SPOJOVACÍ MATERIÁL

,
Zaslat poptávku

Nerezový spojovací materiál A2 / A4 M3-M24 DIN normy

Nerezový spojovací materiál – šrouby, matice a podložky v gatunku 1.4301 (A2) a 1.4404 (A4), rozměry M3 až M24, dle DIN 933, DIN 985, DIN 7991 a DIN 7089, s atestem 3.1 podle ČSN EN 10204 a klasifikací ČSN EN ISO 3506-1 / 3506-2. Spojovací materiál ULAMEX dodáváme montážním firmám fotovoltaiky, výrobcům zábradlí a schodišť, chemickému průmyslu, gastronomii a pobřežním projektům – vždy s explicitně deklarovaným gatunkem A2 nebo A4 v ateste tavby. Žádné záměny „univerzální nerez“, žádné A2 v pobřežním exteriéru, žádné překvapení v korozním selhání po 12 měsících.

Dokumentace – A2 vs A4 explicitně v ateste 3.1

A2 (1.4301, X5CrNi18-10, AISI 304) obsahuje 17-19,5 % chromu a 8-10,5 % niklu, PREN 18 – vnitrozemské konstrukce, suché interiéry, architektura, potravinářství bez chloridové sanitace. A4 (1.4404, X2CrNiMo17-12-2, AISI 316L) navíc 2-2,5 % molybdenu, PREN 24-26 – pobřežní pásmo do 30 km, bazénové haly, mlékárny a pivovary se sanitací NaClO, chemie s chloridy nad 200 mg/l, fotovoltaika v Příbalti a Severním Moři. Cenový rozdíl A4 / A2 typicky 30-45 % – rozhodnutí padá podle korozního prostředí, ne podle rozpočtu.

Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 ke každé dodávce nad 50 kg jako standard – obsahuje číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S), mechanické vlastnosti (Rm, Rp0,2, A5) a klasifikaci pevnostní třídy 50, 70 nebo 80 dle ČSN EN ISO 3506-1. Vizuálně i magneticky jsou A2 a A4 prakticky nerozlišitelné – bez atestu nelze gatunek prokázat. ULAMEX neprodává nerezový spojovací materiál bez označení tavby a deklarace gatunku.

Specifikace – šrouby, matice, podložky M3-M24 v A2 / A4

TypNorma DINRozměrGatunekPevnostní třídaNorma ČSN EN ISOHlava / provedení
Šroub se šestihrannou hlavouDIN 933M3-M24A2 / A470 / 80ČSN EN ISO 3506-1plný závit
Šroub se šestihrannou hlavouDIN 931M6-M24A2 / A470 / 80ČSN EN ISO 3506-1částečný závit
Šroub se zápustnou hlavou ImbusDIN 7991M3-M16A2 / A470ČSN EN ISO 10642vnitřní šestihran
Šroub s válcovou hlavou ImbusDIN 912M3-M20A2 / A470 / 80ČSN EN ISO 4762vnitřní šestihran
Matice šestihrannáDIN 934M3-M24A2 / A470 / 80ČSN EN ISO 4032 / 3506-2standardní
Matice samojistná s nylonemDIN 985M3-M20A2 / A470ČSN EN ISO 10511 / 3506-2nylonová vložka
Podložka plocháDIN 125M3-M24A2 / A4200 HVČSN EN ISO 7089tvrdost 200 HV
Podložka plochá zvětšenáDIN 9021M4-M20A2 / A4200 HVČSN EN ISO 7093velký vnější průměr
Podložka pružnáDIN 127M3-M20A2 / A4ČSN EN ISO 7089 (souvisí)pérová

Pevnostní třída 70 (Rm min. 700 MPa, Rp0,2 min. 450 MPa) je standard pro šrouby M5-M24 v A2 i A4 – pokrývá 90 % aplikací zábradlí, fotovoltaiky a strojírenství. Třída 80 (Rm min. 800 MPa, Rp0,2 min. 600 MPa) je studeně tvářená pro vyšší tahová namáhání – kotvení slunečních panelů ve větrných oblastech, konstrukční spoje s předpětím. Podložky v 200 HV podle ČSN EN ISO 7089 – pro standardní třídu 70 i 80, bez podtlačení pod hlavou matice.

