Nerezové I-profily IPE / HEB 1.4301 / 1.4404 – dvojité T 80 až 300 mm
Nerezové I-profily (dvojité T, IPE / HEB) v rozměru 80 až 300 mm v gatunku 1.4301 (AISI 304) a plné 1.4404 (AISI 316L) dle ČSN EN 10088-3 a ČSN EN 1090-3, s atestem 3.1 podle ČSN EN 10204. Nerezový I-profil ULAMEX dodáváme architektům fasádních a interiérových konstrukcí, výrobcům technologických linek pro gastronomii a mlékárny, chemickému průmyslu a farmacii – s jednoznačně deklarovaným gatunkem v ateste tavby. Pro chemii dodáváme plné 1.4404, nikoli kompromis 1.4301 / 304L se zvýšeným molybdenem – rozdíl mezi 25 lety provozu a opravou po dvou sezónách v chloridovém prostředí.
Dokumentace – plný gatunek 1.4404 v ateste 3.1, ne 304L kompromis
Nerezový I-profil v ČR často znamená kompromis. Trh je zaplaven gatunkem 1.4301 (304) prodávaným pod různými označeními – 304L (snížený uhlík), 304H (zvýšený uhlík pro vysoké teploty) nebo „nerez profil“ bez bližšího určení. Pro chemický průmysl, farmacii GMP, mlékárny se sanitací NaClO a chloridové prostředí nad 200 mg/l je tato substituce nepřijatelná – 1.4301 zde selhává bodovou (pitting) a štěrbinovou (crevice) korozí do 12 až 24 měsíců provozu. ULAMEX dodává plné 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2, AISI 316L) s minimálně 2,0 % molybdenu doloženým v ateste tavby – PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) 24 až 26 oproti 18 u 1.4301. Žádný kompromis na složení, žádná záměna za 304L, žádné reklamace u bazénu, mlékárny nebo reaktoru.
Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 obsahuje číslo tavby, kompletní chemické složení (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S, N) v hmotnostních procentech, mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, tažnost A5), výsledek tahové zkoušky a identifikaci výrobce. Bez tohoto dokumentu nelze prokázat gatunek nerezu – vizuálně jsou 1.4301 a 1.4404 nerozeznatelné, magnetická zkouška je pouze orientační (austenitická struktura obou). Pro svařované I-profily a EXC3 / EXC4 konstrukce je atest 3.1 spolu s ČSN EN 1090-3 (svařování nerezových konstrukcí) povinnou součástí dokumentace stavby. ULAMEX dodává atest 3.1 ke každé dodávce I-profilů nad 50 kg – součást standardního procesu, nikoli příplatková služba.
Specifikace – IPE a HEB nerezové profily, rozměry 80 až 300 mm
| Typ | Rozměr h [mm] | Šířka b [mm] | Tloušťka stojiny tw / pásnice tf [mm] | Gatunek | Délka [mm] | Norma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IPE 80 | 80 | 46 | 3,8 / 5,2 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 100 | 100 | 55 | 4,1 / 5,7 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 120 | 120 | 64 | 4,4 / 6,3 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 140 | 140 | 73 | 4,7 / 6,9 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 160 | 160 | 82 | 5,0 / 7,4 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 180 | 180 | 91 | 5,3 / 8,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 200 | 200 | 100 | 5,6 / 8,5 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 220 | 220 | 110 | 5,9 / 9,2 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 / 12000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 240 | 240 | 120 | 6,2 / 9,8 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 / 12000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 270 | 270 | 135 | 6,6 / 10,2 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 / 12000 | ČSN EN 10162 |
