DĚROVANÉ PLECHY

,
Zaslat poptávku

Nerezové perforované plechy 1.4301 / 1.4404 – Rv, Rd, Rg

Nerezové perforované plechy v gatunku 1.4301 (AISI 304) a 1.4404 (AISI 316L), tloušťky 0,5 až 5 mm, perforace Rv (kruhové), Rd (čtvercové), Rg (šestiúhelníkové) s otvory 1 až 20 mm dle ČSN EN ISO 7805 a ČSN EN 10088-2, s atestem 3.1 podle ČSN EN 10204. Perforovaný plech ULAMEX dodáváme architektům fasád, výrobcům filtračních a ventilačních zařízení, akustikům i potravinářské a chemické technologii. Otvor Rv 5-20 z jedné tabule znamená identickou toleranci na celé dodávce – žádné diference při montáži, žádný posun rastru mezi sousedními kazetami fasády.

Dokumentace – perforace Rv/Rd/Rg, gatunek a tolerance v ateste 3.1

1.4301 (X5CrNi18-10, AISI 304) – architektonické fasády, akustické překážky, ventilační mřížky, dekorativní obklady. 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2, AISI 316L) přidává 2-2,5 % molybdenu, PREN 24-26 vs. 18 u 1.4301 – povinný pro pobřeží, bazény, chemické filtry s chloridy nad 200 mg/l, sítovací systémy v mlékárně se sanitací NaClO nad 40 °C a farmaceutická zařízení GMP. 1.4301 a 1.4404 jsou vizuálně i magneticky nerozlišitelné – bez atestu 3.1 nelze gatunek prokázat.

Atest 3.1 dle ČSN EN 10204 obsahuje číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, A50) a u perforovaného plechu navíc deklaraci typu perforace (Rv / Rd / Rg), průměru otvoru, rozteče a tolerance dle ČSN EN ISO 7805. ULAMEX dodává atest s deklarovanou geometrií rastru a volnou plochou – povinné u BIM dokumentace a akustických výpočtů.

Specifikace – perforace Rv/Rd/Rg, otvory 1-20 mm, tloušťky 0,5-5 mm

Tloušťka [mm]PerforaceOtvor [mm]Rozteč [mm]Volná plochaTolerance otvoruNorma
0,5Rv1,0 / 1,5 / 2,02 / 3 / 3,523-40 %±0,1ČSN EN ISO 7805
0,8Rv2,0 / 3,0 / 4,03,5 / 5 / 630-40 %±0,1ČSN EN ISO 7805
1,0Rv / Rd3,0 / 5,0 / 8,05 / 8 / 1233-40 %±0,15ČSN EN ISO 7805
1,5Rv / Rd / Rg5,0 / 8,0 / 10,08 / 12 / 1433-46 %±0,15ČSN EN ISO 7805
2,0Rv / Rd / Rg6,0 / 10,0 / 12,010 / 14 / 1633-51 %±0,2ČSN EN ISO 7805
3,0Rv / Rd10,0 / 15,014 / 2040-51 %±0,25ČSN EN ISO 7805
4,0Rv12,0 / 15,0 / 20,016 / 20 / 2640-51 %±0,3ČSN EN ISO 7805
5,0Rv15,0 / 20,020 / 2646-51 %±0,3ČSN EN ISO 7805

Perforace v gatunku 1.4301 i 1.4404, formáty 1000×2000 a 1250×2500 mm. Rp0,2 u 1.4301 min. 230 MPa, Rm 540-750 MPa; u 1.4404 Rp0,2 min. 240 MPa, Rm 530-680 MPa (výchozí hladký plech před perforací). Pro pohledovou architektonickou perforaci doporučujeme tabule z jedné tavby a jedné dávky perforace – eliminuje rozdíl tolerance mezi tabulemi v rastru fasády. Rv v rozložení 60° (rovnostranný trojúhelník), Rd v rozložení 90°, Rg v rozložení 60°.

