Ocelový plech: která norma na něj platí a proč to není otázka tloušťky
O tom, která rozměrová norma na ocelový plech platí, nerozhoduje jeho tloušťka, ale způsob, jakým byl vyroben. ČSN EN 10029 a ČSN EN 10051 se překrývají v celém pásmu 3 až 25 mm, takže stejně tlustá tabule může spadat pod jednu i pod druhou. Tento průvodce ukazuje, jak to rozlišit, co znamenají třídy úchylek a proč se dvě různé stupnice A až D pletou dohromady.
Tři skupiny plechu podle výrobní cesty
Plech není jeden sortiment. Rozděluje se podle toho, jak vznikl, a od toho se odvíjí norma, tolerance i povrch.
| Výrobní cesta | Rozměrová norma | Rozsah |
|---|---|---|
| Válcování na kvartu, kus po kuse | ČSN EN 10029 | 3 až 400 mm, šířka od 600 mm |
| Kontinuální válcování pásu a tabule z něj dělené | ČSN EN 10051 | do 25 mm, šířka do 2 200 mm |
| Válcování za studena | ČSN EN 10131 | 0,35 až 3 mm, šířka od 600 mm |
Třetí řádek je samostatná skupina i po materiálové stránce a věnuje se jí průvodce hutním materiálem. Zbylé dvě jsou obě válcované za tepla, a právě mezi nimi vzniká nedorozumění.
Proč se EN 10029 a EN 10051 překrývají
Rozšířený výklad zní: EN 10051 je pro tenký plech, EN 10029 pro střední a tlustý. Je to pohodlné, snadno zapamatovatelné a nesprávné.
Podívejte se na rozsahy v tabulce výše. EN 10029 začíná na 3 mm a EN 10051 končí na 25 mm, takže mezi třemi a pětadvaceti milimetry platí obě. Tloušťka tedy nemůže rozhodnout, protože obě normy si v tomto pásmu konkurují.
Rozhoduje výrobní cesta. Tabule vyválcovaná na kvartu jednotlivě spadá pod EN 10029, tabule odstřižená ze širokého pásu pod EN 10051.
Ukázkový případ je tabule 2 000 × 6 000 mm o tloušťce 10 mm. Podle „pravidla tloušťky“ by patřila jednoznačně pod EN 10029. Jenže šířka 2 000 mm se vejde pod limit 2 200 mm a tloušťka 10 mm pod limit 25 mm. Tabule tedy může pocházet z pásu a podléhat EN 10051.
Praktický závěr pro poptávku je jednoznačný. V tomto pásmu se norma sjednává, neodvozuje. Pokud na ní projekt stojí, uveďte ji v objednávce, protože z tloušťky ji dopočítat nelze.
Třídy úchylek podle ČSN EN 10029
Tady vzniká druhý rozšířený omyl, tentokrát v obchodní argumentaci.
EN 10029 nabízí čtyři třídy úchylky tloušťky, označené A až D. Nabízí se výklad, že jde o stupnici přesnosti a že třída A je nejpřísnější. Není to tak.
| Třída | Jak je úchylka rozložená | Příklad pro tloušťku 40 až 80 mm |
|---|---|---|
| A | Dolní úchylka závisí na jmenovité tloušťce | -1,0 / +1,8 mm |
| B | Dolní úchylka je pevná, 0,3 mm | -0,3 / +2,5 mm |
| C | Dolní úchylka je nulová | -0 / +2,8 mm |
| D | Symetrická kolem jmenovité hodnoty | ±1,4 mm |
Sečtěte si rozpětí v posledním sloupci. V každé třídě vychází 2,8 mm, tedy naprosto stejně. Třídy se neliší přesností, ale tím, kam se povolená odchylka posouvá vůči jmenovité tloušťce.
Z toho plyne jediný nosný argument při výběru. Třída C zaručuje, že plech nikdy nebude tenčí než jmenovitá tloušťka, což se hodí všude, kde se počítá únosnost nebo kde na tloušťce stojí těsnost. Zato je ale tabule vždy o něco těžší, než by odpovídalo nominálu.
Třída se volí při objednávce. Pokud ji neuvedete, dostanete tu, kterou dodavatel běžně vede.
