REDUKČNÍ POUZDRO

,
Zaslat poptávku

Nerezová pouzdra 1.4301 / 1.4404 / 316Ti – kluzná pouzdra

Nerezová pouzdra (sleeves, kluzná pouzdra, bushings) v gatunku 1.4301 (AISI 304, A2), 1.4404 (AISI 316L, A4) a 1.4571 (AISI 316Ti) podle ČSN EN 10088-3, vnější průměr 10 až 200 mm, s atestem 3.1 dle ČSN EN 10204. Pouzdra dodáváme pro tlakové rozvody, hřídele, ložiska, rozpěrné a distanční vložky, parní rozvody a chemicky agresivní prostředí. Volba 1.4571 (316Ti) je nutná pro provozní teploty 400 až 600 °C – titanová stabilizace zabraňuje precipitaci karbidů chromu a mezikrystalové korozi v tepelně namáhané oblasti, čehož 1.4404 v parním rozvodu nad 425 °C nedosáhne. Žádná záměna 316Ti za 304 v parním okruhu, žádné selhání po dvou kampaních provozu, žádné pochybnosti při revizi tlakového zařízení.

Dokumentace – gatunek a teplotní třída v ateste 3.1 rozhoduje

Nerezové pouzdro vypadá vizuálně stejně bez ohledu na gatunek. Rozdíl je v chemickém složení a v limitech provozní teploty – parametry, které lze prokázat výhradně atestem 3.1 podle ČSN EN 10204 s chemickou analýzou tavby. 1.4301 (X5CrNi18-10, AISI 304, A2) – 17 až 19,5 % chromu, 8 až 10,5 % niklu, pro mechanické distanční vložky, kluzná pouzdra v suchém vnitrozemském prostředí a obecné konstrukční aplikace do teploty 400 °C trvale. 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2, AISI 316L, A4) – navíc 2 až 2,5 % molybdenu a snížený obsah uhlíku pod 0,03 %, pro tlakové rozvody, chloridová prostředí, mlékárny, pivovary, farmacie GMP, do trvalé teploty 400 °C. 1.4571 (X6CrNiMoTi17-12-2, AISI 316Ti) – shodné chromniklmolybdenové složení jako 1.4404, navíc stabilizace titanem (Ti = min. 5×%C, max. 0,7 %), což zabraňuje vylučování karbidů chromu (sensitization) v rozsahu 425 až 815 °C. Pro parní rozvody, výměníky tepla a tlakové reaktory s pracovní teplotou nad 425 °C – výhradně 1.4571.

Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 obsahuje číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Ti, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, tažnost A5), výsledek tahové zkoušky a identifikaci výrobce. Bez tohoto dokumentu nelze prokázat, zda jde o 1.4404, nebo o 1.4571 – rozdíl je v desetinách procenta titanu, vizuálně i magnetickou zkouškou nezjistitelný. ULAMEX dodává atest 3.1 ke každé dodávce nerezových pouzder nad 50 ks – součást standardního procesu, nikoli příplatková služba.

Specifikace – rozměrová řada, gatunek, tolerance, max. provozní teplota

Vnější průměr DN [mm]Vnitřní průměr [mm]Délka [mm]GatunekToleranceMax. provozní teplota
10 – 254 – 2010 – 1001.4301 / 1.4404h7 / H7 dle ČSN EN ISO 286400 °C trvale
25 – 5015 – 4220 – 1501.4301 / 1.4404h7 / H7 dle ČSN EN ISO 286400 °C trvale
50 – 10030 – 9030 – 2001.4404 / 1.4571h8 / H8 dle ČSN EN ISO 286400 °C / 600 °C
100 – 15060 – 14050 – 2501.4404 / 1.4571h8 / H8 dle ČSN EN 12164400 °C / 600 °C
150 – 200100 – 19080 – 3001.4404 / 1.4571h9 / H9 dle ČSN EN 12164400 °C / 600 °C
32 – 200 (parní)20 – 19030 – 3001.4571 (316Ti)h8 / H8600 °C trvale, 700 °C krátkodobě

