Nerezový plech: jakosti, tloušťky a povrchová úprava

Nerezový plech se objednává ve třech parametrech současně: jakost, tloušťka a povrchová úprava. Zaměnit se dá kterýkoli z nich a každá záměna se projeví jinde. Špatná jakost korozí, špatná tloušťka průhybem, špatný povrch tím, že fasáda vypadá na každém panelu jinak. Tento průvodce shrnuje, co jednotlivé parametry znamenají a jak je zapsat do poptávky.

Co je nerezový plech a kde končí plech a začíná tlustoplech

Nerezový plech je plochý výrobek z korozivzdorné oceli podle ČSN EN 10088-2. Hranice mezi plechem a tlustoplechem není jedno číslo, ale pásmo, ve kterém se překrývají dvě normy. Plech válcovaný za studena pokrývá ČSN EN ISO 9445-2 v rozsahu 0,30 až 8,0 mm, tlustoplech válcovaný po kusech začíná podle ČSN EN ISO 18286 na 4 mm. V pásmu 4 až 8 mm proto existují obě varianty a liší se povrchem, tolerancí i cenou.

Rozdíl není akademický. Plech válcovaný za studena má hladký povrch 2B a přesnější tloušťku, tlustoplech má povrch po moření 1D a tolerance podle jiné normy. Pro pohledovou aplikaci tedy tlustoplech nepoužijete, i kdyby tloušťka seděla. Celý sortiment a ostatní formy rozebírá průvodce nerezová ocel: druhy, jakosti a sortiment.

Jakosti nerezového plechu: 1.4301, 1.4307, 1.4404 a 1.4571

V praxi se v Česku setkáte se čtyřmi jakostmi. Dělí je přítomnost molybdenu a obsah uhlíku, tedy odolnost proti chloridům a chování při svařování.

Jakost ENAISIZkratkaMolybdenTypické použití
1.4301 (X5CrNi18-10)304V2Anearchitektura, kuchyně, neagresivní prostředí
1.4307 (X2CrNi18-9)304LV2Anesvařované konstrukce a potrubí
1.4404 (X2CrNiMo17-12-2)316LV4A2,0 až 2,5 %potravinářství, chemie, chloridy
1.4571 (X6CrNiMoTi17-12-2)316TiV4A2,0 až 2,5 %horká pára, cyklické teploty

Jakost 1.4301 obsahuje podle ČSN EN 10088 chrom 17,5 až 19,5 % a nikl 8,0 až 10,5 %. Podrobný profil nejpoužívanější jakosti najdete v článku nerez 1.4301: vlastnosti, složení a kde ji použít, rozhodnutí mezi 304 a 316 rozebírá srovnání nerezová ocel 304 vs 316.

Tloušťky a formáty, které dávají smysl objednat

Skladová řada plechu válcovaného za studena jde po krocích 0,5 / 0,8 / 1 / 1,5 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 mm. Tlustoplech válcovaný za tepla pokrývá 4 až 50 mm, v praxi nejčastěji v jakosti 1.4404 pro tlakové nádoby podle ČSN EN 10028-7.

Formáty jsou tři: 1000 × 2000, 1250 × 2500 a 1500 × 3000 mm. Volba formátu není detail, protože rozhoduje o počtu spojů. Fasádní kazeta z formátu 1500 × 3000 mm ušetří jednu svislou spáru na každém poli oproti formátu 1250 × 2500 mm. U pohledových ploch to bývá silnější argument než cena za kilogram.

Povrchová úprava podle ČSN EN 10088-2

Norma popisuje povrchy dvouznakovým kódem. První znak říká, zda byl materiál válcovaný za tepla (1) nebo za studena (2), druhý znak popisuje úpravu. Norma pojmenovává proces, nikoli drsnost: jediná číselná hodnota v tabulce 6 je požadavek příčné Ra pod 0,5 µm u kódu 2K. Orientační rozsahy Ra ve sloupci níže proto uvádíme podle podkladů British Stainless Steel Association, ne jako údaj z normy, a u konkrétní dodávky se mohou lišit podle výrobce.

