DVOJITÉ T-NOSNÍKY – I/H PROFILY

,
Zaslat poptávku

Dvojité T-nosníky – v české technické praxi známé též jako I-profily nebo podle evropských řad IPE, HEA a HEB – jsou nosné konstrukční prvky válcované za tepla z konstrukční oceli jakostí S235JR, S275JR a S355JR dle ČSN EN 10025-2. Společnost ULAMEX dodává IPE profily od IPE 80 do IPE 600 a širokopřírubové profily řad HEA a HEB od výšky 100 mm do 1000 mm, vyráběné dle rozměrové normy ČSN EN 10365 s tolerancemi dle ČSN EN 10034. Skladové délky 6 a 12 metrů, řezání na míru a hutní atesty 3.1 dle ČSN EN 10204 jsou součástí naší standardní obchodní nabídky pro stavební společnosti a projekční kanceláře v České republice i v ostatních zemích Evropské unie.

Specifikace materiálu a jakostní třídy

Dvojité T-nosníky jsou válcované za tepla z nelegovaných konstrukčních ocelí dle harmonizované evropské normy ČSN EN 10025-2. Skladem standardně držíme tři hlavní jakostní třídy odpovídající typickým požadavkům Eurokódu 3:

  • S235JR – mez kluzu ReH = 235 MPa, pevnost Rm = 360 až 510 MPa, tažnost A ≥ 26 %, vrubová houževnatost KV ≥ 27 J při +20 °C. Vhodné pro běžné nosné konstrukce hal a mezistropní nosníky.
  • S275JR – mez kluzu ReH = 275 MPa, pevnost Rm = 410 až 560 MPa, tažnost A ≥ 23 %, KV ≥ 27 J při +20 °C. Doporučujeme pro středně zatížené sloupy a hlavní nosníky vícepatrových budov.
  • S355JR – mez kluzu ReH = 355 MPa, pevnost Rm = 470 až 630 MPa, tažnost A ≥ 22 %, KV ≥ 27 J při +20 °C. Standardní volba pro mostní konstrukce, jeřábové dráhy a těžké průmyslové haly.

Na vyžádání zajišťujeme varianty s nižší teplotou zaručené vrubové houževnatosti (J0 při 0 °C, J2 při −20 °C, K2 při −20 °C s KV ≥ 40 J) pro venkovní konstrukce. Chemické složení a mechanické hodnoty každé tavby jsou doloženy hutním atestem 3.1 dle ČSN EN 10204.

Rozměry – řada IPE, HEA, HEB

Rozměry, hmotnosti a průřezové charakteristiky dvojitých T-nosníků jsou normovány v ČSN EN 10365. Řada IPE (Profile en I European, lehká řada) je nejpoužívanějším typem pro pozemní stavby, neboť kombinuje nízkou vlastní hmotnost s velkým modulem průřezu. Skladem držíme následující rozsah:

  • IPE 80, 100, 120, 140, 160 – hmotnost 6,0 / 8,1 / 10,4 / 12,9 / 15,8 kg/m, sloupy a překlady lehkých staveb
  • IPE 180, 200, 220, 240 – hmotnost 18,8 / 22,4 / 26,2 / 30,7 kg/m, hlavní stropní nosníky
  • IPE 270, 300, 330, 360 – hmotnost 36,1 / 42,2 / 49,1 / 57,1 kg/m, nosníky velkých rozponů
  • IPE 400, 450, 500 – hmotnost 66,3 / 77,6 / 90,7 kg/m, hlavní nosníky průmyslových hal
  • IPE 550, 600 – hmotnost 106 / 122 kg/m, mostní a jeřábové konstrukce

Pro statické úlohy s vyššími požadavky na tuhost dodáváme širokopřírubové profily HEA (lehká varianta) a HEB (těžká varianta) ve výškách 100 až 1000 mm. HEA mají zhruba o 10 % nižší hmotnost než HEB při stejné výšce; HEB profily mají větší tloušťku stojiny i přírub a používají se na mostní pasy a těžce zatížené sloupy. Skladové délky 6 m a 12 m; na požadavek řežeme na míru s tolerancí ±2 mm.

Tolerance rozměrů a tvaru

Geometrické tolerance dvojitých T-nosníků odpovídají normě ČSN EN 10034. Norma definuje povolené odchylky výšky, šířky příruby, tloušťky stojiny a přírub, přímosti, zkrutu a šikmosti přírub. Pro typické profily IPE a HEA/HEB jsou mezní hodnoty:

  • Výška průřezu: ±2 mm pro výšku do 200 mm, ±3 mm pro výšky 200 až 400 mm
  • Šířka příruby: ±2 mm pro šířky do 110 mm, ±3 mm pro větší šířky
  • Přímost: maximálně 0,15 % délky tyče (cca 18 mm na 12 m délky)
  • Zkrut: maximálně 1 mm/m, celkově nejvýše 10 mm na 12 m

Pro projekty s vyššími požadavky na geometrickou přesnost (montovaná spojení s předepjatými šrouby) doporučujeme dohodnout zpřísněné tolerance dle dodatečné specifikace.