Pouzdra obrábíme z válcovaných tyčí kruhového průřezu podle ČSN EN 10088-3 a ČSN EN 12164 (kluzná pouzdra, polotovary pro obrábění). Standardní povrch po soustružení Ra 1,6 až 3,2 μm, na vyžádání broušený Ra 0,4 až 0,8 μm pro kluzné aplikace, leštěný Ra 0,2 μm pro hygienické provozy. Mechanické vlastnosti: 1.4301 Rp0,2 min. 210 MPa, Rm 520 až 720 MPa; 1.4404 Rp0,2 min. 220 MPa, Rm 520 až 670 MPa; 1.4571 Rp0,2 min. 220 MPa, Rm 500 až 700 MPa, navíc se zachováním pevnosti za zvýšených teplot. Tolerance vnějšího průměru h7 / h8 / h9 a vnitřního H7 / H8 / H9 podle aplikace – lisované spoje (interferenční), kluzné uložení nebo rozpěrné distance. U sériových dodávek nad 200 ks dělíme na požadovanou délku s tolerancí ±0,2 mm a sklíčidlovým úkosem 1×45° na obou koncích.

Varianty nerezových pouzder – rozměrové a aplikační

  • Pouzdro DN 10 – 25 mm v 1.4301 / 1.4404 – rozpěrné distance, vodící pouzdra menších hřídelí, kluzná pouzdra v jemné mechanice a strojírenství. Délky 10 až 100 mm, tolerance h7/H7, povrch soustružený Ra 1,6.
  • Pouzdro DN 25 – 50 mm v 1.4301 / 1.4404 – kluzná pouzdra hřídelí čerpadel, distanční vložky příruboých spojů, vodící pouzdra ventilů. Standardní velikost pro potravinářské a farmaceutické aplikace s atestem 3.1.
  • Pouzdro DN 50 – 100 mm v 1.4404 / 1.4571 – tlakové rozvody, hřídele středních strojů, vložky výměníků a reaktorů. 1.4571 (316Ti) pro parní rozvody nad 425 °C, 1.4404 pro chemické a potravinářské aplikace do 400 °C.
  • Pouzdro DN 100 – 200 mm v 1.4404 / 1.4571 – velkorozměrová pouzdra pro průmyslové převodovky, podpěry hřídelů míchačů, vložky tlakových nádob a izolační pouzdra parních rozvodů. Dodáváme z válcovaných tyčí podle ČSN EN 12164.
  • Parní pouzdro 1.4571 (316Ti) DN 32 – 200 mm – výhradně pro provozní teplotu nad 425 °C: parní rozvody do 600 °C trvale, krátkodobě 700 °C, výměníky tepla, přehříváky páry, energetika a chemický průmysl.
  • Hygienické pouzdro 1.4404 leštěné Ra 0,4 μm – mlékárny, pivovary, farmacie GMP, výrobní linky CIP / SIP – povrch leštěný odstraňuje mikronerovnosti, ve kterých se zachycují usazeniny mléčných tuků a sanitační zbytky.
  • Lisované pouzdro h6 / H6 – pro interferenční spoje s hřídelí nebo nábojem, kde tolerance vyšší přesnosti rozhoduje o nosnosti a životnosti uzlu.

Aplikace – tlakové rozvody, hřídele, ložiska, parní okruhy, chemie

Tlakové rozvody a tlaková zařízení (PED 2014/68/EU) – distanční pouzdra příruboých spojů, vodící pouzdra ventilů, izolační pouzdra průchodů přes plášť reaktoru. 1.4404 dle ČSN EN 10088-3 s atestem 3.1 pokrývá většinu chemických a potravinářských provozů do 400 °C. Pro pracovní teploty 425 až 600 °C v parním okruhu, přehřívácích a tlakových reaktorech výhradně 1.4571 (316Ti) – bez stabilizace titanem dochází u 1.4404 v rozsahu 425 až 815 °C k vylučování karbidů chromu a následné mezikrystalové korozi tepelně namáhané oblasti. Atest 3.1 a Material Test Report dodáváme v PDF s fakturou, dohledatelný podle čísla tavby. Viz též nerezové trubky 1.4301 / 1.4404 pro kompletní tlakový rozvod.

