Hliník vs ocel vs nerez: který materiál kdy zvolit

Hliník vs ocel není otázka, který kov je lepší, ale která vlastnost o konstrukci rozhoduje. Ocel je zhruba třikrát tužší, takže se při stejném průřezu méně prohýbá a lépe odolává vzpěru. Hliník váží 34,4 % hmotnosti oceli a na kilogram nese přibližně dvojnásobnou pevnost. Nerezová ocel se blíží tuhosti běžné oceli a přidává korozní odolnost. Tento přehled srovnává všechny tři materiály v číslech a uzavírá rozhodovací tabulkou podle typu konstrukce.

Tuhost a pevnost jsou dvě různé vlastnosti

Nejčastější chyba při srovnávání kovů je směšování tuhosti a pevnosti. Tuhost popisuje modul pružnosti a rozhoduje o tom, jak moc se prvek prohne. Pevnost popisuje mez kluzu a rozhoduje o tom, kdy se prvek trvale zdeformuje. Prvek může být pevný a poddajný, stejně jako tuhý a snadno přetížitelný, takže obě otázky je nutné zodpovědět odděleně, ještě než padne volba materiálu.

MateriálModul pružnostiRelativní hmotnostTypická role
Konstrukční ocel210 000 N/mm²1,00Nosné konstrukce, kde rozhoduje tuhost a únosnost
Hliníkové slitiny70 000 N/mm²0,344Lehké konstrukce, doprava, montážní systémy
Austenitická nerez200 000 N/mm² podle ČSN EN 1993-1-41,01Prostředí s korozním zatížením, hygiena
Feritická nerez200 000 N/mm² podle ČSN EN 1993-1-40,99Korozní odolnost bez niklu

Modul pružnosti nezávisí na jakosti

Údaj, který překvapí většinu nákupčích: volba pevnější jakosti nezvýší tuhost. Eurokód pro ocel, tedy ČSN EN 1993-1-1, uvádí jediný modul 210 000 N/mm² pro všechny konstrukční jakosti od S235 po S460 a rozlišuje je pouze mezí kluzu a pevností. Eurokód pro hliník, ČSN EN 1999-1-1, postupuje stejně a uvádí jediný modul 70 000 N/mm² pro všechny konstrukční slitiny; EN AW-6060 T6 a EN AW-6082 T6 se liší pevností, nikoli tuhostí.

Praktický důsledek je zásadní. Přechod z S235JR na S355J2 nebo z 6060 na 6082 zvýší zatížení, které prvek unese, ale průhyb nezmění, protože ten závisí na modulu a na průřezu a ani jedno se nezměnilo. Jakosti oceli rozebírá článek konstrukční ocel S235 vs S275 vs S355.

Průhyb: hliník se prohne třikrát víc, kromě vlastní tíhy

Při stejném průřezu a stejném vnějším zatížení se hliníkový nosník prohne třikrát víc než ocelový, protože jeho modul je třetinový. Tento poměr ale platí pro zatížení zvenčí. Průhyb od vlastní tíhy třikrát vyšší není: hliník váží jen 34,4 % toho, co ocel, takže se oba efekty téměř vyruší a poměr vychází přibližně 1,03. Hliníkový nosník se pod vlastní hmotností prohne prakticky stejně jako ocelový, což je důvod, proč se hliník používá na dlouhé, málo zatížené rozpony, například na lávky a přístupové konstrukce.

Vzpěr: pevnější slitina může dopadnout hůř

Vzpěr se řídí modulem, nikoli pevností. Hliníkový sloup se stejnou geometrií dosáhne kritického zatížení na úrovni třetiny ocelového a pevnější slitina s tím nic neudělá. Efekt je přitom ostřejší, než se zdá: referenční štíhlost, která označuje přechod k porušení vzpěrem, je 93,9 pro S235 a 76,4 pro S355, ale 70,2 pro EN AW-6060 T6 a jen 52,6 pro EN AW-6082 T6. Pevnější hliníková slitina tedy leží na vyšší relativní štíhlosti a ztrácí vzpěrem větší část své pevnosti než slitina slabší. Volit vysokopevnostní slitinu kvůli vzpěru patří k nejméně účinným krokům, které lze v návrhu udělat.

