |
| UPN 400 | 400 | 110 | 14,0 | 71,8 |
| UPE 100 | 100 | 55 | 4,5 | 9,82 |
| UPE 160 | 160 | 70 | 5,5 | 17,0 |
| UPE 200 | 200 | 80 | 6,0 | 22,8 |
| UPE 270 | 270 | 95 | 7,5 | 35,2 |
| UPE 330 | 330 | 105 | 8,5 | 49,4 |
Kompletní rozměrová řada UPN obsahuje výšky 50, 65, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 220, 240, 260, 280, 300, 320, 350, 380 a 400 mm. UPE pokrývá výšky 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 220, 240, 270, 300 a 330 mm. Pokud potřebujete profil, který v tabulce nevidíte, ozvěte se – pravděpodobně jej ve skladu máme nebo dokážeme rychle obstarat z evropských válcoven.
Tolerance tvaru a rozměrů – ČSN EN 10034
Všechny U-profily, které dodáváme, splňují tolerance dle ČSN EN 10034, která stanoví dovolené úchylky výšky stojiny, šířky pásnice, tloušťky stojiny i pásnice, kolmosti pásnic ke stojině, prohnutí stojiny a celkové přímosti tyče. Pro projektanta to v praxi znamená, že profil dodaný z našeho skladu lze bez výhrad použít pro výpočet podle Eurokódu 3, aniž by bylo nutné dělat individuální měření. Přímost je u válcovaných profilů typicky lepší než 0,15 % délky, kolmost pásnic ke stojině je v rozmezí ±2 %.
Povrchová úprava – od surového stavu po žárový pozink
U-profily standardně dodáváme v surovém stavu s typickým válcovaným povrchem, na kterém je tenká vrstva okují. Tento stav vyhovuje vnitřním ocelovým konstrukcím, které budou později opatřeny ochranným nátěrem v rámci dodávky kompletní haly. Pro venkovní aplikace, vlhká prostředí a fotovoltaické instalace nabízíme žárové zinkování dle ČSN EN ISO 1461 – zinkový povlak v tloušťce 70 – 85 μm zaručuje životnost konstrukce v korozním prostředí kategorie C3 až C4 nejméně 25 let bez nutnosti údržby. Třetí možností je průmyslový lak dle systému ČSN EN ISO 12944, který volíme podle požadované kategorie korozní agresivity prostředí. Vždy doporučujeme konzultovat výběr povrchové úpravy s projektantem – chyba v této fázi se mnohonásobně promítne do nákladů na údržbu.
Aplikace – kde se UPN a UPE nejčastěji používají
U-profily jsou všudypřítomné. V halových konstrukcích tvoří vaznice a paždíky, které přenášejí zatížení střešního pláště nebo stěnových panelů na hlavní rámy. V průmyslové výstavbě nahrazují I-profily tam, kde otevřený průřez umožňuje snadné kotvení dalších prvků – typicky u technologických plošin. Ve schodišťových konstrukcích tvoří schodnice, na které se navařují stupnicové úhelníky. U jeřábových drah menších portálových jeřábů jsou UPN nosníky pojezdové dráhy nebo nosníky pomocné konstrukce. Stále častěji se s nimi setkáváme v nosných konstrukcích fotovoltaických parků typu ground-mount, kde nahrazují dříve používané otevřené Z-profily – UPE je zde výhodná díky rovnoběžným pásnicím a snadnému šroubování. V mostním stavitelství tvoří U-profily zábradlí, kabelové žlaby i pomocné konstrukce při montáži.
Statické posouzení – ČSN EN 1993-1-1
Při statickém návrhu nosníku z U-profilu je třeba pamatovat na specifika otevřeného nesymetrického průřezu. Těžiště ležící mimo stojinu znamená, že centrické zatížení vyvolá kombinaci ohybu a krutu – tomuto stavu se říká klopení a je třeba jej posoudit podle kapitoly 6.3 normy ČSN EN 1993-1-1 (Eurokód 3). U vaznic a paždíků, kde je profil zajištěn proti klopení střešním pláštěm, lze posouzení významně zjednodušit. U volně uložených průvlaků naopak často rozhoduje právě klopení, nikoliv prostý ohyb. Pro citlivé konstrukce doporučujeme volit raději UPE pro jeho vyšší tuhost v krutu.
