Nerezové dezénové plechy 1.4301 / 1.4404 – 5W slzičkový
Nerezové dezénové (slzičkové, 5W) plechy v gatunku 1.4301 (AISI 304) a 1.4404 (AISI 316L), tloušťky 1,5 až 5 mm, slzičkový profil 5W dle ČSN EN 10088-2, s atestem 3.1 podle ČSN EN 10204 a protiskluzovou klasifikací R11 / R12 dle DIN 51130. Nerezový dezénový plech ULAMEX dodáváme provozovatelům gastronomie, chemickým laboratořím, farmaceutickým čistým prostorům a loďařskému průmyslu – vždy s deklarovaným gatunkem, profilem 5W i protiskluzovou třídou v ateste tavby. Žádné záměny carbonové slzičkové oceli za nerez v tendrech, žádné podlitiny v gastronomii, žádné neshody mezi R11 a R12 v kuchyni, kde sanitace teče po podlaze.
Spolehlivost – protiskluz 5W + korozivzdornost v jednom plechu
Slzičkový profil 5W (pět rovnoběžných slz, vyvýšení nad povrch 1,0-1,2 mm, rastr 30 mm) je geometricky testován do mokré sondy R11 (úhel skluzu 19-27 stupňů) a R12 (27-35 stupňů) dle DIN 51130 – klíčový parametr pro pochozí plochy v gastronomii s mýdlovou vodou, v chemii s úniky reagencií a ve farmaceutických čistých prostorech s častou sanitací. Carbonová slzičková ocel S235JR + zinek selhává bodovou korozí do 18-36 měsíců v gastronomii (chloridy ze soli, mléčná kyselina, octy), zatímco 1.4301 vydrží 15 a více let, 1.4404 v chemii nad 20 let bez podlitin pod profilem.
1.4301 (X5CrNi18-10, AISI 304, PREN 18) pokrývá pochozí plochy gastronomie, sklady potravin a vstupní rampy v suchém vnitrozemí ČR. 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2, AISI 316L, PREN 24-26) přidává 2-2,5 % molybdenu – povinný pro chemické laboratoře s chloridy nad 200 mg/l, farmacii GMP s CIP/SIP nad 60 stupňů Celsia a lodní paluby. Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 obsahuje číslo tavby, chemické složení, mechanické vlastnosti i deklaraci profilu 5W a protiskluzové třídy – bez deklarace R11 / R12 nelze plech zabudovat do kolaudované gastronomie ani validované farmaceutické zóny.
Specifikace – dezénový plech 1.4301 vs 1.4404, tloušťky a 5W profil
| Tloušťka [mm] | Gatunek | Profil | Protiskluz | Rozměr [mm] | Norma |
|---|---|---|---|---|---|
| 1,5 / 2,0 | 1.4301 | 5W | R11 | 1250×2500 / 1500×3000 | ČSN EN 10088-2 |
| 1,5 / 2,0 | 1.4404 | 5W | R11 | 1250×2500 / 1500×3000 | ČSN EN 10088-2 |
| 2,5 / 3,0 | 1.4301 | 5W | R11 / R12 | 1500×3000 / 2000×6000 | ČSN EN 10088-2 |
| 2,5 / 3,0 | 1.4404 | 5W | R11 / R12 | 1500×3000 / 2000×6000 | ČSN EN 10088-2 |
| 4,0 / 5,0 | 1.4301 | 5W | R12 | 1500×3000 / 2000×6000 | ČSN EN 10028-7 |
| 4,0 / 5,0 | 1.4404 | 5W | R12 | 1500×3000 / 2000×6000 | ČSN EN 10028-7 |
Slzičkový profil 5W: pět paralelních slz, délka slzy 30 mm, šířka 4 mm, výška vyvýšení 1,0-1,2 mm, rozteč rastru 30×30 mm. Tolerance tloušťky ±0,12 mm pro 1,5-3 mm a ±0,20 mm pro 4-5 mm dle ČSN EN ISO 9445 a ČSN EN 10029. Mechanické vlastnosti 1.4301 – Rp0,2 min. 230 MPa, Rm 540-750 MPa, A50 min. 45 %; 1.4404 – Rp0,2 min. 240 MPa, Rm 530-680 MPa, A50 min. 40 %. Tloušťky 1,5-3 mm jako za studena válcované dle ČSN EN 10088-2, tloušťky 4-5 mm za tepla válcované dle ČSN EN 10028-7. Klasifikace protiskluzu R11 / R12 testována dle DIN 51130 (rampová zkouška mokrá obutá noha, motorový olej HLP 68).
