Často kladené dotazy

Odpovědi na nejčastější otázky o velkoobchodním dodávání oceli, hliníku a komponentů FVE od společnosti ULAMEX – hutního partnera s tradicí od roku 1988 a několika tisíci tunami materiálu skladem v Zawadě.

Objednávka a dokumentace

Jak zadat poptávku u společnosti ULAMEX?

Poptávku můžete zadat třemi způsoby:

  • E-mailem na [email protected] – nejrychlejší varianta pro zakázky s přesnou specifikací a výkresy.
  • Telefonicky na +48 504 424 761 – v pracovní dny od 7:00 do 16:00 SEČ, hovoříme česky, anglicky a německy.
  • Kontaktním formulářem na stránce Kontakt – strukturovaný formulář s přílohami a přímým odeslání do obchodního oddělení.

Pro rychlou přípravu nabídky uveďte typ produktu (např. HEB 200, IPE 300, profil FVE 40 × 40 × 4300 mm), jakost (S235JR, 1.4301, EN AW-6060), rozměry, množství, dodací adresu a požadované atesty (2.2, 3.1). Odpovíme obvykle do 24 hodin v pracovních dnech.

Jak probíhá reverse charge DPH pro klienty z EU?

Pro klienty B2B z EU s platným daňovým identifikačním číslem (DIČ pro účely DPH) uplatňujeme režim přenesení daňové povinnosti dle směrnice Rady 2006/112/ES, článek 138. Vystavujeme fakturu se sazbou 0 % DPH jako vnitrounijní dodání zboží (WDT) a povinnost přiznat a odvést DPH přechází na Vašeho příjemce v zemi určení.

Před vystavením faktury ověřujeme platnost Vašeho DIČ v systému VIES (ec.europa.eu/taxation_customs/vies). Bez potvrzeného VIES Vám fakturujeme s polskou sazbou 23 % DPH. Pro průkaz vnitrounijní dodávky archivujeme podepsané CMR či jiný přepravní doklad.

Jaké Incoterms používáte? (DAP, FCA, EXW)

Pracujeme výhradně s platnou verzí Incoterms 2020. Vaši objednávku obvykle realizujeme za těchto podmínek:

  • DAP (Delivered at Place) – dodání do místa určení. ULAMEX hradí a organizuje přepravu, vykládku zajišťujete Vy. Nejčastější volba pro zákazníky v České republice.
  • FCA Zawada – zboží předáváme Vašemu dopravci v našem skladu po naložení. Riziko přechází po naložení.
  • EXW Zawada – zboží si vyzvedáváte vlastní přepravou ze skladu v Zawadě. Nakládku zajišťujeme, cestu a celní formality řídíte Vy.

Pro vnitrounijní přepravu CIP či DDP dohadujeme individuálně. Vámi preferované Incoterms uveďte prosím již v poptávce.

Poskytujete atest 3.1 podle ČSN EN 10204?

Ano. Hutní atest 3.1 podle ČSN EN 10204 (inspekční certifikát vydaný výrobcem s uvedením chemických a mechanických vlastností konkrétní tavby) dodáváme na Vaše vyžádání. Požadavek uveďte už při poptávce, abychom zajistili odpovídající tavbu a dokumentaci.

Standardní součástí každé dodávky je bezplatně atest 2.2 (prohlášení o shodě s objednávkou). Pro statické posudky, svařované konstrukce dle ČSN EN 1090 nebo certifikované projekty je obvykle vyžadován právě atest 3.1 – tuto potřebu Vám pomůžeme vyhodnotit.

Máte vzorky zdarma?

Ano. Vzorky do 1 kg na položku Vám zasíláme zdarma – platíte pouze dopravu podle sazebníku přepravce. Typicky jde o odřezky profilů, kousky plechu či úseky tyčí pro posouzení povrchu, jakosti a svařitelnosti.

Větší vzorky, vzorky s atestem 3.1 či vzorky nestandardních rozměrů oceníme individuálně v nabídce. Žádost o vzorky zašlete prosím na [email protected] s uvedením jakosti, rozměru a účelu testu.

Je možné uzavřít rámcovou smlouvu B2B?