Pozor na dvě různé stupnice A až D
Obě normy používají písmena A až D, ale znamenají v nich něco úplně jiného. Záměna vede k dohadům při přejímce.
| Norma | Co písmeno označuje |
|---|---|
| ČSN EN 10029 | Třídu úchylky tloušťky, tedy rozložení tolerance |
| ČSN EN 10051 | Kategorii podle meze kluzu materiálu |
V EN 10051 tedy písmeno nevypovídá o přesnosti vůbec nic. Rozděluje materiály podle pevnosti, protože pevnější ocel se hůř rovná a norma jí připouští volnější tolerance tvaru.
V poptávce proto nikdy nepište jen „třída B“. Uveďte normu a teprve k ní třídu.
Úchylka se váže ke každému bodu tabule
Častá představa zní, že díly vypálené z jedné tabule mají stejnou tloušťku. Nemají a norma to ani neslibuje.
EN 10029 váže úchylku ke každému bodu tabule vzdálenému více než 25 mm od okraje. Plech válcovaný za tepla má příčný profil, takže se tloušťka po ploše mění. Musí se jen vejít do povoleného rozpětí.
Co díly z jedné tabule sdílejí, je tavba a s ní i atest. To je věc dohledatelnosti, nikoli rozměru.
Pro praxi z toho plyne jedno doporučení. Pokud na shodné tloušťce dílů skutečně záleží, například u dosedacích ploch, řeší se to obráběním, nikoli požadavkem na tabuli.
Stav povrchu podle ČSN EN 10163-2
Rozměrová norma říká, jak přesná je tabule. O tom, jaké vady povrchu jsou přípustné, rozhoduje samostatná norma ČSN EN 10163-2, a to od tloušťky 3 mm.
Značení má dvě úrovně, které se běžně zaměňují: třídu označenou písmenem a podtřídu označenou číslicí.
| Úroveň | Hodnoty | Co určuje |
|---|---|---|
| Třída | A nebo B | Přípustné vady povrchu |
| Podtřída | 1, 2 nebo 3 | Způsob a rozsah opravy vad |
Správný zápis je tedy „třída A, podtřída 2“, nikoli „třída A2“. A ještě jedna věc, kterou katalogy obvykle nezmiňují: výchozí kombinací normy je A1, tedy třída A a podtřída 1, pokud si při poptávce nesjednáte jinak.
Pokud tedy dodavatel vede běžně jiné provedení, je to jeho skladová praxe, nikoli výchozí stav podle normy. V poptávce se to vyplatí uvést, ať je jasné, na čem se přejímka postaví.
Okuje: co to je a proč musí pryč
Na povrchu plechu válcovaného za tepla je vrstva oxidů, které se říká válcovací okuje. Vzniká reakcí rozžhaveného povrchu se vzduchem a drží pevně.
Okuje nejsou ochranná vrstva, i když tak vypadají. Jsou elektricky vodivé a vůči oceli pod sebou se chovají katodicky, takže v každé prasklině a na každé řezané hraně vznikne článek s malou anodou a velkou katodou. Výsledkem je důlková koroze, tedy bodový zásah do hloubky, nikoli rovnoměrný úbytek.
Před nátěrem se proto odstraňují. U konstrukcí, které mají nátěr vydržet, se povrch připravuje otryskáním na stupeň Sa 2½, přičemž dosažitelný výsledek závisí i na výchozím stupni zarezavění.
Druhý důvod je technologický. Okuje ruší svařovací proces a v místě průvaru zhoršují kvalitu spoje, takže se v oblasti svaru odstraňují také.
Slzičkový plech spadá jinam
Slzičkový a vzorovaný plech, tedy protiskluzové podlahové výrobky, je nejčastěji chybně zařazovaný sortiment.
ČSN EN 10029 jej ze svého rozsahu výslovně vylučuje, stejně jako kruhové plechy, plechy na míru a širokou plochou ocel. Tolerance rozměrů a tvaru pro něj stanovuje samostatná ČSN EN 10363 do jmenovité tloušťky 20 mm.
Při objednávce se hlídá ještě jeden údaj. Tloušťka se u vzorovaného plechu udává buď jako tloušťka základního plechu bez výstupků, nebo jako celková, a zápis typu 3/5 znamená obojí. Bez uvedení báze je číslo při přejímce neověřitelné.
