Polootevřené C-profily

,
Zaslat poptávku

Polootevřené C-profily z černé oceli S235JR / S275JR / S355JR

Polootevřené C-profily představují tenkostěnné, za studena tvářené prvky s částečně uzavřeným průřezem, které spojují tuhost uzavřených profilů s jednoduchostí montáže profilů otevřených. Vrácené stojiny zvyšují odolnost proti boulení stojiny a umožňují využití profilu ve vaznicích, fasádních podkonstrukcích, regálech i lehkých ocelových halách. ULAMEX dodává polootevřené C-profily v jakostech S235JR, S275JR a S355JR dle ČSN EN 10025-2, s atestem 3.1 a doložením shody pro stavební použití.

Specifikace materiálu

Polootevřené C-profily jsou válcovány za studena z pásové oceli dle ČSN EN 10162, vstupním materiálem je tepelně válcovaná konstrukční ocel třídy S235JR, S275JR nebo S355JR podle ČSN EN 10025-2. Volba jakosti se řídí požadovaným statickým posouzením, klimatickou třídou expozice a požadavky projektu na svařitelnost. Zákazníci, kteří poptávají nosné prvky pro stavební konstrukce, obvykle volí S275JR jako kompromis mezi cenou a únosností; pro náročnější vaznice a stožárové konstrukce doporučujeme S355JR.

Mechanické vlastnosti odpovídají hutnímu atestu 3.1 dle ČSN EN 10204. Rozhodující ukazatele uvádí následující tabulka:

JakostMez kluzu ReH (MPa)Mez pevnosti Rm (MPa)Tažnost A (%)Nárazová práce KV (J, +20 °C)
S235JR≥ 235360–510≥ 26≥ 27
S275JR≥ 275410–560≥ 23≥ 27
S355JR≥ 355470–630≥ 22≥ 27

Chemické složení splňuje limity normy pro svařitelné konstrukční oceli, díky čemuž jsou polootevřené C-profily plnohodnotně svařitelné běžnými metodami MAG, MIG i ručním obloukovým svařováním obalenou elektrodou. Pro odpovědné svařované spoje doporučujeme certifikované svařovací postupy WPQR a personál s platnou kvalifikací podle ČSN EN ISO 9606-1.

Rozměry a varianty

Skladové portfolio pokrývá nejčastěji poptávané kombinace výšky stojiny, šířky příruby, tloušťky stěny a délky tyče. Polootevřená geometrie s vrácenými stojinami zlepšuje torzní tuhost a snižuje riziko klopení v porovnání s klasickým otevřeným C-profilem.

Výška H (mm)Šířka B (mm)Tloušťka t (mm)Standardní délka (m)Hmotnost (kg/m)
30201,56,00,89
40251,5–2,06,01,15–1,52
50301,5–2,56,0 / 12,01,46–2,38
60352,0–2,56,0 / 12,02,17–2,69
80402,0–3,06,0 / 12,02,82–4,18
100502,5–3,06,0 / 12,04,32–5,15

Atypické rozměry, jiné poměry stran nebo netradiční délky řešíme individuálně dle objemu poptávky. Při potřebě řezání na míru zajišťujeme dělení na pásové pile s úhlovou tolerancí ± 1°. Standardní délkové tolerance odpovídají ČSN EN 10162, požadované zpřísněné tolerance dohodneme v rámci poptávkového řízení.

Povrchová úprava

Polootevřené C-profily nabízíme primárně v provedení černém (bez povrchové úpravy), které je určeno pro následnou aplikaci nátěrového systému dle ČSN EN ISO 12944 s ohledem na třídu korozní agresivity prostředí. Pro vnitřní suché prostory zpravidla postačuje třída C1 / C2 se základním nátěrem, pro venkovní stavby v běžné městské atmosféře doporučujeme třídu C3 s životností nátěrového systému H (vysokou).

