Nerezová ocel: druhy, jakosti a sortiment pro průmysl

Nerezová ocel není jeden materiál, ale skupina jakostí, které spojuje nejméně 10,5 % chromu a pasivní vrstva, jež se sama obnovuje. Dělí se do čtyř skupin podle struktury a v Česku se prodává převážně v austenitických jakostech 1.4301 a 1.4404. Tento průvodce shrnuje, jak se jakosti čtou podle ČSN EN 10088, čím se od sebe liší skupiny, jaké formy výrobku se dodávají a jaké doklady k nim patří.

Co dělá ocel nerezovou

Rozhodující je chrom. Od obsahu nejméně 10,5 % vytváří na povrchu tenkou vrstvu oxidu, která odděluje kov od okolí a po poškrábání se sama obnoví. Právě proto nerez nepotřebuje nátěr ani povlak a proto se hodí tam, kde je údržba obtížná nebo kde je požadavek na hygienu.

Pasivní vrstva má ale své hranice. Lokálně ji narušují chloridy, tedy sůl, posypové materiály a některé chemikálie, a poškozují ji usazeniny, které brání přístupu kyslíku. Nerez proto nekoroduje samovolně, ale koroduje tam, kde jí prostředí neumožní pasivní vrstvu udržet. Podrobný rozbor této hranice, včetně srovnání jakostí 304 a 316, najdete v článku nerezová ocel 304 vs 316.

Čtyři skupiny nerezové oceli

Struktura materiálu rozhoduje o většině vlastností: o magnetismu, pevnosti, tvárnosti, svařitelnosti i o korozní odolnosti. Podle ní se nerez dělí na čtyři skupiny.

SkupinaTypický zástupceCharakteristikaKde se používá
Austenitická1.4301, 1.4404Nemagnetická, dobře tvárná i svařitelná, spolehlivá korozní odolnost v běžném prostředíVětšina průmyslových a stavebních aplikací
Feritická1.4016Magnetická, s nízkým obsahem niklu, nižší tvárnost i svařitelnostInteriéry, spotřebiče, dekorativní prvky
Martenzitická1.4021Kalitelná na vysokou tvrdost, nejnižší korozní odolnost ze všech skupinNože, hřídele, díly odolné proti opotřebení
Duplexní1.4462Smíšená struktura, zhruba dvojnásobná mez kluzu proti běžné austenitické, magnetickáNáročné konstrukce, chemie, přímořské prostředí

V praxi se v Česku setkáte hlavně s austenitickou skupinou. Feritická nerez se objevuje u spotřebičů a interiérových prvků, martenzitická u nástrojů a duplexní tam, kde je potřeba spojit vysokou mez kluzu s korozní odolností a zmenšit tloušťku průřezu.

Jak se čte označení jakosti

Evropské označení tvoří číslo materiálu podle ČSN EN 10088 ve tvaru 1.4xxx a je to údaj, který stojí na atestu a na objednávce. Vedle něj se používá americké označení AISI, německá zkratka V2A a V4A a chemická značka typu X5CrNi18-10, která rovnou popisuje složení. Znát všechny čtyři způsoby se vyplatí, protože se v dokumentaci potkávají.

Číslo ČSN ENAISIZnačkaOdolnostTypické použití
1.4301304V2A, X5CrNi18-10Atmosférická, běžná chemiePotravinářství, architektura, obecné použití
1.4307304LX2CrNi18-9Jako 1.4301, lepší pro svařenceSvařované konstrukce, chemie
1.4401316V4A, X5CrNiMo17-12-2Chloridy, kyselinyChemická zařízení
1.4404316LV4A, X2CrNiMo17-12-2Jako 1.4401, lepší pro svařenceChemie, farmacie, prostředí se solí
1.4571316TiX6CrNiMoTi17-12-2, stabilizovaná titanemVyšší teplotyVýměníky, provozy s vyšší teplotou
1.4462duplex 2205Duplexní strukturaVysoká pevnost i korozní odolnostNáročné konstrukce a chemie

Písmeno L v označení znamená nízký obsah uhlíku a projeví se u svařenců, protože snižuje riziko zcitlivění v okolí svaru. Pokud tedy objednáváte materiál na svařovanou konstrukci, má smysl volit rovnou 1.4307 nebo 1.4404 místo jejich variant s vyšším uhlíkem.

Nerezový plech: tloušťky, formáty a povrchy

Plech je nejprodávanější formou nerezu. Skladem bývají tloušťky 0,5 až 10 mm ve formátech 1 000 × 2 000, 1 250 × 2 500 a 1 500 × 3 000 mm, standardně v jakostech 1.4301 a 1.4404. U plechu ovšem nerozhoduje jen jakost, ale i povrchová úprava, protože ta určuje vzhled i chování v provozu.

