U-PROFILY

,
Zaslat poptávku

Nerezové C-kanály 1.4301 / 1.4404 – U profily 30×15 až 100×50

Nerezové C-kanály (U profily) v gatunku 1.4301 (AISI 304, A2) a 1.4404 (AISI 316L, A4) podle ČSN EN 10088-3 a ČSN EN 10162, rozměry 30×15 až 100×50 mm, tloušťka 2 až 5 mm, s atestem 3.1 dle ČSN EN 10204. Nerezové C-kanály ULAMEX dodáváme architektům, výrobcům fasádních systémů, strojírnám, gastronomickým technologiím a chemickému průmyslu – se standardními roztečemi otvorů po obrobení, kompatibilními s běžnými spojovacími prvky bez dodatečného frézování. Žádné překreslování montážních výkresů kvůli atypickému profilu, žádná záměna A2 za A4 na stavbě, žádné reklamace po šesti měsících provozu v mlékárně nebo u bazénu.

Dokumentace – gatunek 1.4301 nebo 1.4404 v ateste 3.1 rozhoduje

Nerezový C-kanál 1.4301 a 1.4404 se na první pohled neliší – rozdíl je v chemickém složení a v korozivzdornosti v prostředí s chloridy. 1.4301 (X5CrNi18-10, AISI 304, A2 podle ČSN EN ISO 3506) obsahuje 17 až 19,5 % chromu a 8 až 10,5 % niklu – vhodný pro architekturu, fasádní podkonstrukce, suché exteriéry vnitrozemí ČR a potravinářské provozy bez chloridové sanitace. 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2, AISI 316L, A4) navíc obsahuje 2 až 2,5 % molybdenu, který výrazně zvyšuje odolnost proti bodové (pitting) a štěrbinové (crevice) korozi – pobřežní lokality, bazénové technologie, mlékárny a pivovary se sanitací NaClO, chemický průmysl s chloridy nad 200 mg/l a farmacie GMP.

Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 obsahuje číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, A5), tahovou zkoušku a identifikaci výrobce. Bez tohoto dokumentu nelze prokázat gatunek – vizuálně jsou 1.4301 a 1.4404 nerozeznatelné. ULAMEX dodává atest 3.1 ke každé dodávce nerezových C-kanálů nad 50 kg, součást standardního procesu, nikoli příplatková služba.

Specifikace – rozměry, tloušťky, gatunek a tolerance C-kanálů

Rozměr (h × b) [mm]Tloušťka [mm]GatunekTolerance / normaMagnetičnost
30 × 152 / 31.4301 / 1.4404dle ČSN EN 10162nemagnetický (austenit)
40 × 202 / 31.4301 / 1.4404dle ČSN EN 10162nemagnetický
50 × 252 / 3 / 41.4301 / 1.4404dle ČSN EN 10162nemagnetický
60 × 303 / 41.4301 / 1.4404dle ČSN EN 10162nemagnetický
80 × 403 / 4 / 51.4301 / 1.4404dle ČSN EN 10162nemagnetický
100 × 504 / 51.4301 / 1.4404dle ČSN EN 10162nemagnetický

Standardní délka 6000 mm, dělení na 3000 / 2000 / 1500 mm na vyžádání. Mez kluzu Rp0,2 u 1.4301 min. 210 MPa, Rm 520 až 720 MPa, A5 min. 45 %; u 1.4404 Rp0,2 min. 220 MPa, Rm 520 až 670 MPa. Tolerance výšky a šířky průřezu ±0,5 až ±1,0 mm dle ČSN EN 10162, přímost ≤ 0,3 % délky. Magnetické vlastnosti: obě gatuny jsou austenitické, prakticky nemagnetické – po tváření za studena vzniká slabý deformační martenzit s mírnou remanentní magnetizací, nejde o záměnu za feritickou nerez 1.4016. Standardní povrch 2B, brúsený K240 / K320 a leštěný K400 na vyžádání. Hrany sražené 0,5 × 45° pro snadnou montáž.