Certifikace, atesty a dokumentace
Dodáváme výhradně válcované U-profily, ke kterým výrobce vystavuje inspekční certifikát 3.1 podle ČSN EN 10204. Certifikát obsahuje skutečné chemické složení tavby, mechanické zkoušky z reprezentativního vzorku a údaj o tepelném zpracování. Atest je nezbytný pro každou nosnou konstrukci podléhající Eurokódu a pro všechny dodávky, které musí projít kontrolou v rámci ČSN EN 1090-1. ULAMEX je výrobcem oceli zpracovávané dle ČSN EN 1090-1 EXC2 a má zaveden systém řízení svařování podle ČSN EN ISO 3834-2. Originály certifikátů poskytujeme na vyžádání – najdete je rovněž na stránce /cs/certifikaty/.
Logistika, řezání a expedice
Standardní výrobní délky jsou 6 a 12 metrů. Provádíme řezání na míru s přesností ±2 mm, což je dostatečné pro většinu konstrukčních detailů – pro frézované hlavy doporučujeme zachovat malou rezervu k případnému dorovnání. Běžné expediční doby jsou 3 – 5 pracovních dní pro skladové položky, 7 – 14 dní pro neskladové rozměry, které musíme objednat z válcovny. Doprava do České republiky a na Slovensko je realizována v režimu intrakomunitární dodávky zboží (WDT) – fakturujeme s nulovou sazbou DPH (0 %) za splnění podmínek dle směrnice Rady 2006/112/ES, tedy proti platnému číslu plátce DPH ověřenému v systému VIES, dokladu o vývozu (CMR) a vykázání v souhrnném hlášení.
Poptávka a kontakt
Připravte si seznam profilů s jakostí, výškou, počtem kusů, požadovanou délkou a typem povrchové úpravy. Zašlete jej e-mailem nebo zavolejte na +48 504 424 761 – během několika hodin obdržíte technicky úplnou nabídku včetně termínu dodání. Naši inženýři rádi prokonzultují volbu mezi UPN a UPE, případně doporučí alternativní profil, pokud je to z hlediska únosnosti nebo ceny výhodnější. Pro stálé zákazníky a opakované odběry sjednáváme rámcové smlouvy s předem dohodnutými podmínkami a rezervací skladu. Kompletní portfolio černé oceli najdete v kategorii /cs/product-cat/cerna-ocel/.
Často kladené otázky
Jaký je rozdíl mezi UPN a UPE v praktickém použití?
UPN má pásnice se sklonem 8 %, UPE má rovnoběžné pásnice. Pro svařované spoje jsou oba profily rovnocenné, pro šroubované spoje je UPE výhodnější, protože nepotřebuje klínové podložky. UPE má při srovnatelné výšce mírně vyšší moment setrvačnosti, čili při stejném zatížení vychází lehčí konstrukce.
Můžete dodat UPN profily žárově pozinkované?
Ano, žárové zinkování dle ČSN EN ISO 1461 zajišťujeme u našeho dlouholetého partnera v Polsku. Tloušťka zinkového povlaku 70 – 85 μm, dodací lhůta o 5 – 10 pracovních dní delší oproti surovému materiálu. Maximální délka pozinkovatelného profilu je 12 m.
Vystavujete atest 3.1 ke každé dodávce?
Ano, ke každé dodávce válcovaných U-profilů přikládáme inspekční certifikát 3.1 podle ČSN EN 10204 vystavený výrobcem oceli. Atest obsahuje chemické složení tavby a mechanické zkoušky. Pokud vaše projektová dokumentace vyžaduje atest 3.2 nebo zkoušky nad rámec normy, ozvěte se předem.
Jakou jakost zvolit pro halovou konstrukci?
Pro běžné jednopodlažní haly s rozpony do 24 m vystačí S235JR. Pro velké rozpony, vícepodlažní objekty nebo konstrukce s dynamickým zatížením doporučujeme S355JR – vyšší mez kluzu znamená štíhlejší prvky, nižší vlastní tíhu a často i nižší celkovou cenu konstrukce navzdory mírně vyšší ceně materiálu.
Jaká je dodací lhůta pro nestandardní rozměry?
Skladové profily expedujeme do 3 – 5 pracovních dní. Pokud rozměr nebo jakost ve skladu nemáme, objednáváme přímo z válcovny – typická dodací lhůta v takovém případě činí 2 – 4 týdny podle aktuálních válcovacích plánů. Vždy potvrdíme přesný termín písemně před uzavřením objednávky.