Ano. Pravidelným odběratelům nabízíme rámcové smlouvy s garancí cen, objemu a dodacích lhůt. Typické parametry:

  • Doba platnosti: 6 až 12 měsíců s možností automatického prodloužení
  • Cenová stabilita: pevné ceny s indexací dle vývoje trhu hutních polotovarů
  • Prioritní sklad: rezervace objemu ve skladu v Zawadě
  • Platební podmínky: splatnost 30 až 45 dnů s úvěrovým limitem po prověření bonity

Podmínky Vám připravíme individuálně – kontaktujte obchodního zástupce s odhadem Vašeho ročního objemu.

Jak řešíte reklamace?

Zjevné vady (poškození při přepravě, špatné množství, nesprávný rozměr) hlaste prosím do 7 dnů od převzetí zboží, skryté vady materiálu (nesoulad s atestem, vnitřní vady) do 12 měsíců od dodání.

Reklamaci zašlete na [email protected] s číslem faktury, fotodokumentací vady, popisem zjištění a pokud možno odkazem na atestní dokument. Reklamační řízení uzavíráme obvykle do 14 pracovních dnů. V oprávněných případech zajišťujeme bezplatnou výměnu, dobropis nebo náhradní dodávku dle Vaší volby.

Je možná platba na fakturu?

První objednávka probíhá standardně s platbou předem proti zálohové faktuře – zboží rezervujeme po přijetí platby na náš účet. Opakovaným partnerům po kontrole bonity poskytujeme platbu na fakturu se splatností:

  • 14 dnů – první 2 až 3 objednávky s odloženou splatností
  • 30 dnů – standardní B2B vztah s historií včasných plateb
  • 45 až 60 dnů – rámcoví partneři s úvěrovým pojištěním (Coface, Atradius, Euler Hermes)

Úvěrový limit nastavujeme na míru Vašim ročním odběrům. Pro větší zakázky můžeme vyžadovat část zálohy při potvrzení objednávky.

Jak dlouho trvá vyřízení poptávky?

Podrobnou cenovou nabídku Vám obvykle připravíme do 24 hodin v pracovních dnech (pondělí až pátek, 7:00 až 16:00 SEČ). U složitějších požadavků – nestandardních rozměrů, atypických jakostí, řezání na míru či zakázek s atestem 3.1 – potřebujeme až 48 hodin na ověření dostupnosti u evropských oceláren.

Pro urychlení uveďte v poptávce typ produktu, jakost, rozměry, množství, dodací adresu a požadované atesty. Nabídka obsahuje cenu, termín dodání, způsob přepravy (Incoterms) a platební podmínky.

Doprava a dodací lhůty

Jaké jsou dodací lhůty do České republiky?

Vzdálenost ze skladu v Zawadě (stř. Polsko) do Prahy je zhruba 700 km, do Brna 600 km. Typické dodací lhůty pro odběratele v ČR:

  • Hliník a uhlíková ocel skladem: 2 až 4 pracovní dny
  • Komponenty FVE skladem (profily, svorky, háky): 3 až 5 pracovních dnů
  • Nerezová ocel a zakázkové profily: 7 až 14 dnů dle dostupnosti hutí
  • Zakázková výroba (nestandardní rozměry): 2 až 6 týdnů

Pro urgentní projekty nabízíme expresní dopravu do 48 hodin za příplatek. Přesný termín Vám potvrdíme v cenové nabídce.

Můžete si zboží vyzvednout ve skladu v Zawadě?

Ano. Osobní odběr za podmínek EXW Zawada je možný z našeho skladového areálu o rozloze 60 000 m² na adrese:

ULAMEX Zbigniew Zientek
Zawada 144
97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko

Sklad je v provozu pondělí až pátek, 7:00 až 16:00 SEČ. Termín odběru si prosím domluvte předem – naložení kamionu či dodávky trvá obvykle 1 až 3 hodiny v závislosti na objemu zakázky. Řidič při nakládce obdrží dodací list (CMR/WZ) a kopii faktury.

Fotovoltaika a montáž FVE

Co je FVE a jaké komponenty dodáváte?