Varianty nerezových C-kanálů – rozměry, gatunky, povrchy

  • C-kanál 30×15 až 50×25 mm, tloušťka 2 až 4 mm – lehké fasádní podkonstrukce, dělící příčky v interiéru, montážní lišty pro klimatizační rozvody.
  • C-kanál 60×30 a 80×40 mm, tloušťka 3 až 5 mm – nosné podkonstrukce ventilovaných fasád, rámy technologických stolů, podpěry potrubí ve farmacii.
  • C-kanál 100×50 mm, tloušťka 4 až 5 mm – hlavní nosníky technologických rámů, podpěry plnících linek v mlékárnách a pivovarech, dopravníkové konstrukce.
  • Gatunek 1.4301 (AISI 304, A2) – architektura, interiérová fasáda, suché exteriéry vnitrozemí ČR, potravinářské provozy bez chloridové sanitace.
  • Gatunek 1.4404 (AISI 316L, A4) – pobřežní lokality, bazény, sanitace NaClO, chemický průmysl, farmacie GMP, korozní třídy C4 a C5-I dle ČSN EN ISO 12944-2. PREN 24 až 26 vs. 18 u 1.4301.
  • Povrch 2B, brúsený K240, leštěný K320 / K400 – 2B pro konstrukční aplikace, brúsený K240 pro pohledové architektonické prvky. Mořené varianty po svařování pastou Avesta 302 pro obnovení pasivní vrstvy chromu.
  • Standardní rozteče otvorů po obrobení – na vyžádání děrujeme C-kanály s roztečemi 50, 75 a 100 mm dle ČSN EN ISO 273 (otvory pro M8, M10, M12) – kompatibilita s běžnými spojovacími prvky bez dodatečného frézování.

Aplikace nerezových C-kanálů – architektura, strojírenství, gastronomie, chemie

Architektura a fasádní systémy – C-kanály 40×20 a 60×30 mm v 1.4301 jsou standardem pro podkonstrukce ventilovaných fasád, dělící příčky a montážní lišty pohledových panelů. Brúsený K240 zajišťuje estetickou kompatibilitu s nerezovými trubkami. Pro exteriér s posypovou solí, mořský vzduch a městské bazény volte 1.4404 – PREN 24 až 26 vs. 18 – rozdíl mezi 20 lety provozu a opravou po dvou sezónách. Viz nerezové úhelníky 1.4301 / 1.4404 pro doplnění L řad.

Strojírenství a technologické rámy – C-kanály 60×30, 80×40 a 100×50 mm pro nosné rámy CNC strojů s mokrým provozem, oplášťování technologických linek a podpěry dopravníků. Standardní rozteče otvorů 50 a 75 mm umožňují přímou montáž ke spojovacím prvkům M10 a M12 bez úpravy na stavbě. Pro standardní provozy postačí 1.4301; pro chladicí kapaliny s chloridy a halogenové emulze 1.4404.

Gastronomie a potravinářský průmysl – rámy technologických stolů z C-kanálů 50×25 a 60×30 mm, podpěry plnících linek z C-kanálů 80×40 a 100×50, nosníky dopravníků. Pro suché provozy 1.4301; pro mlékárny a pivovary se sanitací NaClO nad 40 °C výhradně 1.4404 – kvůli bodové korozi v místech zbytkové vlhkosti a sanitačních zbytků. Atest 3.1 je povinnou součástí dokumentace HACCP a auditů BRC, IFS a FSSC 22000.

Chemický průmysl, farmacie a pobřeží – nosné konstrukce reaktorů, rámy zásobníků a podpory potrubí v prostředí s chloridy, kyselinami a sírany. Pro chloridy nad 200 mg/l, halogenové uhlovodíky a teploty nad 60 °C výhradně 1.4404 – 1.4301 zde selhává bodovou a štěrbinovou korozí do 12 až 24 měsíců. Ve farmacii GMP je 1.4404 standardem v čistých prostorech tříd A až C. Pobřežní lokality do 5 km od moře a bazénové technologie – výhradně 1.4404 s PREN nad 24 a doloženým složením v ateste 3.1.

Kompatibilita s nerezovým sortimentem ULAMEX

Nerezové C-kanály jsou dimenzovány pro integraci s kompletním sortimentem korozivzdorných polotovarů: nerezové profily 1.4301 / 1.4404 (jekly, L, U, T) jako mateřský sortiment, nerezové úhelníky L 1.4301 / 1.4404 pro detailní L řady a nerezové čtvercové tyče 1.4301 / 1.4404 pro doplňkové prvky. Celou kategorii korozivzdorných profilů najdete v sekci nerezové profily, mateřskou kategorii v nerezová ocel. Pro svařované konstrukce doporučujeme přídavný materiál 308L (pro 1.4301) nebo 316L (pro 1.4404) a následné moření svarů – svary bez moření jsou nejčastější příčinou koroze v jinak korozivzdorné konstrukci.

Normy ČSN EN pro nerezové C-kanály 1.4301 a 1.4404

  • ČSN EN 10088-3 – korozivzdorné oceli, technické dodací podmínky pro polotovary, tyče a profily. Definuje chemické složení, mechanické vlastnosti a značení 1.4301 a 1.4404.
  • ČSN EN 10162 – ocelové profily válcované za studena, technické dodací podmínky a tolerance tvaru. Norma pro C-kanály a tvarované profily ze za studena válcovaných pásů.
  • ČSN EN 10204 – druhy dokumentu kontroly. Atest 3.1 dokládá chemické složení a mechanické vlastnosti tavby; 3.2 navíc dozorčí kontrolu třetí stranou.
  • ČSN EN ISO 3506-1 – mechanické vlastnosti spojovacích součástí z korozivzdorných ocelí – označení A2 (1.4301) a A4 (1.4404) ve stavební praxi.
  • ČSN EN ISO 12944-2 – klasifikace korozních tříd C1 až CX. 1.4301 vyhovuje pro C1 až C3, 1.4404 pro C4 a C5-I.
  • ČSN EN ISO 273 – díry pro šrouby. Aplikuje se při děrování C-kanálů se standardními roztečemi pro M8, M10 a M12.

