PROTISKLUZOVÝ PLECH

,
Zaslat poptávku

Ocelový rýhovaný plech S235JR – protiskluzový povrch pro průmyslové aplikace

Hledáte spolehlivý ocelový rýhovaný plech (slzičkový plech, diamantový plech) pro výrobu průmyslových podlah, schodišťových stupňů či pochozích plošin? Společnost ULAMEX dodává na český trh válcované rýhované plechy z konstrukčních ocelí S235JR, S275JR a S355JR dle ČSN EN 10025-2, a to v tloušťkách 3,0 až 10,0 mm a obvyklých tabulových rozměrech od 1000×2000 mm po 2000×6000 mm. Působíme od roku 1988, držíme více než 12 000+ skladových položek hutního materiálu a každou objednávku doplňujeme atestem dle ČSN EN 10204. Pošlete nám poptávku a pošleme vám cenovou nabídku včetně termínu dodání do 24 hodin.

Specifikace materiálu – jakosti S235JR, S275JR, S355JR

Rýhovaný plech vyrábíme z konstrukčních ocelí válcovaných za tepla, jejichž mechanické a chemické vlastnosti vycházejí z normy ČSN EN 10025-2 – Výrobky válcované za tepla z konstrukčních ocelí – Část 2. Volba konkrétní jakosti závisí na zatížení, prostředí a požadované svařitelnosti:

  • S235JR – mez kluzu ReH ≥ 235 MPa, pevnost v tahu 360–510 MPa, tažnost A ≥ 26 %, nárazová práce KV ≥ 27 J při +20 °C. Univerzální jakost pro běžné podlahy hal, schodiště, lávky a opravárenské boxy.
  • S275JR – mez kluzu ReH ≥ 275 MPa, pevnost 410–560 MPa. Vhodná pro plošiny a rampy s vyšším provozním zatížením a delšími rozpětími nosníků.
  • S355JR – mez kluzu ReH ≥ 355 MPa, pevnost 470–630 MPa. Doporučujeme pro těžké průmyslové podlahy, nájezdové rampy pro vysokozdvižné vozíky a ocelové konstrukce dle Eurokódu 3 (ČSN EN 1993-1-1).

Všechny tři jakosti mají dobrou svařitelnost (uhlíkový ekvivalent CEV typicky do 0,40 %), umožňují řezání plamenem, plazmou i laserem a snášejí žárové zinkování i mokré lakování. Tolerance tlustých plechů odpovídají normě ČSN EN 10029, tabulové rozměry pak normě ČSN EN 10051 pro pásy a plechy válcované kontinuálně za tepla.

Vzor rýhování – diamond, slzička a Quintet

Rýhování (vystouplý vzor na horní straně plechu) zajišťuje protiskluznou funkci v souladu s požadavky ČSN EN ISO 14122-2 na pracovní plošiny a přístupové cesty. Na českém trhu se setkáte se třemi typickými vzory, jež dodáváme dle dostupnosti hutě a požadavků projektu:

  • Diamantový vzor (kosočtvercový) – vystouplé kosočtverce v pravidelném rastru. Poskytuje vyrovnaný součinitel tření v podélném i příčném směru, doporučujeme jej pro plošiny s víceosmým pohybem osob.
  • Slzičkový vzor (teardrop) – drobné podlouhlé výstupky ve tvaru slzy, orientované dvěma směry. Nejrozšířenější varianta pro průmyslové podlahy a nákladové rampy v České republice.
  • Quintet (5 paralelních rýh) – pětice rovnoběžných výstupků ve skupině, otočených o 90° mezi sousedními skupinami. Vzor s nejvyšším součinitelem tření, často volený pro lávky nad strojními zařízeními a nájezdové rampy.

Výška rýh se pohybuje od 1,2 mm (u plechu tloušťky 3 mm) po cca 2,5 mm (u plechu 10 mm) a do tloušťky tabule, jež se uvádí v poptávce, se nezapočítává. Drsnost povrchu rýhování je dostatečná pro splnění třídy protiskluznosti R10 až R12 dle DIN 51130, což pokrývá většinu průmyslových a logistických provozů.