Varianty nerezového perforovaného plechu – perforace, otvory, gatunky

  • Perforace Rv (kruhové otvory, rozložení 60°) – univerzální typ pro filtraci, ventilaci, akustické panely a fasády. Volná plocha 23-51 %. Standardní dodávka.
  • Perforace Rd (čtvercové otvory, rozložení 90°) – vyšší volná plocha při stejné rozteči, dekorativní rastr, sítovací aplikace. Otvory 5, 8, 10, 15 mm.
  • Perforace Rg (šestiúhelníkové otvory) – maximální volná plocha 51 %, prémiová architektura, fasády s vysokou propustností světla a vzduchu.
  • Tloušťky 0,5-2 mm – tenké pohledové a akustické perforace pro fasády, větrací mřížky, dekorativní obklady, digestoře.
  • Tloušťky 3-5 mm – konstrukční perforace pro průmyslové filtry, sítovací rošty, ochranná zábradlí.
  • Gatunek 1.4301 (AISI 304) – architektura, interiér, suchá ventilace a filtrace, korozní třídy C2 a C3 dle ČSN EN ISO 12944-2.
  • Gatunek 1.4404 (AISI 316L) – pobřeží, bazény, chemické filtry, farmacia GMP, sanitace NaClO, korozní třídy C4 a C5-I.
  • Atest 3.1 standardně – každá tabule s atestem tavby a deklarací typu perforace, otvoru, rozteče a tolerance dle ČSN EN ISO 7805. Atest 3.2 na vyžádání.

Aplikace nerezového perforovaného plechu – filtrace, ventilace, fasády, akustika

Filtrace a sítovací systémy – perforace Rv 1-3 mm pro průmyslové filtry kapalin a plynů, sítovací rošty potravinářských linek, sušárny obilí, separátory. Pro filtry s chloridy nad 200 mg/l a sanitací NaClO výhradně 1.4404 – 1.4301 selhává bodovou korozí na hraně otvoru do 12-24 měsíců, protože hrana po lisování má vyšší zbytkové napětí a tím nižší korozní odolnost než hladký povrch.

Ventilace a HVAC – perforace Rv 3-8 mm v 1.4301 pro ventilační mřížky, krycí desky vzduchotechniky, kryty digestoří v gastronomii, opláštění klimatizačních agregátů. Tloušťka 1,0-1,5 mm s volnou plochou 33-40 % vyhovuje EN 13501-1 reakce na oheň A1 a ČSN EN 13141.

Architektura fasád a obklady – perforace Rv, Rd, Rg s otvory 5-15 mm v 1.4301 pro dekorativní fasády, parapety, balkonové výplně, atria. Tloušťka 1,5-3 mm s volnou plochou 33-51 % – klíčový parametr pro světelný komfort a stínění proti přehřívání. Pro pobřeží Baltu, Severního moře a městský solný posyp 1.4404. Rastr musí být kontinuální mezi tabulemi – objednávat z jedné tavby a jedné dávky perforace.

Akustické překážky a tlumicí panely – perforace Rv 3-5 mm s volnou plochou 25-33 % v 1.4301, tloušťka 1,0-1,5 mm pro akustické obklady studií, koncertních sálů, jídelen, průmyslových hal. S minerálním tlumicím vlnem za perforací dosahuje αw = 0,6-0,9 dle ČSN EN ISO 11654. Volná plocha 25-33 % je akusticky optimální – vyšší znamená propustnost beze zisku, nižší odraz beze ztlumení.

