Nerez V2A vs V4A: co znamená značení

V2A a V4A jsou německé zkratky pro nerezovou ocel, které se v českých dílnách používají denně, ale v žádné normě je nenajdete. Nejsou to jakosti, nýbrž skupiny: pod V2A spadá několik chromniklových ocelí a pod V4A několik chromniklmolybdenových. Právě proto se podle nich nedá objednávat. Tento přehled vysvětluje, odkud označení pochází, které jakosti pod sebou skrývá a čím ho v poptávce nahradit.

Odkud se označení V2A a V4A vzalo

Označení V2A vzniklo v roce 1912 ve výzkumné laboratoři firmy Friedrich Krupp v Essenu, kde Benno Strauß a Eduard Maurer patentovali korozivzdornou chromniklovou ocel. V4A je pozdější, molybdenem legovaná obdoba téže řady. Jde původně o interní laboratorní kódy: písmeno „V“ odkazuje na zkušební tavbu, číslice na její pořadí a písmeno „A“ na austenitickou strukturu. Je to pořadové číslo z laboratorního deníku, které se ujalo a používá se dodnes, tedy více než sto let.

Krupp v roce 1922 uvedl na trh značku Nirosta a ta se stala obchodním názvem korozivzdorné oceli, ale dílenské zkratky se používaly dál. Do Česka se dostaly obchodní cestou z Německa a s nimi i celé německé názvosloví kolem nerezu. Český zámečník tak běžně dostane výkres, ve kterém je materiál popsán jako V4A, a musí ho převést na něco, co lze objednat.

Proč V2A ani V4A nenajdete v normě

Korozivzdorné oceli popisuje norma ČSN EN 10088 a ta pracuje s číslem materiálu, tedy s pětimístným zápisem typu 1.4301. Zkratky V2A a V4A v ní nejsou, protože nikdy nebyly normovány. Nemají definované chemické složení, nemají definované mechanické vlastnosti a nedají se ověřit v žádném dokumentu.

Německá oborová instituce Informationsstelle Edelstahl Rostfrei jde ještě dál. Používání obou zkratek ve výběrových řízeních, specifikacích, nabídkách a objednávkách přímo nedoporučuje, právě pro nejednoznačnost. To je podstatný rozdíl proti americkému značení AISI: i AISI 304 leží mimo evropskou normu, ale odpovídá jedné konkrétní jakosti. V2A jich zastřešuje několik.

Které jakosti spadají pod V2A a které pod V4A

Dělicí čára mezi oběma skupinami je jediná: přítomnost molybdenu. V2A je zkratka pro austenitické chromniklové oceli, V4A pro austenitické chromniklmolybdenové. Uvnitř každé skupiny se ale jakosti liší obsahem uhlíku a stabilizací, což jsou rozdíly, které se projeví u svařenců a za vyšších teplot.

ZkratkaČísla materiálu, která pod ni spadajíČím se jakosti uvnitř skupiny liší
V2A, chromniklové1.4301, 1.4307, 1.4541Obsahem uhlíku a stabilizací titanem
V4A, chromniklmolybdenové1.4401, 1.4404, 1.4571Obsahem uhlíku a stabilizací titanem

Tabulka uvádí nejčastější jakosti. Obě skupiny ale zastřešují i další: u V2A například 1.4306, 1.4311 nebo 1.4550, u V4A například 1.4429, 1.4435 nebo 1.4436. Právě proto zkratka v objednávce nestačí.

Ekvivalenty podle amerického značení AISI, značky typu X5CrNi18-10 a způsob, jak se čtou, uvádí průvodce nerezová ocel: druhy, jakosti a sortiment. Srovnání korozní odolnosti obou skupin, tedy jak molybden ovlivňuje odolnost proti chloridům, najdete v článku nerezová ocel 304 vs 316.

Co se stane, když objednáte „V4A“

Dodavatel Vám pošle některou ze tří molybdenových jakostí, tedy 1.4401, 1.4404 nebo 1.4571, a bude mít pravdu. Problém nastane, až se ukáže, že jste potřebovali konkrétně tu, kterou jste nedostali. Riziko má dvě podoby.

První je svařování. Mezi 1.4401 a 1.4404 je rozdíl v obsahu uhlíku a ten rozhoduje o odolnosti svaru proti zcitlivění. Obě jakosti jsou V4A, obě jsou správně, ale na svařovanou konstrukci do vlhkého provozu patří ta nízkouhlíková. Proč tomu tak je, rozebírá článek nerezová ocel 304 vs 316.

Druhá je provoz za zvýšené teploty, kde se stabilizovaná 1.4571 chová jinak než nestabilizovaná 1.4401. Zkratka V4A tento rozdíl nijak nezachytí. Ke stejné nejednoznačnosti dochází uvnitř skupiny V2A, kde se pod jedním označením potkávají 1.4301, 1.4307 a 1.4541.