KódProces podle ČSN EN 10088-2Orientační Ra (BSSA)Kde se používá
1Dválcováno za tepla, tepelně zpracováno, mořeno4 až 7 µmtlustoplech, konstrukce, nepohledové díly
2Dválcováno za studena, tepelně zpracováno, mořeno0,4 až 1,0 µmsilnější plechy, podklad pod tváření
2Bválcováno za studena, tepelně zpracováno, mořeno, kalibrováno0,1 až 0,5 µmprůmyslový standard, nádrže, technologie
2Rválcováno za studena, žíháno v ochranné atmosféře0,05 až 0,1 µmfarmacie, hygienické provozy, dekorace
2Gbroušenoneuvádí searchitektura, obklady, pohledové plochy
2Jkartáčováno nebo matně leštěno0,2 až 1,5 µmobklady, HORECA, interiér
2Kpovrch typu J s dalšími požadavky na korozní odolnostpříčná Ra pod 0,5 µmvenkovní a přímořské architektonické aplikace
2Pleštěno do leskupod 0,1 µmzrcadlové plochy, výtahy

Kód 2K bývá vykládán jako „jemnější satin“. To je nedorozumění: norma jím neoznačuje stupeň hladkosti, ale povrch typu J, u kterého se navíc požaduje korozní odolnost pro venkovní a přímořské prostředí. Do interiéru se tedy 2K nepředepisuje kvůli vzhledu, ale kvůli expozici.

Obchodní názvy 2B, BA, 4N a 4K proti kódům normy

Tady vzniká většina nedorozumění v poptávkách, protože ne všechny běžně používané názvy povrchů jsou označení z normy. Kód 2B z normy je a znamená ve všech katalozích totéž. Zkratka BA je obchodní název pro žíhání v ochranné atmosféře a normovým protějškem je 2R. Označení 4N a 4K v tabulce 6 nenajdete vůbec.

Obchodní názevPůvodNejbližší kód normy
2Bkód z normy2B
BA (bright annealed)obchodní zkratka, běžná v celé Evropě2R
4Noznačení výrobce Outokumpu, broušeno za mokra2G, výrobce takto mapuje sám
4Kbez veřejně doložené definicenelze jednoznačně přiřadit

Za povšimnutí stojí, odkud 4N pochází. Nejde o americkou řadu čísel povrchů, ta zná No.3, No.4, No.6 a No.8, ale o označení evropského výrobce. Zápis 4K se v podkladech výrobců ani v normě nedohledá, takže jde nejspíš o označení konkrétního dodavatele. Na českém trhu se běžně specifikuje zrnitost brusiva, tedy K240 nebo K320, a to je zápis, který obě strany chápou stejně.

Praktický důsledek: pokud napíšete do poptávky pouze „broušený“, dostanete povrch, který si dodavatel vyloží po svém. Pokud napíšete „2G, zrnitost K240, směr broušení podélně“, dostanete dohodnutý povrch. U pohledových zakázek uvádějte kód z normy i zrnitost, u venkovních a přímořských aplikací navíc požadavek na 2K.

Směr broušení rozhoduje o vzhledu celé plochy

Broušený povrch má směrovou strukturu. Dva plechy se stejným kódem povrchu, ale z jiné tavby nebo z jiné výrobní šarže, se mohou lišit odstínem i hrubostí stopy. Na jednotlivém dílu to nikdo nepozná, na souvislé fasádě ano, a to i na desítky metrů.

Z toho plynou dvě pravidla pro objednávku. Pohledové plochy jednoho celku objednávejte z jedné šarže a v poptávce to výslovně uveďte. Druhé pravidlo se týká montáže: směr broušení musí být u všech panelů stejný, takže díly potřebují značení orientace už při dělení, ne až na stavbě.

Tolerance tloušťky a rovinnosti

Tolerance se řídí jinou normou podle způsobu výroby. Korozivzdorné oceli mají vlastní řadu norem a to je místo, kde vzniká nejvíc chyb ve specifikacích.