Povrchová úprava a antikorozní ochrana

Standardní dodávka je v provedení černá ocel (válcovaný povrch s přirozenou vrstvou okují). Pro vnitřní suché prostředí třídy korozní agresivity C1 a C2 dle ČSN EN ISO 12944-2 postačí černé provedení s nátěrovým systémem. Pro náročnější aplikace nabízíme:

  • Žárově pozinkované provedení dle ČSN EN ISO 1461 – tloušťka zinkového povlaku 70 až 85 μm; vhodné pro venkovní konstrukce, jeřábové dráhy a mostní prvky v korozních třídách C3 a C4. Přilnavost lze ověřit zkouškou solnou mlhou dle ČSN EN ISO 9227.
  • Lakovaný systém RAL – základ + dvousložkový vrchní polyuretanový nátěr s celkovou tloušťkou suchého filmu 160 až 240 μm dle požadované korozní třídy a očekávané doby životnosti dle ČSN EN ISO 12944-5. Barevné odstíny dle vzorníku RAL Classic.
  • Metalizované provedení – pro mostní konstrukce s životností 50 let zajišťujeme metalizaci žárovým stříkáním zinku či hliníku doplněnou polymerním nátěrem.

Aplikace a typické použití v konstrukcích

Dvojité T-nosníky řad IPE, HEA a HEB tvoří páteř současné ocelové stavby. Volba konkrétního profilu a jakosti vychází ze statického posouzení dle ČSN EN 1993-1-1 (Eurokód 3) a z provozních zatížení dle ČSN EN 1991. Mezi nejčastější použití našich válcovaných nosníků patří:

  • Hlavní nosníky průmyslových hal – IPE 400 až 600 nebo HEA/HEB 400 až 600 pro rozpony 12 až 30 m
  • Sloupy vícepatrových objektů – HEA 200 až HEB 400 pro administrativní budovy a parkovací domy
  • Mostní konstrukce – HEB 600 až HEB 1000 jako hlavní nosníky silničních a železničních mostů a lávek
  • Jeřábové dráhy – HEB profily jako kolejnicové dráhy mostových jeřábů dle ČSN EN 1991-3
  • Opěrné stěny – HEB profily jako svislé prvky berlínského pažení a štětovnicových stěn
  • Garáže, hangáry a zemědělské haly – IPE 200 až 360 v lehkých rámových konstrukcích
  • FVE ground-mount konstrukce – HEA a HEB profily jako piloty a nosné stojny fotovoltaických instalací
  • Strojní rámy – HEA a HEB profily v základových rámech obráběcích strojů a transportních linek

Statické posouzení dle Eurokódu 3

Návrh dvojitých T-nosníků provádějí projekční kanceláře dle ČSN EN 1993-1-1. Posouzení zahrnuje únosnost průřezu v ohybu, smyku a v interakci ohyb/normálová síla, dále celkovou stabilitu prvku (klopení, vzpěr) a posouzení mezních stavů použitelnosti (průhyby, kmitání). Naše skladové profily mají všechny vlastnosti potřebné pro statický model: plocha průřezu A, plastické a pružné moduly průřezu Wpl,y, Wel,y, momenty setrvačnosti Iy, Iz, výsečové konstanty Iw, torzní konstanty It a poloměry setrvačnosti iy, iz.

U IPE profilů jsou typicky dosažené třídy průřezu 1 nebo 2 (plastická analýza), což umožňuje plné využití plastické únosnosti. Provedení svařovaných spojů na nosnících musí splnit požadavky ČSN EN 1090-1 ve třídě provádění EXC2 (běžné pozemní stavby) nebo EXC3 (mostní konstrukce a jeřábové dráhy s dynamickým zatížením), s kvalifikací svařovacích postupů dle ČSN EN ISO 3834-2.

Certifikace a doklady ke zboží

Každá dodávka dvojitých T-nosníků od společnosti ULAMEX je doprovázena kompletní zkušební dokumentací. Pracujeme pod akreditací EN 1090-1 EXC2 a v systému kvality svařovacích procesů dle ISO 3834-2. Standardní balíček dokumentů obsahuje:

  • Označení CE dle nařízení (EU) č. 305/2011 s odkazem na harmonizovanou normu ČSN EN 10025-1
  • Prohlášení o vlastnostech (Declaration of Performance, DoP) v souladu s nařízením CPR
  • Hutní atest 3.1 dle ČSN EN 10204 – inspekční certifikát s konkrétními výsledky chemického rozboru a mechanických zkoušek (ReH, Rm, A, KV)
  • Dodací list s číslem tavby a šarže pro plnou sledovatelnost od válcovny ke staveništi
  • Certifikát EN 1090-1 EXC2 a certifikát ISO 3834-2 ULAMEX, dostupné na vyžádání
  • Na vyžádání atest 3.2 dle ČSN EN 10204 pro projekty mostní infrastruktury a jaderných objektů