A2 a A4 u spojovacího materiálu jsou jiný systém

Častá záměna je ztotožnění V2A s A2 a V4A s A4. Vypadá to logicky, ale jde o dva nezávislé systémy. Zkratky V2A a V4A jsou historické a nenormované, kdežto A2 a A4 pocházejí z normy ČSN EN ISO 3506-1. Ta platí pro šrouby se závitem M1,6 až M39.

Norma pracuje s třídami korozivzdorné oceli A1 až A5 a A8. Molybdenové jakosti 1.4401 i nízkouhlíková 1.4404 spadají obě do třídy A4; u austenitických ocelí s obsahem uhlíku do 0,030 % lze za označení třídy doplnit písmeno L, tedy A2L nebo A4L. Jde o doplňkové označení nízkouhlíkové varianty, ne o jinou třídu. Titanem stabilizovaná 1.4571 odpovídá třídě A5.

Zatímco zkratka V4A hází molybdenové jakosti do jednoho pytle, ČSN EN ISO 3506-1 je rozlišuje jemněji. Ani ona ale nemíří na jedinou jakost, takže i u spojovacího materiálu platí totéž pravidlo: pokud potřebujete konkrétní jakost šroubu, uveďte ji číslem materiálu, ne jen třídou oceli.

OznačeníKde platíCo určuje
V2A, V4ANikde formálně, dílenská a obchodní zkratka německého původuPouze to, zda materiál obsahuje molybden
1.4301, 1.4404 a dalšíČSN EN 10088 pro hutní materiálChemické složení a mechanické vlastnosti konkrétní jakosti
A1 až A5 a A8, běžně A2 a A4ČSN EN ISO 3506-1 pro šrouby, ČSN EN ISO 3506-2 pro maticeTřídu korozivzdorné oceli; u nízkouhlíkových variant lze doplnit písmeno L
50, 70, 80, 100ČSN EN ISO 3506-1Pevnostní třídu, nezávisle na třídě oceli

Pevnostní třída se třídou oceli nesouvisí

Označení A4-70 se čte jako dva nezávislé údaje: A4 určuje materiál, a tím i korozní odolnost, a 70 je pevnostní třída. Šrouby A2-70 a A4-70 mají podle ČSN EN ISO 3506-1 stejné minimální hodnoty. Molybden šroub nezpevňuje.

Pevnostní třídaMez pevnosti Rm minMez kluzu Rp0,2 minPlatí pro třídy oceli
50500 MPa210 MPaA1 až A5
70700 MPa450 MPaA1 až A5
80800 MPa600 MPaA1 až A5
1001 000 MPa800 MPaJen A4, A5 a A8

Pevnost austenitického spojovacího materiálu nepochází ze složení, ale ze zpevnění tvářením za studena při výrobě, protože austenitické oceli nelze kalit. Proto se ze stejné jakosti vyrábějí šrouby v několika pevnostních třídách. Z toho plyne pravidlo pro zadání: třídu oceli volte podle prostředí a pevnostní třídu podle zatížení, protože jedno o druhém nevypovídá nic. Souvislost mezi volbou materiálu a prostředím rozebírá článek hliník vs ocel vs nerez.

Jak zadat poptávku, aby nedošlo k záměně

Zkratku z výkresu nemusíte ignorovat: uveďte ji jako doplňkovou informaci a doplňte údaje, které jsou jednoznačné. Dodavatel pak nemusí hádat a Vy dostanete přesně tu jakost, kterou požaduje dokumentace.

Místo tohotoNapište toto
„Plech V4A, 2 mm“Plech 1.4404 podle ČSN EN 10088-2, tloušťka 2 mm, povrch 2B, formát 1 250 × 2 500 mm
„Jekl V2A“Jekl 1.4301, 40 × 40 × 2 mm, délka 6 000 mm
„Šrouby V4A“Šroub ČSN EN ISO 4017 M10 × 40, jakost 1.4404 (třída A4), pevnostní třída 70 podle ČSN EN ISO 3506-1
„Nerez na svařování“Jakost 1.4307 nebo 1.4404, tedy nízkouhlíková varianta, s uvedením, že jde o svařenec

Zkratka V2A se v atestu 3.1 neobjeví

Atest pracuje s číslem materiálu podle ČSN EN 10088, ne s dílenskou zkratkou. Právě proto je atest 3.1 dle EN 10204 jediným průkazem toho, kterou jakost jste opravdu dostali. Vyžádejte si ho už v poptávce, protože podle toho požadavku se vybírá materiál se správnou dokumentací.

U spojovacího materiálu přejímka probíhá stejně, jen s jinou normou: doklad musí uvádět třídu oceli i pevnostní třídu podle ČSN EN ISO 3506-1 pro šrouby, respektive ČSN EN ISO 3506-2 pro matice. Certifikáty ULAMEX najdete na stránce certifikace EN 1090.

