Pochozí rošty a roštové schody: oko, nosnost a tloušťka zinku

Pochozí rošt je nosný panel z podélných nosných prutů a příčných prutů, který propouští vodu, světlo i vzduch. Evropská výrobková norma pro rošty neexistuje: rozměry a nosnost vede německá DIN 24537, stupně DIN 24531 a přístup ke strojům ČSN EN ISO 14122. Obchodní „oko 30 × 30″ přitom znamená rozteč 34,3 × 38,1 mm. Níže najdete rozdíl mezi velikostí a roztečí oka, tři různé limity průhybu, kdy se vyplatí zubatý rošt a jak se počítá tloušťka zinku.

Rošt, podlahový rošt, pochozí rošt: jeden výrobek pod čtyřmi názvy

V poptávkách se tentýž panel objevuje jako pochozí rošt, podlahový rošt, pochůzný rošt nebo průmyslový rošt, v německých katalozích jako Gitterrost. Žádný z těch názvů neurčuje typ konstrukce, velikost oka ani nosnost, takže sám o sobě k objednávce nestačí.

Určující jsou čtyři údaje: typ konstrukce, rozměr nosného prutu, rozteč prutů a rozpětí podpor. První dva rozhodují o hmotnosti a o povrchu, druhé dva o tom, co rošt unese a co jím propadne.

Evropská výrobková norma pro rošty neexistuje

To je věc, kterou technické listy obvykle zamlčují, a má praktický dopad. Rošty se pohybují ve dvou oddělených režimech a každý z nich zodpovídá za něco jiného.

RežimCo řešíDokument
Přístup ke strojnímu zařízenízatížení, mezery, šířky, průhybČSN EN ISO 14122-2 a -3
Rošt jako výrobekrozměry, rozteče, nosnost, značeníDIN 24537 (podlaha), DIN 24531 (stupně)
Rošt ve stavbězatížení podle kategorie užíváníČSN EN 1991-1-1

Obě německé normy samy odkazují zpět: DIN 24537-1 ve svém rozsahu uvádí, že rošty jako součást vybavení strojů musí splnit i ČSN EN ISO 14122-1 až -4. Českou normu přejímající DIN 24537 ani DIN 24531 nenajdete, protože neexistuje; čeští výrobci roštů se proto odvolávají přímo na DIN.

Pozor na jednu záměnu u schodišť. Pro průmyslový přístup platí vzorec z ČSN EN ISO 14122-3, tedy 600 ≤ g + 2h ≤ 660 mm, zatímco ČSN 73 4130 pro schodiště ve stavbách pracuje se vztahem 2h + b = 630 ± 30 mm. Jsou to dva různé vzorce pro dvě různá použití a zaměnit je znamená navrhnout schodiště, které projektant neuzná.

A ještě k označení CE, protože se na ně dodavatelé odvolávají různě. Harmonizovaná výrobková norma pro rošty neexistuje, takže rošt se pod CE dostane jen tehdy, když je nosnou součástí stavby, a to cestou EN 1090-1. Rozhraní popisuje technická zpráva CEN/TC 135: lávky včetně roštové podlahy jsou zahrnuté, pokud tvoří nedílnou součást nosné konstrukce, a naopak schodiště, lávky a zábradlí tvořící součást stroje, sila nebo nádrže zahrnuté nejsou.

Svařovaný, lisovaný, zasouvaný: tři konstrukce, ne čtyři

Názvosloví se v nabídkách množí, ale konstrukce jsou opravdu tři.

TypJak vzniká spojKde se hodí
Svařovaný (SP)příčný prut se vtlačí do neoslabeného nosného prutu a odporově svaří v každém uzluprůmyslové plošiny, vyšší nosnost při stejné hmotnosti
Lisovaný (P)příčný prut se pod vysokým tlakem vlisuje do drážek v nosných prutech, bez svaruhladký zapuštěný povrch, pojezd kolových vozíků, čisté provozy
Zasouvanýpruty se skládají do sebe bez svaru i bez lisovánídoplňkové a atypické rozměry

Pojmy „lisovaný“ a „tlakově lisovaný“ označují tentýž typ, ne dva různé. U zasouvaného roštu se navíc do statického výpočtu vstupuje s nižším součinitelem využití průřezu než u lisovaného, takže při stejném prutu unese méně.

Velikost oka není rozteč oka, a právě tady vzniká nejvíc omylů

Toto je nejčastější chyba v textech o roštech, a to i v textech dodavatelů. Jde o dva různé rozměry:

  • Velikost oka je světlá vzdálenost mezi pruty, tedy to, čím může něco propadnout.
  • Rozteč oka je osová vzdálenost prutů, tedy rozměr měřený od středu ke středu.