| IPE 300 | 300 | 150 | 7,1 / 10,7 | 1.4301 / 1.4404 | 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 80 | 80 | 80 | 5,0 / 7,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 100 | 100 | 100 | 6,0 / 10,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 120 | 120 | 120 | 6,5 / 11,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 140 | 140 | 140 | 7,0 / 12,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 160 | 160 | 160 | 8,0 / 13,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 / 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 180 | 180 | 180 | 8,5 / 14,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 / 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 200 | 200 | 200 | 9,0 / 15,0 | 1.4301 / 1.4404 | 6000 / 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 220 | 220 | 220 | 9,5 / 16,0 | 1.4301 / 1.4404 | 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 240 | 240 | 240 | 10,0 / 17,0 | 1.4301 / 1.4404 | 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 260 | 260 | 260 | 10,0 / 17,5 | 1.4301 / 1.4404 | 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 280 | 280 | 280 | 10,5 / 18,0 | 1.4301 / 1.4404 | 12000 | ČSN EN 10162 |
| HEB 300 | 300 | 300 | 11,0 / 19,0 | 1.4301 / 1.4404 | 12000 | ČSN EN 10162 |
Tolerance rozměru a tvaru podle ČSN EN 10162 (lehké profily válcované za studena) pro nerezové I-profily do výšky 300 mm: výška ±2,0 mm (h do 200 mm) a ±2,5 mm (h 200 až 300 mm), šířka pásnice ±1,5 mm, tloušťka stojiny ±0,4 mm, rovinnost 3 mm/m. Mez kluzu Rp0,2 u gatunku 1.4301 činí min. 210 MPa, pevnost v tahu Rm 520 až 720 MPa, tažnost A5 min. 45 %; u 1.4404 Rp0,2 min. 220 MPa, Rm 520 až 670 MPa, tažnost A5 min. 40 %. Magnetické vlastnosti: obě gatuny jsou austenitické, prakticky nemagnetické v dodaném stavu; po tváření za studena (řezání pásovou pilou, ohyb) vzniká slabý deformační martenzit s mírnou remanentní magnetizací – nejde o záměnu za feritickou nerez 1.4016, rozlišení je výhradně přes atest 3.1 a chemickou analýzu (XRF nebo OES). Svařované konstrukce z I-profilů 1.4404 vyžadují přídavný materiál 316L a následné moření svarů pastou Avesta 302 pro obnovení pasivní vrstvy chromu – bez moření selhává jinak korozivzdorná konstrukce u svarů.
Varianty nerezových I-profilů – IPE, HEB, gatunek, povrchy
- IPE 80 až IPE 300 – nerezové štíhlé I-profily s úzkou pásnicí, vyšší tuhost v podélné ose. Pro nosníky stropů, schodišťové konstrukce, podpěry technologických linek a fasádní rámy v gatunku 1.4301 i 1.4404. Délka 6000 mm standardně, IPE 220 a vyšší dostupné v 12000 mm.
- HEB 80 až HEB 300 – nerezové široké I-profily se širokou pásnicí (h = b), vyšší tuhost ve dvou osách. Pro sloupy, hlavní nosníky reaktorových konstrukcí, podpěry těžkých technologií v chemickém a potravinářském průmyslu. HEB 160 a vyšší v délce 6000 i 12000 mm.
- Gatunek 1.4301 (AISI 304) – architektura, interiérová schodiště, suché exteriéry vnitrozemí ČR, potravinářské provozy bez chloridové sanitace. Ekonomicky nejvýhodnější varianta, PREN 18.
- Gatunek 1.4404 (AISI 316L) – plný molybden 2,0 až 2,5 % – chemický průmysl, farmacie GMP, mlékárny a pivovary se sanitací NaClO, pobřežní lokality, bazénové technologie, prostředí s chloridy nad 200 mg/l. PREN 24 až 26. Žádný kompromis 304L se zvýšeným molybdenem, žádná substituce – plné 1.4404 dle ČSN EN 10088-3 s atestem 3.1.
- Povrch 2B (válcované za tepla, tryskání, moření) – standard pro konstrukční aplikace, povrch sklon ke koroznímu napadení po svařování bez moření.
- Povrch brúsený K240, leštěný K320 / K400 – pro pohledové architektonické konstrukce, fasádní I-profily a interiérová schodiště. Estetický vzhled kompatibilní s nerezovými trubkami a plechy.
- Mořené (poleżowane) varianty – po svařování doporučujeme moření pastou Avesta 302 nebo ekvivalentem pro obnovení pasivní vrstvy chromu – klíčové u 1.4404 v chemickém prostředí.
- Dělení na atypické délky – dělení z 12000 mm na 6000 / 4000 / 3000 / 2000 mm na pásové pile na vyžádání. Pro projektové dodávky s konkrétním cut-list dle výrobní dokumentace.