Pevnost na kilogram: kde hliník skutečně vyhrává

Na pevnost vztaženou k hmotnosti je hliník napřed, ale číslo dává smysl jen s uvedeným základem. Na mezi kluzu vychází S355 na 45,2 kN·m/kg proti 92,6 u lisovaného profilu z EN AW-6082 T6 s mezí kluzu 250 N/mm², tedy výhoda 2,05násobku. Na mezi pevnosti je odstup užší, přibližně 1,8 až 1,9násobek, protože ocel na mezi pevnosti dotahuje. V ohybu naopak výhoda roste na zhruba 2,3 až 2,4násobku, protože geometrie lehčí kov dále zvýhodňuje. Uvádět jediné číslo bez uvedení základu je nejrychlejší způsob, jak technického čtenáře zmást.

Pozor na opačný případ. V prostém tahu je tuhost na jednotku hmotnosti u obou kovů prakticky stejná, 26,8 MN·m/kg u oceli proti 25,9 u hliníku. Hliník tedy šetří hmotnost tam, kde o návrhu rozhoduje ohybová tuhost, nikoli v axiálně zatíženém táhle, a záměna těchto dvou případů zatížení vede k protichůdným doporučením.

Stejná tuhost v ohybu: úspora hmotnosti je reálná, ale podmíněná

Když se nosník dimenzuje na tuhost místo na pevnost, hliník dokáže ušetřit zhruba polovinu hmotnosti. Aby se vyrovnal tuhosti ocelového nosníku, musí hliníkový nosník stejné šířky zvětšit výšku 1,44krát, protože moment setrvačnosti roste se třetí mocninou výšky. I tento vyšší průřez skončí na 0,496 hmotnosti oceli, tedy na úspoře blízké 50 %. Napětí přitom zůstává v rezervě, protože průřezový modul vzroste 2,08krát a ohybové napětí klesne z výchozích 235 N/mm² přibližně na 113 N/mm².

Tato úspora ale platí za podmínek, které je nutné vyslovit. Předpokládá plný obdélníkový průřez konstantní šířky a předpokládá, že návrh řídí tuhost, nikoli mezní pevnost. Vyšší tenkostěnný průřez se může dostat do třídy 4, tedy mezi štíhlé průřezy,, kde část výhody odebere lokální vzpěr, a vyšší úzký nosník je náchylnější ke klopení. Největší hrozbou je ale svar.

Svar výhodu hliníku maže

Jediný fakt rozhoduje o velké části svařovaných návrhů: hliník vedle svaru ztrácí podstatnou část pevnosti. U výrobku z EN AW-6082 T6 s mezí kluzu 260 N/mm² klesá tato hodnota na 125 N/mm² v tepelně ovlivněné oblasti, tedy součinitelem blízkým 0,48. Tím se srovnání pevnosti na kilogram hroutí: svařované EN AW-6082 T6 vychází na 46,3 kN·m/kg proti 45,2 u S355, takže z výhody 2,05násobku zbude 1,02násobek, prakticky rovnost.

Uhlíkové oceli jako S235 a S355 srovnatelné změknutí nemají, takže u svařované konstrukce, kde rozhoduje pevnost, se argument pro hliník výrazně oslabuje. Rozsah přitom závisí na stavu, nejen na skupině slitiny: stejné 6082 ve stavu T4 ztrácí jen kolem 10 %, zatímco plech 5083 ve stavu O neztrácí nic. Pokud tedy konstrukce nutně musí být svařovaná a nosná, patří tato úvaha na začátek návrhu, ne na konec.