PovrchOznačení podle ČSN EN 10088-2VzhledKde se hodí
2B2BHladký matnýTechnické aplikace, díly do výroby, podklad pro další úpravu
BA2RLesklý, žíhaný v ochranné atmosféřeInteriéry, viditelné plochy s vysokým leskem
4N2G nebo 2J podle provedeníBroušený, zrno 240Architektura, gastro provozy, pohledové díly
4K2JKartáčovanýDekorativní plochy, obklady, madla

Označení BA, 4N a 4K jsou obchodní názvy, které se v Česku běžně používají; norma ČSN EN 10088-2 pro tytéž povrchy zavádí značky typu 2R, 2G a 2J, takže v objednávce je vhodné uvést obojí. Povrch se pak volí podle toho, co má plech dělat. Pro skryté technické díly stačí 2B, pro pohledové plochy se sahá po 4N nebo 4K a tam, kde je požadavek na lesk, po BA. U broušených povrchů je navíc dobré držet směr brusu v celé sestavě, jinak jsou spoje na první pohled vidět. Sortiment je v kategorii nerezové plechy.

Nerezové profily: jekl, úhelníky a délka 6 000 mm

Nerezový profil pokrývá konstrukční část sortimentu. Nejčastěji jde o čtvercový jekl v rozsahu zhruba 15 × 15 až 100 × 100 mm a o jeho obdélníkové varianty, dále o úhelníky rovnoramenné i nerovnoramenné a o profily L, U a T. Standardní délka je 6 000 mm. Pro architektonické použití se profily dodávají i s povrchem 4N nebo 4K, aby navazovaly na pohledové plechy.

Volba profilu se řídí stejnou logikou jako u jiných kovů: rozhoduje průřez a rozpon, ne jakost. Jakost přidává korozní odolnost, ale tuhost dává geometrie. Přehled je v kategorii nerezové profily.

Nerezové trubky: svařované, bezešvé a tlakové

U nerezové trubky rozhoduje způsob výroby a norma, podle které je dodána. Svařované trubky v průměrech zhruba 10 až 200 mm pro strojírenské a konstrukční použití se vyrábějí podle ČSN EN 10296-2. Pro tlakové účely existují dvě samostatné normy: bezešvé trubky dodává ČSN EN 10216-5 a svařované ČSN EN 10217-7. Rozhoduje tedy nejen technologie výroby, ale i to, zda je trubka určena pro tlakovou aplikaci; bezešvé trubky pro strojírenské použití má vlastní normu ČSN EN 10297-2.

Rozdíl mezi svařovanou a bezešvou trubkou není v jakosti materiálu, ale v technologii a v tom, co požaduje projekt. Pokud specifikace uvádí normu, objednává se přesně podle ní, protože přejímka se dělá proti dokladu, nikoli proti vzhledu. Sortiment je v kategorii nerezové trubky.

Nerezové tyče: kulatina, ploché, čtyřhran a šestihran

Nerezová tyč slouží strojírenství a zámečnictví. Dodává se kulatina v průměrech zhruba 6 až 150 mm, ploché tyče od 10 × 3 do 150 × 20 mm, čtyřhran 8 až 50 mm a šestihran 8 až 40 mm, a to buď tažené za studena, nebo válcované za tepla. Tažený materiál má přesnější rozměr a hladší povrch, válcovaný se volí tam, kde se povrch stejně obrábí.

Pro obrábění platí jedno praktické pravidlo: austenitická nerez se zpevňuje deformací, takže tupý nástroj a malý posuv problém zhoršují. Kompletní nabídka je v kategorii nerezové tyče, doplňkový sortiment jako perforované plechy, tahokov nebo dráty v kategorii ostatní nerezové výrobky.

Kde se nerez používá

SegmentCo rozhodujeObvyklá volba
Potravinářství a nápojeHygiena, čistitelnost, odolnost proti dezinfekci1.4301, u agresivnějších provozů 1.4404
Chemie a farmacieOdolnost proti chloridům a kyselinám1.4404, u vyšších teplot 1.4571
ArchitekturaVzhled, stálost povrchu, návaznost dílů1.4301 s povrchem 4N nebo 4K
Gastro provozyKombinace hygieny a pohledovosti1.4301, plechy 2B nebo 4N

Pokud teprve porovnáváte nerez s jinými kovy, tedy řešíte, zda nerez, hliník, nebo pozinkovanou ocel, vychází z čísel článek hliník vs ocel vs nerez. U konstrukční oceli pak rozhoduje jakost, kterou rozebírá článek konstrukční ocel S235 vs S275 vs S355.