Způsob výrobyNorma pro nerezRozsah tloušťky
válcováno za studena kontinuálněČSN EN ISO 9445-20,30 až 8,0 mm
válcováno za tepla kontinuálněČSN EN ISO 9444-2pás a plech z pásu
tlustoplech válcovaný po kusechČSN EN ISO 182864 až 250 mm

Pozor na častou záměnu, se kterou se v českých specifikacích potkáte pravidelně. Normy ČSN EN 10029 a ČSN EN 10051 se na korozivzdorné oceli nevztahují; EN 10029 to má přímo v předmětu normy. Platí pro uhlíkové a nízkolegované oceli, takže odkaz na ně u nerezového plechu je vždy chyba, i když se objeví v katalogu dodavatele. Příloha B normy ČSN EN 10088-2 uvádí pro nerez právě řadu ISO 9444, ISO 9445 a ISO 18286.

U tlustoplechu platí podle ČSN EN 10088-2 při použití ČSN EN ISO 18286 třída A pro tolerance šířky a délky, pokud není dohodnuto jinak. Užší tloušťkovou toleranci, než dává norma, je nutné dohodnout v poptávce, protože se podle ní vybírá konkrétní materiál. Do reklamace po dodání takový požadavek nepatří.

Hmotnost nerezového plechu: vzorec a tabulka

Hustota austenitické nerezové oceli je 7,9 kg/dm³ u jakostí bez molybdenu a 8,0 kg/dm³ u jakostí s molybdenem, tedy u 1.4404 a 1.4571. Hmotnost tabule spočítáte jako součin rozměrů, tloušťky a hustoty.

Hmotnost [kg] = šířka [m] × délka [m] × tloušťka [mm] × 7,9

Tloušťka1000 × 2000 mm1250 × 2500 mm1500 × 3000 mm
1 mm15,8 kg24,7 kg35,6 kg
1,5 mm23,7 kg37,0 kg53,3 kg
2 mm31,6 kg49,4 kg71,1 kg
3 mm47,4 kg74,1 kg106,7 kg
4 mm63,2 kg98,8 kg142,2 kg
5 mm79,0 kg123,4 kg177,8 kg
6 mm94,8 kg148,1 kg213,3 kg

Hodnoty platí pro 1.4301. U jakosti 1.4404 vyjdou zhruba o 1,3 % výš, takže tabule 1250 × 2500 mm o tloušťce 2 mm váží 50,0 kg místo 49,4 kg. Pro dopravu a pro dimenzování zvedacích prostředků je ten rozdíl zanedbatelný, pro kalkulaci u velkých objemů už ne.

Dělení nerezového plechu a co dělá s hranou

Každá metoda dělení zanechává jinou hranu a jinak zasahuje do materiálu. U korozivzdorné oceli to má přímý dopad na to, jak se plech bude chovat v provozu.

MetodaTepelně ovlivněná zónaPoznámka k hraně
tabulové nůžkyžádnámírné zpevnění a otřep, hrana bez náběhových barev
laser s dusíkemúzkáčistý řez, hrana bez oxidace při správném nastavení
plazmaširšínáběhové barvy, u pohledových dílů se hrana dodatečně upravuje
vodní paprsekžádnábez tepelného ovlivnění, vhodné pro velké tloušťky

Náběhové barvy po tepelném dělení nebo po svařování nejsou jen kosmetická vada. Oxid, který barvu způsobuje, na sebe váže chrom z kovu pod sebou, takže těsně pod okujem zůstane vrstva ochuzená o chrom a odolnost proti korozi tam klesá. Setřít barvu nestačí, hrana se moří a pasivuje, aby se ochuzená vrstva odebrala. V chloridovém prostředí je to podmínka funkčnosti, ne nadstandard.

Ochranná fólie, manipulace a cizí železo

Pohledový materiál se dodává s ochrannou PE fólií, která se odstraňuje až po montáži. Fólie má svou životnost na slunci: pokud zůstane na fasádě celou sezónu, lepidlo zestárne a odstranění je pak pracnější než samotná montáž.