Na vyžádání zajistíme:

  • Žárové zinkování ponorem dle ČSN EN ISO 1461 s tloušťkou povlaku odpovídající tloušťce stěny profilu, vhodné pro venkovní použití a fotovoltaické konstrukce.
  • Práškové lakování po žárovém zinkování (systém duplex) pro nejvyšší životnost v třídě korozní agresivity C4 a C5.
  • Předúpravu otryskáním na stupeň Sa 2½ dle ČSN EN ISO 8501-1 a aplikaci základního epoxidového nátěru.
  • Volbu odstínu RAL podle vzorníku zákazníka, relevantní zejména pro pohledové fasádní podkonstrukce.

Aplikace polootevřených C-profilů

Tenkostěnné polootevřené C-profily nacházejí uplatnění všude tam, kde je rozhodující poměr mezi únosností a hmotností. Mezi nejčastější aplikace patří:

  • Vaznice střech ocelových hal a zemědělských staveb, polootevřený průřez efektivně přenáší zatížení střešním pláštěm a zároveň brání bočnímu klopení.
  • Fasádní podkonstrukce provětrávaných fasád, profily slouží jako nosný rastr pro obkladové desky, kazety a sendvičové panely.
  • Regálové systémy a paletové regály do středně těžkých provozů, kde je potřeba kombinovat nízkou hmotnost s vysokou tuhostí.
  • Lehké ocelové haly a přístřešky, polootevřené C-profily se kombinují s otevřenými C, U a Z profily dle požadavků statiky.
  • Fotovoltaické ground-mount systémy, především lehčí konstrukce pro zemědělské pozemky, kde polootevřený profil tvoří horní pásnice nebo diagonálu příhradové vazby.
  • Lehká montážní zařízení, dopravníky, ochranné rámy a strojní rámy v průmyslové výrobě.

Statické posouzení a navrhování

Návrh polootevřených C-profilů se řídí normou ČSN EN 1993-1-3 (Eurokód 3, navrhování ocelových konstrukcí, doplňující pravidla pro tenkostěnné za studena tvarované prvky), s odkazem na obecné zásady ČSN EN 1993-1-1. Vzhledem ke štíhlosti stěn je nutné stanovit účinný průřez na základě klasifikace průřezových tříd a redukčních součinitelů zohledňujících boulení.

Při posouzení mezních stavů únosnosti je třeba ověřit:

  • Únosnost v ohybu s účinným průřezem dle ČSN EN 1993-1-3 čl. 6.1.4.
  • Únosnost v boulení stojiny při lokálním zatížení (např. od podpory).
  • Klopení tlačené pásnice, u vaznic je obvykle bráněno střešním pláštěm.
  • Mezní stav použitelnosti (průhyb), zpravidla L/200 pro vaznice a L/250 pro fasádní rastry.

Pro projektanty zajistíme certifikované rozměry a mechanické hodnoty potřebné pro vstup do statického modelu (např. v softwaru SCIA, RFEM, IDEA StatiCa). Doporučujeme vždy konzultovat detail kotvení a styky s atestovaným statikem.

Certifikace a doklady ke každé dodávce

Dodávky polootevřených C-profilů od ULAMEX odpovídají požadavkům na stavební výrobky a evropským harmonizovaným normám. Ke každé objednávce standardně připravíme:

  • Inspekční certifikát 3.1 dle ČSN EN 10204 s uvedením tavby, chemického složení a mechanických zkoušek.
  • CE značení a prohlášení o vlastnostech (DoP) v souladu s nařízením (EU) č. 305/2011 o stavebních výrobcích.
  • Doklady o našem systému řízení výroby u dílů, kde provádíme dělení a další operace, podle ČSN EN 1090-1 EXC2 a ČSN EN ISO 3834-2.
  • Dodací list s identifikací materiálu, číslem zakázky a označením tavby pro plnou dohledatelnost.

Společnost ULAMEX je certifikována podle ČSN EN 1090-1 v třídě provádění EXC2 a podle ČSN EN ISO 3834-2 (komplexní požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů). Tato kombinace certifikátů je standardem pro dodavatele svařovaných ocelových konstrukcí pro evropský trh a je dostupná zákazníkům na vyžádání.