Aplikace nerezových I-profilů – chemie, farmacie, gastronomie, architektura
Chemický průmysl – reaktory, zásobníky, podpěry potrubí – HEB 160 až HEB 300 v gatunku 1.4404 jako hlavní nosníky reaktorových konstrukcí, podpěry zásobníků kyselin, chloridových roztoků a sanitačních linek. Pro chloridy nad 200 mg/l, halogenové uhlovodíky a teploty nad 60 °C výhradně 1.4404 s plným molybdenem – 1.4301 zde selhává bodovou a štěrbinovou korozí do 12 až 24 měsíců provozu. PREN 24 až 26 u 1.4404 zajišťuje 20 až 25 let bezúdržbového provozu v korozní třídě C5-I dle ČSN EN ISO 12944-2. Pro chloridy nad 2000 mg/l, kombinaci s sírovodíkem (H2S) nebo teploty nad 80 °C konzultujeme duplexní 1.4462 nebo super-duplex 1.4501.
Farmacia GMP a čisté prostory tříd A až C – IPE 100 až IPE 200 a HEB 100 až HEB 200 v 1.4404 pro nosné rámy clean roomů, technologické konstrukce kapalných linek a podpěry reaktoru pro krystalizaci API. Standard 1.4404 s atestem 3.1, leštěným povrchem K320 nebo K400 a mořenými svary – dokumentace pro audity GMP, FDA a EMA. ČSN EN 1090-3 (svařování nerezových konstrukcí) je povinnou součástí dokumentace stavby.
Gastronomia a potravinářské technologie – mlékárny, pivovary, masokombináty – IPE 120 až IPE 240 v 1.4404 jako nosníky technologických linek pro pasterizaci, plnění a balení. Pro mlékárny a pivovary se sanitací NaClO při teplotě nad 40 °C výhradně 1.4404 – kvůli riziku bodové koroze v místech zbytkové vlhkosti, usazenin mléčných tuků a sanitačních zbytků. Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 je povinnou součástí dokumentace HACCP a auditů BRC, IFS a FSSC 22000. Pro suché provozy a chladné sklady postačuje 1.4301 s úsporou cca 30 % oproti 1.4404.
Architektura – fasády, schodiště, vyhlídkové konstrukce – IPE 100 až IPE 200 a HEB 100 až HEB 160 v gatunku 1.4301 jsou standardem pro pohledové architektonické nosníky, schodišťové ramená a fasádní I-rámy v obytných i komerčních budovách. Povrch brúsený K240 nebo leštěný K320 zajišťuje estetický vzhled kompatibilní s nerezovými trubkami a kotvícími prvky. Pro exteriér s posypovou solí, mořský vzduch a městské bazény volte 1.4404 – rozdíl mezi 25 lety provozu a opravou po dvou sezónách.
Kompatibilita s nerezovým sortimentem ULAMEX
Nerezové I-profily jsou dimenzovány pro integraci s kompletním sortimentem korozivzdorných polotovarů a spojovacích prvků: nerezové profily 1.4301 / 1.4404 (jekly, L, U, T) pro kompletní průřezové portfolio, nerezové C-kanály (U-profily UPN) pro doplňkové nosné prvky, nerezové úhelníky L 1.4301 / 1.4404 pro spojovací a rámové prvky, nerezové trubky kruhové 1.4301 / 1.4404 pro svařované rámy a podpěry potrubí. Celou kategorii korozivzdorných profilů najdete v sekci nerezové profily, mateřskou kategorii nerezavějících polotovarů na stránce nerezová ocel. Pro svařované konstrukce z 1.4404 doporučujeme přídavný materiál 316L a moření svarů pastou Avesta 302 – heat tint (oxidické zabarvení) bez moření je nejčastější příčinou koroze v jinak korozivzdorné konstrukci.
Normy ČSN EN pro nerezové I-profily 1.4301 a 1.4404
- ČSN EN 10088-3 – korozivzdorné oceli, část 3: technické dodací podmínky pro polotovary, tyče, profily, dráty a výkovky pro všeobecné použití. Základní norma pro nerezové I-profily 1.4301 a 1.4404 – definuje chemické složení (Cr, Ni, Mo), mechanické vlastnosti, metalurgický stav a značení.