Varianty nerezového dezénového plechu – tloušťky, gatuny, protiskluz
- Tloušťka 1,5-2,0 mm – lehké pochozí plochy, opláštění schodišť, krytky kanálů a vpustí, podhledy nad sanitárními zónami. Klasifikace protiskluzu R11 dle DIN 51130.
- Tloušťka 2,5-3,0 mm – standardní pochozí plochy gastronomie, kuchyňské linky HORECA, vstupní rampy, podlahy v laboratořích. R11 i R12 dle vzájemné orientace slz.
- Tloušťka 4,0-5,0 mm – konstrukční pochozí plechy, plošiny strojoven, paluby plavidel, sklady chemikálií, manipulační rampy s VZV. Klasifikace R12 dle DIN 51130.
- Gatunek 1.4301 (AISI 304) – gastronomie, sklady potravin, suché vnitřní pochozí plochy, korozní třídy C2 a C3 dle ČSN EN ISO 12944-2. PREN 18.
- Gatunek 1.4404 (AISI 316L) – chemické laboratoře, farmacia GMP, lodní paluby, mlékárny se sanitací NaClO, korozní třídy C4 a C5-I. PREN 24-26.
- Slzičkový profil 5W – pět paralelních slz s rastrem 30 mm, výška vyvýšení 1,0-1,2 mm. Geometricky testován do třídy R11 a R12 dle DIN 51130, V4 dle DIN 51130 (objem výtlaku).
- Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 – každá tabule s atestem tavby, deklarací profilu 5W, klasifikace R11 / R12 a směru slz. Atest 3.2 (TÜV / SGS / Lloyd’s) na vyžádání pro lodní rejstříky a farmaceutickou validaci.
- Pasivace povrchu – po stříhání, dělení a svaření v gastronomii a farmacii povinné moření pastou typu Avesta 302 a pasivace dle ČSN EN ISO 16048.
Aplikace nerezového dezénového plechu – gastronomie, chemie, farmacia, lodě
Gastronomie – pochozí plochy v kuchyních HORECA – vstupní rampy, krytky kanálů a vpustí, kuchyňské pochozí podlahy v provozovnách s mýdlovou vodou a sanitací. Standard tloušťka 2,5 a 3,0 mm v 1.4301 s profilem 5W a klasifikací R11 – vyhovuje HACCP, BRC i IFS. Pro mlékárny, pivovary a sýrárny se sanitací NaClO nad 40 stupňů Celsia výhradně 1.4404 – 1.4301 selhává podlitiny korozí pod profilem do 24-36 měsíců.
Chemie – laboratoře, sklady reagencií, manipulační rampy – opláštění čerpadel, technologické pochozí plošiny, krytky odtokových kanálů, manipulační rampy s VZV. Tloušťky 3,0-5,0 mm v 1.4404 s profilem 5W a klasifikací R12 pro úniky reagencií, kyselin a chloridů nad 200 mg/l. Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 povinný v dokumentaci ATEX zón a EHS auditu.
Farmacia GMP – čisté prostory, validované zóny – krytky kanálů ve washdown zónách, vstupní pochozí podlahy do čistých prostor, plošiny pro CIP/SIP zařízení. Tloušťky 2,5-4,0 mm v 1.4404 s profilem 5W, klasifikací R11 a povinnou pasivací dle ČSN EN ISO 16048. Atest 3.1 i 3.2 v IQ/OQ protokolech a validační dokumentaci dle ICH Q7 a EU GMP Annex 1.
Lodě a pobřežní konstrukce – paluby pracovních plavidel, žebříky strojoven, krytky průlezů, pochozí podlahy v rybářském a námořním sektoru. Tloušťky 3,0-5,0 mm v 1.4404 s profilem 5W a klasifikací R12, atest 3.2 dle ČSN EN 10204 a schválení Lloyd’s Register, DNV nebo Bureau Veritas. Vyhovuje EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2 pro svařovanou ocelovou konstrukci.