Druhé riziko je kontaminace cizím železem. Stačí dělit nerez na stole po černé oceli, brousit kotoučem, který předtím jel po konstrukční oceli, nebo materiál skladovat na ocelových podkladech. Částice uhlíkové oceli na povrchu zkorodují a vypadají jako koroze samotného nerezu. Nezůstane u vzhledu: zapíchnutá částice lokálně narušuje pasivní vrstvu a v tom místě může nastartovat důlkovou korozi základního materiálu. Nástroje a skladovací prostor pro korozivzdornou ocel proto zůstávají oddělené.

Proč je nerezový plech někdy magnetický

Austenitické jakosti jsou v dodaném stavu prakticky nemagnetické. Po tváření za studena, tedy po ohýbání, lisování, stříhání nebo hlubokém tažení, se část austenitu mění na deformačně indukovaný martenzit, který magnetický je. Nejvíc se to projeví na ohybech a u střižných hran.

Mírná odezva na magnet tedy neznamená, že jste dostali jinou jakost nebo horší materiál. Je to očekávaný důsledek tváření. Jednoznačnou odpověď na to, co je v zásilce, dá jen dokumentace tavby, kterou popisuje článek atest 3.1 dle EN 10204.

Protiskluzový nerezový plech Quintett a Duett

Pro podlahy plošin, lávek a schodišť se používá plech s raženým vzorem. Názvy popisují počet prutů ve vzoru: Quintett má pětici krátkých vyvýšených prutů ve střídavém uspořádání, Duett dvojici. Výchozí tloušťka bývá 3, 4, 5 nebo 8 mm a materiál se volí podle prostředí: 1.4301 do vnitřních provozů, 1.4404 do chemických provozů a čistíren odpadních vod, kde jsou chloridy.

Nosný rám se obvykle skládá z nerezových profilů a úhelníků ve stejné jakosti jako plech. Kombinace 1.4404 na pochozí ploše a 1.4301 na rámu se nevyplácí, ale ne kvůli styku dvou jakostí. Rám z 1.4301 je v chloridovém prostředí nejslabší článek sestavy a odejde první i bez kontaktu s plechem. Nejdřív se to projeví ve štěrbinách spojů, tedy pod šrouby a v přeplátování, kde se chloridy zahušťují.

Který nerezový plech zvolit

Prostředí nebo aplikaceJakostPovrchTypická tloušťka
interiér, obklady, kuchyňské linky1.43012J (4N) nebo 2K (4K)1 až 2 mm
fasádní kazety, městské prostředí1.43012J (4N)1,5 nebo 2 mm
potravinářské nádrže a vany1.44042B nebo 2R (BA)1,5 až 3 mm
chemický provoz, posypové soli1.44042B2 až 8 mm
trvalý styk s mořskou vodouduplex nebo superaustenit, ne 1.4404podle dodávkypodle výpočtu
tlakové nádoby podle PED1.4404 podle ČSN EN 10028-71D5 až 50 mm
svařované konstrukce a potrubí1.43072B do 8 mm, výš 1D1 až 25 mm
horká pára, cyklické teploty1.45712B do 8 mm, výš 1D1 až 20 mm

Tato informace nenahrazuje inženýrské posouzení. U nosných a tlakových aplikací rozhoduje výpočet a specifikace projektanta.

Doklady k nerezovému plechu

K plechu patří technický list s jakostí EN, ekvivalentem AISI, povrchem a rozměry. Inspekční certifikát 3.1 podle ČSN EN 10204 doloží chemické složení, mechanické vlastnosti a číslo tavby konkrétní šarže, a proto ho vyžadují potravinářské provozy pro HACCP i výroba tlakových zařízení podle PED 2014/68/EU. Požadavek patří do poptávky, protože certifikát je vázaný na tavbu a přiřazuje se k dodávce.

Pro nosné konstrukce z korozivzdorné oceli je relevantní certifikace EN 1090. ULAMEX je držitelem EN 1090-1 EXC2 a ISO 3834-2.