Magnetismus, svařování a povrch v provozu

Tři otázky se opakují u každé druhé poptávky. První je magnetismus: austenitická nerez je v dodaném stavu prakticky nemagnetická, ale tváření za studena, tedy ohyb, tažení nebo stříhání, v ní může vyvolat slabou magnetickou odezvu. Nejde o vadu ani o důkaz, že materiál není nerez.

Druhou je svařování. Austenitické jakosti se svařují dobře, ale u vyšších obsahů uhlíku hrozí zcitlivění v tepelně ovlivněné oblasti, čemuž se předchází volbou jakosti s písmenem L. Po svaření je nutné odstranit náběhové barvy, protože v jejich místě je pasivní vrstva narušená.

Třetí je kontaminace. Pokud se nerez obrábí nebo dělí nářadím, kterým se předtím pracovalo s uhlíkovou ocelí, přenesou se na povrch částice železa a ty zrezaví. Materiál je přitom v pořádku, pokud se kontaminace odstraní včas; ponechané částice železa mohou být zárodkem bodové koroze. Na první pohled to ale vypadá jako vada dodávky. Proto se pro nerez drží oddělené nářadí a oddělené odkládací plochy.

Nerez v sestavě s jinými kovy

Nerez se málokdy montuje sama. Ve spojích se potkává s hliníkem, s pozinkovanou ocelí i s běžnou konstrukční ocelí a právě tady vzniká většina problémů, které se později tváří jako vada materiálu. Nerezový spojovací materiál se volí podle ČSN EN ISO 3506, tedy skupina A2, která zahrnuje mimo jiné nerez 1.4301, pro běžné vnitrozemské prostředí a skupina A4 s nerezí 1.4404 tam, kde jsou chloridy.

Dvojice nerez a hliník je v praxi bez problémů, pokud je nerezová část ta menší, tedy typicky šroub v hliníkovém profilu. Naopak velká nerezová plocha spojená s malým hliníkovým dílem je nevhodná kombinace. S pozinkovanou ocelí platí, že zinek se obětuje jako první, takže spoj vydrží, dokud vydrží povlak. Holá uhlíková ocel v mokrém spoji s nerezem je vždy horší volbou, protože koroduje právě ona.

Jak nerez objednat, aby dorazila použitelná

Objednávka nerezu má o dva údaje víc než objednávka běžné oceli. Kromě jakosti, rozměru a množství se uvádí povrchová úprava a to, zda má být materiál dělen. U pohledových dílů je navíc dobré uvést, kam plech přijde, protože podle toho se volí orientace brusu a ochranná fólie.

Údaj v poptávceProč na něm záleží
Jakost podle ČSN EN 10088Rozhoduje o korozní odolnosti; pohledem se jakosti nerozeznají
Forma a rozměrPlech, profil, trubka nebo tyč; u trubek i norma provedení
Povrchová úprava2B, BA, 4N nebo 4K; atest povrch nedokládá
Dělení a toleranceOvlivňuje odpad, termín i způsob balení
Požadovaný dokladAtest 3.1 se objednává společně s materiálem, ne dodatečně
Prostředí instalaceChloridy posouvají volbu z 1.4301 na 1.4404 a spoje z A2 na A4

Údržba a čištění v provozu

Nerez nepotřebuje nátěr, ale potřebuje, aby jí nic nebránilo v přístupu kyslíku. Usazeniny, zbytky sanitačních prostředků a nánosy soli působí přesně naopak, takže se plochy oplachují a suší, zvlášť v potravinářství a v exteriéru u komunikací. Na čištění se používají prostředky určené pro nerez; abrazivní drátěnky z běžné oceli povrch poškrábou a nechají v něm částice železa.

Pokud se rez přece jen objeví, bývá to povrchová kontaminace, nikoli koroze materiálu. Řeší se mořením nebo pastou pro nerez a následným opláchnutím; po zásahu se pasivní vrstva sama obnoví. U svařenců patří k dokončení odstranění náběhových barev, protože v jejich místě je pasivní vrstva narušená a materiál je tam nejzranitelnější.

Doklady k nerezové oceli

Základní materiálovou normou je ČSN EN 10088, která definuje jakosti, jejich složení a vlastnosti. K dodávce se pak vydává inspekční certifikát podle ČSN EN 10204, v praxi nejčastěji atest 3.1 dle EN 10204, který doloží jakost, číslo tavby, rozbor tavby a mechanické vlastnosti konkrétní dodávky. U pohledových aplikací se do objednávky přidává i požadovaný povrch, protože ten se atestem nedokládá.