Kompatibilita s nerezovým sortimentem ULAMEX
Nerezové dezénové plechy ULAMEX jsou dimenzovány pro plnou integraci se sortimentem korozivzdorných polotovarů: kompletní řadu plechů a polotovarů najdete v sub-kategorii nerezová ocel plechy, pro hladké tabule slouží nerezové hladké plechy 1.4301 / 1.4404 v povrchu 2B, BA, 4N, 4K jako protějšek pohledových opláštění a stěn. Pro rohové spoje pochozích plošin a obklady kanálů použijte nerezové úhelníky L 20×20 až 100×100 mm, pro perforované odtoky a větrací podhledy perforované plechy 1.4301 / 1.4404. Parent-kategorii s celým nerezovým sortimentem najdete na stránce nerezová ocel. Pro svařování dezénových plechů 1.4301 doporučujeme přídavný materiál 308L, u 1.4404 výhradně 316L; po svaření je v gastronomii a farmacii povinné moření pastou Avesta 302 a pasivace – bez pasivace dochází k bodové korozi v tepelně ovlivněné zóně do 6-12 měsíců.
Normy ČSN EN pro nerezové dezénové plechy
- ČSN EN 10088-2 – korozivzdorné oceli, technické dodací podmínky pro plechy a pásy z oceli odolné proti korozi pro všeobecné použití. Základní norma pro chemické složení, mechanické vlastnosti a profil 5W gatunku 1.4301 a 1.4404 v tloušťkách 1,5-3 mm.
- ČSN EN 10028-7 – ploché výrobky z ocelí pro tlakové účely – korozivzdorné oceli. Pro tlustší dezénové plechy 4-5 mm v aplikacích plošin, palub a manipulačních ramp s vyšším mechanickým zatížením.
- ČSN EN 10204 – druhy dokumentu kontroly. Atest 3.1 dokládá tavbu, mechanické vlastnosti, deklaraci profilu 5W a klasifikaci R11 / R12; atest 3.2 dozorčí kontrolu třetí strany – povinný u lodních rejstříků a farmaceutické GMP.
- DIN 51130 – rampová zkouška mokrá obutá noha pro klasifikaci protiskluzu R9 až R13. Slzičkový profil 5W ULAMEX testován do třídy R11 a R12 dle orientace slz a tloušťky plechu.
- ČSN EN ISO 9445 – ocele korozivzdorné válcované za studena, tolerance rozměrů a tvaru. Pro dezénové plechy 1,5-3 mm s tolerancí tloušťky ±0,12 mm.
- ČSN EN 10029 – tolerance rozměrů, tvaru a hmotnosti pro plechy válcované za tepla. Pro dezénové plechy 4-5 mm s tolerancí ±0,20 mm.
- ČSN EN ISO 16048 – pasivace nerezových ocelí. Povinné pro gastronomii, farmacii a chemii po svaření, stříhání nebo dělení dezénového plechu.
Dodání nerezových dezénových plechů do ČR
Nerezové dezénové plechy expedujeme ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki. Standardní sortiment (1.4301, tl. 2,0-3,0 mm, profil 5W, formát 1250×2500 a 1500×3000 mm) skladem – dodání 2 až 4 pracovní dny do ČR. Gatunek 1.4404, tloušťky 4-5 mm a velkoformát 2000×6000 mm v lhůtě 5 až 10 pracovních dnů. Atypické rozměry (dělení a stříhání na míru z tabule), rastrové pakety pro lodní paluby a ochranná folie PE 80 μm na vyžádání. Balení: paletová expedice, plechy proložené, hrany chráněné, identifikační štítek tavby s deklarací protiskluzové klasifikace na každé tabuli.
Režim WDT – 0 % DPH dle paragrafu 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v systému VIES, doklad CMR, Incoterms DAP nebo EXW Tomaszów. Ke každé dodávce atest 3.1 dle ČSN EN 10204 s deklarací gatunku, profilu 5W, směru slz a klasifikace R11 / R12 dle DIN 51130. Certifikace ULAMEX odpovídá EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2 pro svařovanou ocelovou konstrukci. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988 – 38 let praxe, sortiment nad 12 000 SKU v evropském B2B.
Často kladené otázky – nerezové dezénové plechy 1.4301 a 1.4404
Jaký je rozdíl mezi nerezovým 5W a slzičkovým plechem v carbonu (S235JR + zinek)?
Geometrie 5W (pět paralelních slz, výška 1,0-1,2 mm, rastr 30 mm) je shodná u nerezu i u carbonu – rozdíl je v korozivzdornosti a životnosti. Carbonový slzičkový plech S235JR žárově pozinkovaný selhává bodovou korozí pod profilem do 18-36 měsíců v gastronomii (chloridy, mléčná kyselina, ocet) a do 12-24 měsíců v chemii s reagenciemi nad 200 mg/l. Nerezový dezénový plech 1.4301 vydrží ve stejné aplikaci 15 a více let, 1.4404 v chemii a farmacii GMP nad 20 let bez podlitin a bez výměny. Pořizovací cena nerezu je 4-6× vyšší, ale TCO za 10 let je nižší o 30-50 % díky absenci výměn, ztrát produkce a skrytých nákladů na sanaci podlitin.