Co znamená hmotnost 0,344 v praxi

Poměr hustot 2,9 ku 1 se v projektu neprojeví jako číslo v tabulce, ale jako organizace stavby. Díl, který ve stejném objemu váží třetinu, se často obejde bez jeřábu, dá se přenést dvěma lidmi a montáž se posune z těžké techniky do ručního režimu. U opakovaně manipulovaných konstrukcí, tedy u lešení, přepravních rámů, montážních systémů nebo demontovatelných přístřešků, je to zpravidla silnější argument než samotná pevnost.

Váha se promítá i do dopravy a do zatížení podkladu. Lehčí konstrukce znamená menší přitížení střechy, což u rekonstrukcí rozhoduje o tom, zda je projekt vůbec proveditelný bez zásahu do krovu. Naopak tam, kde vlastní tíha konstrukci stabilizuje, například u balastních systémů na plochých střechách, se nižší hmotnost stává nevýhodou a musí se dorovnat přitěžovacími prvky.

Teplotní roztažnost: hliník se hýbe dvakrát víc

Součinitel teplotní roztažnosti je u hliníku přibližně 23 miliontin na kelvin proti zhruba 12 miliontinám u oceli, tedy asi 1,9krát více. Na krátkém dílu je to nepodstatné, u dlouhých řad ale ne: profil délky 6 m se při rozdílu teplot 80 K prodlouží zhruba o 11 mm. Pokud konstrukce tuto změnu nemá kam přenést, vznikne v ní napětí nebo se spoje uvolní.

Řešení není v silnějším materiálu, ale v detailu: dilatační spára mezi navazujícími profily, podélné otvory v úchytech a rozdělení dlouhých řad na dilatační celky. Právě proto se u hliníkových montážních systémů nikdy nespojuje celá řada napevno od kraje ke kraji.

Cyklické zatížení a únava

U konstrukcí vystavených opakovanému zatížení, tedy u jeřábových drah, plošin, strojních rámů nebo dílů namáhaných větrem, vstupuje do hry únava materiálu. Posuzuje se u obou kovů stejnou logikou: ČSN EN 1993-1-9 pro ocel a ČSN EN 1999-1-3 pro hliník pracují s kategoriemi detailu, s mezí únavy při konstantní amplitudě a s prahovou hodnotou, pod kterou se cykly nezapočítávají. Rozdíl není v tom, že by hliník mez únavy neměl, ale v tom, jak nízko leží: pro srovnatelné svařované detaily jsou kategorie u hliníku podstatně nižší než u oceli.

Tento rozdíl se sčítá s vlivem svaru. Svařovaný detail je z hlediska únavy vždy slabší než plný průřez, a protože hliník navíc v tepelně ovlivněné oblasti měkne, kombinace svařovaného spoje a cyklického zatížení je u hliníku nejnáročnější případ, jaký může návrh potkat.

Zpracování a spojování

OperaceOcel a pozinkovaná ocelHliníkNerez
SvařováníBěžné, bez ztráty pevnosti v základním materiáluMIG a TIG, s poklesem pevnosti v tepelně ovlivněné oblastiVyžaduje odstranění náběhových barev po svaření
Šroubované spojeStandardPreferované u nosných dílů kvůli svaruStandard, spojovací materiál A2 nebo A4
DěleníPálení, řezání, stříháníŘezání pilou, obrábění, snadnéŘezání s ohledem na tepelné ovlivnění
Povrchová úpravaNátěr nebo žárový zinekElox nebo prášková barva, jinak přirozený oxidZpravidla bez úpravy

U pozinkované oceli platí zvláštní pravidlo: řezaná hrana ztrácí souvislý povlak a chrání se jen obětně okolním zinkem, takže u exponovaných dílů se řezy omezují nebo se dodatečně ošetřují. U nerezu je zase nutné vyloučit kontaminaci uhlíkovou ocelí, tedy nepoužívat na nerez nářadí, kterým se předtím opracovávala černá ocel; jinak se na povrchu objeví rez z přenesených částic, i když samotný materiál je v pořádku.