Logistika, balení a expedice

Polootevřené C-profily expedujeme ze skladu ve městě Tomaszów Mazowiecki standardně ve svazcích po 6 metrech, ovinutých polypropylenovou páskou; svazky o délce 12 metrů balíme s ohledem na dopravní rozměry a možnosti vykládky. Pro citlivé fasádní zakázky používáme prokladové dřevěné hranoly, aby nedocházelo k otěru hran během přepravy.

  • Dělení na míru: řezání na pásové pile s tolerancí ± 1 mm, zkosení hran na vyžádání.
  • Doba dodání: 3–5 pracovních dnů na území České republiky pro skladové rozměry; atypické položky 7–14 dnů od potvrzení objednávky.
  • Doprava: kamionové soupravy, plachta nebo skříň, návěsy s vykládkou hydraulickou rukou pro místa bez VZV.
  • Skladová zásoba: 12 000+ skladových položek, část v denním pohybu; ostatní rozměry doplňujeme dle prodejních prognóz.

Poptávka polootevřených C-profilů

Pro nezávaznou nabídku potřebujeme znát: požadovanou jakost (S235JR / S275JR / S355JR), rozměr profilu (H × B × t), délku tyče, počet kusů nebo celkovou hmotnost, požadovanou povrchovou úpravu, místo dodání a termín. Pokud projekt teprve specifikujete, naši technici doporučí nejvhodnější profil podle zatížení a rozpětí. Vyplňte poptávkový formulář na stránce produktu nebo nás kontaktujte přímo telefonicky či e-mailem, odpověď obvykle posíláme do 24 hodin v pracovních dnech.

Často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi otevřeným a polootevřeným C-profilem?

Otevřený C-profil má rovné stojiny zakončené přírubami; polootevřený C-profil má stojiny ohnuté zpět směrem k těžišti, čímž vzniká částečně uzavřený průřez. Polootevřená geometrie zvyšuje torzní tuhost, omezuje klopení a u stejné hmotnosti dosahuje vyšší ohybové únosnosti, proto je preferována pro vaznice, fasádní rastry a fotovoltaické konstrukce.

Lze polootevřené C-profily žárově pozinkovat?

Ano, na vyžádání zajistíme žárové zinkování ponorem dle ČSN EN ISO 1461 v partnerských zinkovnách. Pro tenkostěnné profily volíme zinkovny zkušené s prevencí deformací; doba realizace činí obvykle 3–7 pracovních dnů od dodání materiálu na zinkovnu.

Dodáváte rovněž netypické rozměry mimo skladové portfolio?

Atypické rozměry řešíme formou výrobní zakázky u našich válcoven. Minimální výrobní množství se pohybuje v desítkách tun, dodací termín obvykle 6–10 týdnů. Pokud objem nedosahuje tohoto minima, doporučíme nejbližší skladový rozměr.

Jaké doklady ke zboží obdržíme?

Standardně dodáváme inspekční certifikát 3.1 dle ČSN EN 10204, prohlášení o vlastnostech (DoP), CE značení a dodací list s identifikací tavby. Na vyžádání připravíme rozšířenou dokumentaci pro státní zakázky nebo veřejné soutěže, včetně dokladů o naší kvalifikaci dle ČSN EN 1090-1 EXC2 a ČSN EN ISO 3834-2.

Jak dlouho trvá dodávka do České republiky?

U skladových rozměrů činí dodací doba 3 až 5 pracovních dnů od potvrzení objednávky, u atypických rozměrů 7 až 14 dnů. Termín závisí na sjednané kapacitě dopravce a místě vykládky; přesný den expedice potvrdíme v rámci přípravy zakázky.

Kontakt

ULAMEX, Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko. Telefon: +48 504 424 761. Společnost působí na trhu hutních výrobků od roku 1988 a v současné době eviduje 12 000+ skladových položek. Naši obchodní specialisté hovoří česky a rádi vám pomohou se specifikací polootevřených C-profilů pro váš projekt.

Nastavení cookies