A jedna technická poznámka na závěr. Volit u podlahového plechu vyšší jakost oceli kvůli menšímu průhybu nemá smysl: S235 i S355 mají prakticky stejný modul pružnosti, takže při stejné geometrii se prohnou stejně. Vyšší jakost posouvá únosnost, nikoli tuhost. Porovnání jakostí rozebírá článek o konstrukční oceli S235, S275 a S355.
Dělení plechu a jakost řezné plochy
Kvalitu tepelně dělené plochy popisuje ČSN EN ISO 9013. Norma zavádí třídy jakosti a zároveň vymezuje, pro jaké tloušťky je která metoda vůbec použitelná.
| Metoda | Rozsah podle normy | Charakter řezu |
|---|---|---|
| Řezání kyslíkem | 3 až 300 mm | Široká spára, větší tepelně ovlivněná oblast |
| Plazma | 0,5 až 150 mm | Rychlejší, užší spára než kyslík |
| Laser | 0,5 až 32 mm | Nejužší spára a nejpřesnější kontura |
Rozsahy v tabulce jsou normové, nikoli dané strojním vybavením konkrétní dílny. Skutečně dostupné tloušťky se u každého dodavatele liší podle vybavení.
Pro rozpis dílů má šířka spáry přímý dopad. Čím širší spára, tím větší odpad mezi díly, takže volba metody ovlivní i to, kolik kusů se z tabule vejde.
Hmotnost tabule a objednávka na kilogramy
Hmotnost spočítáte jako součin rozměrů, tloušťky a hustoty oceli 7,85 kg/dm³:
Hmotnost [kg] = šířka [m] × délka [m] × tloušťka [mm] × 7,85
| Tloušťka | Na metr čtvereční | Tabule 1 500 × 3 000 mm | Tabule 2 000 × 6 000 mm |
|---|---|---|---|
| 2 mm | 15,7 kg | 70,7 kg | 188,4 kg |
| 3 mm | 23,6 kg | 106,0 kg | 282,6 kg |
| 5 mm | 39,3 kg | 176,6 kg | 471,0 kg |
| 8 mm | 62,8 kg | 282,6 kg | 753,6 kg |
| 10 mm | 78,5 kg | 353,3 kg | 942,0 kg |
| 15 mm | 117,8 kg | 529,9 kg | 1 413,0 kg |
| 20 mm | 157,0 kg | 706,5 kg | 1 884,0 kg |
Výpočet pracuje se jmenovitou tloušťkou. Skutečná hmotnost se od něj liší podle zvolené třídy úchylky, a právě tady se projeví volba třídy C: tabule je systematicky o něco těžší, protože nikdy nejde pod nominál.
U tlustých tabulí se navíc dřív vyčerpá nosnost vozidla než jeho prostor. Tabule 2 000 × 6 000 mm o tloušťce 20 mm váží skoro dvě tuny, takže o dopravě rozhoduje hmotnost, nikoli počet kusů.
Plech válcovaný za studena je jiná skupina
Za studena válcovaný plech se neliší jen povrchem, ale i systémem značení: jakosti se označují DC01, DC03, DC04, DC05, DC06 a DC07, nikoli S235JR nebo S355J2. Rozměrové tolerance pro něj stanovuje ČSN EN 10131 v rozsahu 0,35 až 3 mm.
Obě skupiny porovnává průvodce hutním materiálem z černé oceli.
Co uvést v poptávce
Poptávku na plech zdržují dotazy, kterým předejde šest údajů:
- Jakost podle ČSN EN 10025-2, například S235JR nebo S355J2.
- Tloušťku a formát tabule v milimetrech.
- Rozměrovou normu, pokud na ní projekt stojí. V pásmu 3 až 25 mm ji z tloušťky odvodit nelze.
- Třídu úchylky tloušťky podle ČSN EN 10029, typicky C tam, kde plech nesmí být pod nominálem.
- Požadavek na stav povrchu podle ČSN EN 10163-2, tedy třídu a podtřídu.
- Zda potřebujete atest 3.1 podle ČSN EN 10204 s číslem tavby, jak popisuje článek o atestu 3.1.
Celý sortiment je v kategorii ocelové plechy.
Ocelový plech ze skladu do celé ČR
ULAMEX dodává plechy z konstrukční oceli velkoobchodně ze skladu v polské Zawadě, spolu s profily, tyčemi a dalším hutním materiálem z černé oceli. Ke každé dodávce lze vyžádat atest 3.1 podle ČSN EN 10204 s číslem tavby.