Varianty nerezového spojovacího materiálu – normy DIN, gatunky, pevnostní třídy

  • Šrouby DIN 933 (plný závit) M3-M24 v A2 / A4 – nejuniverzálnější tip pro montáž zábradlí, fotovoltaiky a strojírenských konstrukcí. Pevnostní třída 70 standardně, 80 na vyžádání.
  • Šrouby DIN 931 (částečný závit) M6-M24 – pro spoje, kde je důležitá hladká stopka mezi spojovanými díly (ložiskové uložení, čepová spojení).
  • Šrouby DIN 7991 (zápustná hlava, Imbus) M3-M16 – estetické pohledové spoje v architektuře, zábradlí, designových prvcích. Hlava v jedné rovině s povrchem.
  • Šrouby DIN 912 (válcová hlava, Imbus) M3-M20 – strojírenské aplikace, fotovoltaika, kde je úhel nasazení klíče omezený.
  • Matice DIN 934 M3-M24 a samojistné matice DIN 985 s nylonovou vložkou M3-M20 – DIN 985 zabraňuje uvolnění při vibracích (FVE, dopravníky, kabiny).
  • Podložky ploché DIN 125 a zvětšené DIN 9021 M3-M24 – DIN 9021 pro spoje s tenkostěnnými profily, kde je nutné rozložit napětí na větší ploše.
  • Pevnostní třídy 50, 70, 80 dle ČSN EN ISO 3506-1 – 50 měkká pro nezatížené spoje, 70 standard, 80 studeně tvářená pro vysokopevnostní spoje.
  • Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 standardně – každá dodávka nad 50 kg s atestem tavby a deklarací A2 nebo A4. Atest 3.2 (TÜV / SGS / Lloyd’s) na vyžádání pro tlakové a offshore aplikace.

Aplikace nerezového spojovacího materiálu – chemie, FVE, gastronomie, architektura, pobřeží

Chemický průmysl, farmacia, mlékárny – reaktory, podpory potrubí, technologické rámy. Pro chloridy nad 200 mg/l, halogenové uhlovodíky, sanitaci NaClO nad 40 °C výhradně A4 (1.4404). V mlékárnách a pivovarech se sanitací NaClO 1.4301 selhává bodovou korozí do 12-24 měsíců – atest 3.1 dle ČSN EN 10204 je povinný v HACCP, BRC, IFS a FSSC 22000. ULAMEX dodává spojovací materiál do návazné nerezové profily 1.4301 / 1.4404 a nerezové trubky.

Fotovoltaika – kotvení panelů a montážní systémy – šrouby DIN 933 M8 a M10 v A2 (vnitrozemí ČR) nebo A4 (Pomoří, Severní Moře, pobřežní pás do 30 km) jsou standardem pro spoje FVE profilů, svorek a spon a střešních háků. Pevnostní třída 70 standardně, ve větrných oblastech (zóna 3-4 dle ČSN EN 1991-1-4) třída 80. DIN 985 samojistné matice u všech konstrukčních spojů FVE – vibrace větrného zatížení.

Gastronomie a potravinářství – kuchyňské linky, pracovní stoly, regály, dopravníky. A2 standardně pro suché provozy, A4 pro mokré provozy s pravidelnou sanitací. Pevnostní třída 70 dostačující, povrch hlav bez ostrých hran (DIN 7991 zápustná) pro snadné čištění a HACCP audit.

Architektura a zábradlí – pohledové spoje madla, sloupků a výplní zábradlí. DIN 7991 zápustná hlava nebo DIN 912 válcová Imbus pro estetiku, A2 pro interiér, A4 pro exteriér s posypovou solí. Standardní pár se sortimentem nerezových úhelníků a páskoviny pro montáž zábradlí.