Koroze a prostředí: kdy nerez, kdy pozink, kdy hliník

Druhá polovina rozhodnutí se netýká mechaniky, ale prostředí. Korozní agresivitu prostředí popisuje ČSN EN ISO 9223 ve stupních C1 až C5, v extrémních podmínkách CX, a právě od ní se odvíjí volba mezi holou ocelí s povlakem, pozinkovanou ocelí, hliníkem a nerezem. Pro návrh nátěrového systému na oceli pak na stejné stupně navazuje ČSN EN ISO 12944.

MateriálChování v prostředíKde se hodí
Uhlíková ocelKoroduje, vyžaduje nátěr nebo povlakVnitřní a chráněné konstrukce, kde je údržba možná
Pozinkovaná ocelZinek chrání obětně, u řezaných hran jen do omezené tloušťkyVenkovní konstrukce, oplocení, podkonstrukce
HliníkPokrývá se vrstvou oxidu a nerezavíExponované lehké konstrukce, montážní profily
Nerez 1.4301Odolná v běžném vnitrozemském prostředíArchitektura, potravinářství, spojovací materiál
Nerez 1.4404Molybden zlepšuje odolnost proti chloridůmProstředí se solí, bazény, chemie

Srovnání hliník vs nerez tedy nemá jednu odpověď: v exponované lehké konstrukci vede hliník, v prostředí s chloridy nebo v potravinářství nerez. Podobně u dvojice nerez vs pozink rozhoduje spíš dostupnost údržby než samotná agresivita prostředí. Rozdíl mezi oběma nerezovými jakostmi rozebírá článek nerezová ocel 304 vs 316. K tomu patří jedno pravidlo, které se v praxi porušuje často: hliník v přímém a vlhkém kontaktu s holou uhlíkovou ocelí tvoří galvanický článek a koroduje. S nerezem je dvojice v praxi přijatelná, protože poměr ploch a pasivní vrstva drží riziko nízko.

Rozhodovací tabulka podle typu konstrukce

PřípadCo rozhodujeVolba
Nosník s požadavkem na malý průhybTuhost, tedy modulOcel; hliník jen s výrazně vyšším průřezem
Dlouhý málo zatížený rozponVlastní tíhaHliník, poměr průhybu od vlastní tíhy je zhruba 1,03
Tlačený sloupVzpěr, tedy opět modulOcel; pevnější slitina hliníku nepomůže
Přenosná nebo často manipulovaná konstrukcePevnost na kilogramHliník, na mezi kluzu zhruba dvojnásobek
Svařovaná nosná konstrukceZměknutí v tepelně ovlivněné oblastiOcel, nebo hliník se šroubovanými spoji
Prostředí s chloridyKorozní odolnostNerez 1.4404, u spojovacího materiálu třída A4
Venkovní konstrukce bez pravidelné údržbyDlouhá životnost bez nátěruPozinkovaná ocel

Reálné konstrukce bývají hybridní a je to v pořádku. Typickým příkladem je fotovoltaika: exponované montážní profily a svorky z hliníku, úchyty a spojovací materiál z nerezu, podkonstrukce pozemních stojanů z pozinkované oceli. Celé rozdělení rolí popisuje průvodce nosnými konstrukcemi fotovoltaiky. Tato informace nenahrazuje inženýrské posouzení konkrétní konstrukce.

Materiál a doklady od jednoho dodavatele

ULAMEX dodává všechny čtyři skupiny materiálu ze skladu v polské Zawadě: hliník, černou ocel, nerezovou ocel a pozinkovanou ocel. Hybridní konstrukce tak lze objednat na jedné objednávce s jedním termínem dodání. Ke každé dodávce vydáváme na vyžádání atest 3.1 dle EN 10204, u vlastních svařovaných nosných konstrukcí prohlášení o vlastnostech a označení CE podle ČSN EN 1090-1 EXC2; svařování probíhá v systému řízení podle ISO 3834-2 a doklady najdete na stránce certifikace EN 1090.