Hřídele, kluzná uložení a strojírenské uzly – kluzná pouzdra (sleeves, bushings) z 1.4404 jsou standardem pro hřídele čerpadel, ventilátorů, míchačů a převodovek v potravinářství a chemii. Tolerance h7 / H7 zajišťuje kluzné uložení s mazivem nebo grafitovou impregnací – pro suchý chod a vyšší zatížení doporučujeme bronzové pouzdra nebo nerezová pouzdra s povrchovou úpravou (DLC, chemický nikl). Lisovaná pouzdra h6 / r6 pro interferenční spoje, distanční pouzdra h11 / H11 pro nepřesné rozpěrné aplikace. Pro vysoké rázové zatížení a dlouhodobou spolehlivost konzultujte konstrukčním inženýrem volbu drsnosti povrchu a maziva.

Parní rozvody, výměníky tepla a energetika – výhradně 1.4571 (316Ti) nad 425 °C – parní pouzdra v energetice, papírnách, chemických závodech a teplárenství vyžadují stabilizovaný gatunek, který odolá mezikrystalové korozi v tepelně ovlivněné oblasti svaru. Výměna 1.4571 za 1.4404 (či 304/AISI 304) v parním rozvodu nad 425 °C je technická chyba – karbidy chromu se vyloučí na hranicích zrn během chladnutí svaru, materiál se v okolí svaru lokálně ochudí o chrom a začne korodovat zevnitř. Selhání nemusí být patrné při hydraulické zkoušce, ale projeví se po několika měsících provozu – prasklinami v tepelně ovlivněné oblasti, únikem páry a havarijním odstavením. Pro parní rozvody do 600 °C trvale, krátkodobě 700 °C dodáváme 1.4571 s atestem 3.1 a chemickým rozborem prokazujícím obsah titanu Ti ≥ 5×%C.

Chemicky agresivní prostředí – kyseliny, halogenidy, chloridy – 1.4404 a 1.4571 odolávají kyselině sírové (do 60 % a 60 °C), kyselině dusičné (do 65 %), organickým kyselinám, chloridovým roztokům do 200 mg/l Cl⁻ při neutrálním pH. Pro vyšší koncentrace chloridů, kyselinu chlorovodíkovou a halogenované uhlovodíky doporučujeme duplexní 1.4462 nebo super-duplex 1.4501 – 1.4404 zde selhává bodovou a štěrbinovou korozí. PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) 1.4404 a 1.4571 = 24 až 26, oproti 18 u 1.4301. Pro pobřežní lokality, bazénové technologie a mariny rovněž výhradně 1.4404 nebo 1.4571.

Kompatibilita s nerezovým sortimentem ULAMEX

Nerezová pouzdra navrhujeme pro integraci s celým rozvodem nerezavějících polotovarů a fitinků: nerezové trubky 1.4301 / 1.4404 svařované i bezešvé ČSN EN 10296 a 10216 pro tlakové rozvody a procesní okruhy, nerezové fitinky (kolena, T-kusy, redukce) pro spojovací uzly, nerezové profily 1.4301 / 1.4404 (jekly, L, U, T) pro nosné konstrukce a rámy. Mateřskou kategorii korozivzdorných polotovarů najdete na stránce nerezová ocel. Pro svařované spoje pouzder s trubkami či přírubami doporučujeme přídavný materiál 308L (pro 1.4301), 316L (pro 1.4404) nebo 318 / 347 (pro 1.4571) a následné moření svarů pastou Avesta 302 pro obnovení pasivní vrstvy chromu – svařované uzly bez moření jsou nejčastější příčinou koroze v jinak korozivzdorné soustavě.