- ČSN EN 10162 – ocelové profily válcované za studena, technické dodací podmínky, tolerance tvaru a rozměru. Norma pro lehké I-profily IPE a HEB do výšky 300 mm – definuje toleranci výšky, šířky pásnice, tloušťky stojiny a rovinnosti.
- ČSN EN 1090-3 – provádění ocelových konstrukcí a hliníkových konstrukcí, část 3: technické požadavky na hliníkové konstrukce – v reálné praxi ULAMEX odkazuje na ČSN EN 1090-2 pro ocelové a nerezové konstrukce (svařování, EXC1 až EXC4) a ČSN EN 1090-1 pro CE certifikaci stavebních součástí. Pro nerezové svařované I-profily nutné pro nosné stavební konstrukce dle nařízení EU č. 305/2011.
- ČSN EN 1090-2 – provádění ocelových konstrukcí, technické požadavky na ocelové konstrukce. Definuje EXC1 až EXC4 (Execution Class) – třídy provádění svařovaných konstrukcí. Pro nerezové I-profily ve farmacii a chemii standardně EXC2, pro reaktorové konstrukce a vysokorizikové aplikace EXC3.
- ČSN EN 10204 – kovové výrobky, druhy dokumentu kontroly. Atest 3.1 dokládá chemické složení a mechanické vlastnosti konkrétní tavby (povinný pro 1.4404 v chemii a farmacii); atest 3.2 navíc dozorčí kontrolu třetí stranou (jaderná energetika, offshore).
- ČSN EN ISO 12944-2 – klasifikace korozních tříd C1 až CX. 1.4301 vhodný pro třídy C1 až C3 (interiér, suchý exteriér), 1.4404 pro C4 a C5-I (pobřeží, chemický průmysl, mlékárny se sanitací).
- ČSN EN ISO 9445 – kontinuálně válcované úzké pásy, plechy, role z korozivzdorných ocelí – tolerance rozměru a tvaru pro výchozí materiál pro válcování za studena.
Dodání nerezových I-profilů do ČR
Nerezové I-profily expedujeme ze skladu v Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki (Polsko). Standardní sortiment (1.4301, IPE 80 až IPE 200, HEB 80 až HEB 160 v délce 6000 mm) na skladě – dodací lhůta 2 až 4 pracovní dny od potvrzení objednávky. Gatunek 1.4404 a větší rozměry (IPE 220 až IPE 300, HEB 180 až HEB 300 v délce 12000 mm) v lhůtě 5 až 12 pracovních dnů. Atypické délky (dělení z 12000 mm na 6000 / 4000 / 3000 / 2000 mm na pásové pile), povrchy brúsené K240 / K320 / K400 a mořené varianty po svařování na vyžádání podle výrobní dokumentace.
Balení: paletová expedice s OSB podložkami, svazky po 3 až 10 kusech podle rozměru profilu, označení tavby a gatunku na každém svazku, plastové záslepky na koncích pro ochranu hran a stojiny. Pro projekty s ČSN EN 1090-2 EXC2/EXC3 dodáváme spolu s atestem 3.1 i prohlášení o vlastnostech (DoP) a prohlášení o shodě CE. Režim WDT – 0 % DPH podle paragrafu 64 zákona o DPH při ověřeném DIČ v systému VIES, CMR doklad, Incoterms DAP sklad odběratele nebo EXW Tomaszów podle dohody. Ke každé dodávce atest 3.1 dle ČSN EN 10204. Certifikace ULAMEX odpovídá EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2 pro svařovanou ocelovou konstrukci. V oboru velkoobchodu kovů od roku 1988 – 38 let praxe v evropském B2B sortimentu.
Často kladené otázky – nerezové I-profily 1.4301 a 1.4404
Proč plné 1.4404, a ne 304L se zvýšeným molybdenem?
304L (nízkouhlíková varianta 1.4301 / AISI 304) má v základní specifikaci ČSN EN 10088-3 obsah molybdenu pouze do 0,7 %, zatímco 1.4404 (AISI 316L) má povinné 2,0 až 2,5 % Mo. Některé tavby 304L vykazují zvýšený molybden okolo 1,0 až 1,5 %, což zlepšuje korozivzdornost, ale nedosahuje PREN 24 (24 = molybden min. 2,0 %). Pro chemický průmysl, farmacii a chloridové prostředí je jediné akceptovatelné řešení plné 1.4404 podle ČSN EN 10088-3 s doloženým molybdenem v ateste 3.1 – žádné kompromisní gatuny, žádná substituce.