Nerez v jakostech 1.4301 a 1.4404 ze skladu do celé ČR

Z každé z obou skupin drží ULAMEX skladem v polské Zawadě jednu jakost: chromniklovou 1.4301 a chromniklmolybdenovou 1.4404, a to napříč formami, tedy jako plech, profil, trubku i tyč. Do sortimentu patří i nerezový spojovací materiál A2 a A4, tedy šrouby, matice a podložky v rozměrech M3 až M24 podle ČSN EN ISO 4017 (dříve DIN 933), ČSN EN ISO 10511 (dříve DIN 985) a ČSN EN ISO 10642 (dříve DIN 7991), s plochými podložkami podle ČSN EN ISO 7089. Ke každé dodávce lze vyžádat atest 3.1 podle ČSN EN 10204. Svařované nosné konstrukce vyráběné ULAMEX nesou označení CE podle ČSN EN 1090-1 EXC2 a svařování probíhá v systému řízení podle ISO 3834-2.

Celý sortiment je v kategorii nerezová ocel, po skupinách jako nerezové plechy, nerezové profily, nerezové trubky a nerezové tyče. ULAMEX obchoduje s ocelí a hliníkem od roku 1988, tedy 38 let. Dodací lhůta skladových položek do ČR je typicky 2 až 5 pracovních dnů. Pošlete poptávku s číslem jakosti, formou, rozměry a požadovaným povrchem na adresu [email protected] nebo zavolejte na číslo +48 504 424 761 a zašleme Vám nezávaznou nabídku; další kontakty jsou na stránce kontakt. Adresa skladu: Zawada 144, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, Polsko.

Tato informace nenahrazuje inženýrské posouzení.

Často kladené dotazy

Co znamená zkratka V2A?

Je to německá dílenská zkratka pro austenitickou chromniklovou korozivzdornou ocel, tedy pro jakosti bez molybdenu. Pochází z laboratorního značení firmy Krupp z roku 1912 a nikdy nebyla normována, takže neurčuje konkrétní jakost. Spadá pod ni celá řada materiálů, mimo jiné 1.4301, 1.4307, 1.4541, 1.4306 nebo 1.4550, které se liší obsahem uhlíku a stabilizací.

Jaký je rozdíl mezi V2A a V4A?

Molybden: skupina V4A jej obsahuje, skupina V2A nikoli. Rozdíl mezi zkratkami je ale hrubší než rozdíl mezi jakostmi, protože každá zastřešuje několik čísel materiálu. Zkratka Vám tedy řekne, zda materiál obsahuje molybden, ale neřekne, kterou jakost dostanete. Pro volbu podle konkrétního prostředí je proto vždy nutné pracovat s číslem materiálu.

Je V2A totéž co A2?

Ne, jde o dva různé systémy. V2A je historická nenormovaná zkratka pro hutní materiál, kdežto A2 je třída korozivzdorné oceli pro spojovací součásti podle ČSN EN ISO 3506-1. Do molybdenové třídy A4 patří jak 1.4401, tak nízkouhlíková 1.4404, u které lze doplnit písmeno L, tedy A4L. Titanem stabilizovaná 1.4571 odpovídá třídě A5.

Které jakosti patří pod V4A?

Austenitické chromniklmolybdenové oceli. Nejčastěji jde o 1.4401, nízkouhlíkovou 1.4404 a titanem stabilizovanou 1.4571, ale skupina zahrnuje i další, například 1.4429, 1.4435 nebo 1.4436. Jakosti se liší obsahem uhlíku a stabilizací, což se projeví u svařenců a za zvýšené teploty. Zkratka V4A tyto rozdíly nezachytí, proto se do objednávky uvádí číslo materiálu.

Stačí v objednávce uvést jen V4A?

Lépe ne. Označení není normované a nemá definované složení, takže dodavatel může dodat kteroukoli molybdenovou jakost a bude postupovat správně. Německá oborová instituce Informationsstelle Edelstahl Rostfrei používání obou zkratek v poptávkách a objednávkách přímo nedoporučuje. Uveďte číslo materiálu, normu, formu, rozměr a povrch; zkratku z výkresu můžete ponechat jako doplněk.

Znamená A4 pevnější šroub než A2?

Ne. Třída oceli a pevnostní třída jsou v ČSN EN ISO 3506-1 na sobě nezávislé. Šroub A2-70 i šroub A4-70 mají shodně předepsanou mez pevnosti nejméně 700 MPa a mez kluzu nejméně 450 MPa. Pevnost totiž vzniká zpevněním tvářením za studena, protože austenitické oceli nelze kalit. Molybden ovlivňuje korozní odolnost, nikoli pevnost.

Jde V2A od V4A poznat na místě?

Vizuálně ne a magnet spolehlivou odpověď nedá. Austenitické oceli jsou v žíhaném stavu jen slabě magnetické, ale po tváření za studena, tedy i u šroubů a tvarovaných dílů, magnetizovatelnost stoupá, a to u obou skupin různě. Jakost prokáže až doklad k dodávce, tedy atest 3.1 podle ČSN EN 10204 s číslem tavby a chemickým rozborem.

Podobné příspěvky