Doklad je zvlášť důležitý u nerezu, protože jakosti se od sebe pohledem nepoznají. Rozdíl mezi 1.4301 a 1.4404 je v molybdenu, tedy v chemii, nikoli ve vzhledu, a projeví se až po měsících v chloridovém prostředí. Certifikáty ULAMEX najdete na stránce certifikace EN 1090.

Nerezová ocel ze skladu do celé ČR

ULAMEX dodává nerezovou ocel velkoobchodně ze skladu v polské Zawadě: plechy, profily, trubky, tyče i doplňkový sortiment, standardně v jakostech 1.4301 a 1.4404, na poptávku i 1.4571. Ke každé dodávce lze vyžádat atest 3.1 podle ČSN EN 10204, svařované nosné konstrukce vyráběné ULAMEX nesou označení CE podle ČSN EN 1090-1 EXC2 a svařování probíhá v systému řízení podle ISO 3834-2. Dodací lhůta skladových položek do ČR je typicky 2 až 5 pracovních dnů.

Celý sortiment je v kategorii nerezová ocel. ULAMEX obchoduje s ocelí a hliníkem od roku 1988, tedy 38 let. Pošlete poptávku s jakostí, formou, rozměry a požadovaným povrchem na adresu [email protected] nebo zavolejte na číslo +48 504 424 761 a zašleme Vám nezávaznou nabídku s dostupností a dodací lhůtou; další kontakty jsou na stránce kontakt. Adresa skladu: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko.

Často kladené dotazy

Jaké jsou druhy nerezové oceli?

Čtyři podle struktury: austenitická, feritická, martenzitická a duplexní. Austenitická je nejrozšířenější, je nemagnetická, dobře se tváří i svařuje a spolehlivě odolává korozi v běžném prostředí. Feritická obsahuje málo niklu, martenzitická se dá zakalit na vysokou tvrdost a duplexní spojuje vysokou pevnost s korozní odolností.

Která nerez se hodí pro potravinářství?

Ve většině provozů 1.4301, tedy AISI 304. Tam, kde se pracuje se solí, s nálevy nebo s agresivnější sanitací, se přechází na 1.4404 s molybdenem. Roli hraje i povrch: hladký povrch se snáz čistí, takže na pohledové a pracovní plochy se volí 2B nebo broušený 4N.

Magnetuje se nerez?

Austenitické jakosti jsou v dodaném stavu prakticky nemagnetické, ale po tváření za studena mohou vykazovat slabou magnetickou odezvu. Feritické, martenzitické i duplexní jakosti magnetické jsou, protože obsahují ferit. Magnet proto není spolehlivý test toho, zda jde o nerez; jistotu dá až doklad k materiálu s uvedenou jakostí.

Co znamená písmeno L v označení jakosti?

Nízký obsah uhlíku. Jakosti 1.4307 a 1.4404 jsou nízkouhlíkové varianty jakostí 1.4301 a 1.4401 a jsou vhodnější pro svařence, protože snižují riziko zcitlivění v tepelně ovlivněné oblasti. Pokud tedy konstrukce bude svařovaná, vyplatí se objednat rovnou variantu s L.

Jaký povrch plechu zvolit?

Podle role dílu. Pro technické a skryté díly stačí 2B, tedy hladký matný povrch. Na pohledové plochy se volí broušený 4N nebo kartáčovaný 4K, na lesklé interiérové prvky BA. U broušených povrchů držte v celé sestavě stejný směr brusu, jinak jsou spoje na první pohled patrné.

Proč mi nerez zrezavěla?

Nejčastěji nejde o korozi materiálu, ale o přenesené částice železa z nářadí, kterým se předtím pracovalo s uhlíkovou ocelí. Druhou příčinou jsou chloridy, tedy sůl a posypové materiály, které narušují pasivní vrstvu. Pomůže oddělené nářadí, odstranění náběhových barev po svařování a v agresivním prostředí jakost s molybdenem.

Dodáváte k nerezu atest 3.1?

Ano, na vyžádání a dohledatelný podle tavby. Doloží jakost podle ČSN EN 10088, rozbor tavby a mechanické vlastnosti konkrétní dodávky. Požadavek patří už do poptávky, protože podle něj se vybírá materiál se správnou dokumentací; povrchová úprava se ale atestem nedokládá a uvádí se zvlášť v objednávce.

Jaký je rozdíl mezi svařovanou a bezešvou trubkou?

V technologii výroby a v normě, nikoli v jakosti materiálu. Svařované trubky pro strojírenské použití dodává ČSN EN 10296-2. U tlakových aplikací se normy dělí podle technologie: bezešvé trubky pokrývá ČSN EN 10216-5, svařované ČSN EN 10217-7. Objednává se proto vždy podle normy uvedené v projektu.

Podobné příspěvky