Svařované nosné konstrukce vyráběné ULAMEX nesou označení CE podle ČSN EN 1090-1 EXC2 a svařování probíhá v systému řízení podle ISO 3834-2. Firma obchoduje s ocelí a hliníkem od roku 1988, tedy 38 let.
Dodací lhůta do České republiky je zpravidla 2 až 5 pracovních dnů. Poptávky i rozměry mimo běžný sklad posílejte přes kontakt.
Často kladené dotazy
Podle čeho poznám, jestli na tabuli platí ČSN EN 10029, nebo EN 10051?
Podle výrobní cesty, nikoli podle tloušťky. EN 10029 platí pro tabule válcované na kvartu kus po kuse, EN 10051 pro pás válcovaný kontinuálně a pro tabule z něj dělené. V pásmu 3 až 25 mm se rozsahy obou norem překrývají, takže stejně tlustá tabule může spadat pod kteroukoli z nich. Pokud na normě projekt stojí, sjednává se v objednávce.
Která třída úchylky tloušťky je nejpřesnější?
Žádná, protože celkové rozpětí tolerance je ve všech čtyřech třídách stejné. Pro tloušťku 40 až 80 mm činí 2,8 mm u třídy A, B, C i D. Třídy se liší jen tím, kam se rozpětí posouvá vůči jmenovité tloušťce. Prakticky užitečná je třída C, protože u ní má plech nulovou dolní úchylku a nikdy nebude tenčí než nominál.
Znamená třída B v EN 10051 totéž co třída B v EN 10029?
Neznamená. V ČSN EN 10029 označuje písmeno třídu úchylky tloušťky, tedy rozložení tolerance. V ČSN EN 10051 označuje kategorii podle meze kluzu materiálu, protože pevnější ocel se hůř rovná a norma jí připouští volnější tolerance tvaru. O přesnosti tedy písmeno v EN 10051 nevypovídá nic. V poptávce vždy uveďte normu a teprve k ní třídu.
Mají díly vypálené z jedné tabule stejnou tloušťku?
Nemají. ČSN EN 10029 váže úchylku ke každému bodu tabule vzdálenému více než 25 mm od okraje, a plech válcovaný za tepla má příčný profil, takže se tloušťka po ploše mění. Společná je tavba a s ní atest, tedy dohledatelnost, nikoli rozměr. Kde na shodné tloušťce skutečně záleží, řeší se to obráběním.
Co znamená zápis „třída A, podtřída 2“ u povrchu?
Jde o dvě úrovně značení podle ČSN EN 10163-2, která platí od tloušťky 3 mm. Písmeno určuje třídu, tedy přípustné vady povrchu, číslice podtřídu, tedy způsob a rozsah jejich opravy. Zápis „třída A2“ je proto nepřesný. Výchozí kombinací normy je A1, pokud si při poptávce nesjednáte jinak.
Platí na slzičkový plech ČSN EN 10029?
Neplatí, norma podlahové vzorované výrobky ze svého rozsahu výslovně vylučuje, stejně jako kruhové plechy, plechy na míru a širokou plochou ocel. Tolerance rozměrů a tvaru pro slzičkový plech stanovuje ČSN EN 10363 do jmenovité tloušťky 20 mm. Při objednávce navíc uveďte, zda se tloušťka vztahuje k základnímu plechu, nebo je celková včetně výstupků.
Prohne se podlahový plech z S355 méně než z S235?
Neprohne, při stejné geometrii se prohnou prakticky stejně. Průhyb závisí na modulu pružnosti, a ten mají obě jakosti téměř totožný. Vyšší jakost posouvá únosnost, tedy zatížení, které plech snese bez trvalé deformace, nikoli tuhost. Menšího průhybu se dosáhne větší tloušťkou nebo hustším podepřením, ne změnou jakosti.
Do jaké tloušťky lze plech dělit laserem?
Podle ČSN EN ISO 9013 se laser uvádí v rozsahu 0,5 až 32 mm, plazma 0,5 až 150 mm a řezání kyslíkem 3 až 300 mm. Jde o rozsahy normové, nikoli o vybavení konkrétní dílny, takže skutečně dostupné tloušťky se u dodavatelů liší. Pro rozpis dílů je podstatná i šířka spáry: čím širší, tím větší odpad mezi díly.