Dodací lhůta skladových položek do ČR je typicky 2 až 5 pracovních dnů. ULAMEX obchoduje s ocelí a hliníkem od roku 1988, tedy 38 let. Pošlete poptávku s rozpisem, jakostí a požadovanými doklady na adresu [email protected] nebo zavolejte na číslo +48 504 424 761 a zašleme Vám nezávaznou nabídku s dostupností; další kontakty jsou na stránce kontakt. Adresa skladu: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko.

Často kladené dotazy

Je hliník pevnější než ocel?

Na kilogram ano, v absolutních číslech ne. Na mezi kluzu vychází hliníková slitina EN AW-6082 T6 zhruba dvakrát lépe než S355, pokud se hodnoty vztáhnou k hmotnosti. Ocel má ale vyšší absolutní pevnost i třikrát vyšší tuhost, takže při stejném průřezu unese víc a méně se prohne. Odpověď proto vždy závisí na tom, co je v návrhu limitní.

Zvýší pevnější jakost tuhost konstrukce?

Ne. Modul pružnosti je pro všechny konstrukční jakosti oceli stejný, 210 000 N/mm², a pro konstrukční slitiny hliníku 70 000 N/mm². Přechod z S235 na S355 nebo z 6060 na 6082 zvýší únosnost, ale průhyb zůstane stejný, protože ten závisí na modulu a na průřezu. Tuhost se zvyšuje geometrií, ne jakostí.

Proč se hliník používá na lávky a lehké konstrukce?

Protože u dlouhých málo zatížených rozponů rozhoduje vlastní tíha. Průhyb od vlastní hmotnosti je u hliníku a oceli téměř stejný, poměr vychází kolem 1,03, zatímco manipulace a montáž jsou u lehčí konstrukce výrazně jednodušší. Jakmile ale začne dominovat vnější zatížení, vrací se do hry třikrát nižší tuhost hliníku.

Co se stane s hliníkem u svaru?

V tepelně ovlivněné oblasti výrazně klesne pevnost. U EN AW-6082 T6 padá smluvní mez kluzu z 260 na 125 N/mm², tedy zhruba na polovinu, takže se výhoda v pevnosti na kilogram proti S355 prakticky vytratí. Míra závisí na stavu: 6082 T4 ztrácí kolem 10 %, plech 5083 ve stavu O neztrácí nic. U svařovaných nosných dílů je proto ocel často jistější volbou.

Kdy má smysl nerez místo pozinkované oceli?

Tam, kde je prostředí agresivní nebo kde je povrch nedostupný pro údržbu. Pozinkovaná ocel chrání obětně a zvládne většinu venkovních konstrukcí, ale v prostředí s chloridy, tedy u posypu, bazénů a v chemii, se sahá po nerezu; jakost 1.4404 s molybdenem tam vydrží podstatně déle než 1.4301. Roli hraje i hygiena, kde je nerez standardem.

Lze hliník kombinovat s ocelí v jedné konstrukci?

Ano, a v praxi se to dělá běžně, jen je potřeba hlídat vlhké spoje. Holá uhlíková ocel v přímém kontaktu s hliníkem vytvoří galvanický článek a hliník koroduje, proto se do takového spoje vkládá izolační podložka nebo se použije nerezový spojovací prvek. U dvojice hliník a nerez je riziko nízké, pokud je nerezová část malá vůči hliníkové ploše, tedy typicky šroub v profilu, nikoli naopak.

Jak se rozhodnout mezi hliníkem a ocelí u nového projektu?

Nejprve určete, co je v návrhu limitní: průhyb, vzpěr, pevnost nebo hmotnost. Pokud rozhoduje tuhost nebo vzpěr, vede ocel, protože oba jevy se řídí modulem. Pokud rozhoduje hmotnost a spoje budou šroubované, vede hliník. Jakmile má být konstrukce svařovaná a nosná, započítejte změknutí hliníku u svaru ještě před porovnáním průřezů.

Podobné příspěvky