Pobřežní a offshore aplikace – mola, plovoucí stoje, vyhlídkové terasy. Výhradně A4 (1.4404) – A2 selhává štěrbinovou korozí v pásu do 30 km od mořského pobřeží do 18-36 měsíců. Pevnostní třída 70 nebo 80 podle větrného zatížení dle ČSN EN 1991-1-4.

Kompatibilita se sortimentem ULAMEX a cross-link na FVE

Nerezový spojovací materiál je plně kompatibilní s celým sortimentem ULAMEX. Pro montáž zábradlí: nerezové zábradlí systémy, nerezové úhelníky 1.4301 / 1.4404, nerezové trubky. Pro fotovoltaiku: FVE hliníkové profily, středové a koncové svorky, střešní háky. Kompletní sortiment v kategoriích nerezová ocel ostatní, nerezová ocel a fotovoltaika. Pro spoje s uhlíkovou ocelí (černá ocel) doporučujeme A4 a izolační podložku z PA6 – galvanická koroze ve vlhkém prostředí jinak nevyhnutelná.

Normy ČSN EN a DIN pro nerezový spojovací materiál

  • ČSN EN ISO 3506-1 – mechanické vlastnosti spojovacích součástí z korozivzdorných ocelí, šrouby a svorníky. Definuje označení A2 (1.4301) a A4 (1.4404) a pevnostní třídy 50, 70, 80.
  • ČSN EN ISO 3506-2 – mechanické vlastnosti spojovacích součástí z korozivzdorných ocelí, matice. Stanovuje pevnostní třídy a parametry zkušebního zatížení matic.
  • ČSN EN ISO 7089 – ploché podložky, normální provedení, třída přesnosti A. Tvrdost 200 HV pro standardní použití do třídy 70 a 80.
  • ČSN EN 10204 – druhy dokumentu kontroly. Atest 3.1 obsahuje tavbu, chemické složení a mechanické vlastnosti. Atest 3.2 navíc dozorčí kontrolu třetí strany – povinný u tlakových zařízení dle PED 2014/68/EU.
  • DIN 933 / DIN 931 – šrouby se šestihrannou hlavou s plným (DIN 933) nebo částečným závitem (DIN 931). Mezinárodní ekvivalent ISO 4017 / ISO 4014.
  • DIN 985 / DIN 934 – matice samojistné s nylonovou vložkou (DIN 985) a standardní šestihranné (DIN 934). Mezinárodní ekvivalent ISO 10511 / ISO 4032.
  • DIN 7991 / DIN 912 – šrouby se zápustnou (DIN 7991) a válcovou hlavou (DIN 912) s vnitřním šestihranem. Ekvivalent ISO 10642 / ISO 4762.

Dodání nerezového spojovacího materiálu do ČR

Spojovací materiál expedujeme ze skladu Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki. Standardní sortiment (DIN 933 / 934 / 985 / 125 v A2, M5-M16) je skladem – dodání 2-4 pracovní dny. A4 a velikosti M18-M24, atypické DIN normy a pevnostní třída 80 v lhůtě 5-10 pracovních dnů. Balení: kartonové krabice po 100 nebo 500 kusech podle průměru, palety na vyžádání pro velké odběry. Označení tavby na každé krabici dle ČSN EN 10204.

Režim WDT – 0 % DPH dle paragrafu 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v VIES, doklad CMR, Incoterms DAP nebo EXW Tomaszów. Ke každé dodávce nad 50 kg atest 3.1 dle ČSN EN 10204 s deklarací A2 nebo A4. Certifikace ULAMEX odpovídá EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988 – 38 let praxe v evropském B2B.

Často kladené otázky – nerezový spojovací materiál A2 a A4

Jaký je rozdíl mezi A2 a A4 v praxi a kdy zvolit který?
A2 (1.4301, AISI 304) je standard pro vnitrozemské vnitrní a suché vnější aplikace – architektura, zábradlí, FVE v ČR mimo Pomoří, gastronomie bez chloridové sanitace. A4 (1.4404, AISI 316L) má navíc 2-2,5 % molybdenu, PREN 24-26 vs. 18 – povinný pro pobřežní pás do 30 km, bazénové haly, mlékárny se sanitací NaClO nad 40 °C, chemii s chloridy nad 200 mg/l. Cenový rozdíl A4 / A2 je 30-45 %, ale úspora se v korozním prostředí vrátí nákladem na demontáž a výměnu po 12-24 měsících. V suchém vnitrozemí ČR A2 plně dostačuje.