Jaký je rozdíl mezi IPE a HEB nerezovým profilem?
IPE (Innenprofil Europäisch) je štíhlý I-profil s úzkou pásnicí (b ≈ h/2) – vyšší tuhost v podélné ose, vhodné pro nosníky stropů, schodišťové konstrukce a podpěry technologických linek. HEB (H European Broad) je široký I-profil se širokou pásnicí (b = h) – vyšší tuhost ve dvou osách, vhodné pro sloupy, hlavní nosníky reaktorových konstrukcí a těžké průmyslové aplikace. Volba mezi IPE a HEB závisí na statickém zatížení (ohyb v jedné nebo dvou rovinách), požadované únosnosti a prostorovém uspořádání konstrukce.
Co musí obsahovat atest 3.1 podle ČSN EN 10204?
Atest 3.1 obsahuje číslo tavby, chemické složení v hmotnostních procentech (C, Cr, Ni, Mo, Mn, Si, P, S, N), mechanické vlastnosti (Rp0,2, Rm, tažnost A5, KV vrubová houževnatost pokud relevantní), výsledek tahové zkoušky, identifikaci výrobce a podpis odpovědné osoby výrobce. Bez těchto údajů nejde o atest 3.1, ale o obyčejné prohlášení o shodě 2.1 nebo 2.2, které nedokazuje gatunek konkrétní dodávky. ULAMEX dodává atest 3.1 ke každé dodávce nerezových I-profilů nad 50 kg s doloženým obsahem molybdenu pro 1.4404.
Jsou IPE a HEB nerezové profily válcované za tepla nebo svařované?
Nerezové I-profily IPE a HEB do výšky 300 mm jsou typicky válcované za studena nebo svařované laserově / TIG dle ČSN EN 10162 (lehké profily). Pro vyšší rozměry (HEB 320 a více) jsou válcované za tepla podle ČSN EN 10025-4 (modifikace pro nerezové ekvivalenty). Svařované I-profily mají podélný TIG nebo laserový svar, který musí být po svařování mořen pastou Avesta 302 pro obnovení pasivní vrstvy. ČSN EN 1090-3 (resp. 1090-2 pro nerezové konstrukce) definuje EXC1 až EXC4 třídy provádění svařovaných konstrukcí.
Lze IPE / HEB 1.4404 použít v reaktorech s chloridy nad 2000 mg/l?
1.4404 má PREN 24 až 26 a zaručuje odolnost v chloridovém prostředí do cca 1500 až 2000 mg/l Cl⁻ při teplotě do 60 °C. Pro chloridy nad 2000 mg/l, teploty nad 80 °C nebo kombinaci s sírovodíkem (H2S) doporučujeme duplexní gatunek 1.4462 (PREN 35) nebo super-duplex 1.4501 (PREN 42) – typické offshore, petrochemie a vysokotlaké reaktory. ULAMEX dodává duplexní I-profily na projektovou objednávku – kontaktujte technické oddělení pro konzultaci konkrétní aplikace.
Poptávka nerezových I-profilů – nabídka do 24 hodin
Potřebujete nerezové I-profily IPE nebo HEB v gatunku 1.4301 nebo 1.4404 pro konkrétní projekt? Zašlete poptávku s uvedením typu profilu (IPE / HEB), výšky h, gatunku, povrchu, délky, množství a požadavku na atest 3.1, mořené svary nebo CE prohlášení o vlastnostech (DoP) – cenovou nabídku Vám připravíme do jednoho pracovního dne včetně potvrzené dostupnosti skladem a dodacího termínu. Dodáváme jak menší servisní objednávky od 100 kg, tak projektové kontrakty pro chemické EPC firmy, dodavatele farmaceutických technologií a výrobce gastronomických linek.
Telefon: +48 504 424 761
E-mail: [email protected]
Sklad: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko
Zaslat poptávku přes formulář