Rozměry tabulí, tloušťky a orientační hmotnosti

Skladem najdete následující kombinace tloušťka × rozměr tabule. Pokud potřebujete jiný formát, řežeme plechy na míru s tolerancí ±2 mm na pásové pile či plazmě:

TloušťkaRozměr tabuleHmotnost tabule (cca)Hmotnost na m²
3,0 mm1250×2500 mm≈ 79 kg≈ 25,3 kg/m²
4,0 mm1250×2500 mm≈ 104 kg≈ 33,3 kg/m²
5,0 mm1500×3000 mm≈ 184 kg≈ 41,3 kg/m²
6,0 mm1500×3000 mm≈ 220 kg≈ 49,3 kg/m²
8,0 mm2000×6000 mm≈ 783 kg≈ 65,3 kg/m²
10,0 mm2000×6000 mm≈ 974 kg≈ 81,3 kg/m²

Hmotnosti uvedené v tabulce jsou orientační a zahrnují přibližně 3 % přídavek za vystouplý vzor. Pro přesnou kalkulaci si od nás vyžádejte vážní list konkrétní výrobní šarže.

Povrchová úprava – surová, žárově pozinkovaná, lakovaná

Rýhovaný plech dodáváme ve třech povrchových provedeních podle náročnosti prostředí, ve kterém má sloužit:

  • Surová ocel (raw) – válcovaný za tepla, povrch s typickou okujovou vrstvou. Nejekonomičtější řešení pro vnitřní suché provozy a aplikace, kde si konečnou povrchovou úpravu zajišťuje sám zhotovitel ocelové konstrukce.
  • Žárově pozinkovaný povlak dle ČSN EN ISO 1461 – minimální tloušťka zinku 70 µm pro plechy nad 6 mm. Doporučujeme pro venkovní lávky, schodiště, plošiny v potravinářském či chemickém průmyslu a všude tam, kde je vyžadována životnost povrchu nad 20 let v korozní kategorii C3.
  • Lakovaný povrch – základní antikorozní nátěr nebo dvouvrstvý systém dle ČSN EN ISO 12944. Barevné odstíny RAL na vyžádání, vhodné pro architektonicky exponované plochy.

Žárové zinkování zajišťujeme u prověřených českých zinkoven, lakování pak u partnerských lakoven v okolí Tomaszowa Mazowieckého. Doba dodání pozinkovaných tabulí činí obvykle 7 až 10 pracovních dnů od potvrzení objednávky.

Typické aplikace – průmyslové podlahy, schodiště, lávky

Rýhované plechy slouží k zajištění bezpečné chůze a pojezdu vozidel v provozech, kde hrozí výskyt vlhkosti, oleje, mastnoty či úlomků materiálu. K nejčastějším aplikacím, jež naši čeští odběratelé řeší, patří:

  • Pochozí podlahy ve výrobních a skladových halách, lakovnách a montážních linkách.
  • Schodišťové stupně a podesty ocelových schodišť v souladu s ČSN EN ISO 14122-3 (schodiště, žebříky a zábradlí).
  • Pracovní plošiny a lávky podél technologických zařízení, kotelen a chemických reaktorů.
  • Nájezdové rampy pro vysokozdvižné vozíky, nákladové rampy logistických center a překládací plošiny.
  • Opravárenské boxy a podlahy autoservisů, kde se vyžaduje vysoká odolnost proti olejovým skvrnám a mechanickému opotřebení.
  • Technologické rošty u dopravníkových tras, lisů a obráběcích center.

Pro venkovní instalace na střechách či fasádách se rýhovaný plech kombinuje s vodorovnými odtokovými profily, aby nedocházelo k zadržování vody ve vzoru rýhování.

Statické posouzení a nosnost dle tloušťky

Výpočet únosnosti rýhovaných plechů jako pochozích či pojezdových roštů řešíme podle ČSN EN 1993-1-1 (Eurokód 3 – Navrhování ocelových konstrukcí, obecná pravidla). Při návrhu zohledňujeme rozteč podpor (nosníků IPE, UPE, jeklů), provozní zatížení (kategorii dle ČSN EN 1991-1-1) a deformační kritéria (typicky průhyb L/200 pro pochozí plochy).

Orientační únosnost rovnoměrně rozloženého zatížení při rozteči podpor 600 mm a deformačním limitu L/200 činí přibližně 3,0 kN/m² (3 mm plech), 5,0 kN/m² (5 mm), 9,0 kN/m² (8 mm) a 12,0 kN/m² (10 mm). Pro konkrétní statický posudek vám rádi předáme materiálový atest a dodáme vstupní data pro projektanta vašeho generálního dodavatele ocelové konstrukce.

Certifikace, atesty a označení CE

Společnost ULAMEX provozuje certifikovaný systém řízení výroby ocelových konstrukcí podle ČSN EN 1090-1, třída provedení EXC2, a systém řízení svařování podle ČSN EN ISO 3834-2. Ke každé dodávce rýhovaného plechu vystavujeme:

  • Inspekční certifikát 3.1 dle ČSN EN 10204 (atest s mechanickými zkouškami a chemickým rozborem konkrétní tavby).
  • Prohlášení o vlastnostech (DoP) a označení CE podle nařízení 305/2011 (CPR), pokud plech vstupuje jako konstrukční prvek do nosné konstrukce.
  • Prohlášení o žárovém zinkování dle ČSN EN ISO 1461, pokud je pozinkování součástí dodávky.