Kompatibilita s nerezovým sortimentem ULAMEX

Perforované plechy ULAMEX jsou dimenzovány pro integraci s ostatními typy nerezových plechů a polotovarů: nerezové hladké plechy 1.4301 / 1.4404 v 2B, BA, 4N, 4K pro neperforované partie fasády a navazující obklady; nerezové dezénové plechy pro pochozí a podlahové aplikace v okolí perforovaných sekcí; nerezové vlnité plechy pro opláštění v kombinaci s ventilační perforací. Kompletní řadu najdete v sub-kategorii nerezová ocel plechy a v parent-kategorii nerezová ocel ostatní. Pro svařování 1.4301 doporučujeme přídavný materiál 308L, u 1.4404 výhradně 316L; po svaření v chemii a potravinářství je povinné moření a pasivace – zvláště kolem hrany otvoru, kde je tepelně ovlivněná zóna úzká a citlivá.

Normy ČSN EN pro nerezové perforované plechy

  • ČSN EN ISO 7805-1, ČSN EN ISO 7805-2 – perforované plechy, rozměry, tolerance průměru otvoru, rozteče a volné plochy. Základní norma pro typy perforace Rv (kruhové), Rd (čtvercové), Rg (šestiúhelníkové) a označení geometrie rastru.
  • ČSN EN 10088-2 – korozivzdorné oceli, technické dodací podmínky pro plechy a pásy z oceli odolné proti korozi pro všeobecné použití. Základní norma pro chemické složení, mechanické vlastnosti a finish výchozího plechu před perforací v gatunku 1.4301 a 1.4404.
  • ČSN EN 10204 – druhy dokumentu kontroly. Atest 3.1 dokládá tavbu, mechanické vlastnosti i deklaraci typu perforace, otvoru, rozteče a tolerance. Atest 3.2 navíc dozorčí kontrolu třetí strany – povinný u tlakových filtrů a chemických aparatur dle PED 2014/68/EU.
  • ČSN EN ISO 9445 – ocele korozivzdorné válcované za studena, tolerance rozměrů a tvaru výchozího hladkého plechu pro perforaci.
  • ČSN EN ISO 11654 – akustika, jednočíselné hodnoty zvukové pohltivosti pro ocenění akustických panelů s perforovaným plechovým povrchem (αw, NRC).
  • ČSN EN ISO 12944-2 – protikorozní ochrana ocelových konstrukcí, klasifikace prostředí (C1-C5). Pro volbu 1.4301 vs. 1.4404 v perforovaných fasádách a filtrech.

Dodání nerezových perforovaných plechů do ČR

Perforované plechy expedujeme ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki. Standardní sortiment (1.4301, tl. 1,0-2,0 mm, perforace Rv 3, 5, 8 a 10 mm, formát 1250×2500 mm) skladem – dodání 3-5 pracovních dnů do ČR. Gatunek 1.4404, perforace Rd a Rg, tloušťky 3-5 mm v lhůtě 7-14 pracovních dnů (perforace na zakázku). Atypické rastry (gradientní perforace, nezasažené okraje, logo-vzory) na vyžádání s technickým výkresem. Balení: paletová expedice, hrany chráněné, identifikační štítek tavby a typu perforace, pohledové plechy s folií PE 80 μm.

Režim WDT – 0 % DPH dle paragrafu 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v systému VIES, doklad CMR, Incoterms DAP nebo EXW Tomaszów. Ke každé dodávce atest 3.1 dle ČSN EN 10204 s deklarací gatunku, typu perforace, otvoru, rozteče a tolerance dle ČSN EN ISO 7805. Certifikace ULAMEX odpovídá EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2 pro svařovanou ocelovou konstrukci. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988 – 38 let praxe, sortiment nad 12 000 SKU v evropském B2B.

Často kladené otázky – nerezové perforované plechy 1.4301 a 1.4404

Jaký je rozdíl mezi perforací Rv, Rd a Rg a kdy kterou volit?
Rv jsou kruhové otvory v rozložení 60° (rovnostranný trojúhelník) – univerzální volba pro filtraci, ventilaci a akustiku, mechanicky nejstabilnější rastr. Rd jsou čtvercové otvory v rozložení 90° – vyšší volná plocha při stejné rozteči, vhodné pro sítovací aplikace a dekorativní rastr v interiéru. Rg jsou šestiúhelníkové otvory v rozložení 60° – dosahuje volné plochy až 51 % a optického dojmu plné transparentnosti, prémiová architektura. Pro fasády s nárokem na šíření zatížení větrem výhradně Rv; Rg pouze pro stínicí a dekorativní aplikace bez konstrukční role.