Obchodní označení „oko 30 × 30″ je název nominální. Skutečná rozteč nejrozšířenějšího svařovaného roštu je 34,3 × 38,1 mm a při prutu tloušťky 3 mm z toho vychází světlost kolem 31 mm. Kdo si dosadí do výpočtu 30 mm jako světlost, počítá s jiným výrobkem, než dostane.

ParametrSvařovaný roštLisovaný rošt
Rozteč příčných prutů38,1 nebo 50,8 mm33,33 nebo 50,0 mm
Rozteč nosných prutůnejvýše 34,3 mm22,22 až 33,33 mm
Výška nosného prutu30 nebo 40 mm, tloušťka 3 mm jako základní řada

Na velikost oka se přitom váže bezpečnostní požadavek. ČSN EN ISO 14122-2 pracuje s pravidlem koule: otvorem nesmí projít koule o průměru 35 mm, a pokud se pod plochou nachází pracoviště, koule 20 mm, přičemž délka otvoru nesmí přesáhnout 100 mm.

Praktický důsledek je příjemnější, než se zdá: koule projde jen tehdy, když jsou obě světlosti nejméně 35 mm. Běžný kontinentální rošt s roztečí 34,3 mm tedy vyhoví i při dlouhém oku. Požadavek koule 20 mm ale splní až rošt s jemnou sítí, u svařovaného typicky rozteč 24 mm v jednom směru, u lisovaného oko kolem 22 × 11 mm. Pokud tedy pod plošinou někdo pracuje, jemnou síť musíte zadat v poptávce, standardní rošt ji nesplňuje.

Nosnost: tabulky jsou v normě, ne jen v katalogu

DIN 24537-1 obsahuje pro ocel, korozivzdornou ocel i hliník tabulky, které pro každou kombinaci prutu a oka udávají rovnoměrné zatížení, sílu soustředěnou na ploše 200 × 200 mm a odpovídající průhyby, a to pro rozpětí 600, 800, 1 000, 1 200 a 1 500 mm. Svařovaný rošt s prutem výšky 30 mm a okem 34,3 × 38,1 mm při rozpětí 800 mm vychází na 26,2 kN/m² rovnoměrně a 3,2 kN soustředěně.

Katalogy výrobců publikují tytéž veličiny v jemnějším kroku, po 100 mm rozpětí, ale metodika je společná. Dvě věci z ní stojí za zapamatování, protože rozhodují o tom, zda tabulku čtete správně:

  • Rozpětím se rozumí světlá rozteč podpor, ne osová a ne délka panelu.
  • Minimální uložení je 30 mm v návrhu a nejméně 25 mm ve smontovaném stavu.

Když projekt zatížení neuvádí, vychází se z režimu. U přístupu ke stroji dává ČSN EN ISO 14122-2 minimum 2 kN/m² rovnoměrně a 1,5 kN na ploše 200 × 200 mm v nejnepříznivější poloze. Ve stavbě se zatížení bere z ČSN EN 1991-1-1 podle kategorie užívání, a pokud po ploše jezdí vysokozdvižný vozík, vstupuje do výpočtu třída zatížení vozíkem a dynamický součinitel při brzdění. To už není volba roštu z tabulky, ale statický posudek.

Průhyb má tři různé limity a nekryjí se

Tady se dodavatelé a projektanti nejčastěji míjejí, protože každý cituje jiný dokument a oba mají pravdu ve svém režimu.

DokumentLimit průhybuČeho se týká
ČSN EN ISO 14122-21/200 rozpětí, bez absolutního stropupodlaha plošiny a lávky
DIN 24537-1 a RAL-GZ 6381/200 rozpětí, nejvýše 4 mmrošt jako výrobek
ČSN EN ISO 14122-31/300 rozpětí nebo 6 mm, menší z hodnotschodišťový stupeň

Limit 4 mm je nad rozpětím 800 mm zpravidla rozhodující, protože 1/200 z 800 mm už dělá právě 4 mm. Proto se v tabulkách výrobců opakuje hodnota 4,0 v mnoha řádcích za sebou: nejde o shodu náhod, ale o strop, na který výpočet naráží dřív než na pevnost.

Kdy se vyplatí zubatý rošt

Zubatý rošt má do horní hrany nosných prutů vyfrézovaný vzor, který zvyšuje tření. Rozhodují dvě věci: sklon plochy a médium, které na ní bývá.