Normy ČSN EN pro nerezová pouzdra 1.4301, 1.4404, 1.4571

  • ČSN EN 10088-3 – korozivzdorné oceli, část 3: technické dodací podmínky pro polotovary, tyče, profily, dráty a výkovky pro všeobecné použití. Základní norma pro nerezová pouzdra a polotovary 1.4301, 1.4404 a 1.4571 – definuje chemické složení (včetně limitů Mo a Ti), mechanické vlastnosti, metalurgický stav a značení.
  • ČSN EN 10204 – kovové výrobky, druhy dokumentu kontroly. Atest 3.1 dokládá chemické složení a mechanické vlastnosti konkrétní tavby; pro pouzdra v tlakových zařízeních PED a parních rozvodech je atest 3.1 povinný. Atest 3.2 navíc dozorčí kontrolu třetí stranou (jaderná energetika, klasifikační společnosti).
  • ČSN EN 12164 – mosaz, měď a slitiny – tyče pro obrábění (free-cutting), volně přenášený rámec specifikace pro polotovary kluzných pouzder a obráběných distancí. Pro nerezová pouzdra obráběná z kruhových tyčí slouží jako referenční norma pro tolerance průměru, drsnost povrchu a metody dělení.
  • ČSN EN ISO 286-1, -2 – geometrické požadavky na výrobek (GPS) – soustava tolerancí pro lineární rozměry, část 1: základ tolerancí, úchylek a uložení; část 2: tabulky základních tolerancí. Definuje toleranční pole h7, h8, h9, H7, H8, H9 pro pouzdra v kluzných a interferenčních spojích.
  • ČSN EN ISO 4287 – geometrické požadavky na výrobek – drsnost povrchu, parametry Ra, Rz. Pro hygienická pouzdra v potravinářství a farmacii GMP požadováno Ra ≤ 0,8 μm, pro CIP / SIP linky Ra ≤ 0,4 μm.
  • ČSN EN 13480-2 – průmyslové potrubí kovové, část 2: materiály. Definuje požadavky na materiály pro průmyslová potrubí, včetně limitů provozní teploty pro 1.4301, 1.4404 a 1.4571 v parních a tlakových rozvodech.
  • Směrnice 2014/68/EU (PED) – tlaková zařízení. Pro pouzdra použitá jako tlaková součást nádob a rozvodů kategorie I až IV vyžaduje materiálový atest 3.1 a Declaration of Conformity. ULAMEX dodává PED dokumentaci v PDF s fakturou.

Dodání nerezových pouzder do ČR

Nerezová pouzdra expedujeme ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (Polsko). Standardní rozměrová řada (1.4301 a 1.4404, DN 10 až 100 mm, délky do 200 mm) na skladě – dodací lhůta 3 až 7 pracovních dnů od potvrzení objednávky. Gatunek 1.4571 (316Ti), velkorozměrové pouzdra DN 100 až 200 mm a atypické tolerance (h6 / H6, broušený povrch Ra 0,4) v lhůtě 7 až 14 pracovních dnů. Sériové dodávky nad 200 ks s dělením na konkrétní délku s tolerancí ±0,2 mm a sklíčidlovým úkosem 1×45° na obou koncích podle technické dokumentace odběratele.

Balení: dřevěné bedny pro DN nad 50 mm, kartonové krabice s prokladovými přepážkami pro DN do 50 mm, označení tavby na každém balení, plastové záslepky na koncích pouzder pro ochranu vnitřních ploch a hran. Režim WDT – 0 % DPH podle paragrafu 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v systému VIES, CMR doklad, Incoterms DAP sklad odběratele nebo EXW Tomaszów podle dohody. Ke každé dodávce atest 3.1 dle ČSN EN 10204 a v případě tlakových aplikací Material Test Report a Declaration of Conformity podle směrnice 2014/68/EU. Certifikace ULAMEX odpovídá EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2 pro svařovanou ocelovou konstrukci. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988 – 38 let praxe v evropském B2B sortimentu.