DIN 933 nebo DIN 931 – plný závit nebo částečný závit?
DIN 933 má závit po celé délce dříku – univerzální tip pro montáž profilů, plechů a panelů, 90 % aplikací FVE a strojírenství. DIN 931 má částečný závit s hladkou stopkou – pro spoje, kde je nutná přesná centrace mezi spojovanými díly (ložiska, čepy, předepnuté konstrukční spoje). U FVE doporučujeme DIN 933 – univerzálnost a snadná dostupnost.

Co znamená pevnostní třída 70 a 80 a kdy stačí 70?
Pevnostní třída 70 (Rm min. 700 MPa, Rp0,2 min. 450 MPa) je standard pro 90 % aplikací – zábradlí, FVE v zónách 1-2, gastronomie, architektura. Třída 80 (Rm min. 800 MPa, Rp0,2 min. 600 MPa) je studeně tvářená pro vyšší tahová namáhání – kotvení FVE ve větrných zónách 3-4 dle ČSN EN 1991-1-4, předepnuté konstrukční spoje, dynamická zátěž. Třída 50 (měkká) jen pro nezatížené spoje – krytky, příslušenství.

Proč jsou samojistné matice DIN 985 ve FVE povinné?
DIN 985 obsahuje nylonovou vložku, která se při utažení deformuje a brání uvolnění spoje při vibracích. FVE konstrukce jsou trvale vystaveny větrnému zatížení (cyklické zatížení 10⁵-10⁶ cyklů za 25 let) – standardní matice DIN 934 se uvolní za 3-7 let. DIN 985 v A2 nebo A4 dle prostředí je standardem MCS, BAFA a ČSN EN 1991-1-4 pro montážní systémy panelů. Alternativně dvojité matice (kontramatice DIN 936) – méně spolehlivé než DIN 985.

Jak skladovat a manipulovat se spojovacím materiálem A2 / A4?
Nerezový spojovací materiál nesmí přijít do kontaktu s nářadím nebo kontejnerem z uhlíkové oceli – kontaminace železem způsobuje povrchovou korozi (rezavé skvrny) i u A4. ULAMEX skladuje a balí výhradně do plastových obalů, expedice v kartonu. Při montáži používejte nerezové bity a separátní nářadí pro nerez. Po montáži v chemii a potravinářství doporučujeme moření pastou Avesta 302 v okolí svarů.

Pro tlakové aplikace dle PED – jaký atest?
Pro tlaková zařízení dle směrnice PED 2014/68/EU je vyžadován atest 3.2 dle ČSN EN 10204 – obsahuje atest 3.1 plus dozorčí kontrolu třetí strany (TÜV, SGS, Lloyd’s, DNV). ULAMEX dodává atest 3.2 na vyžádání s dodací lhůtou 7-15 pracovních dní. Pro standardní strojírenství, FVE, zábradlí a architekturu plně dostačuje atest 3.1.

Poptávka nerezového spojovacího materiálu A2 / A4

Pro nezávaznou poptávku vyplňte formulář s uvedením typu (DIN 933 / 985 / 7991 / 7089), gatunku (A2 nebo A4), rozměru (M3-M24), pevnostní třídy (70 / 80) a množství. Reagujeme do 24 hodin v pracovní dny s technickou specifikací, atestem 3.1 a cenovou nabídkou v EUR. Pro nestandardní DIN normy a atypické rozměry M27 a vyšší ULAMEX zajistí dodávku do 10-15 pracovních dní z evropského trhu. Kontaktujte naši obchodní sekci nebo vyplňte poptávkový formulář na této stránce.

Nastavení cookies