Sklon plochyŘešení
do 6°běžný rošt
6 až 10°rošt s protiskluzovou úpravou, tedy zubatý
10 až 20°zubatý rošt a navíc příčné lišty v rozteči podle schodišťového vzorce
nad 20°už ne rampa, ale schodiště

Médium rozhoduje i na vodorovné ploše: sníh, led, vlhkost, oleje a maziva. Zubatý rošt ale něco stojí, a to nejen v ceně. Vyfrézování zubů ubere z průřezu nosného prutu, takže výrobci uvádějí pokles nosnosti zhruba o 9 až 24 procent a nárůst průhybu o 4 až 17 procent, podle průřezu prutu: u tenkých prutů je ztráta největší, u silných nejmenší. Tyto údaje pocházejí z podkladů výrobců, ne z normové zkoušky, takže je berte jako řádovou informaci a nosnost si nechte potvrdit ke konkrétnímu typu.

Třída R u roštů: co norma žádá a co si dodavatel přiřadil sám

Rošty se zkoušejí metodou šikmé roviny stejně jako jiné podlahy a výrobkové normy na nich třídu přímo žádají. DIN 24537-1 požaduje, aby podlahové rošty byly protiskluzné v rozmezí R9 až R13, DIN 24531-1 u schodišťových stupňů nejméně R10, a to zvlášť pro plochu stupně a zvlášť pro nášlapný profil na čelní hraně.

Metodu dnes vede ČSN EN 16165, příloha B; dřívější DIN 51130 byla v roce 2023 zúžena na měření objemu výplňového prostoru. Evropská norma přitom dává jen úhel kluzu a samotné zatřídění přiřazuje národní předpis. V Česku je to příloha č. 5 vyhlášky č. 146/2024 Sb., která pro schodiště včetně podest žádá třídu R10 a pro plochy ve stavbě s pracovištěm předepisuje R10 až R13 podle provozu. Podrobněji to rozebírá Rýhovaný plech: které vzory existují, kolik váží a co znamená třída R.

Provedení roštuObvykle deklarovaná třída
bez úpravyR10
zub na příčném prutuR11
zub na obou prutechR12
ostrohranné prostřiženíR13

Tři poznámky, které katalogy vynechávají. Za prvé: třída je výsledek zkoušky konkrétního typu, takže si k ní vyžádejte protokol, protokoly bývají omezené na pět let. Za druhé: u roštů se často uvádí i V10, tedy objem výplňového prostoru; u roštů se ale tato hodnota přiřazuje z definice, není to výsledek měření, a stojí vedle třídy R, ne místo ní. Za třetí: zkouška se provádí na motorovém oleji a v normované obuvi, což není nejhorší provozní stav. Třída R není dokladem o chování roštu na ledu.

A jedna kóta, na kterou se zapomíná při návrhu: profilující výstupky nemají přesahovat více než 2 mm nad nosné a příčné pruty, jinak se z protiskluzové úpravy stane překážka.

Roštový schod má tři věci, které běžný rošt nemá

Schodišťový stupeň se vyrábí jako svařovaný nebo lisovaný rošt, ale řídí se vlastní normou DIN 24531, ne DIN 24537. Rozdíl není kosmetický, protože stupni přibývají tři prvky:

  • Nášlapný profil na čelní hraně, perforovaný a přivařený, s odehnutou spodní hranou kvůli riziku poranění, s požadavkem nejméně R10.
  • Boční deska s kruhovým a oválným otvorem, v české praxi tloušťky 3 mm, s prvním otvorem 35 mm od hrany.
  • Jiný zkušební režim: síla 1,5 kN na ploše 100 × 100 mm u čelní hrany, ne 200 × 200 mm jako u podlahy, a u šířky od 1 200 mm více takových sil v rozteči 600 mm.

Normová řada rozměrů je krátká: šířky 600, 800, 1 000 a 1 200 mm s tolerancí +0 a -3 mm, hloubky 110, 240, 270 a 305 mm s tolerancí ±5 mm. Hloubka 110 mm přitom patří jen na stupadlové žebříky podle ČSN EN ISO 14122-3, na schodiště se používá 240 mm a výš.

Montáž ke schodnicím má v české praxi ustálenou podobu: čtyři šrouby M12 na stupeň, tedy šroub podle ISO 4017, matice ISO 4032 a dvě podložky ISO 7089. Vůli mezi boční deskou a schodnicí je potřeba vymezit distančními podložkami, jinak dotažení namáhá svary. Drobnost, která se v dokumentaci vleče: podložka je ISO 7089, respektive DIN 125A; norma DIN 7089 neexistuje. A do nášlapné hrany se nedělají výřezy ani otvory, ta úprava není přípustná.