Logistika a podmínky dodání

Skladové centrum ULAMEX drží přibližně 12 000+ skladových položek hutního materiálu. Pro zákazníky v České republice a v ostatních zemích Evropské unie zajišťujeme:

  • Řezání na míru pásovou pilou s tolerancí ±2 mm na požadovanou délku
  • Balení – paketování po 5 až 20 kusech, převazování ocelovou páskou, uložení na dřevěné hranoly
  • Doprava – celokamionové dodávky (FTL), částečné zásilky (LTL) i nadrozměrné transporty pro délky nad 13,6 m
  • Dodací lhůta – 3 až 5 pracovních dní v rámci České republiky pro skladové položky, 5 až 10 dní v ostatních zemích Evropské unie
  • Incoterms – EXW Zawada (Polsko), FCA, DAP nebo DDP dle dohody
  • Daňový režim – intrakomunitární dodání zboží (WDT) s nulovou sazbou DPH pro plátce z jiných členských států Evropské unie s platným registračním číslem v systému VIES

Cenová kalkulace a poptávka

Ceny se odvíjejí od aktuální tržní ceny konstrukční oceli, jakostní třídy, řady (IPE, HEA, HEB), povrchového provedení a objemu objednávky. Pro odběry nad 5 tun nabízíme množstevní slevy; pro pravidelné dodávky zpracováváme rámcové smlouvy s fixací ceny na 4 až 12 týdnů. Pro vyhotovení závazné cenové nabídky prosím uveďte v poptávce typ profilu, jakostní třídu, požadované délky a počet kusů (případně hmotnost v tunách), požadovanou povrchovou úpravu, zkušební doklady, místo dodání a Incoterms doložku. Náš obchodní tým zpracuje nabídku do jednoho pracovního dne.

Často kladené otázky

Jak vybrat mezi IPE, HEA a HEB profily?
Řada IPE je vhodná pro namáhání převážně v ohybu (stropní nosníky, vaznice) díky velkému modulu průřezu při nízké hmotnosti. Řada HEA má širokou přírubu a poskytuje lepší boční tuhost; je preferovaným profilem pro sloupy a tlačené prvky. Řada HEB je nejtěžší varianta s tlustými přírubami; používá se na mostní pasy a těžce zatížené sloupy.

Jaká je typická vzdálenost podpor a nosnost?
U běžné stropní desky s rozteči nosníků 4 až 6 m a užitným zatížením 5 kN/m² volíme zpravidla IPE 200 až IPE 240 z oceli S235JR pro rozpony do 8 m; pro rozpony 8 až 12 m doporučujeme IPE 300 až IPE 400 v jakosti S275JR či S355JR. Pro rozpony nad 15 m se přechází k HEA/HEB profilům. Konkrétní statické posouzení musí provést projektant dle ČSN EN 1993-1-1.

Jaká je požární odolnost dvojitých T-nosníků?
Nechráněné ocelové nosníky mají typicky požární odolnost R15. Pro běžné požadavky pozemních staveb (R30 až R90) je nutná dodatečná požární ochrana – intumescentní (zpěnitelný) nátěr, obklady ze sádrokartonových desek nebo nástřik vermikulitovou maltou. Posouzení požární odolnosti se provádí dle ČSN EN 1993-1-2.

Lze profily žárově pozinkovat po řezání?
Ano, žárové pozinkování dle ČSN EN ISO 1461 se provádí až po dokončení strojního opracování. U nosníků nad 13 m je nutné konzultovat rozměry zinkovacích van předem; alternativně volíme metalizaci žárovým stříkáním zinku.

Co znamená rozdíl mezi atestem 3.1 a 3.2?
Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 vystavuje zkušebna výrobce s výsledky zkoušek příslušné tavby. Atest 3.2 vystavuje výrobce i nezávislý notifikovaný orgán; vyžadují jej obvykle mostní stavby kategorie A a B a jaderné objekty.

Kontakt a obchodní podmínky

Společnost ULAMEX je velkoobchodním dodavatelem hutního materiálu s tradicí od roku 1988. Pro projekty na ocelové konstrukce, mostní stavby a fotovoltaické instalace nabízíme kompletní sortiment dvojitých T-nosníků v jakostech S235JR, S275JR a S355JR s plnou zkušební dokumentací.

ULAMEX
Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko
Telefon: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]
Pracovní doba: pondělí až pátek 8:00 až 16:00 (středoevropský čas)

Potřebujete cenovou nabídku na IPE, HEA nebo HEB nosníky?

Zaslat poptávku

+48 504 424 761 | [email protected]

Nastavení cookies