Veškeré atesty zasíláme elektronicky v PDF a na vyžádání i tištěně v listinné podobě. Jakoukoli reklamaci řešíme v souladu s českým občanským zákoníkem a zásadami obchodní spolupráce mezi výrobci a prodejci hutních výrobků.

Logistika, řezání a doba dodání

Standardní doba dodání skladových rozměrů činí 3 až 5 pracovních dnů na běžnou adresu v České republice. Plechy expedujeme na dřevěných paletách, případně v ocelových kontejnerech pro objemy nad 5 tun. Nabízíme:

  • Řezání na míru pásovou pilou (rovné řezy do 200 mm tloušťky) nebo plazmou na CNC stole (přesnost ±0,5 mm).
  • Děrování a frézování skladových tabulí dle vámi dodaného výkresu DXF.
  • Konsolidaci hutního materiálu – k rýhovaným plechům dovezeme i jekly, plné tyče či čtvercové trubky a ušetříme vám dopravu.
  • Dodávky v režimu WDT (sazba 0 % DPH) pro firmy registrované k DPH v jiných členských státech EU s platným VAT ID ověřitelným ve VIES.

Pravidelné rozvozy kamionem směřují z našeho skladu v Tomaszowě Mazowieckém do Hradce Králové, Brna, Ostravy, Plzně i Českých Budějovic. Pro menší zásilky využíváme paletové přepravce, pro tabule 6 000 mm a delší pak vlastní valníky s otevřenou plošinou.

Poptávka – pošlete nám zadání ještě dnes

Vyplňte poptávkový formulář níže nebo nám napište přímo na e-mail. Stačí uvést jakost (S235JR / S275JR / S355JR), tloušťku, rozměr tabule, požadovaný vzor (slzička, diamond, Quintet), povrchovou úpravu a přibližné množství v tabulích či kilogramech. Zpracovanou cenovou nabídku, termín dodání a podklady pro statika obdržíte do 24 hodin v pracovní dny.

Časté dotazy – rýhovaný plech

Jaký vzor rýhování si zvolit pro průmyslovou podlahu?
Pro běžné výrobní haly s občasnou přítomností vlhkosti doporučujeme klasický slzičkový vzor. Pro lávky nad strojními zařízeními a nájezdové rampy volte Quintet s nejvyšším součinitelem tření. Diamantový vzor je vhodný pro plochy s víceosmým pohybem osob – montážní a kontrolní pracoviště.

Jaká je maximální nosnost rýhovaného plechu jako pochozí plochy?
Při typické rozteči podpor 600 mm a deformačním limitu L/200 činí únosnost 3,0 kN/m² (3 mm) až 12,0 kN/m² (10 mm). Konkrétní hodnotu pro vaši konstrukci stanoví statický výpočet podle ČSN EN 1993-1-1, ke kterému vám předáme atest 3.1 a údaje o jakosti tavby.

Jaký je součinitel tření rýhovaného plechu?
Suchý slzičkový plech dosahuje součinitele statického tření μ ≈ 0,55 vůči pryžové podrážce. Při znečištění olejem klesá na hodnoty 0,30 až 0,40. V hodnocení dle DIN 51130 pokrývá vzor rýhování třídy R10 až R12 v závislosti na výšce a tvaru rýh.

Lze rýhovaný plech bez problémů svařovat?
Ano. Jakosti S235JR, S275JR i S355JR mají dobrou svařitelnost a snášejí ruční obloukové svařování (MMA), MAG i podle potřeby svařování pod tavidlem. Pro pozinkované plechy doporučujeme předem odbrousit pásmo svaru, aby se předešlo vzniku zinkových výparů.

Jaká je doporučená údržba rýhovaného plechu?
Surové plechy ošetřujte ochranným nátěrem proti korozi v souladu s ČSN EN ISO 12944. Žárově pozinkované provedení nevyžaduje pravidelnou údržbu po dobu 20 a více let v kategorii korozního prostředí C3. Doporučujeme jen občasné mechanické čištění od nečistot, které by mohly snížit protiskluzový efekt vzoru.

Kontakt

ULAMEX
Zawada 144
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel.: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]

Prohlédněte si také naše další produkty z kategorie černá ocel – plechy nebo přejděte na hlavní přehled sortimentu. Veškeré certifikáty najdete na stránce certifikáty.

Nastavení cookies