Nerezový plech ze skladu do celé ČR

Sortiment nerezových plechů pokrývá jakosti 1.4301, 1.4307, 1.4404 a 1.4571 v tloušťkách 0,5 až 50 mm. Doplnit je můžete nerezovými trubkami a nerezovými tyčemi na jedné objednávce, takže celá zakázka dorazí v jedné zásilce s jednou sadou dokladů.

V oboru velkoobchodu kovů působíme od roku 1988. Napište nám poptávku s jakostí, tloušťkou, formátem, povrchem a množstvím na kontakt; sklad je na adrese Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko.

Často kladené dotazy

Jaký nerezový plech patří do potravinářského provozu?

Standardem je 1.4404 s povrchem 2B, u hygienicky náročných ploch 2R. Rozhodují čisticí prostředky: chlornan sodný uvolňuje chloridy, na které jakost bez molybdenu nestačí, a peroxooctová kyselina působí silně oxidačně za tepla. Tloušťka 1,5 až 3 mm pokryje vany a nádrže, silnější materiál patří na rámy. K dodávce si vyžádejte inspekční certifikát, auditoři ho zpravidla vyžadují.

Co znamená povrch 2B?

Je to nejběžnější povrch plechu válcovaného za studena podle ČSN EN 10088-2. Vznikne válcováním za studena, tepelným zpracováním, mořením a kalibrací mezi hladkými válci. Výsledkem je matně hladký, mírně odrazivý povrch s drsností zhruba 0,1 až 0,5 µm. Slouží jako technický standard pro nádrže a technologie a zároveň jako výchozí stav pro další úpravy.

Co znamenají označení 4N a 4K?

Ani jedno není kód z ČSN EN 10088-2. Zápis 4N pochází od evropského výrobce Outokumpu a označuje povrch broušený za mokra, který sám výrobce mapuje na normový kód 2G. Označení 4K nemá veřejně doloženou definici, jde tedy nejspíš o zápis konkrétního dodavatele. Do poptávky proto patří kód normy a zrnitost brusiva, například 2G se zrnitostí K240.

Kolik váží tabule nerezového plechu?

Hmotnost spočítáte jako šířku v metrech krát délku v metrech krát tloušťku v milimetrech krát hustotu. Ta je 7,9 kg/dm³ u jakostí bez molybdenu a 8,0 kg/dm³ u 1.4404 a 1.4571. Tabule 1250 × 2500 mm o tloušťce 2 mm tak v jakosti 1.4301 váží zhruba 49,4 kg a v jakosti 1.4404 rovných 50 kg.

Do jaké tloušťky se plech válcuje za studena?

Podle ČSN EN ISO 9445-2 až do 8,0 mm. Nad tím se plochý materiál dodává jako tlustoplech s tolerancemi podle ČSN EN ISO 18286, která začíná na 4 mm, takže v pásmu 4 až 8 mm existují obě varianty. Skladová řada plechu válcovaného za studena přitom obvykle končí u 6 mm. Do poptávky napište, zda rozhoduje pohledová kvalita povrchu, nebo pevnost a tloušťka.

Proč plech po ohnutí přitahuje magnet?

Tvářením za studena se část austenitické struktury mění na deformačně indukovaný martenzit, který je magnetický. Odezva bývá nejsilnější na ohybech a u střižných hran, zatímco plocha tabule zůstává téměř nemagnetická. Není to známka záměny materiálu ani snížené kvality. Skutečnou jakost doloží pouze dokumentace tavby s chemickým rozborem.

Dodáváte k nerezovému plechu atest 3.1?

Ano, na vyžádání a dohledatelný podle tavby. Certifikát obsahuje chemické složení, mechanické vlastnosti a číslo tavby konkrétní šarže. Požadavek uveďte už v poptávce, protože podle něj se vybírá materiál se správnou dokumentací. Certifikát neobsahuje měření drsnosti povrchu, povrchovou úpravu proto specifikujte samostatně spolu s jakostí, tloušťkou a formátem.

Podobné příspěvky