Často kladené otázky – nerezová pouzdra 1.4301, 1.4404, 1.4571

Kdy stačí 1.4404 (316L) a kdy je nutný 1.4571 (316Ti) v parním rozvodu?
1.4404 stačí pro tlakové a procesní rozvody do trvalé pracovní teploty 400 °C. Pro parní rozvody, výměníky tepla a tlakové reaktory s pracovní teplotou nad 425 °C je nutný 1.4571 – titanová stabilizace zabraňuje vylučování karbidů chromu v rozsahu 425 až 815 °C a navazující mezikrystalové korozi. Záměna 1.4571 za 1.4404 (nebo dokonce za 304 / AISI 304) v parním okruhu nad 425 °C je technická chyba – selhání nastane v tepelně ovlivněné oblasti svaru po několika měsících provozu, často po hydraulické zkoušce, kterou materiál projde bez problémů.

Jaká je rozdílnost tolerancí h7 / H7 versus h8 / H8 pro pouzdra?
Tolerance h7 (vnější průměr) / H7 (vnitřní průměr) podle ČSN EN ISO 286 jsou určeny pro přesné kluzné uložení s definovanou vůlí 0,01 až 0,03 mm v závislosti na DN – pro hřídele čerpadel, vodící pouzdra ventilů a strojírenské uzly s mazivem. Tolerance h8 / H8 jsou určeny pro standardní distanční a rozpěrné aplikace s vůlí 0,02 až 0,06 mm – většina tlakových rozvodů a vložek výměníků. Tolerance h9 / H9 pro velkorozměrové pouzdra DN 150 až 200 mm. Pro lisované interferenční spoje volte h6 / r6 nebo h6 / s6 – po dohodě upřesníme podle konkrétní aplikace a uložení.

Co musí obsahovat atest 3.1 pro nerezová pouzdra v tlakových zařízeních PED?
Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 obsahuje číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Ti, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, tažnost A5, KV vrubová houževnatost při relevantní teplotě), výsledek tahové zkoušky a identifikaci výrobce. Pro pouzdra v tlakových zařízeních spadajících pod PED 2014/68/EU navíc dodáváme Declaration of Conformity podle směrnice a Material Test Report v PDF s fakturou. Bez atestu 3.1 nelze prokázat gatunek konkrétní dodávky – obyčejné prohlášení o shodě 2.1 nebo 2.2 nedostačuje pro revizi tlakového zařízení notifikovanou osobou (v ČR typicky TIČR).

Dodáváte nerezová pouzdra s broušeným nebo leštěným povrchem pro hygienické provozy?
Ano. Standardní povrch po soustružení Ra 1,6 až 3,2 μm je dostačující pro konstrukční a strojírenské aplikace. Pro hygienické provozy v mlékárnách, pivovarech a farmacii GMP dodáváme broušený povrch Ra 0,4 až 0,8 μm, pro CIP / SIP linky a aseptické rozvody leštěný povrch Ra 0,2 μm. Volba povrchové úpravy ovlivňuje cenu a dodací termín – pro broušený a leštěný povrch počítejte s lhůtou 7 až 14 pracovních dnů.

Jsou nerezová pouzdra 1.4301, 1.4404 a 1.4571 magnetická?
V dodaném stavu jsou austenitické gatuny prakticky nemagnetické. Po obrábění a tváření za studena (soustružení, frézování, lisování) vzniká v povrchové vrstvě slabý deformační martenzit s mírnou remanentní magnetizací, kterou lze detekovat běžným magnetem. Nejde o záměnu za feritickou nerez 1.4016 (silně magnetická i v dodaném stavu). Magnetická zkouška není spolehlivou metodou rozlišení 1.4301, 1.4404 a 1.4571 – rozlišení je výhradně přes atest 3.1 a chemickou analýzu XRF (ručním analyzátorem) nebo OES (laboratorní spektrometrií).

Potřebujete cenovou nabídku na nerezová pouzdra 1.4301, 1.4404 nebo 1.4571 (316Ti)?

Zašleme cenovou nabídku do 24 hodin včetně specifikace gatunku, vnějšího a vnitřního průměru, délky, tolerance, povrchu, požadavku na atest 3.1 a dodacího termínu do ČR.

Zaslat poptávku

+48 504 424 761 | [email protected] | Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (PL)

Nastavení cookies