FVE (fotovoltaická elektrárna) je systém přeměňující sluneční energii na elektřinu pomocí solárních panelů. ULAMEX dodává kompletní sortiment montážních komponentů pro FVE – tedy hliníkové a ocelové prvky konstrukce, na které se samotné panely kotví:

  • Hliníkové montážní profily – eloxovaný hliník EN AW-6060/6063, délky 2,1 až 4,4 m
  • Svorky panelů – koncové a středové, výšky 30 až 50 mm
  • Střešní háky – pro klasické tašky, plechové střechy a sendvičové panely
  • Zátěže na plochou střechu – betonové nebo ocelové, systémy s naklopením 10 až 15°
  • Trojúhelníky a konzoly – pro ploché střechy a fasády
  • Šrouby a spojovací materiál – nerezová ocel A2, A4

Sortiment najdete na stránce Produkty v sekci Fotovoltaika.

Jak se montují FV profily na šikmé střeše?

Standardní postup montáže fotovoltaických panelů na šikmou střechu (sklon 15 až 60°) probíhá ve čtyřech krocích:

  1. Kotvení střešních háků do krokví přes latě – rozteč obvykle 1,0 až 1,5 m dle typu panelu a sněhové oblasti. Pod hák doporučujeme vložit EPDM těsnění pro ochranu střešní krytiny.
  2. Montáž hliníkových profilů horizontálně na háky pomocí šroubů T-tvaru (M8 nebo M10). Profily spojujte vnitřními spojkami – vyhýbejte se spojům pod svorkami panelu.
  3. Ukotvení panelů středovými a koncovými svorkami. Utahovací moment 14 až 18 Nm dle doporučení výrobce.
  4. Uzemnění konstrukce propojovacím vodičem dle ČSN EN 62305 – nezbytné pro ochranu před bleskem i revizi FVE.

Statický návrh pro Vaši lokalitu (sněhová oblast, větrná oblast) doporučujeme konzultovat s projektantem. Dodáváme statické listy ke každému systému.

Produkty a jakosti oceli

Jaké jakosti nerezové oceli dodáváte?

Na skladě držíme nejžádanější austenitické jakosti nerezové oceli dle ČSN EN 10088:

  • 1.4301 (AISI 304, X5CrNi18-10) – univerzální nerez pro architekturu, potravinářství a obecný průmysl. Vhodná do běžného atmosférického prostředí.
  • 1.4307 (AISI 304L) – nízkouhlíková varianta 1.4301, lepší svařitelnost a odolnost mezikrystalové korozi.
  • 1.4404 (AISI 316L, X2CrNiMo17-12-2) – s příměsí molybdenu, zvýšená odolnost proti chloridům. Standardní volba pro chemii, farmacii a přímořské prostředí.
  • 1.4571 (AISI 316Ti) – stabilizovaná titanem, vhodná pro provozní teploty do 550 °C.

Duplexní a feritické jakosti (1.4462, 1.4016) zajistíme na objednávku za 2 až 4 týdny.

Řežete zboží na zakázku (na míru)?

Ano. U vybraných produktů zajišťujeme řezání na Vámi požadovanou délku s tolerancí ±2 mm. Služba se vztahuje na:

  • Nosníky HEA, HEB, IPE, UPN – řezání pilou pod 90°
  • Ploché tyče, kulaté tyče, úhelníky – pila nebo plazma
  • Plechy – pálení plazmou nebo laserem (CAD výkres .dxf)
  • Hliníkové profily pro FVE – přesný řez pilou s chlazením

Požadavek na dělení uveďte již v poptávce včetně přesných délek a tolerance. Pro sériové zakázky (100+ kusů stejného rozměru) nabízíme zvýhodněné ceny. Standardní sklad držíme v délkách 6 m a 12 m.

Certifikace a normy

Jaký je rozdíl mezi ČSN EN 1090-1 EXC2 a EXC3?

Norma ČSN EN 1090-1 definuje čtyři třídy provedení ocelových konstrukcí (EXC1 až EXC4) podle úrovně náročnosti, míry rizika a důsledků případného selhání:

  • EXC2 – standardní konstrukce bez vysokých požadavků na únavu. Typicky běžné pozemní stavby, haly, obchodní objekty, nosné konstrukce do 2 podlaží. Většina komerčních projektů v ČR.
  • EXC3 – konstrukce se zvýšenými nároky na únavu, svary či bezpečnost. Mosty, vyšší budovy, jeřábové dráhy, konstrukce s cyklickým zatížením. Požaduje se 100% UT/RT kontrola tupých svarů.