Dodání nerezových C-kanálů do ČR

Nerezové C-kanály expedujeme ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (Polsko). Standardní sortiment (1.4301, rozměry 40×20 až 80×40 mm, tloušťka 2 až 4 mm) na skladě – dodací lhůta 2 až 4 pracovní dny. Gatunek 1.4404, rozměry 100×50 mm a tloušťky 5 mm v lhůtě 5 až 10 pracovních dnů. Atypické délky, povrchy K320 / K400 a děrování s roztečemi 50, 75, 100 mm na vyžádání.

Balení: paletová expedice pro délky 6000 mm, svazky po 10 až 50 kusech, označení tavby na každém svazku, plastové záslepky na koncích. Režim WDT – 0 % DPH podle paragrafu 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v systému VIES, CMR doklad, Incoterms DAP nebo EXW Tomaszów podle dohody. Ke každé dodávce atest 3.1 dle ČSN EN 10204. Certifikace ULAMEX odpovídá EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988.

Často kladené otázky – nerezové C-kanály 1.4301 a 1.4404

Jaký je rozdíl mezi C-kanálem (U profilem) a UPN profilem?
C-kanál je tvarován z pásu za studena (ČSN EN 10162) – tenkostěnný (2 až 5 mm), pro lehké a středně těžké aplikace v architektuře a strojírenství. UPN je válcovaný za tepla (ČSN EN 10279) – silnostěnný (5 až 8,5 mm), pro nosné konstrukce s vyšším statickým zatížením. UPN sortiment najdete na stránce nerezové profily 1.4301 / 1.4404.

Kdy stačí 1.4301 (A2) a kdy je nutný 1.4404 (A4)?
1.4301 stačí pro architekturu, fasádní podkonstrukce v interiéru, suché exteriéry vnitrozemí ČR a potravinářské provozy bez chloridové sanitace. 1.4404 je nezbytný pro pobřeží, bazény, chemický průmysl s chloridy nad 200 mg/l, mlékárny a pivovary se sanitací NaClO nad 40 °C a farmacii GMP. Rozhoduje PREN – 18 u 1.4301 vs. 24 až 26 u 1.4404.

Děrujete C-kanály se standardními roztečemi otvorů?
Ano. Na vyžádání děrujeme C-kanály s roztečemi 50, 75 a 100 mm a otvory pro M8, M10 a M12 dle ČSN EN ISO 273. Děrování provádíme po dohodě s rozměrem, schematem otvorů a požadovanou roztečí; obvyklý termín 7 až 10 pracovních dnů. Pro netypické rozteče zašlete výkres v DXF nebo PDF.

Co musí obsahovat atest 3.1 podle ČSN EN 10204?
Atest 3.1 obsahuje číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, A5), tahovou zkoušku a identifikaci výrobce. Bez těchto údajů jde pouze o prohlášení 2.1 nebo 2.2, které nedokazuje gatunek konkrétní dodávky. ULAMEX dodává atest 3.1 ke každé dodávce nad 50 kg.

Jsou nerezové C-kanály 1.4301 a 1.4404 magnetické?
V dodaném stavu prakticky nemagnetické (austenitická struktura). Po tváření za studena vzniká v povrchové vrstvě slabý deformační martenzit s mírnou remanentní magnetizací, kterou lze detekovat běžným magnetem. Nejde o záměnu za feritickou nerez 1.4016 (silně magnetická i v dodaném stavu) – rozlišení je výhradně přes atest 3.1 a chemickou analýzu XRF nebo OES.

Poptávka nerezových C-kanálů – nabídka do 24 hodin

Potřebujete nerezové C-kanály (U profily) 1.4301 nebo 1.4404 pro konkrétní projekt? Zašlete poptávku s uvedením rozměru, tloušťky, gatunku, povrchu, požadavku na děrování (rozteč, průměr otvoru) a požadavku na atest 3.1 – cenovou nabídku připravíme do jednoho pracovního dne včetně potvrzené dostupnosti a dodacího termínu. Dodáváme servisní objednávky od 10 kg i projektové kontrakty pro výrobce fasádních systémů, dodavatele potravinářských technologií a EPC firmy chemického průmyslu.

Telefon: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]
Sklad: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko
Zaslat poptávku přes formulář

Nastavení cookies