Proč u perforovaného plechu klesá korozní odolnost ve srovnání s hladkým?
Hrana otvoru po lisování má zvýšené zbytkové napětí, mikroskopické otřepy a deformovanou pasivační vrstvu – výsledkem je o 10-30 % nižší korozní odolnost než hladký plech stejného gatunku. Důsledek – aplikace, kde 1.4301 hladkého plechu ještě stačí, mohou u perforovaného plechu vyžadovat 1.4404. Standardním řešením je elektroleštění nebo moření a pasivace perforovaného plechu po lisování – obnovuje korozní odolnost na úroveň hladkého plechu. Pro pobřeží, bazény a chemii s chloridy je 1.4404 + pasivace povinná.

Co musí obsahovat atest 3.1 u perforovaného plechu?
Číslo tavby, chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, A50) výchozího plechu a navíc typ perforace (Rv / Rd / Rg), průměr otvoru, rozteč, toleranci dle ČSN EN ISO 7805 a volnou plochu v procentech. Bez deklarace geometrie rastru jde jen o materiálový atest. ULAMEX dodává atest 3.1 s plnou deklarací geometrie ke každé tabuli.

Proč objednávat fasádní tabule z jedné tavby a jedné dávky perforace?
Tolerance otvoru a rozteče dle ČSN EN ISO 7805 je ±0,1 až ±0,3 mm. V jedné dávce perforace (jeden lisovací nástroj, jeden seriál) je reálná tolerance v setinách mm a rastr je opticky kontinuální. Mezi různými dávkami se tolerance kumuluje a v pohledové fasádě vzniká viditelný posun rastru na spárách. Pro architektonické fasády proto explicitně zadat jednu tavbu a jednu perforační dávku – cenově neutrální, vizuálně klíčové.

Jaká volná plocha je optimální pro akustické panely?
Akusticky optimální volná plocha perforovaného plechu před tlumicí vlnou je 20-33 %. Pod 20 % převládá odraz beze ztlumení, nad 33 % převládá propustnost beze zisku. Standard je perforace Rv 3-5 mm v rozložení 60° s volnou plochou 25-30 %, tloušťka plechu 1,0-1,5 mm a tlumicí vlna 30-50 mm za perforací – dosahuje koeficientu pohlcování αw = 0,6-0,9 dle ČSN EN ISO 11654, třída pohltivosti A nebo B. Vyšší volná plocha (Rg 51 %) je vhodná pro fasády a stínění, nikoli pro akustiku.

Poptávka nerezových perforovaných plechů – nabídka do 24 hodin

Potřebujete nerezový perforovaný plech 1.4301 nebo 1.4404 pro konkrétní projekt? Zašlete poptávku s uvedením tloušťky, gatunku, typu perforace (Rv, Rd, Rg), průměru otvoru, rozteče, formátu tabule, množství, požadavku na nezasažený okraj rastru, ochrannou folii a požadavku na atest 3.1 nebo 3.2 – cenovou nabídku připravíme do jednoho pracovního dne včetně potvrzené dostupnosti skladem nebo lhůty perforace na zakázku. Dodáváme servisní objednávky od 1 tabule pro filtrační dílny a akustická studia i projektové kontrakty pro architektonické dodavatele a EPC firmy chemie a farmacie. Pro pohledové fasády potvrdíme jednu tavbu a jednu dávku perforace v zakázce.

Telefon: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]
Sklad: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko
Zaslat poptávku přes formulář

Nastavení cookies