Jaký je rozdíl mezi protiskluzovou třídou R11 a R12 dle DIN 51130?
R11 odpovídá úhlu skluzu 19-27 stupňů v rampové zkoušce s motorovým olejem HLP 68 a obutou nohou – postačuje pro pochozí plochy gastronomie s mýdlovou vodou, sklady potravin, vstupní rampy ve washdown zónách a krytky kanálů ve farmacii. R12 je 27-35 stupňů a je povinný pro chemické laboratoře s úniky reagencií, manipulační rampy s VZV, paluby plavidel a strojovny s úniky oleje. Slzičkový profil 5W ULAMEX dosahuje R11 při tloušťce 1,5-2,0 mm a R12 při 2,5-5,0 mm a kolmé orientaci slz vůči směru pohybu. Klasifikace R11 / R12 musí být v ateste 3.1 deklarována společně se směrem slz – jinak nelze plech zabudovat do kolaudované gastronomie nebo lodní paluby.
Který gatunek zvolit – 1.4301 nebo 1.4404 pro pochozí plochy?
1.4301 (AISI 304) postačuje pro pochozí plochy v gastronomii bez chloridové sanitace, sklady potravin a suché vnitřní rampy ve vnitrozemí ČR. PREN 18 pokrývá korozní třídy C2 a C3 dle ČSN EN ISO 12944-2. 1.4404 (AISI 316L, PREN 24-26) je nezbytný pro mlékárny se sanitací NaClO nad 40 stupňů, chemické laboratoře s chloridy nad 200 mg/l, farmacii GMP s CIP/SIP nad 60 stupňů, lodní paluby a pobřežní konstrukce. Vizuálně i magneticky jsou plechy nerozlišitelné – bez atestu 3.1 dle ČSN EN 10204 záměna v rozpočtu nebo na stavbě je realna a drahá. 1.4404 je o 25-35 % dražší, ale úspora 0 v aplikaci s chloridy znamená výměnu celé podlahy za 18 měsíců.
Jak udržovat nerezový dezénový plech v gastronomii a chemii?
Denní sanitace neutrálním nebo mírně alkalickým detergentem, oplach pitnou vodou. ZAKAZÁNO: sanitace HCl, koncentrované NaClO nad 200 ppm bez následného oplachu, drátěnky z carbonové oceli (přenos železných částic = bodová koroze do 4-8 týdnů). Po stříhání, dělení nebo svaření plechu povinné moření pastou typu Avesta 302 a pasivace dle ČSN EN ISO 16048 – bez pasivace dochází k bodové korozi v tepelně ovlivněné zóně do 6-12 měsíců. Pro farmacii GMP a lodní paluby povinný protokol pasivace v dokumentaci validace.
Lze nerezový dezénový plech ohýbat a stříhat na míru?
Ano. Tloušťky 1,5-3 mm lze ohýbat a stříhat na hydraulických nůžkách, nad 3 mm doporučujeme laser nebo plasmu s následným odjehlením a pasivací. Po deformaci a stříhání lokálně vzniká deformační martenzit a slabá magnetičnost – to je normální a nesvědčí o záměně za feritickou nerez 1.4016. ULAMEX dodává plechy stříhané a dělené na míru z tabule na vyžádání. Po veškerém zpracování (stříhání, ohýbání, svaření) je v gastronomii, chemii a farmacii povinné moření a pasivace.
Poptávka nerezových dezénových plechů – nabídka do 24 hodin
Potřebujete nerezový dezénový plech 1.4301 nebo 1.4404 s profilem 5W a klasifikací R11 / R12 pro konkrétní projekt? Zašlete poptávku s uvedením tloušťky, gatunku, formátu tabule, množství, požadavku na ochrannou folii, požadavku na atest 3.1 nebo 3.2 a požadované klasifikace protiskluzu – cenovou nabídku připravíme do jednoho pracovního dne včetně potvrzené dostupnosti skladem a dodacího termínu. Dodáváme servisní objednávky od 1 tabule pro CNC obrobny a kuchyňská studia HORECA i projektové kontrakty pro EPC dodavatele chemie, farmacie a loděnice.
Telefon: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]
Sklad: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko
Zaslat poptávku přes formulář