Žárový zinek: tloušťka se řídí tloušťkou prutu, ne roštem

Tady leží nejtišší chyba v katalozích roštů. ČSN EN ISO 1461 neurčuje jednu tloušťku povlaku pro výrobek, ale odstupňovaně podle tloušťky materiálu. Nosný prut roštu je tenký, takže spadá do nižší třídy, než se obvykle deklaruje.

Tloušťka materiáluMístní minimumPrůměrné minimumTypický prut roštu
nad 6 mm70 µm85 µmnepoužívá se
nad 3 do 6 mm55 µm70 µmprut 4 a 5 mm
1,5 až 3 mm45 µm55 µmprut 2 a 3 mm
pod 1,5 mm35 µm45 µmnepoužívá se

Z toho plyne, že katalogový příslib „minimálně 70 µm“ u roštu s prutem 30 × 2 mm neodpovídá normě, protože pro tloušťku 2 mm norma žádá 45 µm místně a 55 µm v průměru. Není to vada dodávky, je to špatně napsaný katalog, ale při přejímce s měřením tloušťky povlaku z toho vznikne spor. Rozdíl mezi technologiemi zinkování a to, co který postup unese, rozebírá Pozinkovaná ocel: jak dlouho vydrží zinek a čím se liší technologie.

Stejně je to s životností. Ta se odvozuje z úbytku zinku v prvním roce podle kategorie korozní agresivity, a proto ji nelze uvádět pro „rošt“, ale pro konkrétní tloušťku prutu. Rošt s prutem 2 mm nese povlak kolem 55 µm, což v kategorii C4, kam patří chemické provozy, bazény a přímořské oblasti, vychází zhruba na 13 až 26 let do první údržby. Tentýž rošt v kategorii C3 vydrží podstatně déle. Číslo „30 až 50 let“ platí pro silnější materiál a mírnější prostředí, ne pro tenký prut v agresivní atmosféře.

Plech, nebo rošt

Obě řešení nesou tutéž plochu a rozdíl je v tom, zda propouští, nebo zadržuje. Rošt propustí vodu, sníh i světlo a plocha osychá, zato jím může propadnout nářadí a čistí se hůř. Plná deska nic nepropustí a dobře se myje, ale voda na ní stojí a na metr čtvereční váží víc. Volbu a rozměry vzorovaného plechu rozebírá Rýhovaný plech: které vzory existují, kolik váží a co znamená třída R.

Co ULAMEX dodává

Rošty vedeme v kategorii rošty a pochozí plechy, konkrétní karty jsou pochozí rošty a roštové schodišťové stupně. Materiálem je konstrukční ocel S235JR podle ČSN EN 10025-2, žárově zinkovaná po výrobě podle ČSN EN ISO 1461, v provedení svařovaném i lisovaném.

Skladová řada nosných prutů jde od 25 × 2 mm pro lehký pěší provoz po 30 × 5 mm pro plochy s koncentrovaným zatížením, nejběžnější je 30 × 3 mm. Panely vedeme v šířkách 500 až 1 200 mm při délce 1 000 mm, schodišťové stupně v šířkách 600, 800 a 1 000 mm. Atypické rozměry, výřezy pro sloupky a prostupy nebo šikmé panely jdou na zakázku. Rozdíly mezi jakostmi konstrukční oceli rozebírá Konstrukční ocel S235 vs S275 vs S355, přehled sortimentu pak Hutní materiál z černé oceli.

ULAMEX je velkoobchod s hutním materiálem, v oboru od roku 1988, tedy 38 let. Dodání do ČR trvá typicky 2 až 5 pracovních dnů. Atest 3.1 podle ČSN EN 10204 vystavuje hutní výrobce materiálu a dodáváme jej na vyžádání, co v dokumentu hledat, rozebírá Atest 3.1 dle EN 10204. Vlastní výroba ocelových konstrukcí je certifikovaná podle ČSN EN 1090-1 EXC2 a ČSN EN ISO 3834-2, doklady shrnují Certifikáty kvality: EN 1090 a ISO 3834.

Co uvést v poptávce

Poptávku na rošty zdržují dotazy, kterým předejde šest údajů:

  • Typ konstrukce, tedy svařovaný nebo lisovaný.
  • Rozměr nosného prutu, například 30 × 3 mm, a rozteč prutů, ideálně jako rozteč, ne jako obchodní velikost oka.
  • Rozpětí podpor a předpokládané zatížení, případně jen to, zda jde o pěší provoz, nebo o pojezd vozíkem.
  • Rozměr panelu a případné výřezy, lemy nebo zarážky.
  • Prostředí, tedy interiér, venkovní plocha nebo agresivní provoz; od toho se odvíjí i to, zda stačí zinek, nebo je na místě duplexní úprava.
  • Zda je požadována protiskluzová úprava a zda k ní potřebujete protokol se třídou R.