ULAMEX je držitelem certifikátu ČSN EN 1090-1 EXC2, což pokrývá naprostou většinu komerčních aplikací. Pro projekty v třídě EXC3 doporučujeme konzultaci s naším technickým oddělením.

Jaký je rozdíl mezi ISO 3834-2 a ISO 9001?

Obě normy se týkají systémů řízení kvality, ale pokrývají jiné oblasti:

  • ISO 9001 – obecná norma systému managementu kvality. Pokrývá všechny procesy ve firmě (obchod, nákup, výroba, reklamace). Neříká nic specifického o svařování.
  • ISO 3834-2 – specializovaná norma pro požadavky na kvalitu tavného svařování kovových materiálů. Ověřuje kvalifikaci svářečů (ČSN EN ISO 9606), kvalifikaci WPQR, technologické postupy WPS, kalibraci svařovacích zařízení a kontrolu hotových svarů.

ULAMEX je držitelem certifikátu ISO 3834-2 (komplexní požadavky) a ČSN EN 1090-1 EXC2. Tato kombinace je pro dodavatele ocelových konstrukcí zásadnější než samotné ISO 9001 – zákazník má jistotu, že svařované spoje splňují evropské standardy pro stavebnictví.

Jaké garance kvality nabízíte?

Kvalitu každé dodávky zajišťujeme vícevrstvým systémem:

  • Certifikace ČSN EN 1090-1 EXC2 a ČSN EN ISO 3834-2 – nezávislá notifikovaná osoba ročně auditovala náš systém svařování a provádění konstrukcí.
  • Vstupní kontrola hutního materiálu – každá šarže přichází s atestem výrobce 3.1, ověřujeme rozměry, jakost a značení.
  • Certifikovaní svářeči podle ČSN EN ISO 9606-1 s platnými WPS a WPQR.
  • Výstupní kontrola – vizuální kontrola svarů (VT), pro EXC3 doplněno UT/RT dle požadavku.
  • Záruka 12 měsíců na skryté vady materiálu, 24 měsíců na provedení svařovaných konstrukcí.

V oprávněných reklamacích poskytujeme bezplatnou výměnu, dobropis nebo náhradní dodávku – rozhodnutí je na Vás.

Dodáváte zboží s označením CE?

Ano. Ocelové konstrukční prvky podléhající nařízení CPR 305/2011 (stavební výrobky) opouštějí náš sklad s označením CE a prohlášením o vlastnostech DoP dle ČSN EN 1090-1. Značení obsahuje identifikaci výrobce, rok výroby, normu a třídu provedení (EXC2).

Pro každou dodávku svařovaných konstrukcí vystavujeme kompletní technický soubor: DoP, atestní dokumenty 3.1 od výrobce hutních polotovarů, WPQR svářečů a záznam o vstupní a výstupní kontrole. Kopie těchto dokladů přikládáme k dodacímu listu nebo zasíláme elektronicky na vyžádání.

Jaké normy ČSN EN používáte pro Vaše produkty?

Pro český trh dodržujeme harmonizované evropské normy, které v ČR vystupují pod označením ČSN EN. Klíčové normy pro náš sortiment:

  • ČSN EN 10025-2 – nelegované konstrukční oceli (S235, S275, S355)
  • ČSN EN 10088-2/-3 – nerezové oceli, plechy a tyče (1.4301, 1.4404, 1.4571)
  • ČSN EN 10210/10219 – ocelové trubky pro konstrukční účely (bezešvé a svařované)
  • ČSN EN 573/755 – hliníkové slitiny a profily (EN AW-6060, 6082)
  • ČSN EN 10204 – inspekční dokumenty (atesty 2.2, 3.1, 3.2)
  • ČSN EN 1090-1/-2 – provádění ocelových konstrukcí, třídy EXC1-EXC4
  • ČSN EN ISO 3834-2 – požadavky na kvalitu tavného svařování
  • ČSN EN ISO 1461 – žárové zinkování ponorem

Na vyžádání poskytneme přehled použitých norem pro konkrétní zakázku i s odkazy na platná znění.

Máte další dotazy?

Náš exportní tým je Vám k dispozici. Kontaktujte nás na [email protected] nebo volejte +48 504 424 761 (pondělí až pátek, 7:00 až 16:00 SEČ). Odpovídáme v češtině, angličtině a němčině.