Nevíte-li, zda na Vaši plošinu stačí prut 30 × 3 mm, pošlete rozpětí podpor, zatížení a rozměr plochy přes kontaktní formulář ULAMEX a doporučíme provedení i rozteč.

Často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi svařovaným a lisovaným roštem?

U svařovaného roštu se příčný prut vtlačí do neoslabeného nosného prutu a odporově svaří v každém uzlu, takže rošt unese při stejné hmotnosti víc. U lisovaného se příčný prut vlisuje do drážek pod vysokým tlakem, bez svaru, a vzniká hladký zapuštěný povrch vhodný pro pojezd kolových vozíků a pro provozy, kde se plocha myje. Označení „lisovaný“ a „tlakově lisovaný“ znamenají totéž.

Co znamená oko 30 × 30 u roštu?

Je to obchodní název, ne naměřený rozměr. Nejrozšířenější svařovaný rošt má osovou rozteč 34,3 × 38,1 mm, a při prutu tloušťky 3 mm z toho vychází světlá vzdálenost kolem 31 mm. Velikost oka je světlá vzdálenost mezi pruty, rozteč oka je vzdálenost os. Do výpočtu propadnutí patří světlost, do objednávky rozteč.

Jakou nosnost má pochozí rošt?

Nosnost určuje rozměr nosného prutu, rozteč prutů a rozpětí podpor, takže se čte z tabulky, ne z názvu výrobku. Svařovaný rošt s prutem výšky 30 mm a okem 34,3 × 38,1 mm při rozpětí 800 mm vychází na 26,2 kN/m² rovnoměrného zatížení a 3,2 kN soustředěně na ploše 200 × 200 mm. Rozpětím se přitom rozumí světlá rozteč podpor a minimální uložení je 30 mm.

Jaký průhyb roštu je ještě v pořádku?

Záleží na tom, podle čeho se plocha posuzuje. ČSN EN ISO 14122-2 žádá nejvýše 1/200 rozpětí, výrobkové podmínky pro rošty přidávají absolutní strop 4 mm a u schodišťových stupňů platí 1/300 rozpětí nebo 6 mm, podle toho, co je méně. Nad rozpětím 800 mm bývá rozhodující právě limit 4 mm.

Kdy potřebuji zubatý rošt?

Od sklonu plochy 6° a všude, kde bývá sníh, led, vlhkost nebo olej. Mezi 10 a 20° se k zubatému roštu přidávají příčné lišty a nad 20° už se místo rampy navrhuje schodiště. Počítejte s tím, že vyfrézování zubů ubere z průřezu prutu: výrobci uvádějí pokles nosnosti zhruba o 9 až 24 procent podle průřezu.

Jakou třídu protiskluznosti mají rošty?

Rošt bez úpravy bývá deklarován jako R10, se zubem na příčném prutu R11, se zubem na obou prutech R12 a s ostrohranným prostřižením R13. Výrobková norma žádá u podlahových roštů rozmezí R9 až R13 a u schodišťových stupňů nejméně R10, a to i pro nášlapný profil. Třída je ale výsledek zkoušky konkrétního typu, takže si k ní vyžádejte protokol.

Jakou tloušťku zinku má mít rošt?

Řídí se tloušťkou prutu, ne výrobkem. Podle ČSN EN ISO 1461 platí pro materiál 1,5 až 3 mm místní minimum 45 µm a průměr 55 µm, pro materiál nad 3 do 6 mm pak 55 a 70 µm. Katalogový údaj „minimálně 70 µm“ u roštu s prutem 30 × 2 mm proto normě neodpovídá a při měření tloušťky povlaku z toho vzniká spor.

Můžu použít podlahový rošt jako schodišťový stupeň?

Ne bez úpravy. Schodišťový stupeň se řídí vlastní výrobkovou normou a má tři prvky navíc: perforovaný nášlapný profil na čelní hraně s požadavkem nejméně R10, boční desky s otvory pro montáž ke schodnicím a přísnější zkušební režim, tedy 1,5 kN na ploše 100 × 100 mm u čelní hrany. Do nášlapné hrany se navíc nesmí dělat výřezy ani otvory.

Podobné příspěvky